• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Samorządowcy walczą o Trasę Kaszubską. Argumenty są, ale wątpliwości też

Maciej Naskręt
23 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Oddanie do ruchu Trasy Kaszubskiej możliwe jest najszybciej w 2021 r. pod warunkiem, że w ciągu kilku miesięcy ministerstwo uruchomi środki na ten cel. Oddanie do ruchu Trasy Kaszubskiej możliwe jest najszybciej w 2021 r. pod warunkiem, że w ciągu kilku miesięcy ministerstwo uruchomi środki na ten cel.

Rząd odwleka budowę Trasy Kaszubskiej, tłumacząc to przeszacowaniem kosztów budowy dróg przez poprzedników. Przeciwko tej decyzji protestują pomorscy samorządowcy, zarówno z Trójmiasta, jak i ze Słupska. Gdyby jednak poprzedni rząd sprawniej przygotowywał tę inwestycję, to budowy nie można by już było zastopować. Dziś realizacja 60-kilometrowej drogi za ok. 2,1 mld zł oddala się - obecny najbliższy możliwy termin jej oddania to 2021 r.Czy popierasz protest samorządowców w sprawie drogi s6?

Samorządowcy z Pomorza, zarówno Gdańskiego, jak i Środkowego, lobbują za przyspieszeniem budowy Trasy Kaszubskiej, czyli drogi ekspresowej łączącej Trójmiasto z Lęborkiem i dalej ze Słupskiem oraz Pomorzem Zachodnim. Zwracają uwagę, że wstrzymanie budowy drogi, która ma stać się kręgosłupem komunikacyjnym całego Pomorza, jest poważnym błędem.

Zgodnie podkreślają, że:

 • inwestycja znajdowała się na wysokim, 10. miejscu (na 51) na liście zadań w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 - 2023,
 • dla inwestycji opracowano koncepcje programowe oraz uzyskano decyzję środowiskową,
 • jej budowa jest pilna, ponieważ istniejącą "szóstką" przejeżdża dziś od 20 tys. do nawet ponad 60 tys. pojazdów dziennie.


Obecny plan: droga gotowa może w 2021 r.

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że Trasa Kaszubska może być gotowa w 2020 r. Tymczasem najnowsze plany rządu zakładają, że Trasa Kaszubska zostanie udostępniona kierowcom najwcześniej w marcu 2021 r. Oznacza to opóźnienie o pół roku, w stosunku do wcześniej prezentowanych zamierzeń. Teoretycznie to niewiele, ale ministerialni urzędnicy nie gwarantują, że także ten termin nie zostanie przesunięty.

Mimo to rząd podkreśla, że inwestycja na Kaszubach cały czas mieści się w ramach, w jakie ujął je rząd Ewy Kopacz w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) i wstępnie skierował do realizacji we wrześniu 2015 r.

Przebieg Trasy Kaszubskiej na Pomorzu. Przebieg Trasy Kaszubskiej na Pomorzu.
Pierwotnie Trasa Kaszubska miała być gotowa w 2013 roku

Tymczasem pierwsze plany zakładały rozpoczęcie budowy Trasy Kaszubskiej w 2010 r. i jej zakończenie w roku 2013. Jednak rekordowo wolne tempo wydawania decyzji środowiskowej na tę drogę pogrzebało ten harmonogram. Przypomnijmy, że na 150-stronicowy dokument drogowcy czekali 2 lata i 4 miesiące.

Trzeba zaznaczyć, że niemogący się porozumieć urzędnicy z GDDKiA, jak i urzędnicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, podlegają bezpośrednio tej samej administracji rządowej.

Przypomnijmy: inwestorem budowy drogi ekspresowej S6 jest gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Urząd podlega bezpośrednio ministrowi infrastruktury i budownictwa. To ministerstwo decyduje o uruchomieniu środków na każdą inwestycję. GDDKiA odpowiada natomiast za przygotowanie formalne, organizację przetargu, nadzór nad wykonawcą oraz odbiór inwestycji.

 • Treść protestu samorządowców.
 • Marszałek województwa Mieczysław Struk popierający protest #TakdlaS6.
 • Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz popierający protest #TakdlaS6.


Najdłuższa inwestycja współczesnego Pomorza

Jeśli nawet rząd zmieni zdanie i zaprosi szybciej wykonawców do składania ofert na budowę Trasy Kaszubskiej, to do wbicia pierwszej łopaty wciąż daleka droga. Drogę trzeba bowiem najpierw... zaprojektować, co potrwa minimum rok. Do tego trzeba uzyskać tzw. decyzję o realizacji inwestycji drogowej. Dopiero wtedy można rozpocząć roboty budowlane. Wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny one potrwać nie dłużej niż 34-37 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą.

Z tego powodu też Trasa Kaszubska będzie najdłużej przygotowywaną i realizowaną inwestycją na Pomorzu. Prace nad nią zaczęły się bowiem w 2008 r.

64 kilometry z Gdyni do Lęborka

Dla Trasy Kaszubskiej dokumentację przygotowywała firma Transprojekt Gdański. Wstępne wyliczenia mówią, że droga ekspresowa z Gdyni do Lęborka ma kosztować niemal 3 mld zł. 2,15 mld zł to szacowany koszt budowy, natomiast 800 mln zł pochłoną odszkodowania wypłacone za tereny zajęte pod drogę.

Patrząc od strony Gdyni, pierwszy odcinek ekspresówki będzie liczył 22 kilometry (roboczo oznaczony jako nr 4). W jego ramach rozbudowany zostanie węzeł Wielki Kack, a także od podstaw zbudowany Węzeł Chwaszczyno, który połączy Trasę Kaszubską z Obwodnicą Metropolitalną. W ramach tego zadania powstanie niewielki węzeł Nowowiczlińska (na Obwodnicy Trójmiasta), który obsłuży m.in. mieszkańców dzielnicy Dąbrowa, a także węzeł Rdestowa przy Polifarbie i węzeł Szemud.


Odcinek Szemud - Luzino

Ten 10-kilometrowy odcinek Trasy Kaszubskiej jest najprostszy w realizacji. W jego ramach, oprócz jezdni, powstanie jedno miejsce obsługi podróżnych (parking z toaletą) nieopodal miejscowości Sychowo. Na trasie przewidziano też dwa 100-metrowe mosty nad lokalnymi potokami w gminie Szemud.


Odcinek Luzino - Łęczyce

Ten fragment obejmuje ok. 15-kilometrowy odcinek ekspresówki. Powstaną na nim m.in. dwa węzły - Strzebielino i Luzino. Przy ostatnim zostanie uruchomione zaplecze dla drogowców, którzy będą obsługiwać Trasę Kaszubską.

Na końcu tego odcinka - w miejscowości Bożepole - przewidziane jest połączenie z istniejącą drogą krajową. Przewidziano tam także jedno miejsce obsługi podróżnych (MOP), z parkingiem, stacją paliw i być może gastronomią.


Odcinek Łęczyce - Lębork

Pierwszy, 17-kilometrowy fragment - jadąc ze Słupska do Trójmiasta - to obwodnica Lęborka. Powstaną tu trzy węzły drogowe - Łęczyce, Lębork Wschód i Lębork Południe. Dalej droga połączy się z planowaną Trasą Lęborską do Słupska. Najciekawszym obiektem będzie tutaj półtorakilometrowa estakada, znajdująca się na południe od Lęborka.Komentarz: poprzedni rząd miał 8 lat na rozpoczęcie budowy Trasy Kaszubskiej

Walczący o przyspieszenie budowy Trasy Kaszubskiej urzędnicy, związani przede wszystkim z Platformą Obywatelską, wykazują się zaskakującym brakiem pamięci. To przecież poprzednia administracja rządowa, kontrolowana przez ich partię, miała wszystko, by tę drogę nie tylko przygotować, ale i wybudować. Gdyby współpraca podlegających jej drogowców z GDDKiA z podlegającymi jej urzędnikami z RDOŚ układała się lepiej, ekspresówka już dawno skróciłaby nie tylko dojazd do Słupska, ale i do Szczecina. No, ale skoro nawet wpływowy minister z Pomorza Sławomir Nowak nie był w stanie przyspieszyć trwającego 2,5 roku wydawania opinii środowiskowej, to dzisiejsze rozdzieranie szat o półroczne opóźnienie budowy nie wydaje się wiarygodne.

Opinie (268) 8 zablokowanych

 • W PL teraz zamiast robic bedzie sie ' walczyc ' . (33)

  Co teraz pisuar bedzie robil ? bedzie wstrzymywal wszelkie inwestycje poniewaz brak kasy w budzecie i spowodowali spowolnienie gospodarcze do 2,5 proc a to oznacza iz zabraknie w budzecie ponad 20 miliardow bo budzet byl szacowany na wzrost 3,5 proc. To teraz beda wstrzymywac wszelkie mozliwe inwestycje zeby grabic kase na pokrycie dziury budzetowej ktora ich glupotta spowodowala. A to ze rzad bedzie tlumaczyl przeszacowaniem , analizami itd to sruuty pierrduty dla naiwnych. Nami rzadzi ciemnota od 89. ktorej tylko tworzenie dziadowa wychodzi.

  • 232 80

  • UE wstrzyma finansowanie i... mozna sie w pompę cmoknac (20)

   • 24 1

   • a wstrzyma bo? (7)

    bo boleszewiki w pis "wspierają" rodziny (naturalnie swoje
    bo mają gdzieś prawo polskie i europejskie
    bo mają gdzieś Unię Europejską
    bo ich głupa przekroczyła dozwolone progi zadłużeniowe w budżecie

    a ich akolici i tak powiedzą, żę wszystkiemu winne jest peło...

    • 28 10

    • bo bolszewiki w PiS mają gdzies konstytucję na której wiernośc przysiegali (5)

     bo zamiast na rozwój, pieniądze idą w nieskuteczny socjalizm i majątki związków wyznaniowych

     • 26 6

     • koleś masz obsesję z tymi bolszewikami i jesteś wyjątkowo prymitywny (4)

      potraktuj to jako informację od zatroskanego katolika, który życzy Ci jak najlepiej

      • 5 20

      • Obsesja, czy nie (1)

       Prawda jest taka, że PiS jest bardziej socjalistyczny, niż PZPR.

       • 19 2

       • Ale o co w ogóle chodzi? Unia Europejska jest socjalistyczna np. w dopłatach

        A USA jak miały upaść banki i towarzystwa ubezpieczeniowe to Państwo podsypało kaskę.

        A kochane PO jak zabierało kasę z prywatnych funduszy emerytalnych do państwowego ZUSu to jakie było? A jak zakazało drożdżówek w szkołach to jakie było? A jak zmusili no nauki szkolnej 6 latków to jacy byli?
        Socjalistyczni i totalitarni! Kiedy się wybudziłeś z letargu? Wczoraj?
        Socjal w Niemczech, Francji, Szwecji, Anglii ci nie przeszkadza?

        Musicie napisać coś o Smoleńsku, bo argument że PIS to socjaliści jest śmieszny.

        • 5 11

      • ze ma obsesje bolszewizmu to fakt (1)

       ale z tym primitywizmem to przesadzasz, prawdę powiedział, więc bądź sobie zatroskanym katolem i nie męcz innych

       • 13 1

       • Nie przesadzam, kolo lata po forum i każdego kto ma inne zdanie wyzywa od bolszewików. Do czego to prowadzi? To jest mega prymitywne i ... bolszewickie.

        A jak was męczą opinie innych to włączcie niebieską TV i czytajcie gazetę której nie jest wszystko jedno.

        • 1 9

    • Bo ?>

     Wspiera - jeśli ktoś ma więcej dzieci, to dostaje wsparcie - bo system emerytalny (który powinien być zniesiony zupełnie i reformowany od 1999) opiera się na przyszłych zarobkach obecnie młodych ludzi i dzieci - wprost, więcej dzieci obecnie, większe wpływy do budżetu w przyszłości....Poza tym jeśli odnosisz się do wsparcia, to najpierw zapoznaj się z podobnymi systemami na zachodzie...lub przeczytaj ze zrozumieniem nierealne i całkiem oderwane od rzeczywistości, populistyczne farmazony Schetyny, jakie przedstawiał w momencie ogłoszenia wsparcia.

     I bardzo dobrze, że mają w du..e prawo europejskie i część prawa polskiego - prawo jest chore, jeśli tak go bronisz to najwyraźniej nie znasz go wcale i nie masz pojęcia ile sprzecznych ze sobą praw jest w PL i EU. Nie wspominam o prawach pisanych pod kolesi przez kolesi, nietykalności złodziei w kołnierzykach którzy związani są z temidą, komuchach i ich pociotkach zasiadających we wszystkich organach decyzyjnych oraz absurdach, które służą tylko po to, by zgnoić i okraść obywatela.

     Mają gdzieś UE - super, obecna UE to coś chorego i jeśli ktoś tego nie dostrzega to jest albo ignorantem albo zaślepionym lewakiem - akcje z emigrantami "uchodźcami" z całej Afryki (z których może 10% to osoby z kraju ogarniętego wojną - info sprawdzone przez francuskie służby - ale media tego nie powiedzą) to tylko wierzchołek góry lodowej...

     Zadłużenie w budżecie - poczytaj o tym zadłużeniu za rządów rudzielca i jego kliki - przypomnę, że sławny licznik długu w Warszawie postawiony został w 2010 roku....nic to nie wnosi, ale doskonale pamiętam krytykę Balcerowicza w kierunku PO - teraz wiatry mu się zmieniły ....inne korytko ? Wiesz co to OFE ? - rudzielec "przeprowadził" reformę aby pokryć deficyt - o ile wiesz co to takiego...

     TAK - odpowiedzialność ponosi peło w wielu przypadkach, przez 8 lat jab..o obywateli na każdy możliwy sposób. Kłamało i kłamie i będzie kłamać..

     Nie wspominam już o ostatnim pierd...u głupot przez Neumana - jakieś zastraszanie prokuratorów, co to zrobi peło jak obejmie władze za 3 lata (chyba na Rakowieckiej , bo raczej nie na Wiejskiej) z osobami, które będą oskarżały prezydentów Gdańska, Warszawy i kilku innych osobowości..........Niech lepiej pomyśli o przekwalifikowaniu wraz ze swoimi kumplami.....

     • 2 2

   • to jest chore że wstrzymanie finansowania UE powoduje jakiekolwiek problemy (5)

    tzn. że te finansowanie nic nie dało bo zamiast produkować tyle dóbr aby z nich żyć i z nich mieć zysk, żerujemy na tym ile w tym roku dostaniemy kasy z eułro kołchozu

    • 5 10

    • takie Polskie

     Pan-da złotówkę

     • 5 0

    • (2)

     Przecież nie ma musu - możemy honorowo nic nie brać z "eurokołchozu". Ciekawe tylko z produkcji czego będziemy tak dobrze żyć - europalet czy może cebuli?

     • 14 1

     • ceny cebuli właśnie spadły, Polska w ruinie :)

      • 6 2

     • z produkcji wszsytkiego co sobie wymyślisz, na drodze jak zwykle stoją

      debile aka politycy i ich stado baranów, którzy na niczym się nie znają a tym bardziej nigdy nie mieli styczności z rzeczywistością

      już zapomniałeś jak budowali autostrady za pieniądze z UE? okradli zwykłych przedsiębiorców, i do tego koszt kilometra autostrady droższy niż w niemczech a wykonanie często znacznie gorsze

      • 4 6

    • Bo wszystkie pieniądze któe wpłynęły zostały wydane na "inwestycje"

     które w założeniu nie mogą przynieść zysku tzn. np nowe chodniki albo ścieżka rowerowa dodatkowo jakiś pomnik, częśc z tego poszła na infrastrukturę ale tylko taką która pasowała zachodowi czyli drogi tranzytowe dla ich towarów na wschód zresztą na inne nie dostali byśmy dotacji , nie zrobiono niczego co było by korzystne dla nas zresztą UE na to by nie pozwoliła bo my mamy konsumować i wysyłać część siły roboczej na roboty do nich ewentualnie tutaj do ich montowni, a nie fantazjować o własnej produkcji.
     Fonetycznie : " Sznela Sznela robić robić bez umowa , bez urlopa bez przerwa robić robić'

     • 2 8

   • (4)

    Raczej wstrzyma, bo wygrała partia ta co nie miała wygrać.
    Więc UE robi wszystko aby wstrzymywać dotacje.

    Ten rząd nie jest po myśli UE który umacnia Polskę i nasz interes, a nie zachodnie koncerny w Polsce ... więc będą robić wszystko aby nam to utrudnić.

    Mieliśmy okupanta ZSRR u nas teraz jest UE ... taka różnica historyczna ..

    • 6 29

    • umacnia Polskę (1)

     Dobre :D

     • 18 2

     • Wolskie...

      ..umacnia, wolskie panie.

      • 12 2

    • kolejny debil od mgły i brzozy (1)

     • 14 4

     • Mówisz o sobie POlszewiku

      • 3 15

   • Jak tak dalej pójdzie to skończymy w Unii Euroazjatyckiej razem z Białorusią i Rosją.

    Ten rząd prowadzi nas w objęcia Rosji. I jest nową Targowicą (nawet udział kościoła się zgadza).

    • 11 1

  • przetargi do kosza

   i cały misterny plan w PIS&u

   • 15 1

  • nie budujmy dróg dla niemców któzy tu wrócą (4)

   • 1 18

   • w Słupsku będzie baza amerykańska nie niemmiecka (2)

    • 12 0

    • A ten stary Obama Polaków na pożegnalna herbatkę nie zaprosił. Smutne. (1)

     • 3 2

     • Chyba Wolaków

      • 6 1

   • Wydajmy te pieniądze na słowniki ortograficzne dla Prawdziwych Polaków.

    • 9 0

  • zemsta PIS na pomorzu trwa - głosujcie dalej na paranoików a zobaczycie co wam zrobią (2)

   • 23 6

   • albo na paranoików albo na złodzieji albo na dyletantów (1)

    na kogo głosować

    • 3 13

    • Albo na paranoików i złodzieji w jednym

     • 6 0

  • Absolutna prawda !!!

   • 1 0

  • Dokładnie= tak samo było, za pierwszego PiSu z budową A 1- przez GTC została rozpoczęta w lipcu 2005 r. jeszcze za rządów SLD. Po zwycięstwie PiSu minister Polaczek chciał inwestycję utrącić, ale już się nie dało, gdyż banki dały pieniądze i pilnowały , aby nic sie wywaliło i nadzór inwestorski powiedział veto. Za to zaczął mieszać na odcinku Nowe Marzy Toruń

   • 16 2

  • 500+

   jak rozdają na prawo i lewo to nic dziwnego że blokują inwestycje, teraz kombinują skąd hajs zabrać, a wiadomo kto ma - obywatele - 40% podatek, oc, odliczenie 50% podatku na firmowy samochód, to dopiero początek...do każdego się dobiorą

   • 0 0

 • (10)

  Ważne, że jest kasa dla misiewiczów i ojdyra. Bolszewicy z pis chodzą na pasku ruskich i robią wszystko żeby Polska była biedna i bezbronna.

  • 168 95

  • Słoikowy Jełop! (6)

   Lemingowy jełop, czasem trzeba samodzielnie myśleć!

   • 12 39

   • Zgadza się, misiewicz z antkiem pomyśleli i wymyślili sposób jak dobrać się do koryt.

    • 32 7

   • więc myśl nie-jełopie.

    masz bardzo "inteligentne" w-pis-y. Pewnie tak samo jest w twoim "życiu".

    • 15 4

   • Od 2008 roku trwałą "budowa" POprzedniej ekipy.... i nic nie zrobili (1)

    Teraz wielki rwetes

    • 11 20

    • Od kilku lat korzystam z autostrad, z których aż siedem kilometrów wybudowano w czasie rządów bolszewickiego pis

     • 19 6

   • Lemingi i jełopy

    Hejt to jedyny i słuszna dla obecnej władzy metoda walki z opozycją!
    a jeszcze przed kilkoma miesiącami Prezydent RP: "Ojczyznę dojną racz nam wrócić, Panie"
    Po roku rządów okazało się że Prezydent tego nie mówił w kontekście poprzedniej władzy tylko miał namyśli OBECNĄ WŁADZĘ w imieniu której dziękował PANU!!!

    • 9 0

   • kasa na S6

    zaspokoi potrzeby 500+ na kilka lat

    • 2 2

  • Pislamiści to złodzieje

   • 12 8

  • Pomorskie powinno wypowiedzieć posłuszeństwo władzom w Warszawie. (1)

   • 7 4

   • tobie rozum odmówił już dawno posłuszeństwa :D

    • 1 0

 • (19)

  No to może zamiast S6 bedzie "droga czerwona" do portu w Gdyni i OPAT

  • 86 33

  • Będą pomniki nowego króla Polski, na nic więcej kasy nie starczy.

   • 36 5

  • (2)

   ale ponad 100 baniek na go**o warty Tristar znaleźli

   • 7 11

   • Rząd nie finansował TRISTARa

    poza tym gdyby go nie było to korki sięgałyby Tczewa

    • 14 14

   • Tristar

    Wnika z tego że nie przemieszczasz się po 3-mieście, ja choć autem przemieszczam się stosunkowo rzadko odczuwam udrożnienie tej trasy Gdynia Gdańsk.
    A może niektórzy myślą że Tristar jest zamontowany na wszyskich skrzyżowaniach ze światłami - niestety rozczaruje Pastwa :(

    • 5 2

  • (7)

   Komu ma sluzyc OPAT??!! Mieszkancom lokalnym. GDDKiA a nie buduje drog lokalnych tylko krajowe. S6 to droga tranzytowa na zachod Europy. OPAT niech buduja samorzady przy wsparciu UE a nie rząd

   • 17 6

   • OPAT? Od maja do września turystom zmierzającym nad polskie morze w powiecie puckim: (4)

    Dębki, Karwia, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel. Widziałeś jakie są przez nich zatory drogowe? Wyprowadzenie tego ruchu z Gdyni/Rumi/Redy dałoby niebagatelny oddech nam-mieszkańcom. Uważam, że jest to pilniejsza inwestycja na naszym terenie niż Droga Kaszubska (według zaplanowanego planu).

    • 15 7

    • (2)

     Czlowieku kumasz, ze korki sa tam tylko przez 2 miesiace?! Po drugie co Ci da ten OPAT??!!! Korki dalej beda tylko w innym miejscu! S6 to cala spokna droga na Zachod. Po oddaniu S6 korki w Redzie, Rumi znikna. W sezonie i tak beda i zaden OPAT tu nie pomoze. Jak komus nie chce sie stac w korkach to polecam SKM-ke a nie OPAT. Kolejna rzecza jest to, ze S6 na terenie zach-pom juz sie buduje

     • 6 12

     • Po oddaniu S6 korki w Redzie, Rumi znikna. (1)

      .. idąc Twoim tokiem rozumowania - nie znikną ale... będą tylko w innym miejscu...

      • 6 2

      • Czytaj ze zrozumieniem. Nawet jesli OPAT bedzie wybudowany to korki i tak beda. Tyle, ze miedzy Reda a Puckiem. Jesli juz budowac OPAT to na odcinku gdynskim powinno wybudowac GDDKiA (Droga Czerwona) a dalej samorzady przy wsparciu UE. To nie jest droga tranzytowa tylko lokalna!!!

       • 5 1

    • turyści to niech koleją podróżują, a nie swoimi smrodami zatruwają polskie powietrze;)

     J.w.

     • 1 1

   • spójrz na mapę...

    Ma słuzyć Portowi Gdynia, obsłudze promowej i Dolinie Logistycznej. A przy okazji lokalesom i turystom

    • 2 4

   • Żeby OPAT miał sens musi być wybudowana S6 i OM

    Udrożnienie portu w Gdyni? OK, ale musi to być powiązane z drogami ekspresowymi, tak jak to zrobiono w Gdańsku, gdzie jest połączenie z obwodnicą południową, a dalej z A1 i za chwilę z wybudowaną S7.

    • 1 0

  • Szczurek zamiast budować OPAT wolał leczyć kompleksy wobec Gdańska i budować lotnisko (4)

   a to chyba juz za rok bedziemy obchodzić 20-lecie budowy OPATu

   • 18 8

   • W Gdyni planują OPAT, a w tym czasie w Gdańsku wybudowano obwodnicę PŁD, trasy WZ, Słowackiego, Sucharskiego I Tunel (1)

    • 17 5

    • Tylko, że obwodnica południowa to nie gdańska,

     tylko rządowa inwestycja. OPAT też rządowy powinien być. Jak w Gdańsku nie było żadnego dojazdu 4 pasmowego do obwodnicy to w końcu musieli jeden albo dwa zbudować, bo Gdańsk by cały stał codziennie od 6ej do 21ej.

     • 3 2

   • za to ile w tym czasie szczur obiecywał, ile powstało wizualizacji:)!!

    • 6 3

   • Kompleks ;)

    Dotyczy tego wiekszego co wiecznie coś mniejszemu wypomina. Brawo dla Gdańska. Super starówka, dobra komunikacja itd. Ale mieszkancy tej meteopolii to temat na osobny artykuł ;)

    • 3 2

  • OPATu teraz też nie będzie, (1)

   bo nie ma dokumentacji. A procedury dokumentacyjne sa dłuższe niż samo budowanie. I nie chodzi tu o sama dokumentacje budowlaną. Tryb powstawania takiej drogi to nie jest maźnięcie ołówkiem na mapie.

   Dojazdu do portu w Gdyni w to nie mieszajmy. Jakoś poprzednio powstała Sucharskiego I tunel I nie odbyło sie to kosztem tras krajowych. dojazd do Gdyni powinien powstać I powinna powstać S6.

   • 7 0

   • ciekawe

    Nie odbyło? Jakoś?
    No pewnie... Bo to komplet z tymi trasami. W Gdańsku.

    • 0 2

 • Trasa Kaszubska to może być zakamuflowana opcja (9)

  Zastanówmy się, komu ma służyć taka trasa?

  • 74 55

  • (2)

   Wszystkie "nasze" drogi sluza szwabom i ruskim...

   • 15 10

   • A autostrady A11, A12, A2, A4 w Niemczech służą polakom hahah

    • 7 2

   • Nie wszystkie

    te w Małopolsce, na Podkarpaciu są OK.

    • 4 0

  • MI , mieszkancowi powiatu Wejherowskiego (1)

   celem dojazdu do pracy do Gdanska

   • 22 6

   • gwe wypad z gdańska

    • 4 24

  • Ciekawe

   "Jednak rekordowo wolne tempo wydawania decyzji środowiskowej na tę drogę pogrzebało ten harmonogram. Przypomnijmy, że na 150-stronicowy dokument drogowcy czekali 2 lata i 4 miesiące."
   Rozumiem że rządząca w tamtych latach Platforma "Obywatelska" odpowiedzialnych za to opóźnienie urzędników surowo UKARAŁA.
   Urzędników których sama na te stanowiska powołała.
   Budowa dróg się ślimaczy bo jeden czy drugi urzędas postanowił rekord wolnej pracy pobić. A ludzie na za wąskich za mało przepustowych drogach niech sobie giną a co tam urzędników obchodzi oni mają swoje rekordy i to jest coś.

   • 12 6

  • (1)

   wszystkim

   • 0 0

   • wrogom ojczyzny też?

    • 0 0

  • Jak to komu? Jeśli nie wiesz, że nam to pewnie Marsjanom...

   • 0 0

 • Walczą z kim? (11)

  Niestety kompetencje samorządowców jak i ich sposób myślenie jest odległy od tego co powinni reprezentować sobą tego typu ludzie. Myślę nawet bez urazy że powiedzieć o samorządowcach ludzie to nadużycie. Niespełnieni politykierzy najniższego szczebla najczęściej z karierą rozpoczętą w komunistycznej partii PZPR jeśli nie w ich życiorysie to w życiorysie rodziców czy nawet dziadków uskuteczniający obecnie bylejakość w imię własnego stołka.

  A gdzie byli ci samorządowcy K>....>A MAĆ gdy premierem był Tusk z Gdańska rządziła partia z pomorza a ministrami od dróg i finansów byli ludzie z Gdańska?
  Teraz rządzi partia która obiecała dużo wszystkim i musi dotrzymać słowa. Nie ma to wpływu na omijanie pomorskich inwestycji ale ktoś tu przespał sprawę a tym kimś są pomorscy samorządowcy. Więc mordki w korytka i cichoo bo was pogonimy w najbliższych wyborach tak czy siak.

  • 116 60

  • Jak czytam nawet w artykułach walczyć to wiem że to ludzie z PO oni zawsze walczą nigdy nie pracują (5)

   Szkoda że walczą z narodem Polskim najbardziej i na wszystkich frontach.
   Był minister zegarynka Nowak który wyjechał za milionami pożyczki polskiej dla Ukrainy to trzeba było z nim walczyć o drogi.
   Teraz to walczcie z własnymi budżetami wywalanymi na ośmiorniczki śmiesznych artystów dziwne muzea i lipne inwestycje celu publicznego aby kasy starczyło.

   • 20 23

   • (4)

    Jakość Twojej polszczyzny jednoznacznie wskazuje, że jesteś ruskim agentem. Pełno was w bolszewickim pisie.

    • 18 9

    • Witamy trola z milicji obywatelskiej tfu platformy obywatelskiej (2)

     Bolszewicy w PIS haha ha chyba dawno nie s****ś.
     lumpenproletariusze to głównie członkowie PO oraz KOD bo z SLD już się wypisali.

     • 5 19

     • (1)

      Rzeczywistość pokazuje, że pis jest partią bolszewicką. Też mi przykro z tego powodu.

      • 20 5

      • Zmień kanał w TV

       zmień gazetę i wyjdz z PO to ci się rzeczywistość zmieni :-)

       Fuchy dla pociotka juz nie załatwisz a sam tez nie dostaniesz. najgorsze ze nie wiesz czy już się podlizywać nowej władzuni czy jeszcze brnąć w zaparte u towarzyszy lokalnych.
       Odpowiem tak:
       Dla takich gnid jak ty najlepsza będzie odstawka i ciągłe zmiany partii rządzących.
       PO na pomorzu to też trup. Sądy działają wolno podobnie jak prokuratura ale za słabo to wszystko zamaskowaliscie i wyjdzie.

       • 6 16

    • Braki

     Przy braku merytorycznych argumentów zawsze dobrze jest użyć argumentów językowych.

     "Jednak rekordowo wolne tempo wydawania decyzji środowiskowej na tę drogę pogrzebało ten harmonogram. Przypomnijmy, że na 150-stronicowy dokument drogowcy czekali 2 lata i 4 miesiące."

     A ten rekord to czyja zasługa urzędników za rządów Platformy "Obywatelskiej"
     Jeden urzędnik pisał dokument a drugi w tym czasie pobijał rekord nie wydawania decyzji w tej sprawie a wszystko By żyło się lepiej wszystkim.
     Ale co tam, grunt że woda ciepła z kranu leciała i zielona wyspa w złotym wieku była. Tak "rekordowo" wyglądał złoty wiek na zielonej wyspie.

     • 8 8

  • (1)

   Małe sprostowanie, teraz rządzi partia bolszewicka, która jest zbieraniną różnych misiewiczów myslacych jedynie o korycie dla siebie.

   • 22 7

   • A co?

    A co z gen. Jaruzelskim i Kiszczakiem którzy z bolszewikami współpracowali i za każdym razem gdy przylatywali całowali się z nimi na lotniskach? Też są źli jak Bolszewicy czy Ludźmi Honoru?? powiedźcie bo się gubię.
    A ich tajny współpracownik Wałęsa ps. BOLEK który współpracował za pieniądze z tymi co z bolszewikami współpracowali to teraz wobec tego DOBRY czy ZŁY?
    A PZPR utrzymywany przez bolszewików i pracujący dla ich dobra i ci co do PZPR należeli to DOBRZY czy ŹLI?

    • 3 5

  • Niestety.

   Ale popieram wypowiedź.

   • 0 0

  • Smieszny

   Pogonić to ty sobie możesz ta KOMUNę PISowską i oby jak najdalej zeby juz nigdy nie pojawila sie na ziemi razem z takimi ja TY

   • 5 2

  • ... i weźmiemy sobie jeszcze gorszych, .. a tak na nasz pohybel, a co tam mamy gest...

   • 0 0

 • Komentarz na dole artykułu niezwykle trafny (2)

  jestem antypisowy, ale gdy słyszę obecną opozycję, która mówi że to czy tamto by zmieniła, to warto się zastanowić co oni robili, gdy byli u władzy. Nagle okazuje się, że wiele rzeczy należy lub można zrobić

  • 149 30

  • Straca mieszkancy na przepychankach - jak zwykle

   • 8 0

  • Nie przesadzajmy

   Sytuacja po dosjsciu do władzy w 2007 była taka, że PiS (min. Polaczek ) zerwał umowe na A1 Grudziądz-Toruń, nie było ani kawałka S7, S6 nie była nawet w planach na eskę w latach 2007-2014. Tak więc tamten rząd (z naszego punktu widzenia) dokończył A1 do Łodzi, zrobił obeodnice południowa, uruchomił budowę S7 do Elblaga, że była juz nie do zatrzymania (za Elblągiem też powstały kolejne odcinki) I uruchomił przetarg na S6 do Lęborka. Ten przetarg którego drugi etap jest teraz wstrzymywany. Jedyne co trzeba przyznać to przewlekłośc procedur przy powstawaniu dokumentacji na Trasę Kaszubska. Lokalna GDDKiA nie jest najprężniejszym oddziałem. Tak więc zarzut że S6 nie powstała w poprzedniej perspektywie to nieliczenie się z realiami. Niemożliwe, było żeby u nas powstały wszystkie drogi ekspresowe gdy to był dopiero początek powstawania sieci tras szybkiego ruchu w Polsce.

