Fakty i opinie

stat

Rywale na murawie, przyjaciele przed i po meczu

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zostałem 'niewolnikiem' UEFA

Na Głównym Mieście do późnych godzin nocnych bawili się kibice.
Na Głównym Mieście do późnych godzin nocnych bawili się kibice. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

Przez cały dzień tysiące Hiszpanów i Irlandczyków bawiło się na ulicach Gdańska. Wieczorem w pięknym meczu padły cztery bramki, wszystkie strzelone przez Hiszpanów. Przed nami noc: czy mimo deszczu będzie to noc hiszpańskiej fiesty na ulicach śródmieścia Gdańska?O sportowym wymiarze tego meczu przeczytasz w naszym artykule: Mistrzowie kontra starsi panowie w Gdańskuw relacji live O wszystkich utrudnieniach w ruchu i zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej przeczytasz w osobnym artykule pt. Drugi dzień Euro w Gdańsku. Zobacz jak dziś jeździć po mieście
***
Z meczu Hiszpania-Irlandia przeprowadziliśmy relację na żywo
***


Tak Irlandczycy bawili się w pomeczową noc w Sopocie.Godz. 00.30

Niewielu kibiców bawiło się w nocy na Długim Targu.Godz. 23.58 Deszcz, chłód i pewnie zmęczenie całodzienną zabawą sprawiły, że na Głównym Mieście w Gdańsku pojawiło się niewielu kibiców. Ci nieliczni, którzy tu jednak dotarli, postanowili świętować wspólnie.Godz. 23.00 Po zakończeniu meczu na przystanku SKM Stadion Expo stały cztery składy pociągów SKM mieszczące łącznie 6 tys. pasażerów. 20 składów tramwajowych mieszczących 4 tys. osób czekało na Pętli Kliniczna, a 15 autobusów przegubowych mogących zabrać ponad 2 tys. osób podstawiono na Pętli Kochanowskiego. Wszystko po to, by w momencie zakończenia meczu jak najwięcej osób mogło skorzystać sprawnie z komunikacji miejskiej.

Po pierwszych odwozach kolejki będą jeździć wahadłowo co kilkanaście minut, tramwaje i autobusy co kilka minut, do momentu, aż wszyscy opuszczą teren wokół stadionu.

Dzisiejszy mecz Hiszpania-Irlandia na stadionie oglądało blisko 39 tys. kibiców, w Strefie Kibica mecz obserwowało w szczytowym momencie 6,5 tys. osób.

Dla świętujących w centrum miasta i w strefie kibica uruchomiono dodatkowo kursy komunikacji miejskiej. Linie tramwajowe 2, 3 i 6 funkcjonują do godz. 02:30. Kursy będą realizowane z częstotliwością co 20 minut. Ze zwiększoną częstotliwością będą funkcjonowały także autobusowe linie nocne.

Godz. 22.37 Ostatnie minuty meczu, w którym Hiszpanie pokonali Irlandczyków 4:0, upłynęły przy chóralnym śpiewie Irlandczyków, którzy w ten sposób pokazali jak bardzo kochają swoją reprezentację i kibicują jej nawet mimo wysokich porażek.

Godz. 22.27 Na 4 minuty przed końcem meczu kibice Irlandii zaczynają opuszczać stadion. Mimo to, nawet przy stanie 0:4, nad stadionem w Gdańsku niesie się pieśń irlandzkich kibiców.

Godz. 20.35 Zdaniem naszych korespondentów na stadionie, wśród kibiców na gdańskim stadionie, dwie trzecie to kibice Irlandii. - Albo przynajmniej przebrani na zielono - donosi nasz wysłannik.

Trybuny gdańskiego stadionu są już pełne.
Trybuny gdańskiego stadionu są już pełne.


Godz. 20.30

Kibice w drodze na stadion

Zobacz jak bawiono się w SKM-ce, która wiozła kibiców na stadion w Letnicy.Godz. 20.10 Wygląda na to, że wszystkie strefy kibica w Trójmieście świecą pustkami - nic dziwnego, pogoda nie rozpieszcza, od kilku godzin z nieba siąpi deszcz. W Gdyni i w Sopocie nie ma niemal nikogo, w Gdańsku wyraźnie mniej niż w poprzednich dniach.Godz. 19.50 Do meczu została niecała godzina, my pokazujemy wam na koniec tej relacji Hiszpanów wyjeżdżających na stadion z hotelu Gdańsk.

Hiszpanie wyjeżdżają na stadion.Godz. 19.30 Niestety - odwiedziny sympatycznych kibiców z Irlandii mają także swoją ciemną stronę. Łagodnie mówiąc "the boys in green" nie słyną z zamiłowania do porządku i godnego zachowania w miejscach publicznych...Główne Miasto pełne kibiców.
Główne Miasto pełne kibiców. fot. trojmiasto.pl


Godz. 18 Tuż przed pierwszym meczem na Długim Targu było wciąż wielu kibiców Irlandii i Hiszpanii.

