• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Rusza remont zabytkowego sierocińca w Gdańsku

Aleksandra Nietopiel
6 lipca 2022, godz. 20:00 
Opinie (81)
Zespół sierocińca to jeden z najstarszych budynków w Gdańsku, który ocalał po II wojnie światowej. Właśnie podpisano umowę na jego remont. Zespół sierocińca to jeden z najstarszych budynków w Gdańsku, który ocalał po II wojnie światowej. Właśnie podpisano umowę na jego remont.

Od wzmocnienia konstrukcji, przez prace archeologiczne i konserwatorskie, po dostosowanie przestrzeni do nowych funkcji. Rozpoczyna się remont jednego z najstarszych budynków w Gdańsku - zespołu sierocińca przy ul. Sierocej 6 i 8.Mapka Inwestycja będzie kosztować ok. 12 mln zł.

 

Czy zdarzyło ci się odwiedzić dawny sierociniec?

Remont dawnego sierocińca rozpoczyna się z poślizgiem po tym, jak adaptacja budynku pod nowe funkcje okazała się zbyt kosztowna. Umowę na jego remont miasto podpisało z firmą Poleko, która będzie wykonawcą inwestycji.

- Rewitalizując to miejsce, chcemy wrócić do funkcji opiekuńczych. Chcielibyśmy, żeby było to miejsce kultury, wolności słowa, ale również schronienie dla osób, które w swoim miejscu zamieszkania nie mogą swobodnie tworzyć kultury i literatury. Dzisiaj pierwszy etap, ale przed nami również kolejne, na które już jesteśmy gotowi, a potrwają pewnie przez najbliższe cztery lata. To nie jest zwykły remont, prace przy obiektach historycznych wymagają ogromnej wiedzy - poinformowała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Najpierw umacnianie konstrukcjiW pierwszym etapie, wzmocniona zostanie konstrukcja budynku głównego oraz bocznego. Prowadzone będą też prace archeologiczne, i wstępne konserwatorskie. Ponadto w I etapie przewidziano wykonanie dodatkowych ścian usztywniających konstrukcję, a także niezbędnych przyłączy instalacji podziemnych. Roboty mają potrwać 12 miesięcy.

  • Zespół sierocińca to jeden z najstarszych budynków w Gdańsku, który ocalał po II wojnie światowej. Właśnie podpisano umowę na jego remont.
  • Zespół sierocińca to jeden z najstarszych budynków w Gdańsku, który ocalał po II wojnie światowej. Właśnie podpisano umowę na jego remont.

- Dzisiaj podpisujemy umowę na pierwszy, jeden z najważniejszych etapów rewitalizacji XVII-wiecznego sierocińca, dotyczący zabezpieczenia i stabilizacji istniejącej materii konserwatorskiej. Do tych prac zaliczamy m.in. roboty palowe, roboty żelbetowe, konstrukcje stalowe, ściany murowe, jak również szereg robót sieciowych - przekazał Stanisław Poniewierka, prezes firmy Poleko.

Dawny sierociniec ma w końcu wypiękniećW obiekcie zostaną wyeksponowane elementy zabytkowe, które na czas remontu będą zdemontowane. Historyczne części, których nie można zdemontować, jak np. belki stropowe czy łęk na wejściem do windy, zostaną odpowiednio zabezpieczone.  

W budynku powstanie oddział Gdańskiej Galerii MiejskiejNowe przestrzenie zabytkowego obiektu zostaną w przyszłości zaadaptowane na funkcje kultury i turystyki. Znajdzie się tu oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym odbywać się będą m.in. działania przybliżające twórczość wywodzących się z Gdańska artystów. Program nowego oddziału GGM obejmie również działalność edukacyjną i popularyzatorską w zakresie sztuk plastycznych i literatury.

Wystawy i kawiarniaW przyszłości w budynku głównym znajdą się m.in. sale ekspozycyjne na wystawy stałe i czasowe, związane z działalnością literacką i plastyczną sławnych gdańszczan. W budynku głównym, zgodnie z historyczną funkcją kuchni przy sierocińcu i w tym samym miejscu - wstępnie zaprojektowano kawiarnię wraz z ogródkiem kawiarnianym z widokiem na wewnętrzny dziedziniec i budynek Poczty PolskiejMapka.

Historia Domu DobroczynnościZrekonstruowana przestrzeń dawnej kaplicy, oprócz funkcji wystawienniczych, będzie mogła działać jako sala wykładowa lub sceniczna.

Dalsze prace w zespole sierocińcaW tej chwili przygotowywane jest postępowanie przetargowe na kolejny etap prac, które obejmą działania konserwatorskie. Wykonana zostanie m.in. stolarka okienna i drzwiowa. Pozostałe niezbędne prace będą dotyczyć też wzmocnienia stropów i więźby dachowej, wykonania elewacji i zagospodarowania terenu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (81)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.