Fakty i opinie

Ruszyła budowa Baltic Areny

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zostałem 'niewolnikiem' UEFA

Pierwsza, symboliczna łyżka koparki, została wbita w ziemię w Letnicy. Za dwa lata w tym miejscu stanie stadion piłkarski z miejscami dla 44 tysięcy widzów. W 2012 r zostaną na nim rozegrane cztery mecze Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Pierwsza, symboliczna łyżka koparki, została wbita w ziemię w Letnicy. Za dwa lata w tym miejscu stanie stadion piłkarski z miejscami dla 44 tysięcy widzów. W 2012 r zostaną na nim rozegrane cztery mecze Mistrzostw Europy w piłce nożnej. fot. trojmiasto.pl

Wbiciem symbolicznego gola i przyjazdem zupełnie realnych koparek i spycharek rozpoczęła się w poniedziałek budowa stadionu piłkarskiego w Letnicy. Obiekt ma być gotowy za dwa lata, w grudniu 2010. Pierwszy mecz: wiosną 2011.Tymi trasami ciężarówki będą wywozić z Letnicy grunt i torf do żwirowisk pod Gdańskiem.
Tymi trasami ciężarówki będą wywozić z Letnicy grunt i torf do żwirowisk pod Gdańskiem.
Na placu w Letnicy, gdzie za dwa lata stanie jeden z największych stadionów w Polsce, w poniedziałek stało jedynie kilka koparek i wywrotek oraz niewielki namiot w kształcie i kolorze przyszłej areny.

- Ten prawdziwy będzie większy - żartował Ryszard Trykosko, prezes spółki BIEG 2012, która prowadzi budowę stadionu.

I rzeczywiście: stadion piłkarski w Letnicy będzie jednym z największych obiektów w Gdańsku. Będzie długi na 227 m, szeroki na 197 m i wysoki na 45 m. Dla porównania falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża ma 860 m długości, a wieża kościoła Mariackiego ok. 82 m wysokości.

Zanim jednak stadion powstanie, trzeba wyrównać teren, wykonac meliorację, a także wymienić grunt - ten, który dziś jest w Letnicy, nie nadaje się do stawiania na nim konstrukcji. I za to właśnie odpowiada firma Wakoz, której pracownicy wbili pierwszą łyżkę koparki w ziemię w Letnicy.

 Głosowanie na stadiony 

Na stronie internetowej spółki PL2012 koordynującej nasze przygotowania do Euro 2012 trwa głosowanie na najpiękniejszy polski stadion mistrzostw.

Jeśli chcesz by wygrał stadion w Gdańsku,   oddaj swój głos  !
Głosowanie na stadiony Na stronie internetowej spółki PL2012 koordynującej nasze przygotowania do Euro 2012 trwa głosowanie na najpiękniejszy polski stadion mistrzostw. Jeśli chcesz by wygrał stadion w Gdańsku, oddaj swój głos!
- Torf wywieziemy do żwirowni pod Gdańskiem. Odpady niebezpieczne najprawdopodobniej do zakładu utylizacyjnego w Koninie. Muły być może zostaną wysypane do Zatoki Gdańskiej - tłumaczył Andrzej Mastalerz, odpowiedzialny w Wakozie za prace w Letnicy.

Roboty prowadzone przez Wakoz są o tyle ważne, co mało spektakularne: - Gdy opuścimy plac robót w czerwcu, ten teren będzie wyglądał praktycznie tak samo, tylko będzie bardziej płasko i stabilnie - śmiał się Andrzej Mastalerz.

Zanim jednak do tego dojdzie przez plac budowy przewinie się ogromna ilość sprzętu budowlanego, w tym koparek, spycharek i wozideł. Samych wywrotek, którymi z Letnicy będzie wywożony torf, grunt i odpady będzie ok. 100.

- Budowa zawsze jest uciążliwa dla okolicznych mieszkańców, ale postaramy się te niedogodności zminimalizować. Ciężarówki będą jeździć przede wszystkim nocą, przed wyjazdem z placu budowy zostaną oczyszczone ich koła i podwozie, aby błota nie wywozić na ulice miasta - zapewniają przedstawiciele Wakozu.

Trasy, jakimi będą jeździć ciężarówki pokazujemy na mapce obok.

Stadion w Letnicy czy Baltic Arena?

Od kilku tygodni władze miasta jak ognia unikają używania nazwy Baltic Arena, którą wcześniej przez wiele miesięcy wbijały mieszkańcom Trójmiasta do głowy. Powód? Chęć sprzedaży komercyjnych praw do nazwy stadionu. Sporo za późno zrozumiano jednak, że sponsor niechętnie zapłaci za nazwę, której nikt nie będzie używał, jeśli w głowach ludzi zakorzeni się zwrot Baltic Arena.

- Mamy jeszcze trochę czasu na znalezienie sponsora głównego, który będzie miał wpływ na nazwę stadionu i mniejszych sponsorów, którzy będą posługiwali się innymi tytułami np. wyłącznego dostawcy napojów. Do tego czasu faktycznie będziemy starali się przekonać gdańszczan do bardziej neutralnej nazwy - przyznaje Adam Kalata, wiceprezes spółki BIEG 2012, odpowiedzialny za marketing stadionu.


Harmonogram budowy stadionu w Letnicy

Prace ziemne
grudzień 2008 - czerwiec 2009 - prace ziemne, wymiana i utwardzanie gruntu
kwiecień 2009 - czerwiec 2009 - budowa dróg technologicznych

Budowa stadionu
kwiecień 2009 - wyłonienie generalnego wykonawcy stadionu
kwiecień - wrzesień 2009 - prace przy fundamentach stadionu
kwiecień - październik 2009 - prefabrykacja elementów konstrukcji
czerwiec 2009 - styczeń 2010 - prace przy konstrukcji stadionu
wrzesień - listopad 2010 - układanie płyty boiska
lipiec 2010 - wrzesień 2010 - prace wykończeniowe przy fasadzie i dachu stadionu
listopad - grudzień 2010 - procedury odbiorowe stadionu
wiosna 2011 - pierwszy mecz na stadionie w Letnicy

Opinie (265) ponad 300 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.