Fakty i opinie

Ruszył festiwal piaskowych rzeźb na plaży

Zwiedzający już mogą oglądać rzeźby w piasku na gdańskiej plaży.Wielometrowe rzeźby znanych postaci świata kultury, polityki i mass-mediów można podziwiać na plaży w Jelitkowie. W czwartek ruszył Gdański Festiwal Rzeźby z Piasku. Jego hasłem przewodnim jest "Solidarność Narodów, Solidarność Ludzi".- Te rzeźby kontynuują działania "Solidarności" - podkreślał Jerzy Borowczak, działacz związku, który pojawił się w czwartek na plaży w Jelitkowie na uroczystym otwarciu festiwalu.

- Inicjatywa jest sprzed 30 lat, ale interpretacja hasła festiwalu jest absolutnie dzisiejsza, a może nawet jutrzejsza. Nie ogranicza się tylko do Trójmiasta czy Polski. Wyrzeźbione postacie wsławiły się na polu działań na rzeczy innych ludzi - podkreśla Andrzej Stelmasiewicz, pomysłodawca festiwalu.

Podczas inauguracji festiwalu dopisała nie tylko pogoda, ale i widownia. Poza plażowiczami, pojawili się przedstawiciele miasta, "Solidarności", ale także znana gdańska aktorka Krystyna Łubieńska. - Jestem zachwycona, zresztą jak co roku. Ale teraz szczególnie zachęcam całą Polskę, całe Trójmiasto do oglądania tych rzeźb - podkreślała aktorka.

Ekspozycja, na którą składa się kilkanaście olbrzymich piaskowych rzeźb na plaży w Jelitkowie robi wrażenie. Tym bardziej, gdy bliżej przyjrzymy się rzeźbom. Są tam ośmiometrowi nobliści: Lech Wałęsa, Michaił Gorbaczow i Aung San Suu Kyi. Pięciometrowa rzeźba papieża Jana Pawła II , ale też gwiazdy popkultury: Bono, Brad Pitt czy Angelina Jolie. Rzeźby będzie można oglądać do końca sierpnia.

Przyszłoroczny festiwal będzie związany z obchodami roku Jana Heweliusza, a edycja w 2012 ze sportem> nic dziwnego, skoro będzie się odbywać podczas turnieju Euro 2012.

Opinie (78) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.