Fakty i opinie

Trwa rozbiórka dawnego Centrum Gemini

Zaczęła się zapowiadana rozbiórka istniejącego od 18 lat Centrum Waterfront zobacz na mapie Gdyni (dawnego Centrum Gemini) w Gdyni. Prace potrwają do końca marca. Na razie usuwane są elementy z wewnątrz budynku, w którym przez ostatnie lata działało m.in. Multikino.Przypomnijmy:

  1. Firma Vastint - inwestor, który planuje zabudować nadmorską część Gdyni - na początku roku złożył wniosek o wyburzenie centrum Waterfront, czyli dawnego Centrum Gemini.
  2. Bliżej al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdyni, czyli w miejscu obecnego centrum, zaplanowano hotel, powierzchnie konferencyjne, SPA oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino wielosalowe. Przy ulicach Waszyngtona i Hryniewickiego zobacz na mapie Gdyni powstaną budynki mieszkalne, biurowce i lokale usługowe (na parterze).
  3. We wrześniu najemcy zaczęli wyprowadzać się z Centrum Waterfront. Do zakończenia festiwalu filmowego działało Multikino, które tuż po imprezie zostało zamknięte. Inwestor informował, że chce zacząć wyburzanie budynku jeszcze w tym roku.

Po tym jak uzyskano pozwolenie na rozbiórkę, zaczęły się prace. Obiekt został ogrodzony, zniknął m.in. szyld Multikina, a w środku trwają intensywne prace rozbiórkowe.

Prace rozbiórkowe Centrum Waterfront do końca marcaBywałe(a)ś w Centrum Waterfront?

tak, regularnie 21%
owszem, ale niezbyt często 50%
nie, był(a)em w środku może kilka razy 29%
zakończona Łącznie głosów: 2478
- Niebawem pojawi się ciężki sprzęt i zaczną się przygotowania do wyburzania budynku - informują przedstawiciele firmy Vastint.
Według harmonogramu prace rozbiórkowe powinny zakończyć się do końca marca. Następnym etapem będzie zabudowa 5-hektarowego terenu od ul. Hryniewickiego.

Pozwolenia na budowę jednak jeszcze nie ma.

Otwarcie Centrum Gemini w Gdyni w 2000 rokuBudynek przestanie istnieć po blisko 20 latach od zakończenia budowy. Uroczyste otwarcie Centrum Gemini odbyło się pod koniec lipca 2000 roku. Firma budowlana Mega, która je wybudowała, tak opisywała centrum w swoich materiałach promocyjnych:

Na początku kino funkcjonowało pod nazwą Silver Screen. Przez kilka tygodni był to pierwszy i jedyny multipleks w Trójmieście.
Na początku kino funkcjonowało pod nazwą Silver Screen. Przez kilka tygodni był to pierwszy i jedyny multipleks w Trójmieście. fot. Błażej Maziarz/KFP
"Gdyńskie kino Silver Screen, jako jeden z pierwszych budynków w Trójmieście, posiada system budynku inteligentnego. Podstawową zaletą jest integracja wielu systemów i płynąca z niej synergia, co przejawia się poprzez zdolność do zapewnienia komfortu i obrona przed zakłóceniami zewnętrznymi, przy jednoczesnej minimalizacji nakładów na jego wykonanie i eksploatację."

Silver Screen: pierwszy multipleks w TrójmieścieZnajdujące się w Gemini kino Silver Screen (8 sal projekcyjnych z 2110 miejscami) było pierwszym w Trójmieście kinem wielosalowym. Obiekt z jednej strony przyczynił się do likwidacji gdyńskich kin, z drugiej zaś zaoferował w Trójmieście pierwszy obiekt z multipleksem, który w najlepszym okresie odwiedzało kilkaset tysięcy widzów rocznie, stając się m.in. bazą dla Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Warto pamiętać, że gdańskie Multikino, które działa przy al. Zwycięstwa, otwarto później, w listopadzie 2000 roku.

Po oddanym dwa lata wcześniej Centrum Handlowym Batory, obiekt stał się kolejnym miejscem z restauracjami i punktami handlowymi w Śródmieściu. Na pierwszym piętrze obiektu funkcjonowały m.in. punkty gastronomiczne, do których trafiali mieszkańcy i turyści. Na placu przy Centrum Gemini odbywały się miejskie imprezy sylwestrowe, wewnątrz działał główny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odbywała się tam część miejskich imprez.

Centrum Gemini: coraz mniejsze zainteresowanieObiekt zaczął tracić na znaczeniu wraz z otwieraniem w Trójmieście kolejnych pasaży i galerii handlowych, które ściągały do siebie klientów sklepami z różnymi markami. Gemini nie oferowało wielu możliwości dla miłośników zakupów, od zawsze było nastawione na kulturę i rozrywkę, które zaczęły się w Gdyni przenosić w inne rejony miasta. I choć do końca funkcjonował tam klub muzyczny, to obiekt z miejscem, gdzie można się rozerwać, kojarzył się niewielu.

Przez lata zmieniło się otoczenie obiektu. Na zdjęciu z 2007 roku budowa Sea Towers.
Przez lata zmieniło się otoczenie obiektu. Na zdjęciu z 2007 roku budowa Sea Towers. fot. Wojciech Stróżyk/KFP
Z czasem magnesem przestało być także kino, które po zmianach właścicielskich od 2008 roku zaczęło funkcjonować jako Multikino. W Trójmieście przybywało bowiem miejsc, gdzie miłośnicy filmów mogli oglądać kolejne projekcje w bardziej komfortowych warunkach.

Centrum Gemini nie pomogła także bierność włodarzy miasta w zmienianiu skweru Kościuszki, który do teraz przyciąga spacerowiczów właściwie tylko w sezonie letnim. Za prywatne pieniądze zbudowano wprawdzie obok górujący do dziś nad Gdynią budynek mieszkalny Sea Towers, ale okolica ta nigdy nie stała się zbyt popularnym miejscem.

Gdynianie na pewno pamiętają także budowlane incydenty. W 2006 roku spadł na widzów podwieszany sufit w jednej z sali kinowych. W 2008 zawaliła się też część sufitu o powierzchni około 30 m kw. wraz z instalacją wentylacyjną w klubie Coco.

Centrum Gemini: zmiana nazwy i decyzja o rozbiórceOstatnie lata to powolny upadek centrum. Praktycznie opustoszało piętro, na parterze pozostały m.in. kawiarnie, pub i kiosk oraz sala zabaw. Najwięcej osób trafiało do Multikina, ale - wraz z otwarciem Gdyńskiego Centrum Filmowego i drugiego multipleksu w mieście - i ono zaczęło tracić na znaczeniu. Obiekt "żył" przez jeden tydzień w roku, goszcząc widzów i filmowców podczas festiwalu filmowego.

Sytuacja właścicielska nad morzem.
Sytuacja właścicielska nad morzem. fot. galeria Trojmiasto.pl
W 2014 roku obiekt, wraz ze zmianą właściciela, otrzymał nową nazwę - Centrum Waterfront. Stało się jasne, że dni centrum w kształcie uformowanym w 2000 roku są policzone. Nowy właściciel zapowiedział bowiem nowe inwestycje, mające być częścią kompleksu Waterfront, w skład którego wchodzi już hotel i budynek biurowy.

Opinie (195) 9 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.