• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Są chętni do inwestowania na Wyspie Spichrzów

Katarzyna Moritz
28 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Atrakcyjność inwestycji ma zwiększyć kończąca się w lipcu modernizacja nabrzeży wokół Wyspy Spichrzów. Atrakcyjność inwestycji ma zwiększyć kończąca się w lipcu modernizacja nabrzeży wokół Wyspy Spichrzów.

Dwa konsorcja i jedna firma zgłosiły się do ogłoszonego w marcu przez Gdańsk postępowania na wybór prywatnego partnera, który wraz z miastem zagospodaruje północny cypel Wyspy Spichrzów zobacz na mapie Gdańska. To kolejne podejście miasta do inwestycji.Polnord zorganizował swego czasu konkurs na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów. Zwycięski projekt powstał w gdańskiej pracowni MAT.

Polnord zorganizował swego czasu konkurs na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów. Zwycięski projekt powstał w gdańskiej pracowni MAT.

Wyspa Spichrzów z perspektywy żurawia wieżowego.

Koncepcja centrum handlowego Gray International na Wyspie Spichrzów.


W poniedziałek minął termin składania wniosków na wyłonienie dewelopera, który wspólnie z miastem w formie partnerstwa publiczno-prywatnego zabuduje ten najbardziej wyeksponowany, ale i najbardziej straszący swoim wyglądem fragment Wyspy Spichrzów.

Swoją gotowość do rozmów na ten temat zgłosiły trzy podmioty.

Pierwszym jest firma Property Venture Sp. z o.o. z Warszawy.

Drugim konsorcjum trzech warszawskich firm: Multibud W. Ciurzyński S.A.(Wojciech Ciurzyński był prezesem firmy Polnord, gdy przymierzała się ona do wspólnej inwestycji z miastem na Wyspie Spichrzów), Immobel Poland SPV 10 Sp. z o.o. i Immobel Poland SPV 11 H Sp. z o.o.

Trzeci podmiot to konsorcjum firm z Pomorza: Activa Sp. z o.o. z Pruszcza Gdańskiego, deweloper Euro Styl (wiele osiedli mieszkaniowych i kilka biurowców na terenie Trójmiasta), pracownia architektoniczna KD Kozikowski Design (zaprojektowała m.in. zabudowę działki na Wyspie Spichrzów, należącej do spółki Spichlerz Ognisty Wóz), firma Nowak Nieruchomości Sp. z o.o. (należy do tej samej grupy co Spichlerz Ognisty Wóz) oraz Poleko Sp. z o.o. (ta firma starała się o kontrakt na rozbiórkę stojącego wcześniej na wyspie spichlerza Woli Łeb)

- Weryfikacja dokumentów złożonych przez te podmioty potrwa do końca tygodnia. W przyszłym tygodniu okaże się, które wnioski przeszły pozytywną weryfikację pod względem formalnym - zapowiada Dariusz Wołodźko z biura prasowego w gdańskim magistracie.

Co tym razem ma powstać na Wyspie Spichrzów?

Na niespełna 2-hektarowym (1,8 ha) obszarze miałyby powstać głównie powierzchnie mieszkaniowe, usługowe i handlowe. Miasto zrezygnowało z forsowanego kilka lat temu pomysłu budowy Muzeum Bursztynu oraz ogólnodostępnego parkingu, który zaplanowano, gdy do inwestycji na Wyspie przygotowywała się firma Polnord. Niewykluczone natomiast, że powstanie zwodzona kładka na wyspę na przedłużeniu ul. św. Ducha.

Czytaj też: Gdańsk znowu szuka inwestora dla Wyspy Spichrzów

Władze miasta szacują wartość projektu na 200- 300 mln zł. Ponieważ negocjacje z firmami zainteresowanymi współpracą z miastem przy zabudowie tego terenu mogą potrwać kilka miesięcy, umowa zawiązania spółki celowej może być podpisana dopiero w listopadzie 2014 r.

Jest to już kolejne podejście miasta do zagospodarowania wyspy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Od 2009 roku samorządowcy negocjowali podobny pomysł z różnymi deweloperami. Ostatecznie zabudowa miała być realizowana przez spółkę celową powołaną przez miasto i firmę deweloperską Polnord, w której 51 proc. udziałów miało należeć do dewelopera. Miasto miało wnieść do niej grunt o wartości szacowanej w 2010 roku na ponad 50 mln zł. Ostatecznie rok później deweloper wycofał się inwestycji.

Ale na północnym cyplu Wyspy Spichrzów prowadzone są także inne inwestycje budowlane. Przy ul. Stągiewnej wrocławska firma Puro Hotels buduje tu swój 97-pokojowy hotel, który powinien być gotowy w ciągu kilkunastu miesięcy.

Do swojej inwestycji przygotowuje się także spółka Spichlerz Ognisty Wóz, która na działce przy Zielonym Moście planuje zbudować hotel, biura, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne oraz mieszkania.

Opinie (57) 2 zablokowane

 • Jasne teraz gdy miasto z naszych podatków zrobiło za nich czarną robotę? (6)

  i co teraz pobudują apartamenty i biura, zabijając tę część miasta?

  • 50 39

  • Miasto nie musi budować infrastruktury

   ale inwestorzy tez nie maja obowiązku w nim inwestować. Tak więc metodę odstraszania inwestorów przez zrzucanie na nich kosztu infrastruktury zaniedbanej od 70 lat zostawmy PiS-owi. Oni w tym są dobrzy.

   • 14 12

  • (3)

   biura to tam powinny byc w maks 10%, 0 bankow, mieszkania powinny byc pod warunkiem ze sprzedawane beda gdanszczanom ktorzy faktycznie tam beda mieszkac.

   teatry, galerie, sklepiki to powinno tam byc

   • 13 8

   • mamy wolny rynek - nie można nakazać komu sprzedawać będą mieszkania. tym bardziej, że 90% osób, które będzie w ogóle stać na mieszkanie w takiej lokalizacji, to osoby kupujące "na wynajem" lub "na urlop", więc spoza 3miasta. więc to awykonalne.

    • 9 7

   • Tak,niech mieszkania kupuja gdanszczanie,czyli osoby juz majace w Gdansku mieszkania,wtedy nie bedzie na pewno nic pusto stalo!

    • 5 0

   • skoro miasto jest udziałowcem to może komunalne mieszkania tam zrobić? ale bzdura.

    • 1 2

  • bnie da się zabić tej części miasta

   gorzej niż jest już być nie może także może być już tylko lepiej.

   • 0 1

 • śródmiejska łąka vs. apartamenty (1)

  w sumie nie wiem co gorsze - stan obecny czy "luksusowe apartamenty" stojące puste przez 3/4 roku...
  teraz chociaż można tam wejść, a w drugim przypadku - szlaban, pan ochroniarz i koniec spacerowania.

  • 66 8

  • Mam nadzieję, że Gdańsk spojrzy jak pięknie spisano umowę na taras w Sea Towers,

   bo obawiam się, że szlaban może się tam pojawić.

   • 13 0

 • Dlaczego niepełnosprawne włodarze naszego miasta mają decydować (2)

  jak będzie wyglądać centrum naszego miasta.
  Znając życie będzie to coś na wzór komercyjnego Sopotu dla najbogatszych a zwykły mieszkaniec nawet nie będzie mógł tam wejść.

  To jest centrum miasta i powinno się nie odróżniać od reszty zabudowy i być dla wszystkich mieszkańców!

  • 68 8

  • (1)

   I bardzo dobrze, tam powinna powstać strefa prestiżu i enklawa luksusu, z mieszkaniami po kilka milionów i drogimi hotelami, dla wyhranych, dla wszystkich to może być blokowisko na Chełmie lub slumsy na Stogach, nie żyjemy przecież w komunie.

   • 0 4

   • strefa prestizu nie znaczy ogrodzenia, szlabany i drut kolczasty dla plebsu

    • 0 0

 • Chętni do inwestowania to byli od lat, (1)

  natomiast jak się dowiadywali, że mają wszystko zrobić na swój koszt (tzn. archeologię, roboty hydrogeologiczne itepe) to wymiękali.

  Kliknijcie w artykuł na końcu ostatniego akapitu.

  Miasto, jak chce sprzedać działki na wyspie, to niech zrobi najpierw tam porządek, ALBO PRZEKAŻE ZA FREE poważnej firmie.

  • 19 20

  • Nie za "fri",tylko za "podatki".

   • 5 1

 • Hmm a co tam się nadaje do spalenia?

  Tam nie ma dużo drewnianych budowli, nocne samozapłony trudniej będzie zrealizować.

  • 12 2

 • Jezu ! to tam jeszcze roboty nie zaczeli i budoowania ? (2)

  Tam juz powinny stac wiezowce i szklane super centrum a nie wieczne debaty. W Londynie w tym czasie sto razy wiecej zbudowano a ci gledza nad bzdetami. Tak to nigdy nic nie zrobicie ,

  • 20 12

  • mam de ja wu po raz kolejny z tym "znalezieniem inwestora"

   • 2 1

  • Wiezowce i szklane centra u siebie na podworku buduj a nie u kogos

   • 2 0

 • mozeby postawic tam (1)

  jakis zamtuz?

  • 8 1

  • Całą dzielnicę zamtuzów..:)

   • 4 0

 • kwa kwa kwa dziura wstydu ble ble ble budyń kwa kwa precz z Tuskiem

  • 13 16

 • od 25 lat sa chętni szcególnie w roku wyborów samorządowych (4)

  mam teorię.
  na te działke czeka Budyń. Zbiera mieszkania czyli kasę- jak je spinięży to kupi sobie Wyspę Spichrzów, co będzie ukoronowaniem jego panowania w Gdańsku.Wyspę przemianują na " Wyspę Wielkiego Budynia" i tak już pozostanie dla potomnych.

  • 46 8

  • dopisujcie co moze powstawc na budyniowej wyspie... (2)

   .
   ..muzeum budynia
   .

   • 6 6

   • muaeum kisielu(a) ;) (1)

    • 2 3

    • Myself

     musze Ci powiedziec, ze dobrze rokujesz, jak zostane kiedys w koncu prezydentem to mianuje Cie moim vice

     • 2 2

  • No właśnie, gdzienigdzie są wykopy, które można wypełnić budyniem

   a zasypuje się je ziemią.

   • 1 2

 • Wstyd

  Wypędzili z wyspy ludzi, którzy handlowali na bazarze prawie 20 lat temu i dopiero zabierają się za zagospodarowanie? A co się działo przez te wszystkie lata?!?! I jak zwykle winnych brak.

  • 17 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane