Potrwa dwa lata, będzie kosztować 18 mln zł i będzie pierwszym tak poważnym remontem obiektu od czasu odbudowy Żurawia po zniszczeniach w czasie II wojny światowej. Nową wystawę stałą w odnowionych wnętrzach symbolu Gdańska widzowie obejrzą w 2023 r.
Czy jako mieszkaniec Trójmiasta bywasz w naszych muzeach?
- Żuraw przechodził remonty w latach 70. i 80. W 2007 r. przeprowadzono w nim ostatnie prace, ale generalnego remontu doczeka dopiero teraz - zapowiada dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - To unikatowa substancja zabytkowa, którą musimy chronić. Wody gruntowe gromadzą się w piwnicach i przenikają do ceglanych ścian, które stały się zawilgocone. Musimy je osuszyć i odizolować od gruntu. Prace obejmą też remont elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej, a także dachu. Czeka nas też zmiana wystawy stałej - wymienia Westphal.
Wielki Żuraw w Gdańsku na zdjęciach
Dwuletni remont ma kosztować ok. 18 mln zł, z czego 15 mln pochodzi z dofinansowania z funduszy norweskich (EOG), a 3 mln ze środków ministerialnych.
W marcu ma zostać ogłoszony przetarg na prace budowlane. Osobne postępowanie dotyczyć będzie przygotowania nowej wystawy stałej. Jej koncepcja jest już gotowa i została poprzedzona konsultacjami społecznymi m.in. z mieszkańcami i przewodnikami po Gdańsku.
- Jej kanwą ma być opowieść snuta przez Hansa Krossa, XVII-wiecznego gdańskiego kupca i armatora, który będzie oprowadzał gości po wystawie i opowiadał o historii dawnego Gdańska z perspektywy wpływających do niego towarów - dodaje Westphal.
Z racji dość ciasnych wnętrz i zabytkowego charakteru całego obiektu na etapie projektu nie dało się uwzględnić dobudowania wind i ramp dla osób niepełnosprawnych. Ze względów bezpieczeństwa nie planuje się też wprawienia w ruch drewnianego wyciągu czy kół deptakowych.
W czasie remontu Żuraw będzie niedostępny dla zwiedzających. Prace wymuszą też tymczasowe zamknięcie bramy, a rusztowanie może spowodować zwężenie chodnika na Długim Pobrzeżu.
Przed pandemią gdański zabytek odwiedzało średnio 40 tys. turystów rocznie.
Rynek wtórny i pierwotny. Zobacz nieruchomości w centrum Gdańska
Zobacz wystawę w Żurawiu po raz ostatni
W piątek, 19 lutego, o godzinie 17:00 i sobotę, 20 lutego, o godzinie 12:00 na muzealnym profilu na Facebooku i YouTubie odbędzie się filmowe oprowadzanie kuratorskie po gdańskim Żurawiu. Oprowadzanie to jest wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ za jego pośrednictwem po raz ostatni będzie można zobaczyć wnętrza zabytku w ich dotychczasowej postaci.
Przed pandemią gdański zabytek odwiedzało średnio 40 tys. osób rocznie.
fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl