Fakty i opinie

Rusza budowa biurowca w Airport City

Najnowszy artukuł na ten temat

Test na koronawirusa zrobisz na lotnisku


W czwartek na lotnisku w Gdańsku podpisano umowę na budowę pierwszego z siedmiu biurowców w ramach Airport City. Biurowiec Alpha będzie miał sześć pięter i dwie kondygnacje podziemne z 197 miejscami parkingowymi. Ma powstać do maja 2021 r. i kosztować 81 mln zł.Nowoczesne biurowce budowane przy lotnisku to:

dobra inwestycja, która w razie dekoniunktury na rynku da lotnisku oddech finansowy 62%
trudno ocenić to na tym etapie 21%
ryzyko, nie bez powodu inne lotniska w kraju nie podjęły się tego zadania 17%
zakończona Łącznie głosów: 1580
Alpha będzie pierwszym z siedmiu budynków biurowo-usługowych, jakie w ramach Airport City powstaną w ciągu najbliższych kilkunastu lat w pobliżu terminala pasażerskiego. To sześciokondygnacyjny biurowiec z lokalami handlowymi na parterze o powierzchni 8,5 tys. m kw. Pod nim znajdą się dwa poziomy przeznaczone na parking dla blisko 200 aut. Warto dodać, że będzie to pierwszy tego typu projekt realizowany przez port lotniczy w Polsce.

- Przed nami nikt wcześniej nie porwał się z motyką na słońce. My się porywamy - mówi Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego lotniska. - Istotą tego miejsca jest fakt, że zaledwie pięć minut po lądowaniu, pracownik firmy, prezes czy gość może znaleźć się w swoim biurze. Nie ma takiej możliwości nigdzie w kraju, a w Europie i na świecie na podobne projekty decydują się tylko największe lotniska, obsługujące po 50 mln pasażerów rocznie.
Pierwotnie Kloskowski wraz z przedstawicielami wykonawcy miał na miejscu wylądować śmigłowcem, ale widowiskowe rozpoczęcie konferencji trzeba było odwołać ze względu na mgłę i zbyt niską podstawę chmur.

- Budowa Airport City to absolutnie przełomowa inwestycja na polskim rynku lotniczym - dodaje Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska. - Nawiązujemy do największych graczy na tym rynku. Wierzymy, że umowa zostanie zrealizowana zgodnie z terminem.

W przetargu na budowę biurowca, poza zwycięską ofertą firmy Hochtief Polska, opiewającą na 81 mln zł, wpłynęły też dwie inne oferty. Budimex za zrealizowanie inwestycji oczekiwał 89 mln zł, a konsorcjum firm Doraco i PORR złożyło najwyższą ofertę w wysokości 91 mln zł.

- Jesteśmy firmą, która podobne obiekty buduje w kraju od 20 lat. Naszą dewizą jest "budowanie świata jutra" i ta inwestycja w tę ideę idealnie się wpisuje i motywuje nasz zespół do ciężkiej pracy - mówi Tadeusz Blecha, członek zarządu firmy Hochtief Polska.
Wykonawca na zrealizowanie inwestycji ma czas do maja 2021 r.

Budowa kolejnych biurowców zależna jest od komercjalizacji pierwszego etapu inwestycji.
Budowa kolejnych biurowców zależna jest od komercjalizacji pierwszego etapu inwestycji. fot. mat. prasowe
W kolejnym etapie realizowany ma być dwukrotnie większy obiekt Bravo (o powierzchni użytkowej 16,5 tys. m kw. z 381 miejscami parkingowymi). Harmonogram budowy Bravo i termin jego oddania do użytkowania będą uzależnione od tempa komercjalizacji budynku Alpha. Za wynajem powierzchni w obiektach Airport City odpowiadać będzie międzynarodowa firma doradcza JLL.

W sumie budowa Airport City ma kosztować ok. 1 mld zł. Inwestycje będą finansowane z emisji obligacji bankowych i ze środków własnych portu.

Przypomnijmy, że w październiku ruszyła także rozbudowa terminalu. Tzw. pirs zwiększy przepustowość lotniska do dziewięciu mln pasażerów rocznie i poprawi komfort podróży i jakość obsługi pasażerów. Inwestycja ma być gotowa na początku 2022 r., a więc nieco później, niż biurowiec Alpha.

Opinie (204) ponad 10 zablokowanych

 • Więcej miejsc biurowych.

  To bardzo dobra inwestycja więcej takich.

  • 110 31

 • Moze fajnie jakby prezes zrozumial idiom o motyce.

  • 62 12

 • Nastepne szklane domy

  Ksiegowosc korporacyjna itp. Miejsca pracy dla sloikow, ktorzy napedzaja deweloperke (mieszkanie pod wynajem). Ktoregos dnia Eldorado sie skonczy jak te wszystkie ksiegowosci wyniosa sie np. na Ukraine. A zrobia to jak tylko slupek wynagrodzen przestanie sie bossom podobac.

  • 117 86

 • To musi się udać! W końcu Bolek jest patronem!

  • 61 77

 • tak, bo jedno centrum biurowe poza srodmiesciem to za malo

  zbudujmu drugie w miejscu o ograniczonej dostepnosci transporotwej i dalej narzekajmy na korki

  • 63 46

 • Wszystko pięknie i ładnie moi drodzy i kochani

  Ale dlaczego w około lotniska drogi to dramat, zapowiadana Budowlanych dzień w dzień zakorkowana , co to za wizytówka Gdańska....

  • 81 31

 • A ja się pytam dlaczego tak wyśrubowane wymagania przetargowe że oferty złożyły cztery firmy, i tylko jedna lokalna firma i to jeszcze w konsorcjum?

  • 23 13

 • Kto to wymyśla??????

  Zamiast wydawać pieniądze na takie atrakcje to może najpierw zacząć od tego co ważniejsze ? Najpierw dać pieniądze najmniej zarabiającym aby wspomóc w troskach!! Wiele osób zarabia około 3.5tys netto i właśnie to dla tych ubogich powinno miasto dać zapomogi !!!

  • 18 182

 • Alpha

  Bolek

  Omega to by bylo cos

  • 30 17

 • JAK

  taka wysoka zabudowa przy lotnisku?

  • 26 19

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.