Fakty i opinie

stat

Same schody w urzędzie dla niepełnosprawnych

Brak podjazdu dla wózków, stale zepsuta winda i wszędzie same schody - tak wygląda rzeczywistość w budynku Miejskiego Zespołu Orzekania ds. Niepełnosprawności. Problem znany jest od lat, ale nic w tej sprawie się nie zmienia.Notorycznie psująca się winda jest zmorą MZON-u. Przekonali się o tym wszyscy, którzy chociaż raz odwiedzili budynek przy ul. Dyrekcyjnej 5 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

Cztery lata temu nasz czytelnik w artykule Gdańsk testuje niepełnosprawnych skarżył się na ten sam problem.

- Przed wejściem witają nas schody, po ich pokonaniu, co nie dla każdego jest proste, znajdujemy informację "awaria windy - proszę nie korzystać" - relacjonował pan Marcin.
Wtedy Maria Podgórniak, ówczesny pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. osób niepełnosprawnych, zapowiadała, że winda zostanie wymieniona na nową. Jednak do dzisiaj nic się nie zmieniło. Winda nadal się psuje, przybyło jedynie kartek informujących co robić, jeśli dźwig nie działa.

Pod MZON są tylko cztery miejsca dla niepełnosprawnych.
Pod MZON są tylko cztery miejsca dla niepełnosprawnych. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl
Psująca się winda, to nie jedyny problem w budynku. Od wielu lat barierą, często nie do przejścia, dla osób niepełnosprawnych jest brak podjazdu przed głównym wejściem do budynku.

- Dwa tygodnie temu, gdyby nie pomoc innej pani z wózkiem, najprawdopodobniej nie weszłabym do budynku z moim chorym dzieckiem. Na szczęście i nieszczęście miałyśmy ten sam problem - brak możliwości wjazdu wózkiem po schodach - opowiada pani Ilona. - Kiedy udało nam się wejść, okazało się, że winda nie działa. Na windzie widniał napis, że jeśli ktoś ma problemy z dotarciem na III piętro prosimy o telefon. Zadzwoniłam i dostałam informacje, że zaraz ktoś przyjdzie. Niestety po 20 minutach nikt się nie zjawił, więc zostawiłam specjalistyczny wózek warty kilka tysięcy złotych na parterze i wdrapałam się na trzecie piętro z moim dzieckiem.
Czytaj także: Co czują starsze osoby? Sprawdziliśmy, jak wygląda życie w ciele seniora

Co ciekawe, ostatnia awaria windy okazała się na tyle poważna, że wymusiła przeniesienie punktu informacyjnego na parter.

O sytuację w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności zapytaliśmy Ewę Kamińską, aktualną pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych

- Przekazałam państwa pytania administratorowi budynku, bowiem tam zapadają decyzje dotyczące poprawy jego kondycji. Obecnie szukamy możliwości zmiany lokalizacji MZON-u - mówi Ewa Kamińska.
Gdy tylko uzyskamy odpowiedzi od administratora budynku, opublikujemy je w formie aktualizacji tego artykułu.

Zobacz jak czują się osoby starsze

Opinie (132) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.