Salut z Błyskawicy na pożegnanie Polskiej Marynarki Wojennej

Najnowszy artukuł na ten temat Jak nazywać nowe polskie okręty (o ile będą)?

Salut armatni z ORP "Błyskawica"

Salwy z okrętu-muzeum Błyskawica regularnie odbywają się, gdy jednostka jest zacumowana przy nabrzeżu w Gdyni. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat ma jednak strzelać także z pełnego morza.


Salut "Błyskawicy", który okręt ma oddać w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, może być salutem pożegnalnym dla Polskiej Marynarki Wojennej.Czy potrzebujemy takiej namiastki marynarki wojennej, jaką mamy dziś?

Zobacz wyniki (1741)
15 i 16 maja, nasz jedyny niszczyciel, choć już okręt-muzeum, przechodził próby statecznościowe. Są one niezbędne, gdyż w ramach wielkiej parady (odbędzie się 24 czerwca) z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, w której na wodach Zatoki Gdańskiej wezmą udział także okręty z Belgii, Danii, Chin, Francji, Niemiec i Litwy, Błyskawica ma oddać salut składający się z 21 salw. Trzeba zatem określić jak okręt zareaguje na morzu na taką serię wystrzałów. Błyskawica już wielokrotnie strzelała, by uhonorować różnego rodzaju wydarzenia, ale dotychczas saluty odbywały się, gdy okręt stał bezpiecznie zacumowany przy nabrzeżu.

Swój ostatni samodzielny rejs Błyskawica odbyła w latach 70., więc teraz jej wyprawa będzie się mogła odbyć jedynie przy asyście holowników.

Z okazji 100-lecia utworzenia Polskiej Marynarki Wojennej, były już minister obrony narodowej Antoni Macierewicz pisał w liście wystosowanym do oficerów i marynarzy:

"Święto Marynarki Wojennej pięknie wpisuje się w jubileusz Niepodległej, bo przecież już 17 dni po ogłoszeniu niepodległości Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Mimo że nad Bałtyk powróciliśmy dopiero po kilkunastu miesiącach od tego wydarzenia, to ówcześnie ogłoszony akt był wyrazem przekonania, że Polska bez morza istnieć nie może. Obowiązek stania na straży, a w miarę potrzeby także obrony naszego "okna na świat" został powierzony Polskiej Marynarce Wojennej. (...) Dziś okręty flotylli wojennej Rzeczpospolitej Polskiej pływają po wszystkich akwenach naszego globu w ramach międzynarodowych ćwiczeń, misji i szkoleń. Można je zobaczyć na Morzu Północnym, Śródziemnym czy Czarnym, ale też spotkać na Oceanie Atlantyckim. Przede wszystkim jednak, podobnie jak przed laty, nasi marynarze - we współpracy z sojusznikami - strzegą naszej północnej, morskiej granicy. To służba szczególna, bo wymaga nie tylko ogromnej wiedzy i bardzo specjalistycznych umiejętności, ale też dyspozycyjności, psychicznej odporności oraz wielkiego zaangażowania i gotowości do poświęceń, bo to właśnie marynarze większą część roku, w tym święta i czas rodzinnych uroczystości, spędzają z dala od bliskich, domu i macierzystej jednostki."
I chyba właśnie słowa o poświęceniu, choć nieco w innym wymiarze niż miał na myśli minister, są tu najważniejsze.

Wyjście ORP Błyskawicy w morze, na uroczystą paradę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, najprawdopodobniej będzie wyglądało tak.
Wyjście ORP Błyskawicy w morze, na uroczystą paradę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, najprawdopodobniej będzie wyglądało tak. fot. Marynarka Wojenna
Polska flota wojenna liczy obecnie 38 jednostek bojowych, z czego najliczniejszą grupę stanowią siły trałowe - niszczyciele min i trałowce. Siły uderzeniowe naszej marynarki to tak naprawdę sześć jednostek. Mowa tu o okrętach nawodnych, bo siły podwodne już praktycznie nie istnieją. Jeśli nic się w najbliższym czasie nie zmieni, przestaną istnieć, a Polska, po raz pierwszy od lat 30. XX wieku, nie będzie dysponowała żadnym okrętem podwodnym.

Trwa proces wycofywania z użytku 50-letnich jednostek typu Kobben. Najmłodszy polski okręt podwodny, czyli ORP Orzeł, który do służby pod biało-czerwoną banderą wszedł w 1986 roku, od 2014 roku jest w nieustannym remoncie. Po ostatnim pożarze, jaki wybuch na jego pokładzie, specjaliści są sceptyczni, co do jego wartości bojowej. W ostatnich latach jednostka nie przeszła żadnej modernizacji, a jedynie remonty umożliwiające jej dalsze pływanie. Dzięki nim okręt może być użytkowany nie dłużej, niż do 2020 roku. Będzie miał wówczas 34 lata.

Problemem zainteresowali się posłowie i o przyszłość sił podwodnych zapytali MON. Pytanie w interpelacji brzmiało:

"Czy jest planowany zakup nowych jednostek okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej?"
Odpowiedzi w maju udzielił sekretarz stanu w MON. Nie nastraja ona optymistycznie.

"Informuję, że na podstawie Wymagania Operacyjnego kr. "ORKA" w resorcie obrony narodowej realizowane są przedsięwzięcia mające na celu wypracowanie optymalnego trybu pozyskania nowych okrętów podwodnych po 2022 r."
ORP Kormoran to jedyny nowoczesny okręt Polskiej Marynarki Wojennej.
ORP Kormoran to jedyny nowoczesny okręt Polskiej Marynarki Wojennej. fot. Marynarka Wojenna
Czyli nawet jeśli zgodnie z zazwyczaj zbyt optymistycznymi zapowiedziami ze strony urzędników rządowych nowe okręty podwodne pojawią się np. w 2023 roku, oznacza to, że przez minimum trzy lata nie będziemy dysponowali żadną jednostką tego typu. I nie chodzi tu o jednostkę bojową, ale jakąkolwiek, na której można by szkolić nowych marynarzy.

Głosy, że okręty podwodne możemy szybko zbudować w naszych stoczniach, trudno traktować poważnie. Sam proces przygotowania technologicznego do takiego przedsięwzięcia zajmie około 10 lat. Znając polskie realia (spójrzmy tylko na historię Gawrona/Ślązaka) i to, że nigdy w Polsce nie był zbudowany żaden okręt podwodny, jest to i tak wariant nad wyraz optymistyczny.

Zakup czy też dzierżawa jednostki zza granicy również są coraz mniej realne, gdyż trwające od wielu miesięcy rozmowy z sojuszniczymi krajami kończyły się jedynie na wspólnych zapewnieniach o chęci współpracy.

Dawno niewidziany widok: okręt podwodny Orzeł na pełnym morzu.
Dawno niewidziany widok: okręt podwodny Orzeł na pełnym morzu. fot. 3 Flotylla Okrętów Marynarki Wojennej
Tymczasem okręty podwodne są Polsce potrzebne. Nawet nie do obrony polskiego wybrzeża, bo od tego mamy Morski Dywizjon Rakietowy. Nie możemy jednak zapomnieć, że odpowiedzialność polskich sił morskich nie kończy się wyłącznie na wodach Bałtyku.

Prawdziwym paradoksem jest to, iż cały czas prowadzone są rozmowy nad wprowadzeniem do służby okrętu projektu "Ratownik", który miałby za zadanie ratować załogi polskich okrętów podwodnych. Jeśli nic się szybko nie zmieni, to nowy okręt nie będzie miał za dużo pracy...

Siły nawodne nie przedstawiają się dużo lepiej.

Światełkiem w tunelu jest pojawienie się niszczyciela min ORP Kormoran, a w niedalekiej przyszłości jeszcze dwóch okrętów tego typu. Podczas badań wstępnych wprowadzono prawie 4 tysiące zmian na okręcie, co z jednej strony znacznie opóźniło jego przekazanie, ale z drugiej strony sprawiło, że flota zyskała naprawdę nowoczesną jednostkę.

Zwiedzanie ORP "Kormoran"


Podczas trwających właśnie ćwiczeń w Tallinie, Polskę reprezentuje niszczyciel min ORP Flaming. Jednostkę zmodernizowano i jest ona w stanie wypełniać swoje zadania, gdyż ma na pokładzie nowoczesne wyposażenie, ale pamiętajmy, że jest to okręt, który liczy sobie 50 lat. Nic nie ujmując tej jednostce przypomnijmy tylko - ORP Błyskawica stała się okrętem muzeum, gdy miała... 38 lat.

Niedawno MON potwierdził informację, że bazujące na fregatach Oliver Hazard Perry śmigłowce Kaman, które służyły do zwalczania okrętów podwodnych, zostaną wycofane z linii z racji braku części zamiennych. W konsekwencji nasze największe jednostki utracą część swego potencjału bojowego. Zresztą ich dalsza służba pod biało czerwoną banderą również stoi pod znakiem zapytania.

Patrząc na decyzje, jakie zapadały w ostatnich latach, poza oczywiście projektem Kormoran, można odnieść wrażenie, że dla decydentów ważniejszym od projektów uderzeniowych okrętów były wspomniany wcześniej projekt "Ratownik" czy "Holownik" (z resztą umowę na nowe holowniki już podpisano).

Dobrze, że być może zyskamy dobre okręty ratownicze czy holowniki, ale to są jednostki pomocnicze. Bez realnego wsparcia, zakupu czy budowy nowych jednostek te wspomniane wcześniej nie będą miały kogo wspierać. I żadne modernizacje tu już nie pomogą.

Polska Marynarka Wojenna jest w głębokim kryzysie, choć dostrzegają to nieliczni. Politycy ogłaszają coraz to nowe projekty, które pięknie wyglądają podczas prezentacji, ale gdy tylko projektor gaśnie, odkładane są na półkę albo tak zmienianie, że tracą sens.

Mimo to warto, by Błyskawica wypłynęła na wody Zatoki Gdańskiej i oddała swój salut. Może wtedy niektórzy się wreszcie obudzą, nim będzie naprawdę za późno i gdy pozostanie nam tylko zwiedzać kolejne polskie okręty muzea...

Opinie (237) 2 zablokowane

 • Cały PiS i Antek (29)

  • 193 83

  • Serio? (18)

   Takie zaległości w uzbrojeniu nie powstały w ciągu ostatnich 2 lat tylko w ciągu ostatnich 10 lat. Gdzie PO miało polską armię to dobrze wiemy chociażby na przykładzie śmigłowców z bazy w Pruszczu które były hucznie nazywane do zwalczania jednostek pancernych, tylko nie posiadały już od kilku lat pocisków, a rząd miłościwie panującego Donka zamiast coś z tym zrobić to stwierdził, że nie ma sensu dokupić rakiet bo są przestarzałe i postanowili kupić latające autobusy.

   • 41 34

   • I z tego powodu pieniądze odłożone na helikoptery poszły na... (6)

    Zaraz, gdzie one w ogóle są?

    • 39 6

    • (2)

     Na co ci ta wiedza - wystarczy, że się po protu należały!

     • 14 0

     • One nam się po prostu

      N a l e ż a ł y !!! Aaaaaaaaaaaaaa!

      (piana na ustach)

      • 9 1

     • Pisownia!!!

      • 1 0

    • przetargi są po to żeby dostać w łapę (2)

     poprzednicy już dostali, teraz nowi chcą, tyle że poprzednicy ze swojej się nie wywiązali i o to cały ten szum. "Okazja czyni złodzieja". To nie kwestia rządów tylko możliwości :)

     • 1 6

     • raczej mentalności (1)

      • 5 0

      • władza demoralizuje więc i mentalność się zmienia

       • 3 0

   • Tylko, że to PiS jako jedyny tak dumnie mówił o modernizacji Polskiej armii (3)

    Tyle obiecywał, czego to mieli już nie kupować, a wygląda na to, że jedyne co zakupią to grające ławeczki. Cóż oby nigdy do tego nie doszło, ale zakup tych ławeczek to zdrada stanu, gdyż okupant będzie mógł sobie na nich odpocząć

    • 27 5

    • Zakupili też miotacze ulotek propagandowych.

     Nie pamiętam gdzie o tym czytałem, ale rozbawiło mnie to do łez.

     • 19 3

    • Za 200 milionów złotych oszczędzonych na armii, rząd kupił węgiel.

     Taka to modernizacja...

     • 11 1

    • Każdy dużo gada

     jedni o armii, inni o obniżaniu podatków. Z obietnic nikt się nie wywiązuje.

     • 6 0

   • Trzeba modernizować kraj, budować fabryki, domy, drogi, a nie rakiety do helikoptera... (5)

    Jeżeli zaatakuje nas Rosja to co komu da te 12 helikopterów. Bzdura totalna... Ekonomia przede wszystkim. Jak będziemy współpracować z całym światem zamiast się kłócić i obrażać to kraje, z którymi mamy dobre stosunki ekonomiczne nas wesprą. W kupie siła (UE) ,a nie to bezsensowne PiSowskie wymachiwanie szabelką..

    • 9 7

    • "Chcesz mieć pokój, szykuj się do wojny"

     Armia wymaga dużych modernizacji. Same układy nie zapewnią nam spokoju. Historycznie mamy najgorszych sąsiadów na świecie.

     • 11 4

    • UE i USA to okej, ale różnie może być, także silna armia jest bardzo potrzebna (3)

     tak aby przeciwnik poniósł jak największe straty jeśli nas zaatakuje. Ergo w jego kalkulacjach wojennych musi być uwzględniona, że poniesie więcej strat niż zysków.

     • 5 1

     • byly cwiczenia obrony granic przy pomocy pancernych rozancow eksperci od tego rodz uzbrojenia czyli episkopat byli usatysfakcjonowani wiec chyba wszystko jest ok

      • 3 1

     • (1)

      No to trzeba parę atomówek kupić, a nie okręty.

      • 3 1

      • ale głupoty gadasz

       nikt ci atomówek nie sprzeda i tyle. Poza tym koszt całej infrastruktury do takiej broni jest ogromny a reperkusje dyplomatyczne by nas zrujnowały.

       • 0 0

   • nie 2 nie10, ale od 25 kazdy osozłom polityk miał inne pomysły, zero programu, konsekwencji, wszyscy rozwalali najbardzije

    Pis... za PO zamówili okręty, smigłowce - pisiory uwaliły caracale itp.

    • 3 0

  • (6)

   A co robiły poprzednie rządy? Ani PO, ani komuchy, ani solidaruchy w żaden sposób nie wspomogły MW.
   PiS niczym specjalnym w tej dziedzinie się nie wyróżnił.

   • 26 10

   • Skoro poprzednie rządy były takie złe, to obecne miały całe dwa lata, żeby....wziąć premie

    które im się należały!!!!!

    • 20 10

   • (1)

    Ani PO, ani komuchy, ani solidaruchy w żaden sposób nie obiecywały tyle co PiS w związku modernizacją armii. Ale pieniążki zamiast na armię poszły na 500+ i inne projekty, na zabawę terytorialsów w żołnierzyki, stan naszego uzbrojenia zaczyna przypominać ten z roku 1939, albo jeszcze gorzej patrząc na całokształt czyli również na stan uzbrojenia państw sąsiadujących.

    • 18 4

    • a kto nas zapewniał o tym że nowoczesna armia w pełni zawodowa jest lepsza niż taka z poborem czynnym?

     No i mamy już zawodową, ale nie nowoczesna. Oni wszyscy tyle samo gadają, tylko nie mają jak tych obietnic realizować

     • 6 1

   • chociażby (1)

    dla przykładu, opracowały nowoczesną i świetną armatohaubicę KRAB, którą Antek zmuszony był wprowadzić na wyposażenie wojska podpisanymi już umowami i się chwalił nimi, jak własnym projektem. Do tego pozyskano na wyposażenie masę Leopardów z Niemiec, które stanowią trzon obecnych sił pancernych, zlecono i opracowano amunicję do nich w polskich zakładach zbrojeniowych, opracowano cały system modernizacji polskiej armii (programy WISŁA, NAREW, zakup helikopterów i modernizację właśnie MW) i przeznaczono w budżecie na to środki, które teraz się zapytam; gdzie one są??? Poszły na 500+ czy na nowe limuzyny? A może na premie rządowe, zabezpieczenie tyłka Prezesa i miesięcznic, może na grające ławeczki finansowane z budżetu MON albo na może jeszcze jakieś inne bzdury? Liczę bardzo na to, że następny rząd zrobi porządny audyt wydatków tej ekipy i sprawdzi, gdzie konkretne środki zostały przekazane...

    • 16 5

    • poszły na zakup bomb ulotkowych....

     • 1 0

   • i dlatego nie lubie komuny ze sie tak bezwstydnie pozytywnie na tle rzadow posolidarnosciowych wyroznia powinno byc odwrotnie a nie chce

    • 3 0

  • salut czy hajduk?

   Panie rePOrterze?
   a może salva?

   • 5 14

  • dobra dzieci, nie ma co sie roznic na PO i PIS , bo to politycy wszystkich polskich partii niewiele zrobili w tej sprawie (1)

   jak w innych waznych kwestiach, jedna parta zaniedbala, druga partia zrobila kampanie na trupach, chyba nie trzeba nikomu wyjasniac o jaka sprawe chodzi. Takze jak widac politycy nie robia nic dla kraju, i niewazne z jakiej sa partii, to zlodzieje w garniturach. Nie ma co tracic czasu na dzielenie sie, i szukanie ktora partia kradla w zywe oczy a ktora uzywa do tego fortelu z pseudo patriotyzmem. Kiedy wywieziemy ich na taczkach ?!

   • 18 0

   • pewnie nigdy, albo dopiero jak zbankrutujemy, przyjdą nowi i znów nas czymś kupią

    POprzednicy dali program "rodzina w Lexusie", ci co teraz "500+", a już słychać innych z postkomunistycznej partii "Razem", którzy chcą żebyśmy pracowali mniej, najlepiej tylko jedną ręką bo jest XXI wiek.

    • 5 0

 • Trzeba wystawić znicz... (4)

  ...smutne to.

  • 122 10

  • (1)

   Błyskawica w latach swojej świetności była szybsza i lepiej uzbrojona od wszystkich naszych obecnych okrętów. Wystarczyłby porządny remont...

   • 11 0

   • Smutne to że spędzają czas świąt po za domem, prawie jak pracownicy terminali kontenerowych w trójmieście.

    • 2 1

  • Budowanie "floty morskiej" na taki obszar jak Bałtyk jest bez sensu. (1)

   Na dzisiejsze standardy Bałtyk to tylko duże i płytkie jezioro. Na dziś jedynie oceany mają znaczenie militarne.

   • 1 4

   • taaa mają znaczenie bo są duże :D

    robisz taką flotę jaka ci jest potrzebna, czyli taką która może odpowiedzieć na uderzenie przeciwnika. Skoro mamy tak długie wybrzeże to wypadałoby je również chronić, nie tylko tak by jedynie odpowiedzieć na atak obroną wybrzeża ale by mieć kontrolę nad częścią akwenu i ten atak mocno utrudnić

    • 4 0

 • Antoni (3)

  To będzie ostatni wystrzał tego relikty i pójdzie na dno. Cała super flota złom

  • 97 32

  • Nie ostatni, bo to pływające muzeum

   Jak cała reszta naszej floty

   • 10 0

  • .. a następnie statek zostanie jako pomnik przetransportowany do siedziby stoczni MW,

   czyli do Radomia.

   • 9 0

  • Zero szacunku...

   Chłopie jak nie znasz historii tego okrętu to się nie wypowiadaj cepie nadęty...

   • 1 3

 • (11)

  Antoni pisał?! I wszystko w temacie. Pisowska żenada.

  • 108 48

  • PIS uzyskał władzę 2,5 roku temu, a nasze okręty mają już po 20-40 lat (10)

   • 6 8

   • i nic przez 2,5 roku nie zrobili (5)

    Chociaż Antoni chętnie pewnie powołał by morskich terytorialsów, tylko ktoś mu jednak uświadomił, że tylko jeden człowiek w historii potrafił chodzić po wodzie.

    • 14 6

    • taaa w 2,5 roku hehehehe (4)

     poprzednicy budowali gawrona przez 14 lat i jeszcze nie skończyli. A tak serio to w 2,5 roku nie da się za wiele zmienić w marynarce wojennej. To są ogromne koszty i czasochłonność. Sam proces projektowania takiego okrętu to około roku.

     • 4 3

     • (3)

      ale rozj da sie bardzo wiele i tu pisuary maja naprawde duze osiagniecia

      • 2 1

      • na tle innych wcale nie aż tak duże (2)

       największym przekrętem w naszej armii było sprzedanie TP S.A. razem z wojskowym systemem łączności, firmie z obcego państwa za czasów premiera Buzka i szefa MON Komorowskiego. Wystawiło to nasz kraj na możliwość dziecinnie łatwej napaści która sparalizowałaby nasze wojsko bez walki z nim. O działalności WSI też chyba nie muszę mówić skoro to dziennikarze odkryli za czasów tej służby więcej agentów niż ona sama :D Jeśli w ogóle jakiegokolwiek WSI wykryła. Cała reszta afer to jest nic w takim porównaniu. PISiory nie mają takiego umocowania w starej władzy więc siłą rzeczy, nawet w swym szaleństwie nie mogą tyle ro...ć

       • 0 2

       • (1)

        wybiorczo i tendencyjnie ale nie miejsce tu na sprostowanie i wyjasniania

        • 0 1

       • obiektywnie

        przyklasnę na każdą merytoryczną krytykę PIS bo można im bardzo dużo zarzucić, ale litości, największe afery były związane z poprzednią nomenklaturą która się uwłaszczyła na nowym systemie

        • 0 0

   • (3)

    Podobno 2,5 roku temu Polska była w ruinie a teraz mlekiem i miodem płynąca. Nawet premie się należały, kolejki do lekarzy zniknęły, niepełnosprawni szczęśliwi, nauczyciele, zadowoleni i nad tym wszystkim czuwa Jarosław z Konstytucją w ręku.

    • 16 4

    • Podobno... (1)

     Poziom odpowiedzi równy poziomowi intelektu.

     • 0 6

     • to ladnie sie podsumowales

      • 3 0

    • nieno wcześniej była zieloną wyspą zgodnie z tym co mówił kaczor Donald

     a naszą ambrozją był szcz*w i mirabelki

     • 0 2

 • Sytuacja w marynarce poprawia się, szczurek stawia wam pomnik za 3 000 000 na Skwerze:)! (8)

  • 72 39

  • o! to Szczurek jednoosobowo ustala budżet Polski teraz? (1)

   fascynujące!

   • 10 4

   • Dla bezmózga tak.
    Z tego co widzę to temat MW a wszystkie wpisy dotyczą polityki. Ten nasz kraj to dno.

    • 1 0

  • (1)

   to pomnik Polski morskiej

   • 1 2

   • cmentarny

    • 0 1

  • lecz się,chłopie....

