Fakty i opinie

Ruszyła budowa podwójnego dna kanału Raduni


Kilka tygodni temu rozpoczęły się na terenie Forum Gdańsk zobacz na mapie Gdańska prace związane z podziałem kanału Raduni na dwa koryta, biegnące na terenie inwestycji. Deweloper wykorzystuje ważne pozwolenia na prace od miejskiego konserwatora zabytków, nie czekając na ostateczne decyzje z Ministerstwa Kultury.Czy ma znaczenie, jaka woda będzie płynęła w kanale Raduni w Forum Gdańsk?

tak, w centrum nie może płynąć zanieczyszczona woda 66%
jest mi to obojętne 22%
nie, najważniejsze i tak będą zakupy 12%
zakończona Łącznie głosów: 1775
Od strony przystanku Gdańsk Śródmieście już od pewnego czasu nie można było zobaczyć widocznego tam do tej pory kanału Raduni. Ustawiono bowiem rusztowania i zawieszono na nich folię ochronną.

Poza pracami związanymi z wykończeniem elewacji, okazało się także, że trwają prace mające na celu podział kanału Raduni na dwa koryta. Ich planowanie wzbudziło w sierpniu zeszłego roku duże kontrowersje.

Czytaj więcej: Artykuł z sierpnia: Spór o podwójne dno kanału Raduni w Forum Gdańsk

Przebudowa kanału trwa w najlepszeProwadzenie tych prac potwierdza zdjęcie zamieszczone przez Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej na Facebooku. Przy nim pojawiły się ubiegłoroczne wypowiedzi prezydenta i wiceprezydenta Gdańska:

"Nie jest prawdą, że właśnie zaczyna się betonowanie kanału Raduni, nie znikają też z niego żadne mostki. Kanał nie zmieni się w kilkucentymetrowe koryto" - Wiesław Bielawski.
"Nic nie jest jeszcze przesądzone." "Najpierw chciałbym dokonać spokojnej oceny, a potem przyjdzie czas ostatecznych decyzji" - Paweł Adamowicz.
Tak jeszcze do niedawna wyglądał kanał Raduni na terenie budowanego centrum.
Tak jeszcze do niedawna wyglądał kanał Raduni na terenie budowanego centrum. fot. K. Koprowski/Trojmiasto.pl
Przypomnijmy: zapowiedź budowy tzw. dwudzielnego koryta kanału Raduni spowodowała, że Agnieszka Kowalska, wojewódzka konserwator zabytków, przeprowadziła kontrolę w biurze miejskiego konserwatora i uznała, że "mogą istnieć podstawy do unieważnienia decyzji o przebudowie koryta".

Co więcej, konserwator stwierdziła też, że decyzja pozwalająca na przebudowę kanału jest niezgodna z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Sprawę ostatecznie ma rozstrzygnąć Ministerstwo Kultury. Ponadto we wrześniu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła w tej sprawie śledztwo, które - jak potwierdziliśmy - w dalszym ciągu się toczy.

Czytaj też: Forum Gdańsk rośnie i budzi emocje

Czytaj też: Jak będzie działał podwójny Kanał Raduni przy Forum Gdańsk

Metoda faktów dokonanych - inwestor ma ważne pozwoleniaInwestor - firma Multi Developement BV - w przesłanym oświadczeniu podkreśla, że "prace nad realizacją koryta edukacyjnego [...] są prowadzone zgodnie z harmonogramem i aktualnymi pozwoleniami, wydanymi w 2017 r. Audyt prawny przeprowadzony na zlecenie Urzędu Miasta Gdańska potwierdził, że proces pozyskania wszelkich zgód prowadzono rzetelnie i w dobrej wierze" - czytamy.Audyt, na zlecenie prezydenta Pawła Adamowicza, przygotowała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak z Warszawy. Opracowanie kosztowało 26 tys. zł.

- Koryto edukacyjne pozwoli na ekspozycję i miejscowe podczyszczenie wód kanału Raduni. Jest to rozwiązanie stanowiące odpowiedź na wniosek Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków [Mariana Kwapińskiego - red.], który w maju 2011 roku stwierdził: "należy szukać rozwiązań najbardziej zbliżających ludzi, idących wzdłuż kanału do poziomu wody" - podkreśla Alina Geniusz-Siuchnińska, reprezentująca inwestora.
Z dalszych informacji od niej wynika, że zgodnie z wymogami wojewódzkiego konserwatora zabytków, koryto edukacyjne:

  • jest zaprojektowane tak, by zbliżyć płynącą wodę do osób, które przechadzają się bulwarem Raduni;
  • powstaje na konstrukcji, która nie narusza brzegów ani dna kanału - a więc nie ingeruje w jego strukturę;
  • ma formę umożliwiającą jego demontaż;
  • przy korycie edukacyjnym powstanie ścieżka edukacyjna, która eksponuje historię kanału Raduni.


- Organem, który wydał pozwolenie na te prace, jest konserwator miejski - przypomina Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Tymczasem konserwator wojewódzka wszelkie wątpliwości po kontroli skierowała do Ministerstwa Kultury i właśnie czekamy na orzeczenie w tej sprawie.
Inwestor prawdopodobnie liczy się z tym, że minister kultury może zdecydować o unieważnieniu dotąd wydanych pozwoleń i nakaże ich ponowne wydanie. Jednak na takie decyzje często czeka się wiele miesięcy. Ponadto będzie mógł się też odwołać od decyzji. Tymczasem plany zakładają, że otwarcie centrum Forum Gdańsk ma nastąpić najpóźniej w czerwcu tego roku.

Opinie (226) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.