Fakty i opinie

stat

Wiadukt Biskupia Górka powstanie za dwa lata

Wiadukt Biskupia Górka powstał blisko 50 lat temu. W końcu przyszedł czas aby wybudować nowy obiekt.
Wiadukt Biskupia Górka powstał blisko 50 lat temu. W końcu przyszedł czas aby wybudować nowy obiekt. materiały prasowe

Latem powinniśmy poznać firmę, która wybuduje dwie nowe nitki wiaduktu Biskupia Górka w ciągu Traktu św. Wojciecha zobacz na mapie Gdańska. W ramach szacowanej na blisko 138,5 mln zł inwestycji przebudowie ulegną też okoliczne ulice oraz wybudowany zostanie kilkupoziomowy parking. zobacz na mapie Gdańska Planowany termin zakończenia prac to koniec lipca 2019 roku.Czy nowy wiadukt jest potrzebny?

tak, ten obecny jest w fatalnym stanie

66%

raczej tak, chociaż w trakcie budowy miasto zostanie sparaliżowane

21%

nie, lepiej porządnie wyremontować ten istnejący

13%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 677
Wybudowany pod koniec lat 60. wiadukt jest od dawna w złym stanie technicznym, bowiem nigdy nie przechodził gruntownego remontu. Codziennie przejeżdżają tamtędy tysiące kierowców nadciągających do centrum z południowych rejonów Gdańska i sąsiednich miast. Dlatego o potrzebie budowy nowego obiektu mówi się od dawna.

Po perypetiach związanych z brakiem dofinansowania dla tego projektu, w końcu miejskim urzędnikom udało się zdobyć na jego realizację środki unijne w wysokości 117 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Dlatego nic nie stoi już na przeszkodzie, by móc ogłosić przetarg.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zaczęła poszukiwania wykonawców, którzy chcą zmierzyć się z tym zadaniem. Z racji tego, że postępowanie jest dwustopniowe, w pierwszym etapie chętni mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału (do 19 czerwca), a dopiero potem wybrane firmy zostaną zaproszone do złożenia konkretnej oferty, na co będą miały przynajmniej 30 dni. Jeśli obejdzie się bez komplikacji, to wykonawcę powinniśmy poznać jeszcze latem.

kolaż BPBK/Trojmiasto.pl
Przypomnijmy, że projekt zakłada budowę dwóch nowych wiaduktów w ciągu Traktu św. Wojciecha. Na każdym z nich znajdzie się jezdnia z trzema pasami ruchu (skraje zostaną wykorzystane jako buspas). Pierwsza nitka powstanie bliżej budynków urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego, a druga pobiegnie w śladzie obecnie istniejącego wiaduktu.

Powstanie nowego wiaduktu spowoduje konieczność zmiany miejsca zjazdu w ul. Zaroślak, który przesunie się o ok. 50 m w stronę Oruni zobacz na mapie Gdańska. Sama ulica zostanie też poszerzona kosztem terenu znajdującego się pod jednym z bloków.

Inwestycja obejmie także budowę jezdni, która będzie przedłużeniem ul. Nowe Podwale Grodzkie zobacz na mapie Gdańska. Ulica ta powstaje w ramach budowy Forum Gdańsk. Deweloper Forum dociągnie ją do skrzyżowania z ul. Toruńską. Zadaniem miasta będzie wydłużenie jej od ul. Toruńskiej do ul. Jana Augustyńskiego. Dzięki temu powstanie alternatywny dojazd do urzędów.

Kolejnym elementem inwestycji będzie piętrowy parking na ok. 480 samochodów zlokalizowany na placu przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego.

Według szacunków całość prac pochłonie niemal 138,5 mln zł. Realizacja inwestycji ma się zakończyć w lipcu 2019.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (96)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.