• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Samochody jak sauny. Pamiętaj o dzieciach i zwierzakach

Piotr Weltrowski
26 czerwca 2022, godz. 12:00 
Opinie (111)
Gdy zobaczysz dziecko zamknięte w samochodzie, od razu dzwoń na numer alarmowy 112. Gdy zobaczysz dziecko zamknięte w samochodzie, od razu dzwoń na numer alarmowy 112.

Do Trójmiasta w końcu dotarła fala letnich upałów. To z pewnością dobry moment, by przypomnieć o tym, żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać małych dzieci w nagrzanych przez słońce samochodach. Uwaga ta zresztą tyczy się nie tylko ludzi - na śmierć narazić można też zwierzę, zostawiając je w zamkniętym aucie.Choć sprawa wydaje się oczywista, to praktycznie co roku dochodzi jednak do kilku tragedii, które skutecznie uświadamiają nam, że jednak o skutkach pozostawienia małego dziecka w nagrzanym samochodzie trzeba przypominać.

Do takiej tragedii doszło w tym tygodniu w Szczecinie, gdzie 38-letnia kobieta przez kilka godzin pozostawiła w aucie 1,5-roczne dziecko. Mały chłopiec, mimo reanimacji, zmarł.

Klimatyzacja samochodowa i domowaNie dziwi więc apel trójmiejskich policjantów.

- Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Policjanci apelują, aby nie zostawiać w samochodzie nawet na chwilę dzieci i zwierząt. Przy upałach wewnątrz zamkniętego samochodu nie ma cyrkulacji powietrza, które umożliwiłoby swobodne oddychanie. Lekko uchylone szyby czy miska z wodą pozostawiona dla psa sprawy nie załatwią. Temperatura może wzrosnąć o dodatkowe kilkadziesiąt stopni Celsjusza, a przez brak rozwagi może dojść do tragedii - mówi Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Upał w Trójmieście co najmniej do wtorkuCo robić, gdy zauważymy dziecko w zamkniętym samochodzie?
 • Widząc pozostawione w pojeździe dziecko reaguj i natychmiast skontaktuj się z numerem alarmowym 112.
 • Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu.
 • Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę.
 • Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb.

Zwracaj też uwagę na zwierzęta pozostawione w samochodach - i w takim przypadku zadzwoń po służby. Zwracaj też uwagę na zwierzęta pozostawione w samochodach - i w takim przypadku zadzwoń po służby.

Pamiętaj też o zwierzętachNajważniejsze jest ludzkie życie, ale pamiętajmy także o zwierzętach.
 • Nie zabieraj ze sobą zwierząt w podróż samochodem, jeśli planujesz załatwianie różnych spraw i wiesz, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać zwierzęcia. Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie - uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk, poszukując źródła "powiewu". Wcale też nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.
 • Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby.
 • Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.
 • Nie bądź obojętny. Gdy zauważysz zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu, poinformuj policjantów, dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (111)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.