Fakty i opinie

Są pierwsze kary za brak segregacji śmieci

Jeśli firma odbierająca śmieci stwierdzi, że nie są one segregowane zgodnie z przepisami, konsekwencję ponoszą wszyscy, do których przypisany jest dany śmietnik.
Jeśli firma odbierająca śmieci stwierdzi, że nie są one segregowane zgodnie z przepisami, konsekwencję ponoszą wszyscy, do których przypisany jest dany śmietnik. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Niektórzy mieszkańcy Trójmiasta już płacą więcej za wywóz śmieci, bo nie segregują odpadów. W samej Gdyni, gdzie stawka rośnie 2,5-krotnie, wydano już 20 takich decyzji, a kolejnych kilkadziesiąt jest w przygotowaniu. - To niesprawiedliwe. Jest odpowiedzialność zbiorowa i nawet segregując śmieci, płacimy więcej za leniwych sąsiadów - denerwują się nasi czytelnicy.Dokładnie segregujesz śmieci?

tak, przykładam do tego dużą wagę 52%
różnie bywa, czasem odpuszczam drobiazgi 31%
rzadko, ale staram się 5%
nie, wcale nie segreguję 12%
zakończona Łącznie głosów: 4873
Przypomnijmy: od 1 stycznia 2020 roku w Trójmieście, jak i w całej Polsce, nie ma możliwości wyboru, czy śmieci się segreguje, czy nie. Segregacja odpadów jest obowiązkowa. To efekt znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w ramach której selektywne zbieranie odpadów komunalnych to już nie wybór, a konieczność.

Nie wszyscy się jednak z niego wywiązują. Sygnały o nieposegregowanych odpadach regularnie spływały od przedsiębiorstw wywozowych do gdyńskiego magistratu. Na początku nieliczne, ale z biegiem czasu było ich jednak tak dużo, że postanowiono działać.

20 kar, kolejne w kolejce- W związku z dużą liczbą powiadomień od firm wywozowych o braku lub niepoprawnej segregacji odpadów w naszym mieście, rozpoczęto wydawanie decyzji o podwyższonej wysokości miesięcznej opłaty dla nieruchomości, które najczęściej pojawiają się w otrzymywanych wykazach od firm wywozowych. Do tej pory wydano 20 takich decyzji, a kolejne kilkadziesiąt jest przygotowywanych do wszczęcia postępowania podatkowego zakończonego wydaniem takiej decyzji - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego Urzędu Miasta.

Wywóz nieczystości i śmieci w TrójmieścieW przypadku stwierdzonego braku segregacji nalicza się podwyższoną opłatę za miesiące, w których stwierdzono uchybienia. Wynosi ona 2,5-krotność stawki obowiązującej. Sęk w tym, że muszą ją zapłacić wszyscy mieszkańcy nieruchomości, w której stwierdzono brak lub niepoprawną segregację. Nawet jeśli winna jest jedna osoba z dużego bloku, zwiększenie opłaty nalicza się np. kilkudziesięciu właścicielom mieszkań.

Czytaj też: Nowe, wyższe stawki za śmieci w Gdyni i Sopocie

- Urząd Miasta Gdyni zmusza mnie do opłacania kary za kogoś innego, a na dodatek nie mam żadnej możliwości, żeby zmienić tę sytuację. W świetle obowiązującego prawa stosuje się zasadę odpowiedzialności zbiorowej i to nawet jeśli znajdzie się osobę, która mimo deklaracji o segregowaniu śmieci nie robi tego i można jej to udowodnić. Jest to głęboko niesprawiedliwe - podkreśla pani Ewa, mieszkanka Gdyni i nasza czytelniczka.
Od początku tego roku segregacja na tych pięć frakcji jest obowiązkiem.
Od początku tego roku segregacja na tych pięć frakcji jest obowiązkiem. grafika trojmiasto.pl

W Gdańsku skala problemu większaPodobnie jest w Gdańsku, ale tu skala upomnień jest znacznie większa.

- Segregacja nie jest już dla mieszkańców wyborem, a obowiązkiem. Wielu przedsiębiorców i mieszkańców dotychczas uczciwie deklarowało brak selektywnej zbiórki, po zmianie przepisów muszą wprowadzić osobne pojemniki i selektywnie gospodarować odpadami. W praktyce nie oznacza to, że wszyscy, którzy do tej pory deklarowali brak segregacji, będą mogli i chcieli dostosować się do nowych przepisów - mówi Joanna BieganowskaUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
Od 1 stycznia do 26 sierpnia tego roku do właścicieli nieruchomości w Gdańsku wysłanych zostało 440 wezwań (dotyczących roku 2019 i stycznia 2020, kiedy jeszcze możliwe było deklarowanie niesegregowania odpadów) do skorygowania deklaracji i wybrania w deklaracjach nieselektywnego sposobu gromadzenia odpadów. Wezwania dotyczą stwierdzenia braku segregacji.

Czytaj też: Za śmieci w Gdańsku zapłacimy dwa razy więcej. Radni przyjęli podwyżki

- W wyniku wezwań podatnicy złożyli korekty deklaracji i wnieśli wyższą opłatę. W tym samym okresie wysłano też 173 postanowienia o wszczęciu postępowania w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jeżeli pracownik firmy, która odbiera odpady, stwierdzi, że w pojemniku przeznaczonym do gromadzenia danej frakcji znajdują się odpady innej frakcji, powiadamia nas o tym. W efekcie, w stosunku do wszystkich podmiotów, które korzystają z wiaty śmietnikowej, wszczynane jest postępowanie podatkowe i naliczana opłata podwyższona. Opłata podwyższona stanowi dwukrotność opłaty podstawowej, czyli 1,76 zł od m kw. mieszkania - tłumaczy Bieganowska.

Opinie (466) ponad 20 zablokowanych

 • A może zmienić firmę odbierającą śmieci?

  • 539 47

 • już platfusy zwietrzyły

  interes, jak podreperować budżety miejskie

  • 529 130

 • Na waszej grafice jest blad

  W real life puszki po napojach lądują w zoltym kontenerze

  • 168 10

 • prosty sposób

  Prosty sposób każdy mieszkaniec powinien dostawać od administratora, miasta worki z kodem i było by wiadomo kto nie segreguje i jemu wtedy kary walić. Co to znaczy odpowiedzialność zbiorowa niema czegoś takiego w konstytucji a może mamy demokrację a przepisy jak z Bareij za komuny!!!!

  • 420 95

 • Segreguj biedaku śmieci!

  Mafia śmieciowa. Dziennikarze ujawnili, jak zarabia w Polsce. "Więcej niż na narkotykach"
  Reportaż "Superwizjera" pokazuje, w jaki sposób mafie zarabiają na odpadach miliony euro. Tony śmieci trafiają również do Polski. - Nie pytajcie mnie o narkotyki, zabójstwa. Skupcie się na odpadach, bo śmieci to złoto - powiedział dziennikarzom były członek camorry.

  • 406 7

 • Po co mam segregować jak i tak przyjeżdża śmieciarka i wrzuca wszystko do jednej komory..

  • 152 191

 • Czemu mam płacić za to, że sąsiad w mieszkaniu obok prowadzi hostel? Jego klienci nie tylko nie segregują ale niektórzy przez okno wywalają śmieci. On zarabia na tym, a ja nie tylko mam syf pod oknem i za ścianą ale teraz jeszcze będę płacić.

  • 379 7

 • lekarz przypomina

  Nalezy zazywac tabletki na glowe z recepty systematycznie

  • 45 34

 • Wyrzucać śmieci gdzie popadnie ...masowo

  ...i masowo mieć to w dxxxe. Nie dajmy się nabierać "eko"biznesowej propagandzie. My płacimy za opakowania, więc wyrzucajmy je za free, a ci co chcą i odbierać, przerabiać i zarabiać, niech sie martwią jak to robić.

  • 347 57

 • Ludzie walczcie, dawać do sądów !

  Nie ma czegoś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa.

  • 360 16

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.