• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pogarsza się stan wieży na Rysim Wzgórzu. Jest projekt w BO

Arnold Szymczewski
8 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
  • Wieża na Rysim Wzgórzu w Sopocie ma już niemal 60 lat. Jeden z mieszkańców miasta zasugerował, że powinna ją zastąpić nowa wieża widokowa.
  • Wieża na Rysim Wzgórzu w Sopocie ma już niemal 60 lat. Jeden z mieszkańców miasta zasugerował, że powinna ją zastąpić nowa wieża widokowa.
  • Płot odgradzający wejście na wieżę od wielu lat jest rozerwany.

20-metrowa kratownicowa wieża, która stoi na Rysim WzgórzuMapka, między ul. 23 Marca i Malczewskiego w Sopocie, nie grozi jeszcze zawaleniem, ale jej stan z każdym rokiem się pogarsza. Obiekt z lat 60. powinien zostać gruntownie wyremontowany lub rozebrany. Teraz będzie na to szansa, bo do sopockiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłosili projekt, który zakłada rozbiórkę starej wieży i budowę nowej - widokowej.O pogarszającym się stanie starej wieży w Sopocie poinformował nas czytelnik Raportu z Trójmiasta. Dziękujemy za nadesłany raport.
09:57 7 WRZEśNIA 21

Pogarszający się stan wieży na Rysim Wzgórzu w Sopocie (12 opinii)

Uwaga odwiedzający Rysie Wzgórze w Sopocie. Zaczęły odpadać metalowe i betonowe elementy z niezabezpieczonego obiektu (stan agonalny). Ostrożnie
Uwaga odwiedzający Rysie Wzgórze w Sopocie. Zaczęły odpadać metalowe i betonowe elementy z niezabezpieczonego obiektu (stan agonalny). Ostrożnie

Nie da się ukryć, że obiekt z lat 60. nie należy do najbezpieczniejszych, ale mimo wszystko jego stan w odniesieniu do wieku nie jest aż taki zły.

Zobacz nasz film o wieży na Rysim Wzgórzu z 2015 r.Czytaj także: Opuszczona wieża na Rysim Wzgórzu w Sopocie

Skąd na Rysim Wzgórzu wieża i co będzie z nią dalej?Czy wiedziałe(a)ś o istnieniu wieży na Rysim Wzgórzu?

Wieża liczy już sobie około 60 lat. O jej historii opowiada Mariusz Hajduk z sopockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

- Wieża powstała najprawdopodobniej na początku lat 60., wraz z budową osiedla Przylesie. Na wieży były zamontowane urządzenia nadawczo-odbiorcze, które zapewniały łączność radiową. Wieża służyła pracownikom tutejszej Obrony Cywilnej, ulokowanej w pobliskiej willi przy ul. 23 marca 110. W związku z rozwojem techniki wieży zaprzestano używać jeszcze w latach 80. - wyjaśnia Hajduk.
Ze względu na pogarszający się stan wieży i możliwość wykorzystywania jej przez młodzież np. do niebezpiecznej wspinaczki już pięć lat temu pytaliśmy sopocki magistrat, czy ma plany wobec konstrukcji z Rysiego Wzgórza.

Miasto nie przewidywało jednak zajęcia się tą konstrukcją.

Szansa na nowy obiekt z Budżetu ObywatelskiegoRaport naszego czytelnika związany z pogarszającym się stanem wieży zbiegł się w czasie z głosowaniem w Budżecie Obywatelskim, które w Sopocie rozpoczęło się w poniedziałek.

- Do Budżetu Obywatelskiego wpłynął projekt, który dotyczy opracowania koncepcji budowy/przebudowy wieży na Rysim Wzgórzu. Czekamy na rozstrzygnięcie głosowania. Tymczasem zachęcam do oddawania głosów w tegorocznej edycji BO do 20.09 - mówi Izabela Heidrich, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sopocie.
I rzeczywiście pod numerem 8 w lokalnych projektach znajduje się ten pt. "Punkt widokowy Rysie Wzgórze - przygotowanie koncepcji budowy wieży". Dość lakoniczny opis mówi o projekcie, który zakłada rozbiórkę starej wieży i wybudowanie nowej w konstrukcji drewnianej, ogólnodostępnej z dojściem od ul. 23 marca.

Autor projektu zakłada, że koszt inwestycji ma wynieść ok. 100 tys. zł. Jednak w świetle dzisiejszych wzrostów cen materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny wydaje się, że rozbiórka starej wieży i budowa nowej będą znacznie kosztowniejsze.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane