- 1 73 loty Jacka Karnowskiego w pół roku (803 opinie)
- 2 Zmiany w ruchu na północy Gdyni (38 opinii)
- 3 Mandat za parkowanie pod szkołą. Dlaczego? (197 opinii)
- 4 Urządzał działkę kradzionym towarem wartym 13 tys. zł (76 opinii)
- 5 Pożar w spalarni Port Service. Jakie straty? (89 opinii)
- 6 Pasaż Podwale, nie City Forum. Nowy wygląd (191 opinii)
Rusza remont zabytkowego sierocińca w Gdańsku
Od wzmocnienia konstrukcji, przez prace archeologiczne i konserwatorskie, po dostosowanie przestrzeni do nowych funkcji. Rozpoczyna się remont jednego z najstarszych budynków w Gdańsku - zespołu sierocińca przy ul. Sierocej 6 i 8. Inwestycja będzie kosztować ok. 12 mln zł.
- Rewitalizując to miejsce, chcemy wrócić do funkcji opiekuńczych. Chcielibyśmy, żeby było to miejsce kultury, wolności słowa, ale również schronienie dla osób, które w swoim miejscu zamieszkania nie mogą swobodnie tworzyć kultury i literatury. Dzisiaj pierwszy etap, ale przed nami również kolejne, na które już jesteśmy gotowi, a potrwają pewnie przez najbliższe cztery lata. To nie jest zwykły remont, prace przy obiektach historycznych wymagają ogromnej wiedzy - poinformowała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
Najpierw umacnianie konstrukcji
W pierwszym etapie, wzmocniona zostanie konstrukcja budynku głównego oraz bocznego. Prowadzone będą też prace archeologiczne, i wstępne konserwatorskie. Ponadto w I etapie przewidziano wykonanie dodatkowych ścian usztywniających konstrukcję, a także niezbędnych przyłączy instalacji podziemnych. Roboty mają potrwać 12 miesięcy.
- Dzisiaj podpisujemy umowę na pierwszy, jeden z najważniejszych etapów rewitalizacji XVII-wiecznego sierocińca, dotyczący zabezpieczenia i stabilizacji istniejącej materii konserwatorskiej. Do tych prac zaliczamy m.in. roboty palowe, roboty żelbetowe, konstrukcje stalowe, ściany murowe, jak również szereg robót sieciowych - przekazał Stanisław Poniewierka, prezes firmy Poleko.
Dawny sierociniec ma w końcu wypięknieć
W obiekcie zostaną wyeksponowane elementy zabytkowe, które na czas remontu będą zdemontowane. Historyczne części, których nie można zdemontować, jak np. belki stropowe czy łęk na wejściem do windy, zostaną odpowiednio zabezpieczone.
W budynku powstanie oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej
Nowe przestrzenie zabytkowego obiektu zostaną w przyszłości zaadaptowane na funkcje kultury i turystyki. Znajdzie się tu oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym odbywać się będą m.in. działania przybliżające twórczość wywodzących się z Gdańska artystów. Program nowego oddziału GGM obejmie również działalność edukacyjną i popularyzatorską w zakresie sztuk plastycznych i literatury.
Wystawy i kawiarnia
W przyszłości w budynku głównym znajdą się m.in. sale ekspozycyjne na wystawy stałe i czasowe, związane z działalnością literacką i plastyczną sławnych gdańszczan. W budynku głównym, zgodnie z historyczną funkcją kuchni przy sierocińcu i w tym samym miejscu - wstępnie zaprojektowano kawiarnię wraz z ogródkiem kawiarnianym z widokiem na wewnętrzny dziedziniec i budynek Poczty Polskiej.
Historia Domu Dobroczynności
Zrekonstruowana przestrzeń dawnej kaplicy, oprócz funkcji wystawienniczych, będzie mogła działać jako sala wykładowa lub sceniczna.
Dalsze prace w zespole sierocińca
W tej chwili przygotowywane jest postępowanie przetargowe na kolejny etap prac, które obejmą działania konserwatorskie. Wykonana zostanie m.in. stolarka okienna i drzwiowa. Pozostałe niezbędne prace będą dotyczyć też wzmocnienia stropów i więźby dachowej, wykonania elewacji i zagospodarowania terenu.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-07-06 20:22
brawo
Na pewno najstarszy oryginalny budynek na Osieku, być może nawet w całym mieście w oryginalnej substancji, przynajmniej z tych nieremontowanych...
- 57 10
-
2022-07-07 09:25
Czytając artykuł...
miałam nadzieję, że miejsce znajdą osoby, które muszą np. uciec z domu przed oprawcą, ale nie schronienie znajdą osoby, które nie mogą tworzyć w swoim kraju. No cóż, jestem bardzo za pomocą imigrantom, ale fajnie by było gdyby miasto w pierwszej kolejności zatroszczyło się o swoich mieszkańców.
- 15 3
-
2022-07-06 23:05
(6)
Remont zabytku w Gdańsku? A nie wyburzenie, podpalenie, lub zatopienie? To wielkie tego typu wydarzenie w Gdańsku. Ten dzień przejdzie do historii.
- 116 26
-
2022-07-07 14:42
Zabytek
Fajnie że taka decyzja zapadła,ale należy zwrócić uwagę,remont jednego budynku przewidziany na 4 lata.?
Chyba chodzi o skubanie nas z kasy?- 4 0
-
2022-07-07 10:47
Gdyby to "szło" do dewelopera to byłby samozapłon.
A skoro tam będą posadki dla znajomych królika to będzie remont.
- 4 2
-
2022-07-07 10:06
Arciszewska topi teraz resztę statków PLO , puki co zabytki bezpieczne , a zajezdnia w ruinie jak pisowa Polska
- 9 2
-
2022-07-07 08:19
Gdyby szło do dewelopera to by spłonęło.
A ponieważ, będą tam kolejne posadki dla znajomych królika, to będzie wyremontowane.
- 11 1
-
2022-07-07 07:22
xxx
Ojtam, podczas remontu i np spawania wszystko sie moze zdarzyć;)Tam deweloper mógłby postawić jakiś fajny szklano-betonowy wysokościowiec.
- 9 4
-
2022-07-07 07:02
Ale Bolek i Lolek nie byli marudami , powinieneś się raczej podpisać Smerf Maruda. Więcej optymizmu i radości z życia życzę
- 5 11
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.