Fakty i opinie

stat

SKM: inne odległości, inne ceny biletów

Zmiany w obliczaniu odległości pomiędzy przystankami wprowadzą zapewne sporo zamieszania. Lepiej już teraz sprawdzić nową taryfę opłat.
Zmiany w obliczaniu odległości pomiędzy przystankami wprowadzą zapewne sporo zamieszania. Lepiej już teraz sprawdzić nową taryfę opłat. fot. Andrzej Gojke/KFP

Zmienią się ceny niektórych biletów na Szybką Kolej Miejską, ale to nie decyzja trójmiejskiego przewoźnika, lecz wymóg Urzędu Transportu KolejowegoCo jest największym atutem Szybkiej Kolei Miejskiej?

możliwość dotarcia do pracy/szkoły bez korków

69%

stosunkowo niskie ceny podróży

6%

częstotliwość kursowania i szybkość

23%

niezawodność

2%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1679
Ceny zmienią się, ponieważ Urząd Transportu Kolejowego zalecił inny system obliczania odległości pomiędzy przystankami wszystkim przewoźnikom, korzystającym z infrastruktury PKP. Ceny zmienią się od 1 lipca.

Według nowej wykładni najpierw sumuje się odległość całej trasy w metrach, a odległość pomiędzy przystankami zaokrągla się w górę do pełnych kilometrów. Z tego powodu część biletów Szybkiej Kolei Miejskiej będzie droższa, bo dystans między stacjami nagle się wydłużył, za to inne stanieją.

- Zmiany będą miały niewielki wpływ koszt podróżowania. Zależnie od wybranej trasy nasi pasażerowie zapłacą mniej lub, w niektórych przypadkach, nieco drożej. Przykładowo pomiędzy Orłowem i Żabianką odległość taryfowa wynosiła do tej pory 6 kilometrów, teraz będzie to niestety 7 km, co oznacza wejście w drugą strefę naszej taryfy. Działa to jednak w dwie strony i mniej zapłacą pasażerowie np. na odcinku Gdańsk Oliwa - Tczew, Wzgórze Św. Maksymiliana - Pruszcz Gdański czy Przymorze Uniwersytet - Wzgórze Św. Maksymiliana - tłumaczy Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży SKM.

Władze SKM przypominają, że nowe wyliczenia to nie ich pomysł i proszą podróżnych o wyrozumiałość. Szczegóły nowego cennika można sprawdzić na stronie internetowej SKM

Nowy system wymusił na Urzędzie Transportu Kolejowego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego wpływały skargi od pasażerów niezadowolonych z tego, że przewoźnicy dość dowolnie naliczają odległości pomiędzy przystankami, co ma wpływ na ceny biletów. Teraz ceny łatwo będzie można porównać.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (133)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.