Fakty i opinie

Gdynia: sąsiedzi zaskoczeni budową

Dźwig pracujący tuż obok balkonu domu

Mieszkańców domu przy ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni w Gdyni codzienne rano budzi hałas maszyn i robotników pracujących tuż za ich oknami. Od gdyńskich urzędników usłyszeli, że zgodnie z przepisami budowa apartamentowca na ich posesję nie oddziałuje, więc nie musieli być o niej poinformowani.Jak oceniasz zabezpieczenie deweloperskich inwestycji?

dobrze, nie widzę, żeby był z tym problem 13%
różnie bywa, zależy od inwestora i ekipy budowlanej 34%
kiepsko, do większości z nich można mieć zastrzeżenia 53%
zakończona Łącznie głosów: 1473
O sprawie poinformowali nas mieszkańcy domu przy ul. Waszyngtona 14 A zobacz na mapie Gdyni. Piętrowa posesja stoi na działce w głębi i nie jest bezpośrednio widoczna z ulicy. Kilkanaście dni temu za płotem domu pojawili się robotnicy, a wraz z nimi ciężki sprzęt.

Budują za płotem, mieszkańcy nic nie wiedząNa terenie objętym planem miejscowym rozpoczęła się budowa czterokondygnacyjnego apartamentowca Nova Żeromskiego, do którego wjazd będzie prowadził od ul. Żeromskiego.

Wraz z inwestycją zaczęły się kłopoty sąsiadujących z nią zdezorientowanych mieszkańców.

- Nikt nie poinformował nas o tym, że planowana jest tutaj jakaś inwestycja, ani kiedy się rozpocznie. Nie chcemy jej blokować, bo rozumiemy, że miasto musi się rozwijać. Jesteśmy rozgoryczeni tym, że nie zostaliśmy o niej poinformowani oraz jej zabezpieczeniem. Koparka dźwigowa pracuje praktycznie nad naszym tarasem, płot już się przechyla. Mamy obawy, że dojdzie do jakiegoś wypadku - relacjonuje pani Krystyna.
Sprawą próbowali zainteresować gdyńskich urzędników. Ci w rozmowie mieli przekazać, że budowa, mimo że prowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie, nie oddziałuje na posesję przy ul. Waszyngtona 14A. Podobnie odpowiedzieli, gdy zapytaliśmy, dlaczego mimo tak bliskiej odległości, nie było informacji skierowanej do mieszkańców.

Urzędnicy: budowa nie oddziałuje- Zgodnie z artykułem 28.2 ustawy Prawo budowlane stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Budynek przy ul. Waszyngtona 14 A nie znajduje się w obszarze oddziaływania obiektu, nie są spełnione również pozostałe przesłanki - ucina Małgorzata Omachel-Kwidzińska z referatu relacji z mediami.
Skierowane do Wydziału Architektoniczno-Budowlanego w czerwcu pismo dotyczące wstrzymania robót budowlanych trafiło do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Wątpliwości w osobnym piśmie wyrazili także właściciele nieruchomości położonej przy ul. Żeromskiego 7 - funkcjonującej obecnie jako dziki parking. Powodem miały być niezgodne z pozwoleniem na budowę działania inwestora, m.in. przesunięcie podczas prac granicy działki.

Odpowiedzi jeszcze nie ma. Jak mówią mieszkańcy, sytuacja staje się coraz poważniejsza. Opady deszczu mogą spowodować osunięcie się ziemi na ich posesję. Teren wciąż - ich zdaniem - nie jest odpowiednio zabezpieczony. Dopiero po interwencji pojawiła się tablica informująca o budowie.

- Z jedyną życzliwością spotykamy się ze strony robotników, którzy również nie mają łatwo, pracując w tak trudnych warunkach - dodaje pani Krystyna.
Skontaktowaliśmy się z inspektorem nadzoru budowlanego odpowiedzialnym za pilnowanie inwestycji. W rozmowie telefonicznej zapewnił, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami budowlanymi.

Inwestor uspokaja mieszkańców- Rozumiem obawy mieszkańców, ale wynikają one też po części z nieuporządkowania sytuacji działek w przeszłości. Maszyny pracują w odpowiedniej odległości, wszystko odbywa się zgodnie z przepisami. Zostali o tym poinformowani mieszkańcy, których próbowaliśmy uspokoić - wyjaśnia Jan Misztal, inspektor nadzoru tej inwestycji.
Po naszej wizycie na miejscu doszło do nieformalnego spotkania z przedstawicielami inwestora. Dopiero wtedy lokatorzy budynku przy ul. Waszyngtona zobaczyli projekty zagospodarowania zabudowywanej działki i poznali plany inwestora.

Czy to ich uspokoiło?

- Na pewno wiemy więcej niż wcześniej. Dowiedzieliśmy się o parametrach budynku, rozwialiśmy kilka wątpliwości dotyczących jego posadowienia. Zobaczymy, jak budowa będzie przebiegała dalej - kończy pani Krystyna.

Opinie (267) 6 zablokowanych

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dźwig pracujący tuż przy balkonie w centrum Gdyni

  Lol

  To nie jest dźwig tylko wąska koparka linowa do głębienia ścianek szczelinowych. Babcia nie boi, petunii z doniczek nie wykopie :D

  • 5 2

 • Chętnie kupie mieszkania w tym apartamentowcu dla moich Ukraińskich pracowników.

  • 133 25

 • witamy w Gdyni

  • 122 16

 • kolejni narzekacze

  na węgiel z portu?

  • 55 112

 • Nikt nie zawinil ale problem zostal rozdmuchany.

  Deweloper jest ok, urzednicy robia co musza zgodnie z prawem, mieszkancy nie musieli wiedziec i to ich boli. polska

  • 74 135

 • O prosze, a nie dziwia sie ile $$$ poszlo na lotnisko i komercyjnego Openera?

  Wyniesc Szczurka i jego ekipe na taczkach! To co sie dzieje w naszym trojmiescie juz od dawna wola o zmiany! Ktokolwiek byle nie obecna klika

  • 135 46

 • tak czy siak powinna być informacja o takim przedsięwzięciu.

  • 144 21

 • Genialnie, okno z widokiem na okno sąsiada :D

  • 157 6

 • W Gdyni rządzą deweloperzy.

  nawet samowole budowlane urząd miasta legalizuje. o co tu chodzi? co robi prezydent? po co on nam jest???

  • 149 15

 • Kolejny betonowy kloc.

  • 121 22

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.