   • 2 4

  • Poprawiają się jedynie gaże pseudo "marynarzy". Utrzymanie tego kosztuje nas miliardy a Oni NIC nie robią. (1)

   Tysiące ludzi którzy mogli by pracować po prostu nic nie robi i oczekuje na wysoką emeryturę.
   Nie ma z utrzymywania ich żadnego pożytku.Wszyscy na nich pracujemy.

   • 5 3

   • Kiedy przyjdzie wojna oni pierwsi pójdą do walki na front.
    Za to im płacisz - za to, że całe życie ćwiczą i przygotowują się by może pewnego dnia oddać za Ciebie życie. Ale Ty pewnie dzień po ogłoszeniu wojny będziesz namiot uchodźcy rozbijal w Grecji albo na pontonie wioslowal do Norwegii.

    • 1 0

  • A co szczurek ma do marynarki glabie

   • 1 0

 • Okręt flagowy... (4)

  Odnoszę wrażenie, że cała flota dorównuje Błyskawicy stanem technicznym i wyposażeniem.

  • 148 4

  • A ja myślę, że Błyskawica jakby była nowa to by przewyższała pozostałe okręty naszej floty pod każdym względem (zdecydowanie)!

   • 12 0

  • A ja myślę, że chyba nie dorównuje

   Niestety ....
   Błyskawica to był jeden z najnowocześniejszych okrętów na świecie "w swoim czasie". Nasze krypy i holowniki nigdy nie były nowoczesne :-(

   • 7 0

  • Zapraszam

   A ja myślę lamusy, że żaden z was nigdy nie był na żadnym okręcie i uważacie się za wielkich ekspertów. W d*pie byliście i g*wno widzieliście. Zapraszam 24.06 na Skwer do zwiedzania, przekonacie się dzbany, że jednak mamy na okrętach XXI wiek. To ile okręt ma lat nie ma żadnego znaczenia, bo jest to tylko kadłub, a w wielu przypadkach cały "środek" jest nowy.

   • 1 1

  • Wrażenie? Toz to pewne jak to ze nikt w tym kraju nie łamie Konstytucji!

   • 0 0

 • Bałtyk jest morzem za płytkim (22)

  Wiec podwodne okręty są nam nie potrzebne a niby po co mamy wypływać poza Bałtyk? Bronić granic niemieckich czy Francuskich? Ktoś chce nas wpuścić w maliny.

  • 70 97

  • Okręty podwodne...

   Takie okręty są potrzebne, tyle tylko, że o małej wyporności...

   • 16 8

  • Wiedza z nagłówków prasowych :/ (6)

   Warto poczytać coś więcej niż nagłówki SE i Faktu, to może dowiesz się, że Bałtyk pomimo swojej niewielkiej głębokości, jest trudnym terenem do zwalczania jednostek podwodnych. Zresztą jest chyba jakiś powód dla którego inne kraje bałtyckie posiadają okręty podwodne?Myślenie nie boli.

   • 47 6

   • (4)

    Kolesiowi sugerowałbym termin "geopolityka", ale jak wspomniałeś to czytelnik SE i Faktu, jego pustostan na szyi nie ogarnie o co chodzi.
    Wystarczy spojrzeć gdzie Rosja ma wyjsćia na Bałtyk, minimalnie liznąć tematu OP i sprawa jasna.
    No ale jak wieczorem oglądamy Klan to później "błyszczymy elokwencją".

    • 33 2

    • (3)

     Jeżeli te statki mają nam służyć do obrony przed Rosją, to równie dobrze możemy je od razu dać na żyletki...

     • 3 12

     • widać że znasz się na temacie

      nie statki tylko okręty - taka mała różnica, ale znacząca

      • 13 0

     • (1)

      Statki akurat do celów defensywno-ofensywnych nie służą... Panie mądry, podziel się tą "wiedzą" z krajami Morza Bałtyckiego, zapewne chętnie skorzystają z rady "światłego" znad Wisły i wyzłomują własne okręty, oszczędzając sporo kasy.
      Widzę że tvny,wyborcza czy inne uważam rze drenują mózgi nielicho.

      • 7 4

      • " rze " tak powiem, to TVPiS i bogacz Rydzyk usiłują wyprać mózgi .

       Tobie do tego stopnia wydrenowały, że robisz fatalne błędy ortograficzne.

       • 7 3

   • powod? moze tradycja, prestiz, moze ladnie sie prezentuja na paradzie

    • 2 0

  • ...płytkie to ty masz chłopie myślenie

   • 12 2

  • Właśnie takie ONR'owskie myślenie

   doprowadziło do braku realnego wsparcia Polski w 39r. Po co mamy im pomagać...

   • 10 2

  • Prosze psrawdzic w historii (4)

   Panie Janku, prosze pamietac, ze niemcy mieli ogromna baze u-bootow wlasnie w Gdaynii a w Elblagu byly budowane. Poza tym, najwieksze 'trafienie' w historii to sowiecka lodz podwodna zatopila Gusloffa w rejonie Wladyslawowa. Sytuacja polityczne sie nie zmienila specjanie, geografia takze. Lodzie podwodne sa jak najbardziej Posce potrzebne.

   • 11 3

   • Pan Janek to ten słynny Jasio z dowcipów, nie wymagaj od niego za wiele.

    • 4 1

   • To gdzie są budowane okręty podwodne nie ma nic wspólnego z tym gdzie operują bojowo (2)

    Na dodatek najwięcej ubotów produkowano w Gdańsku.Wszystkie operowały na morzu Północnym i Atlantyku.Poczytaj sobie o działaniach polskich okrętów podwodnych we wrześniu i efekty były żadne.Wykrywały je i to szybko samoloty i okręty musiały chować się prawie na dnie. Co do efektów sowieckich podwodniaków to działały w czasie kiedy na Bałtyku nie było okrętów niemieckich i statki pasażerskie z uciekinierami i rannymi płynęły bez eskorty.

    • 0 0

    • z tym brakiem eskorty to niezupelna prawda

     • 0 0

    • Polskie op miały marnych dowódców, stad mizerne efekty, najlepiej bylo dać sie internować i spokój..jedynie Wilk i Orzel walczyly dalej dzieki determinacji kpt Grudzińskiego i Krawczyka.

     • 0 0

  • Chrześcijaństwa. Z różańcem stac na granicy wód terytorialnych.

   • 4 1

  • (2)

   Akurat Bałtyk jest akwenem na którym JEDYNIE okręty podwodne mają rację bytu.

   Z racji niewielkich rozmiarów, okręty nawodne są łatwym celem dla lotnictwa i rakiet.

   Z kolei okręt podwodny, a nawet plotka o okręcie podwodnym - jest w stanie skutecznie i na długo sparaliżować żeglugę na danym akwenie.

   • 7 2

   • (1)

    ze co? "Z racji niewielkich rozmiarów, okręty nawodne są łatwym celem dla lotnictwa i rakiet."

    • 2 0

    • niewielkich rozmiarów Bałtyku

     • 0 0

  • Pojęcia nie masz a się wypowiadasz

   Bałtyk jest idealnym środowiskiem dla małych OP. Idealnym rozwiązaniem jest współpraca z Niemcami ( możliwość wydzierżawienia jednego OP i dalsze częściowa produkcja w Polsce , bo całego OP to polski przemysł nie da rady wyprodukować ) . Jako, że MW już współpracuje z Niemcami i się razem z nimi szkoli , byłoby to idealne rozwiązanie . Okręty niemieckie to lata doświadczenia i najwyższa jakość. Propozycja francuska to parodia , proponują Polsce okręt oceaniczny - tu bym się zgodził , iż jest za duży na Bałtyk .
   Nienależy zapominać iż tylko 1 OP wiąże przynajmniej 20-30 jednostek nawodnych co przy przewadze liczebnej Rosjan jest dość ważne.

   • 3 3

  • MW

   Odezwał się ekspert! Jak się nie ma pojęcia o czym pisze, to się milczy!

   • 1 0

  • Jesteśmy w sojuszu więc nie tylko naszych granic mamy bronić. Ale to jest właśnie takie cebulackie myślenie, my od siebie nic, ale w razie czego niech inni nas ratują.

   • 1 0

 • po co w dzisiejszych czasach marynarka? (9)

  Ktoś spodziewa się wojny na morzu??

  • 33 90

  • Dobrze skrojona marynarka tak, ale nie te pływające złomy!

   • 22 2

  • (5)

   desantu floty bałtyckiej na pomorze srodkowe jak najbardziej nalezy sie spodziewac

   • 9 8

   • nieudaczników pisowskich, bo jeszcze można trochę nakraść. (4)

    • 8 3

    • akurat w kradzeniu to postkomuchy przodowały, z resztą co było do ukradzenia to już ukradli (3)

     PISiory są tylko głupi i szaleni

     • 2 1

     • Przeczytaj ostatnie informacje o przekrętach misiewicza. (2)

      • 0 2

      • i co, ile miliardów ukradł? (1)

       przeczytaj sobie na temat afer związanych z prywatyzacją Tepsy, ze spółką Megagaz budującą gazociąg Przyjaźń, z działalnością WSI czy aferami związanymi z budowami autostrad. PIS to zły rząd socjalistów i szaleńców, ale Misiewiczami nie zasłonisz tych katastrof które w Polsce zdarzyły się za poprzednich rządów.

       • 2 2

       • podsumowujac styropian

        • 0 0

  • ano po to żeby szkoła wyszkoliła trepa który popływa kilka lat, wyszkoli się a poźniej pójdzie pływać do floty handlowej

   • 1 2

  • Ochrona naszej infrastruktury krytycznej.

   1. Naftoport i ochrona statków zdazajacych do niego.
   2. Gazoport i ochrona statków zdazajacych do niego.
   3. Zabezpieczenie portów i podejść do nich: Szczecin - Świnoujście oraz portów Trójmiasta. O drobnych portach Wybrzeża Środkowego już nie wspomnę.
   4. Swe- pol link.
   Już wystarczy zadań?
   Dojdą:
   5. Gazociąg Północny.
   Oraz :
   6. EJ w strefie nadmorskiej i/lub farmy wiatrowe na morzu.
   Sporo tego...
   Samo się nie ochroni, a zapewniam Cię, że chętny do spowodowania "notorycznych przypadkowych awarii" jest za miedzą.
   Patrz: casus energetycznego połączenia podmorskiego Szwecja - Litwa. Już oficjalnie mówi się o ciągłym sabotażu części podmorskiej.

   • 0 0

 • PiS rozwala wszystko (19)

  Rozwali też MW. Przynajmniej są konsekwentni.
  Minusujących spytam - co zbudował PiS?

  • 155 69

  • (2)

   Zbudował zbudował, obraz Polski jako dzikusa Europy. Chyba nikt w UE nie teaktuje nas już poważnie.

   • 56 14

   • Jak nie?

    Traktują nas i Węgry jako poważny problem...

    • 30 6

   • ze sługusa staliśmy sie wypierdkiem którego nikt nie chce.

    • 11 2

  • Brak odpowiedzi od minusujących :)

   • 8 6

  • cóż to za pytanie, co zbudował PiS?

   przecież odpowiedź jest oczywista - pomniki smoleńskie w każdym mieście

   • 31 8

  • PiS w tym temacie nie zrobił nic ale będąc obiektywnym a nie peowskim populistą to marynarka jest w takim stanie od kilku dobrych lat. W dwa lata okręty się nie rozpadają, nowych jakoś nie było widać przez ostatnie 10 lat więc można zadać pytanie co PO zrobiło przez 8 lat?? W twoim i mówił pytaniu odpowiedź ta sama NIC

   • 17 9

  • (1)

   owszem PiS niszczy ale poprzednicy byli w tym tak samo doskonali tylko wam jakoś to nie przeszkadzało
   symbolem poprzednich rządów jest korweta ORP Slązak i jej los
   to zdaje się pan Klich z PO wymyślił "budowę beznakładową"...
   POPiS to koalicja

   • 16 4

   • klich piszemy z małej litery.
    Tak, zgnilizna w MW trwa od upadku systemu "powszechnej szczęśliwości".

    • 3 5

  • Pomnik smoleński zbudował.

   • 9 4

  • jak to co nomenklaturę misiewiczów

   • 7 5

  • a co ma nagle PIS do tego? (2)

   przeciez przy naszej marynarce nie robi sie nic od 30 lat. Nagle pojawiaja sie komentarze ze pis rozwala wszystko. Zaden z poprzednich rzadow nic nie robil w tym kierunku.

   • 15 4

   • pytanie nie było o poprzedników (1)

    najlepiej mówić ze się nic nie robi bo poprzednicy...
    równie dobrze możesz mówić nie będę przestrzegał przestrzegał ograniczania prędkości bo inni kierowcy... albo nie będę uczciwy bo inni kradną...
    postawa innych nie jest wytłumaczeniem dla własnych działań lub zaniechań

    • 6 7

    • kontekst tego pytania ma brzmienie zarzutu jakoby tylko PIS rozwalał marynarkę

     nie, PIS jej nie rozwala, tylko nie robi NIC tak samo jak każdy inny, poprzedni rząd. Może to i lepiej bo Gawron kosztował krocie a do dziś nie pływa. Czy ktoś za to odpowiedział?

     • 4 1

  • Co zbudowalo PO (3)

   • 7 4

   • Oto klasyczny przykład tłuka z pisuaru, bełkot po konsumpcji denury kupionej za 500+ (1)

    • 3 4

    • Oto klasyczny przykład tłuka z POpedółki, bełkot po konsumpcji denury kupionej za program "rodzina na swoim"

     • 2 2

   • Z Ł O D Z I E J SK I E U K Ł A D Y !!!

    • 2 0

  • Trudno (1)

   odbudowac w 2 lata to, co zniszczono w ciagu 25 lat 3 erpe, chłopcze

   • 4 6

   • na odbudowywanie czegokolwiek ze strony pisuarow nikt w polsce nie liczy chodzi tylko aby ich ambicja nie byl jakis gines w niszczeniu chlopcze

    • 1 0

 • a kiedy jest to swieto marynarkibo daty w artykule brak

  • 35 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.