• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sąd w Gdańsku aresztował rosyjskiego szpiega

Piotr Weltrowski
27 marca 2023, godz. 10:30 
Opinie (368)
Śledztwo w sprawie cudzoziemca prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Śledztwo w sprawie cudzoziemca prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Sąd w Gdańsku aresztował na trzy miesiące cudzoziemca, który od stycznia do marca tego roku miał na Pomorzu szpiegować na rzecz rosyjskich służb i przekazywać im m.in. informacje o polskiej infrastrukturze krytycznej. Mężczyzna przyznał się do winy.Śledzisz cały czas informacje o wojnie na Ukrainie?

Prokuratura nie zdradza narodowości mężczyzny, nie podaje też żadnych szczegółów dotyczących jego działalności. Wiadomo tylko, że zatrzymano go 21 marca, a 23 marca sąd aresztował go tymczasowo.

- Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że podejrzany działał na rzecz rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej - mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
W trakcie przesłuchania przez prokuratora Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku podejrzany przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej, opisał szczegóły, jak również okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad.

- Jak wynika z ustaleń postępowania, podejrzanego nakłoniono do podjęcia działalności szpiegowskiej w Polsce. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 roku - dodaje Wawryniuk.
Co ciekawe, to nie pierwszy podobny przypadek w ostatnich miesiącach. W lutym pisaliśmy o zatrzymaniu innego szpiega, a okazuje się, że podobnych spraw jest jeszcze więcej.

- Postępowanie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku jest jednym z kilku postępowań dotyczących działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, jakie prokuratorzy pionu do spraw wojskowych prowadzą obecnie. Kilka postępowań zostało już zakończonych aktami oskarżenia - mówi Wawryniuk.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (368)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane