Fakty i opinie

stat

Rzeczy religijne i polityczne

W ramach wystawy "Rzeczy polityczne" będzie można obejrzeć m.in. wcześniej nie pokazywane w Polsce wideo "Blow Up #1".
W ramach wystawy "Rzeczy polityczne" będzie można obejrzeć m.in. wcześniej nie pokazywane w Polsce wideo "Blow Up #1". mat. prasowe

O cielesności opowiadał za pomocą zanurzonych w formalinie organów ludzkich, o polskiej mentalności - tworząc biało-czarno-czerwoną flagę państwową. Co tym razem zaprezentuje Grzegorz Klaman? Przekonamy się o tym na wystawie "Rzeczy polityczne".Gdańsk postanowił docenić Grzegorza Klamana i wspomóc jego działania artystyczne. W konkursie na realizację lokalnych wydarzeń kulturalnych jego projekt otrzymał 100 tys. złotych dofinansowania. Co zobaczymy w ramach planowanej na czerwiec wystawy zatytułowanej "Rzeczy polityczne"?

- Ostatnią wystawę w Gdańsku miałem 11 lat temu, w Łaźni - mówi Grzegorz Klaman. - Uznałem zatem, że pora przyjrzeć się sobie z pewnej perspektywy i pokazać w Wyspie swoje najnowsze prace.

Wśród nich znajdzie się instalacja "Fear and Trembling" ("Bojaźń i drżenie") z 2007 roku, która prezentowana była do tej pory na Florydzie i w Hajfie. Tytuł zaczerpnięty został z dzieła duńskiego filozofa Sorena Kierkegaarda, a sama praca stanowi pytanie o dzisiejszą religijność. - Często przybiera ona formę roszczeniową, czego najdobitniejszym wyrazem są działania ekstremistów - tłumaczy Klaman. - Ale jest też inny rodzaj religijności, skierowany "do wewnątrz", oparty na zmaganiach z samym sobą. Moja praca pokazuje zderzenie tych dwóch optyk - duchowych doświadczeń wewnętrznych i agresywnej, ekstremalnej religijności.

Jak przyznaje sam autor, przez ostatnie lata jego sztuka przeszła pewną ewolucję. - Zmieniłem nieco zainteresowania: w mojej twórczości jest teraz mniej ciała, a więcej zagadnień związanych z polityką czy kwestiami społecznymi - wyjaśnia Klaman. - To odejście od cielesności jest też widoczne w tytule wystawy - początkowo miała się ona nazywać "Ciała polityczne", ale w końcu uznałem, że "Rzeczy polityczne" są dużo bardziej pojemne znaczeniowo.

W ramach wystawy zaprezentowane również zostaną dwa filmy wideo: "Blow Up #1" i "Blow Up # 2", a także dwie zupełnie nowe instalacje site specific. Elementem ekspozycji będzie również "Izba pamięci Lecha Wałęsy", mieszcząca się w byłym warsztacie przywódcy Solidarności.

Na czas wystawy ponownie ruszy Subiektywna Linia Autobusowa, czyli autobus-ogórek krążący specjalną trasą przez zakątki terenów postoczniowych. W ubiegłym roku projekt ten cieszył się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Trójmiasta. - W realizacji tego przedsięwzięcia również pomogło miasto - otrzymaliśmy 50 tys. złotych wsparcia - mówi Grzegorz Klaman. - Biorąc pod uwagę czas trwania akcji, czyli około cztery miesiące, jest to dość skromne dofinansowanie. Choć niektórzy i tak uważają, że dostałem za dużo pieniędzy.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (7)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.