Kibice przed Dworem Artusa

Tysiące kibiców Irlandii i Hiszpanii gromadziły się dziś na Długim Targu.Godz. 17.55 Idziesz do strefy kibica? Parasol musisz zostawić w domu. Zobacz czego nie możesz wnosić do stref kibica i na stadion.

Przypomnijmy: W strefach w Gdańsku i w Sopocie wszystkie płatności odbywają się wyłącznie przy użyciu zbliżeniowych kart płatniczych! Idziesz do strefy w Gdańsku lub w Sopocie? Zabierz ze sobą kartę z funkcją paypass!

Godz. 16.45 Coraz więcej kibiców kieruje się do strefy kibica w Gdańsku. Irlandczycy niespecjalnie przejmują się przejściami dla pieszych i swobodnie przebiegają przez ulice, nawet tak szerokie jak Podwale Grodzkie - widzimy to dokładnie z okien naszej redakcji w Zieleniaku. Na szczęście pojawiła się tu już policja, która pilnuje porządku - także dlatego, że właśnie zamknięto dla ruchu Wały Piastowskie i ul. Jana z Kolna. Ruch wróci tu 3 godz. po meczu. Przy strefie kibica zatrzymały się tramwaje, ale zaraz mają ruszyć - to efekt chwilowego spadku napięcia.

Godz. 16.30 Przed meczem Hiszpania - Irlandia spotkaliśmy się z dziećmi, którzy będą odprowadzać piłkarzy grających na Arenę Gdańsk. Opowiedziały nam komu będą kibicować, kto jest ich piłkarskim idolem i jak spełniają się ich piłkarskie marzenia.

To bez takich jak oni, Kuba Błaszczykowski nie wchodzi na boiskoGodz. 16.25 Z dworca w Gdańsku odjechały już dwie SKM-ki na stadion w Letnicy. Darmowe pociągi dla kibiców ruszyły o godz. 16 i kursują co 12 minut.

Godz. 15.15 Niestety, mamy tez złe wiadomości dla kierowców. Kompletnie sparaliżowane są drogi we Wrzeszczu. Trudno przejechać w obu kierunkach ulicami: Miszewskiego, Wyspiańskiego, al. Legionów i al. Rzeczypospolitej. Nie warto wjeżdżać też jedną nitką ul. Słowackiego do Niedźwiednika. Korkuje się także al. Grunwaldzka do skrzyżowania z ul. Słowackiego od strony centrum Gdańska i Sopotu. Na przejazd przez Wrzeszcz musimy dołożyć do podróży co najmniej 45 minut, a to dopiero początek szczytu drogowego - pisze Maciej NaskrętRaporcie Drogowym

Godz. 15:10 Kibice Irlandii tłumnie przylatują kolejnymi samolotami rejsowymi i czarterowymi. Wyjątkowo rozentuzjazmowani kibice hiszpańscy, których część przylatująca dużymi samolotami czarterowymi została obsłużona przez tymczasowy Terminal T3, czyli hangar lotniczy, już na lotnisku urządzają fiestę. Zarówno Irlandczycy, jak i Hiszpanie bardzo radośnie reagowali na witający ich skoczną muzyką zespół kaszubski.Godz. 14:25 1400 km na rowerze

1400 km na rowerach

Dwaj Irlandczycy, z których każdy przez kilka lat mieszkał w Trójmieście, przyjechało na dzisiejszy mecz rowerem z - bagatela - Wielkiej Brytanii.Godz. 14:20 Tymczasem na stadionie trwa próba ceremonii, która odbędzie się przed dzisiejszym spotkaniem.

Próba na stadionie w Letnicy.
Próba na stadionie w Letnicy. fot. Piotr/czytelnik trojmiasto.pl


Godz. 13:55 Posiadacze biletu na dzisiejszy mecz Hiszpania - Irlandia nie muszą rezygnować z obejrzenia transmisji wcześniejszego meczu pomiędzy Włochami a Chorwacją. Bramy Gdańsk Areny otwierają się dla kibiców już o 17:45, a czas pozostały do spotkania na żywo będzie można spędzić oglądając na stadionie transmisję meczu z Poznania.

Hiszpanie na ulicach Gdańska

Czy reprezentacja Hiszpanii może dziś przegrać z Irlandią, skoro kibicuje jej tylu supermenów? Tych spotkaliśmy na Targu Węglowym w Gdańsku.Godz. 13:50 W barze na Targu Węglowym, w którym bardzo często stołują się kibice, zapytaliśmy o ulubione potrawy Hiszpanów i Irlandczyków. Okazało się, że Hiszpanie wybierają głownie steki natomiast Irlandczycy preferują bigos.

Co najchętniej jedzą kibice?O narodowych potrawach kibiców odwiedzających Trójmiasto przeczytasz także w artykule Ćevapi, pizza i tapas, czyli czym nakarmimy naszych gości

Irlandzki kibic stara się poprawnie wymówić nazwę "truskawka kaszubska"Godz. 12:15 Turyści są częstowani w Gdańsku kaszubskimi truskawkami. To element kampanii promocyjnej, jaką dla naszych truskawek przygotował samorząd województwa pomorskiego.

Murawa gdańskiego stadionu jest zraszana już teraz (godz. 12.40), ale będzie zroszona także tuż przed meczem, oraz w przerwie.
Murawa gdańskiego stadionu jest zraszana już teraz (godz. 12.40), ale będzie zroszona także tuż przed meczem, oraz w przerwie. fot. Piotr/czytelnik trojmiasto.pl
Godz. 12:00 Tym razem nikt nie będzie narzekał na suchą trawę i fatalną murawę. Obie drużyny zgodziły się na na podlanie płyty boiska na pięć minut przed meczem oraz w przerwie - informują redaktorzy serwisu Sport.trojmiasto.pl

Godz. 11:40 - Witam, piszę z kiosku przy Operze Bałtyckiej. Jeśli macie państwo kontakt do osób które rozstawiają wolontariuszy, to niech podeślą ich na ten przystanek. W Operze Bałtyckiej wydawane są bilety na mecz Hiszpanom i na przystanku nie ma im kto udzielić info - napisał do nas nasz czytelnik, pan Witold.

Tak bawiono się po meczu Polska-Rosja na Długim Targu

Tak bawiono się po meczu Polska-Rosja na Długim Targu

Godz. 11.30 Po pierwszym meczu w Gdańsku, oraz po meczu Polski z Rosją, kibice bawili się na Długim Targu, a część z nich wchodziła do fontanny Neptuna. Dziś nie będzie to możliwe: fontanna będzie chroniona, wokół niej staną specjalne płotki zabezpieczające.

O godz. 11 naszą redakcję minął autokar reprezentacji Hiszpanii, który pojechał w stronę Wrzeszcza, ale 20 minut później zawrócił i pojechał w kierunku hotelu Gdańsk, gdzie Hiszpanie mieszkają. Z naszych informacji wynika, że piłkarze mieli pojechać do Parku Oliwskiego i ewentualnie na spotkanie z Lechem Wałęsą. Na stadionie zawodnicy powinni stawić się ok. 2 godzin przed meczem.

***


Ok. godz. 10.30 w Trójmieście było 3 tys. Hiszpanów i 7 tys. Irlandczyków.

Bilet na mecz kupiło 10 tysięcy Irlandczyków i ponad 6 tysięcy Hiszpanów.

W ciągu całego dnia na lotnisku w Rębiechowie wyląduje co najmniej 116 samolotów, na pokładach których przyleci do Gdańska ok. 3 tys. kolejnych kibiców. Spośród wszystkich samolotów 50 to maszyny czarterowe, z czego 23 to samoloty duże.

Pracownicy kolei także będą mieli pełne ręce roboty, ponieważ na dziś sprzedano 7651 biletów. Do Gdańska przyjadą dodatkowe pociągi z Poznania, Warszawy i Szczecina - wszystkie to pociągi specjalnie EURO.

Spokoju i bezpieczeństwa kibiców pilnować będzie blisko 1,5 tysiąca funkcjonariuszy policji (w tym około 200 antyterrorystów), blisko 350 strażaków oraz około 100 strażników miejskich.

***


Po doświadczeniach pierwszego meczu wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu grup wolontariuszy. I tak: zwiększona o 25 osób zostanie grupa wolontariuszy pracujących bezpośrednio przy stadionie. Ochotnicy pomogą też policji kierować potokiem ludzkim na wjeździe przed tzw. Czerwonym Mostem w ciągu ul. Uczniowskiej. Nowością będzie też stanowisko wolontariackie na skrzyżowaniu ulic Swojskiej i Marynarki Polskiej - wolontariusze będą mieli w rękach przenośne drogowskazy ułatwiające dojście kibiców do kolejki SKM i do tramwaju. Dodatkowe osoby staną również przy Węźle Kiliniczna oraz na Głównym Mieście.

***


Irlandczycy podczas koncertu

Irlandczycy podczas koncertu

Środowy koncert irlandzkiej grupy Snow Patrol w Centrum Stocznia Gdańska nie był reklamowany w Trójmieście z powodu dość prozaicznego. Był to bowiem muzyczny prezent z okazji Euro dla kibiców, którzy do Gdańska przyjechali z Zielonej Wyspy na mecz swojej drużyny z Hiszpanią w czwartek na PGE Arenie. Bilety rozprowadzano jedynie w Irlandii, a trójmiejscy fani o dodatkowej, przeznaczonej specjalnie dla nich, puli wejściówek dowiedzieli się raptem dwa dni przed występem. Naszą relację z tego koncertu przeczytasz tutaj.

Opinie (474) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.