   • 33 4

 • POprzednia wladza dala ciala (16)

  A teraz walcza...
  Szkoda, ze nie walczyli wczesniej gdy rzadzila PO.

  A moze wlasnie wtedy mydlili nam oczy, ze zbuduja, wiedzac ze tego nie zrobia

  • 116 62

  • (15)

   Dziwnym trafem za obecnej władzy nastąpiło drastyczne spowolnienie gospodarcze. Ale tak się zazwyczaj dzieje pod rządami bolszewików, takich jak ci z pisu.

   • 28 15

   • Chyba POlszewikow (14)

    Dziwne, ze bezrobocie jest najnizsze od 8 lat.
    Spokojnie, wzrost gospodarczy wroci w 2017.
    PO wyborach zawsze spada.

    Dziwne jest to, ze juz miala ruszac budowa a tu sie okazalo, ze jeszcze dokumenty nie sa gotowe, ktore powinna przygotowac PO.

    Tak bronili dyrektora GDDKiA z Gdanska a okazalo sie, ze to byl prawidlowy ruch

    • 12 23

    • (11)

     "Po wyborach zawsze spada"
     Zabawna jest ta wasza pisowska bolszewicka retoryka.

     • 22 13

     • Przypomnij sobie lata 2005-2007 (10)

      A potem zobacz okres PO wyborach.
      Nie mysl sobie, ze w rok wszystko cudownie ulecza to co POpsuli w 8 lat

      • 10 18

      • (9)

       W 2008 roku rozpoczął się światowy kryzys wywołanu upadkiem Lehman Brothers. Jak już chcesz manipulować to bardziej się postaraj.

       • 22 6

       • Pis i po to jeden Czort (3)

        A z tym kryzysem to poczytaj niezalezne media, bedziesz w głebokim szoku. Coś takiego wogole nie miało miejsca. Piorą wam te mozgi tanią propagandą. Wywołują wojny w imie demokracji

        • 6 8

       • (2)

        Lehman Brothers nie upadł? Mogę poprosić o więcej szczegółów?

        • 10 4

       • Upadł, ale to nie jest tak, jak u nas. (1)

        Tam upadłość oznacza ochronę dłużnika przed wierzycielami, a u nas jest odwrotnie.
        A tzw. kryzys wywołała nie upadłośc LB, tylko kretyńska polityka banków, ktore przeszarżowały z kredytami wysokiego ryzyka (w końcu im więcej pożyczą, tym więcej - teoretycznie zarobią), a potem szantażowały rządy o dotacje dla ratowania d*py. I banki centralne wydrukowały puste pieniądze, żeby ratować nieudaczników z prywatnych banków.

        • 9 2

       • No to w końcu był ten kryzys czy nie?

        • 3 1

       • Ktory nas ominal wg informacji podawanych przez PO (4)

        Z bezrobociem tez mowiliscie, ze to przypadek byl- teraz to przypadek x2???
        PKB w 2007 takze bylo takie, ze za PO mozna sobie bylo pomarzyc.

        A poczekajmy jeszcze 2 lata.

        P.S. 8mld juz PIS odzyskal od UE, ktore zostalo spisane na straty przez PO.
        Wlasnie na drogi- jak to mi wytlumaczysz manipulancie?

        • 6 9

       • (2)

        pis w ciągu tego roku zwiększył zadłużenie Polski o największą wartość w historii, w przyszłym roku będzie jeszcze większe zadłużenie kraju a wszystko po to aby misiewiczom, Kryżym, Piotrowiczom itp. żyło się lepiej

        • 8 3

       • I to wcale nie bylo trudne bo PO zadluzylo juz w zeszlym roku bardziej niz Gierek (1)

        Znowu cofnijmy sie do poprzednich rzadow PIS, przyszedl do wladzy i bylo duze zadluzenie a gdy odchodzil to bylo najnizsze od czasow PRL.
        PO znowu zadluzala az w zeszlym roku zadluzyli bardziej niz za czasow PRL.

        A oskarzanie teraz o to PIS jest manipulacja i bardzo niesprawiedliwe.

        PO 8 lat vs PIS 1 rok

        • 5 11

       • To nie jest tak, że to rząd PO-PSL zadłużył Polskę! W porównaniu do rządów PO tempo wzrostu długu publicznego szybsze było za rządów liberalnej minister Zyty Gilowskiej. Dzisiejszy dług publiczny jest tak duży w dużej mierze dzięki wetom Lecha Kaczyńskiego, który - realizując cele opozycji, nie PAŃSTWA POLSKIEGO - blokował większość strategicznych decyzji finansowych, w tym zmierzających do zmniejszenia deficytu (nakręconego także rządami pis ).Podaję fakty i odsyłam do GUS (dane Głównego Urzędu Statystycznego).Tak jest najprościej : 2006 dług publiczny wynosił 47,7 %PKB, 2007 dług publiczny wynosił 45,0%PKB, 2008 dług publiczny wynosił 47,2 PKB, 2009 dług publiczny wynosił 51%PKB, w 2010 wyniósł 53,5 a w 2011 dzięki krokom które podjął rząd w kwestii OFE, według ekspertów będzie zdecydowanie niższy niż limit ustawowy 55% , I - próg ostrożnościowy wynosi 55% PKB, II- 60% PKB . Reasumując - za rządów Kaczyńskiego dług 47,7% PKB - przypominam ,że o kryzysie NIKT nawet nie słyszał .Po dwu latach kryzysu nasz dług publiczny wzrósł zaledwie o ok. 5 proc i to w dużej mierze dzięki wetom Lecha Kaczyńskiego, który - realizując cele opozycji, nie PAŃSTWA POLSKIEGO - blokował większość strategicznych decyzji finansowych, w tym zmierzających do zmniejszenia deficytu (nakręconego także rządami pis ). Jarosław to przecież kwintesencja populizmu - gdyby został prezydentem byłby w tym jeszcze bardziej agresywny - wariant grecki nie był, w przypadku jego wygranej, czczym straszeniem. Większy dług po części wynika z chęci wykorzystania do maksimum kasy z UE. Unia finansuje różne projekty częściowo. Resztę musimy zapłacić sami. Gdy tej kasy nie ma, trzeba ją pożyczyć - proste. Gdyby tego nie robiono, to doniedawna opozycja dla odmiany krzyczałaby, że nie wykorzystujemy funduszy unijnych. Co istotne - w kwestii deficytu budżetowego i przyrostu długu publicznego Polska jest wśród sześciu najlepiej stojących w tej kwestii państw. Mamy więc powód do satysfakcji. A raczej- mieliśmy. Nowy, PiSowski minister finansów już zapowiedział podwyższenie budżetowego w celu sfinansowania szaleństw wyborczych partii Jarosława Kaczyńskiego Grecja puka do naszych drzwi.

        • 13 4

       • Znowu łżesz PiSowski minogu

        Jakie 8 mln odzyskał? Jakie spisane na straty? Przez kogo? Chyba w wyobraźni i propagandzie Jarka i Morawieckiego.
        Nic nie było spisane na straty, wszystko, cała procedura rozliczenia, i zamykania projektów problemowych, poświadczania wydatków i rozliczenia programów było wyprostowane i wstępnie pouzgadniane z Bruksela jeszcze przez poprzednią ekipę. PiSowi pozostało tylko dopełnić formalności kończąc procedury wysyłając pisma uzgodnione i przygotowane przez poprzedników. Sami od siebie zrobili tyko tyle, że tego nie zepsuli.

        Oglądaj mnie telewizji Gebelsa Dojnej Zmiany - Kurskiego, bo Ci mózg wyżera i tracisz kontakt z zrzeczywistością.

        • 8 4

    • Stopa bezrobocia to statystyka. A jak doskonale wiemy, statystyka to takie wspolczesne klamstwo i sposob na manipulacje. Wiesz jak sprawdza sie stope bezrobocia? Na podstawie danych z urzedow pracy (ile jest zarejestrowanych bezrobotnych, niewazne czy z prawem do zasilku czy bez). Jak myslisz, co sie stalo z tymi, ktorzy do tej pory byli tam zarejestrowani "na sztuke", a maja 2 lub wiecej dzieci?
     No pewnie sie wyrejestrowali bo maja to w d... skoro jest 500+. Tak sie robi statystyki.
     Czemu nikt nie pieje o tym ze pis wydal 5mln na akcje marketingowa obligacji a sprzedalo sie ich w sumie za niecale 800 tysiecy? Za po juz by szubienice budowano... mam wylane na to czy po czy pis. Dla mnie to mafia po tych samych pieniadzach. Nie cierpie tylko lemingozy. Zarowno z jednej jak i drugiej strony.

     • 10 2

    • "Dziwne, ze bezrobocie jest najnizsze od 8 lat."
     Jeśli uważasz, że to zasługa PiS to podaj konkretne ich działania które to sprawiły.
     Za to spadek inwestycji i PKB to już nie "zasługa" PiS? Hłe, hłe...

     • 7 1

 • Gdy (2)

  bedziemy zadowoleni ukladem sil w nastepnych wyborach samorzadowych I do parlamentu, to wam wybudujemy. Kielbasa wyborcza.

  • 38 4

  • Myśłisz że droga powstanie bo prześladowani opozycjoniści Struk z Budyniem zrobią fotki z tabliczkami i dokleją odpowiednie hash (1)

   Spytaj dlaczego od 5 lat ich ultrapostępowa partia i rząd bujali się z rozpoczęciem a teraz udają że to wszystko to wina PiS-u.

   • 4 7

   • Poprzednicy trochę jednak wybudowali na Pomorzu

    zobaczymy co wybudują obecni.

    • 6 1

 • opinia (1)

  Żałosny, serwilistyczny komentarz autorski.

  Taka mentalność jest podobna do sytuacji, że skoro kiedyś miał rozwolnienie, to teraz też powinien je mieć i nie ma co narzekać, tylko siedzieć na sedesie...

  • 30 43

  • serwilistyczne to są teksty na ten temat np. w Wyborczej

   A tutaj trafnie autor pokazał sytuację z obu stron. Ta trasa nie była szczególnie ważna dla żadnego rządu, dlatego gdy pojawiły się z nią problemy, to nikt specjalnie nie angażować się w ich rozwiązanie. A teraz nagle "wirtualna" odsuwa budowy i już wszyscy larum graja :)

   • 15 8

 • PO w swoim mateczniku jej nie wybudowało (11)

  to samorządowcy z PO chcą żeby PiS im wybudował?
  chyba są naiwni pisowcy nic dla pomorza nie zrobią a jeżeli cokolwiek zaczną robić to co najwyżej po wyborach samorządowych i to o ile uda im sie przejąć samorządy raczej to wątpliwe ale w tym kraju to wszystko jest możliwe.
  A jako zwykły mieszkaniec uważam że OPAT i rozbudowa modernizacja remont dróg wojewódzkich i powiatowych jest bardziej przydatna niż budowa tej trasy kaszubskiej. Budowa mostu nad WIsła w Mikoszewie, modernizacja lub budowa drogi równoległej do naszej obwodnicy jest bardziej potrzebna niż ta trasa kaszubska.

  • 85 48

  • Członek pis, niejaki Horała w ubiegłym roku obiecywał, że będzie OPAT jak pis wygra wybory. Nawet łopatą machał przed kamerami. Bolszewicki pis wybory wygrał i dzięki temu nie będzie ani OPAT ani trasy kaszubskiej.

   • 17 9

  • Dokładnie tak to wygląda.

   • 7 3

  • Cytacik. (7)

   "Jednak rekordowo wolne tempo wydawania decyzji środowiskowej na tę drogę pogrzebało ten harmonogram. Przypomnijmy, że na 150-stronicowy dokument drogowcy czekali 2 lata i 4 miesiące."

   Tak urzędnicy z Platformy "Obywatelskiej" "przygotowywali" budowy dróg.
   Jeden napisał pismo a drugi akurat bił rekord nie wydawania decyzji. Dlatego mimo ogromnych pieniędzy które na budowę dróg poszły dróg brakuje a wszystko jest opóźnione.
   Przypomnę że na Euro 2012 wszystkie miasta gospodarze w Polsce miały być połączone autostradami i drogami ekspresowymi oraz szybką koleją. Dzięki takim urzędnikom z PO ten plan może uda się wykonać do 2025 roku.
   Przypomnę tylko że artykuł dotyczy okresu gdy Rząd należał do PO i samorząd Gdański do dziś zdominowany jest przez PO i tak to wygląda.

   • 7 5

   • akurat (6)

    S 6 to droga krajowa i samorząd do niej nic nie ma . Inwestorem jest Skarb Państwa czyli GDDKiA . Z dróg krajowych w ostatnim czasie wybudowano autostradę A 1 i obwodnicę południową. W trakcie jest budowa S 7 do Elbląga ( umowa podpisana jeszcze za poprzedniego rządu) oraz w sprawie S 6 ogłoszono przetarg . Jeżeli ogłoszono przetarg to projekt musiał mieć zapewnione finansowanie i miał oraz dofinansowanie unijne. Teraz po ogłoszeniu przetargu chce się budowę utrącić przy załatwieniu całej papierologii przy decyzji środowiskowej. Oznacza to, że po kilku latach wszytskie decyzje tracą moc i trzeba będzie wszystko zaczynać od początku. Jeżeli chodzi o to ,że miało być gotowe na euro 2012, to nikt tego nie obiecywał, bo zresztą było to niemożliwe . Kraj, który w ogóle nie posiadal sieci dróg szybkich nie był w stanie ich wybudować w cztery lata. I tak resztą zapoczątkowano proces, który zaowocował taka ilością dróg szybkich jakie są obecnie . Co do budowy dróg były priorytety bliższi dalsze i tym dalszym była S 6. Obecnie ( przetarg ogłoszony w zeszłym roku jeszcze za poprzednich rządów) miał wejść w okres realizacji i co jest utrącany. A jak przygotowują inwestycje urzędnicy z PiS ano robia konferencje prasowe , an aktórych zapowiadają że uruchomią drugie etapy przetargów już ogłoszonych , co oznacza że inwestycja była przygotowana jeszcze za poprzedników. Po tych konferencjach prasowych jeszcze żadna inwestycja formalnie nie ruszyła.

    • 10 1

    • akurat. (5)

     S-6 to krajówka tak a w latach 2008-2015 kto sprawował władzę absolutną w kraju?? Jak nazywali się premierzy z której partii?? Komu podlegała GDDKiA ??
     kto obsadzał tam stanowiska?? zielone ludziki?
     S-7 jest fragmentem drogi do Warszawy która miała być gotowa.na Euro 2012.
     Połączenie miast gospodarzy EURO 2012 autostradami i ekspresówkami wielokrotnie publicznie obiecywał w latach 2007-2009 premier TUSK i jego koledzy dopiero gdy 2010 roku UEFA po jednej z kontroli zarzuciła nieróbstwo i postraszyła odebraniem zawodów i przeniesieniem rozpoczęto milczenie w tej sprawie zmieniono plany a konkretnie prawie wszystko z nich wykreślono.
     "Kraj, który w ogóle nie posiadał sieci dróg szybkich nie był w stanie ich wybudować w cztery lata"
     TU 100% zgody pan TUSK z kolegami świadomie KŁAMALI w tej sprawie obiecując niemożliwe. Przypomnę tylko że i inne inwestycje na EURO 2012 były niemal wyłącznie opóźnione!!!
     Polska- Niemcy z sierpnia 2011 roku 2:2 w Gdańsku MIAŁ BYĆ MECZEM otwarcia stadionu Narodowego w Warszawie rządzonej już wtedy przez panią Hannę takich to speców od terminowych inwestycji miała PO
     Na ocenę dokonań urzędników z nadania PIS zapraszam w analogicznym okresie jak teraz oceniamy działania PO czyli jesienią 2024 roku ocenimy i porównamy. Mały szczegół dług publiczny oficjalny na początku rządów PO 450 MILIARDÓW na koniec 1 bilon. Dług PIS na początku 1 Bilion zobaczymy na koniec.

     • 5 6

     • Zawsze znajdziesz cos czego poprzednicy nie zbudowali (1)

      Jednak na tle kraju, w pomorskim powstało sporo. Teraz argument, że wtedy nie powstało wszystko, będzie używany do tego żeby nic nie powstało albo bardzo niewiele.

      • 8 0

      • Nie wiemy ile powsanie.

       Można tylko przypuszczać, ale tak naprawdę nie wiemy. Jak pisze Luka, zobaczymy na koniec.
       Tak na marginesie kolega Luka, w przeciwieństwie do większości pisowców, używa argumentów, a nie wyzwisk.

       • 1 3

     • Same luki (2)

      Nie ma co się odnosić do całości skoro ze słów Tuska zrozumiałeś:
      "wszystkie miasta gospodarze w Polsce miały być połączone autostradami i drogami ekspresowymi oraz szybką koleją."
      a nie:
      wszystkie miasta gospodarze w Polsce miały być połączone autostradami lub drogami ekspresowymi oraz szybką koleją. ( nie udało się, nawet bardzo zdążyć z tym na Euro
      Skoro PiS można porównać z PO dopiero w 2024, to pozwól, że jednak po 9 latach ktoś chce porównać osiągnięcia 2 lat rządów PiS i 2 lat rządów PO:

      123http://www.bankier.pl/forum/temat_fakty-dotyczace-budowy-drog-za-rzadu-pis-i-po,10257383.html (123 do usunięcia): trzeba trochę podzielić i poczytać między liczbami, ale że będzie jak w 2007 już dziś widać.
      W konkluzji jest też o obietnicach Tuska:
      " Dlaczego Kaczyński w 2007 roku wybudował tylko 72 km dróg po roku swoich rządów kiedy mógł spokojnie przygotować inwestycje 2006 roku i miał w kasie pieniądze a teraz wytyka ze ktoś nie dotrzymał obietnic i nie wybudował 1000 km autostrad a sam nie potrafił wybudować nawet 100 km dróg łącznie autostrad i dróg ekspresowych. "

      • 6 0

      • OK. (1)

       Mały szczegół PIS nie rządził 2 lata tylko coś około 20 miesięcy.
       No i jak porównujesz same wyniki rządów to żeby potem nie było że PIS oceniamy wyłącznie przez ilość wykonanych inwestycji a do 20 miesięcy PO będziemy dodawali to co w tym czasie przygotowali no i częste w takich porównaniach a bo PIS nie miał tak dużych dotacji a PO opowiada że 2008 kryzys się zaczął albo wyniki albo wyniki i okoliczności ale równo dla obu stron.

       • 3 3

       • dlatego polecałem obiektywne czytanie między wierszami/ liczbami. Kluczowy jest rok 2007, po pełnym roku rządów PiS i analogiczny 2009r. dla PO. Tylko wtedy był kryzys:
        PiS 2007r.: "W 2007 oddano do użytku 40,5 km autostrad i dróg ekspresowych oraz podpisano kontrakty na budowę ponad 111,5 km. Spośród tych umów zerwano jedną (dotyczyła budowy 18-kilometrowego odcinka autostrady A1)"

        PO 2009r.: "W 2009 oddano do użytku ponad 147 km autostrad i dróg ekspresowych oraz podpisano kontrakty na budowę ok. 642 km. Spośród tych umów zerwano jedną (dotyczyła budowy 91-kilometrowego odcinka autostrady A2)."

        123https://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrady_i_drogi_ekspresowe_w_Polsce#2000.E2.80.932010 - tu nawet łatwiej o wnioski i są też lata poprzedzające i podpisane kontrakty. Dobra zmiana w pełnej krasie. Jak oni zrobią ten przekop mierzei, morze będziemy mieć pod Krakowem. Dopiero ceny km autostrady wzrosną. ;-)

        • 4 0

  • Ciekawe czy ktoś to przeczyta po takim czsie, bo ja trafiłem tutaj przypadkiem szukając danych o Trasie Kaszubskiej.
   Jednak PiS dało radę zrobić to co od 10 lat miała zrobić PO.
   Nie jest źle.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane