Fakty i opinie

stat

Ruszyła przebudowa zrujnowanego biurowca w Redłowie

W najbliższych miesiącach ruina przy al. Zwycięstwa w Gdyni zmieni się w nowy biurowiec.


Zaczęły się prace przy przebudowie niszczejącego przez kilka lat budynku przy al. Zwycięstwa zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Z obecnego obiektu zostanie tylko szkielet, a resztę trzeba będzie zbudować praktycznie od nowa. Zakończenie inwestycji zaplanowano na lato przyszłego roku.Czy obiekt w Redłowie będzie atrakcyjny dla najemców?

tak, zaletą jest przede wszystkim położenie 39%
raczej tak, choć wiele zależy od czynszów i chciażby kwestii parkingowych 43%
raczej nie, zbyt dużo w okolicy podobnych miejsc 9%
nie, to nie czas na takie inwestycje 9%
zakończona Łącznie głosów: 840
Rudera przy jednej z głównych arterii na wjeździe do Gdyni miała przestać straszyć już dawno. Przedstawiciele firmy BIG Autohandel, która przejęła obiekt i działkę w wieczyste użytkowanie, zapewniali o gotowości do rozpoczęcia metamorfozy budynku już trzy lata temu. Planowano postawić nowy biurowiec o łącznej powierzchni 2 tys. m kw. z siedzibą firmy Princess Yacht Poland, powiązanej kapitałowo z BIG oraz sporą powierzchnią przeznaczoną na wynajem.

Ruderę zasłaniano reklamami

Problemem w wydaniu pozwolenia na budowę okazała się m.in. lokalizacja budynku. Chodziło o dojazd do budynku, z prawoskrętem z al. Zwycięstwa. Do sprawy włączyła się wspólnota mieszkaniowa zrzeszająca mieszkańców z ul. Kombatantów, a realizacja inwestycji musiała poczekać na pokonanie przeszkód formalnych.

W tym czasie pomysłem na ukrycie wstydliwego widoku stały się banery reklamowe. Kilka lat temu reklamy wieszało tam nawet miasto. Urzędnicy nie ukrywali, że zrujnowany obiekt na wjeździe do centrum szpeci i kompromituje Gdynię. Dodatkowo zbierali się tam bezdomni i amatorzy alkoholu. W niezabezpieczonym przez dłuższy czas budynku zdarzały się m.in. pożary.

Jest droga, można budować

Sprawę drogi udało się rozwiązać, gdy spółka Vectra zaczęła budować w sąsiedztwie zobacz na mapie Gdyni swój biurowiec. W ramach będącej na finiszu inwestycji wykonano dojazdy, które zlikwidują problem także w przypadku drugiego planowanego biurowca. Firmy podzieliły się kosztami wykonania infrastruktury drogowej i - jak informowaliśmy - wiosną zostało wydane wyczekiwane pozwolenie na budowę nowego obiektu.

Rozpoczęte kilkanaście dni temu prace obejmują w początkowej fazie rozebranie ścian. Na końcu pozostanie szkielet budynku, na bazie którego powstanie nowy obiekt biurowo-usługowy. Będzie wyższy od dotychczasowego - dobudowane zostanie jedno piętro. W początkowym zamyśle elewacja miała być w całości szklana. Ostatecznie fasada będzie jednak w większości koloru białego.

- Projektanci wciąż pracują nad zmianami. Chcemy zakończyć prace latem przyszłego roku. Na razie ciężko powiedzieć o jego przeznaczeniu. Na pewno znajdzie się tam powierzchnia biurowa i handlowa na wynajem, ale wciąż szukamy kupca na całość - wyjaśnia Jerzy Jankowski, prezes BIG Autohandel.
Inwestor przyznawał w marcu, że wiele środków pochłonęły uzgodnienia i sporządzanie stosownej dokumentacji, a że rynek - jak przekonuje - jest wciąż trudny, to nieruchomość i tak będzie sprzedawana po "kosztach".

Według szacunków koszt przebudowy obiektu może sięgnąć nawet 4 mln zł.

Historia budynku przy al. Zwycięstwa

Budowa obiektu zaczęła w latach 90. Rozpoczęła ją firma Lammex, która szybko zbankrutowała. Później budynek przeszedł w ręce spółki Hard Inwestment z Sopotu. Po kilku latach i to przedsiębiorstwo nie poradziło sobie na rynku finansowym, a obiekt trafił w ręce komornika, który bezskutecznie próbował go sprzedać. Kolejne nieudane licytacje powodowały ruinę budynku. W 2011 roku został ponownie przejęty przez prywatnego inwestora.

Opinie (73)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.