Fakty i opinie

stat

Rusza budowa węzła przesiadkowego. Zmiany w kursowaniu tramwajów potrwają pół roku

Rusza ostatni, ale najbardziej pracochłonny etap budowy węzła przesiadkowego na wiadukcie Armii Krajowej zobacz na mapie Gdańska nad torami kolejowymi przy budowanym Forum Gdańsk. W związku z tym od soboty 21 stycznia przez kolejnych 6 miesięcy tramwaje jadące na Łostowice i Chełm jeździć będą objazdem przez 3 Maja i Hucisko.Jaki wpływ na twoje poruszanie się po centrum Gdańska będą miały wprowadzane zmiany?

duży, bo na co dzień tamtędy jeżdżę 36%
niewielki, trasa objazdu jest podobna, przystanki są niedaleko siebie 30%
mały, nie korzystam z tramwajów w tym rejonie 34%
zakończona Łącznie głosów: 1235
O tym, że tramwaje znikną z wiaduktu w Śródmieściu Gdańska pisaliśmy już na początku grudnia, gdy drogowcy na kilka tygodni przed czasem oddawali do użytku drugi z nowych wiaduktów na Węźle Groddecka.

Wkrótce ruch tramwajów na wiadukcie, gdzie niebawem powstanie duży węzeł przesiadkowy, zostanie wyłączony, a składy jadące na Chełm i Łostowice zostaną skierowane na Hucisko zobacz na mapie Gdańska3 Maja zobacz na mapie Gdańska. Zmiany mają potrwać kilka miesięcy. Tramwaje wrócą na nowy węzeł dopiero w trzecim kwartale 2017 r.

W praktyce będzie to oznaczać dla podróżnych kilka zmian.

Pasażerowie linii 2, 6, 7 i 11, których trasa biegnie obecnie przez ul. Okopową i wiadukt AK, będą jeździć objazdem przez Hucisko i 3 Maja.

Dla tych linii z użytkowania zostaną wyłączone przystanki "Brama Wyżynna zobacz na mapie Gdańska" i "Śródmieście SKM zobacz na mapie Gdańska", dla których wyznaczono przystanki zastępcze: dla "Bramy Wyżynnej" - "Hucisko", natomiast dla "Śródmieście SKM" - nowy przystanek zobacz na mapie Gdańska, który zostanie utworzony na ul. 3 Maja pomiędzy Węzłem Groddecka a ul. Rogaczewskiego. Dodatkowo mieszkańcy Gdańska będą mogli ponownie korzystać z przystanku "Urząd Miejski". Nie zmienią się za to trasy dla linii 3, 8 i 9 jadących przez centrum na Przeróbkę i Stogi.

Zmiany nastąpią w sobotę 21 stycznia i potrwają ok. 6 miesięcy.

Warto dodać, że osoby, które będą chciały dostać się na zastępczy przystanek tramwajowy przy ul. 3 Maja z peronu SKM Śródmieście, mogą iść na dotychczasowy przystanek tramwajowy "Śródmieście SKM", a następnie przejść przez al. Armii Krajowej na chodnik wzdłuż nowego wiaduktu północnego AK.

Co dalej? Wiosną ruszą też prace na samym Węźle Groddecka, m.in. rozpocznie się przebudowa prawoskrętu z ul. 3 Maja w al. Armii Krajowej oraz remont nawierzchni na początkowym odcinku Trasy W-Z. W drugiej połowie roku - już na ostatniej prostej przed otwarciem Forum Gdańsk - ruszy przebudowa skrzyżowania Wałów Jagiellońskich z Podwalem Grodzkim zobacz na mapie Gdańska oraz budowa nowego przejazdu drogowo-tramwajowego.

Wideo archiwalne

Opinie (161) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.