Fakty i opinie

stat

Gdynia: sąsiedzi zaskoczeni budową

Dźwig pracujący tuż obok balkonu domu

Mieszkańców domu przy ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni w Gdyni codzienne rano budzi hałas maszyn i robotników pracujących tuż za ich oknami. Od gdyńskich urzędników usłyszeli, że zgodnie z przepisami budowa apartamentowca na ich posesję nie oddziałuje, więc nie musieli być o niej poinformowani.Jak oceniasz zabezpieczenie deweloperskich inwestycji?

dobrze, nie widzę, żeby był z tym problem

13%

różnie bywa, zależy od inwestora i ekipy budowlanej

34%

kiepsko, do większości z nich można mieć zastrzeżenia

53%
O sprawie poinformowali nas mieszkańcy domu przy ul. Waszyngtona 14 A zobacz na mapie Gdyni. Piętrowa posesja stoi na działce w głębi i nie jest bezpośrednio widoczna z ulicy. Kilkanaście dni temu za płotem domu pojawili się robotnicy, a wraz z nimi ciężki sprzęt.

Budują za płotem, mieszkańcy nic nie wiedząNa terenie objętym planem miejscowym rozpoczęła się budowa czterokondygnacyjnego apartamentowca Nova Żeromskiego, do którego wjazd będzie prowadził od ul. Żeromskiego.

Wraz z inwestycją zaczęły się kłopoty sąsiadujących z nią zdezorientowanych mieszkańców.

- Nikt nie poinformował nas o tym, że planowana jest tutaj jakaś inwestycja, ani kiedy się rozpocznie. Nie chcemy jej blokować, bo rozumiemy, że miasto musi się rozwijać. Jesteśmy rozgoryczeni tym, że nie zostaliśmy o niej poinformowani oraz jej zabezpieczeniem. Koparka dźwigowa pracuje praktycznie nad naszym tarasem, płot już się przechyla. Mamy obawy, że dojdzie do jakiegoś wypadku - relacjonuje pani Krystyna.
Sprawą próbowali zainteresować gdyńskich urzędników. Ci w rozmowie mieli przekazać, że budowa, mimo że prowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie, nie oddziałuje na posesję przy ul. Waszyngtona 14A. Podobnie odpowiedzieli, gdy zapytaliśmy, dlaczego mimo tak bliskiej odległości, nie było informacji skierowanej do mieszkańców.

Urzędnicy: budowa nie oddziałuje- Zgodnie z artykułem 28.2 ustawy Prawo budowlane stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Budynek przy ul. Waszyngtona 14 A nie znajduje się w obszarze oddziaływania obiektu, nie są spełnione również pozostałe przesłanki - ucina Małgorzata Omachel-Kwidzińska z referatu relacji z mediami.
Skierowane do Wydziału Architektoniczno-Budowlanego w czerwcu pismo dotyczące wstrzymania robót budowlanych trafiło do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Wątpliwości w osobnym piśmie wyrazili także właściciele nieruchomości położonej przy ul. Żeromskiego 7 - funkcjonującej obecnie jako dziki parking. Powodem miały być niezgodne z pozwoleniem na budowę działania inwestora, m.in. przesunięcie podczas prac granicy działki.

Odpowiedzi jeszcze nie ma. Jak mówią mieszkańcy, sytuacja staje się coraz poważniejsza. Opady deszczu mogą spowodować osunięcie się ziemi na ich posesję. Teren wciąż - ich zdaniem - nie jest odpowiednio zabezpieczony. Dopiero po interwencji pojawiła się tablica informująca o budowie.

- Z jedyną życzliwością spotykamy się ze strony robotników, którzy również nie mają łatwo, pracując w tak trudnych warunkach - dodaje pani Krystyna.
Skontaktowaliśmy się z inspektorem nadzoru budowlanego odpowiedzialnym za pilnowanie inwestycji. W rozmowie telefonicznej zapewnił, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami budowlanymi.

Inwestor uspokaja mieszkańców- Rozumiem obawy mieszkańców, ale wynikają one też po części z nieuporządkowania sytuacji działek w przeszłości. Maszyny pracują w odpowiedniej odległości, wszystko odbywa się zgodnie z przepisami. Zostali o tym poinformowani mieszkańcy, których próbowaliśmy uspokoić - wyjaśnia Jan Misztal, inspektor nadzoru tej inwestycji.
Po naszej wizycie na miejscu doszło do nieformalnego spotkania z przedstawicielami inwestora. Dopiero wtedy lokatorzy budynku przy ul. Waszyngtona zobaczyli projekty zagospodarowania zabudowywanej działki i poznali plany inwestora.

Czy to ich uspokoiło?

- Na pewno wiemy więcej niż wcześniej. Dowiedzieliśmy się o parametrach budynku, rozwialiśmy kilka wątpliwości dotyczących jego posadowienia. Zobaczymy, jak budowa będzie przebiegała dalej - kończy pani Krystyna.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (266)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.