Fakty i opinie

stat

Schody do lasu: były z nagrobków, są z drewna

Drewniano-ziemna konstrukcja schodów zastąpiła schody wykonane z nierówno ułożonych płyt nagrobnych.
Drewniano-ziemna konstrukcja schodów zastąpiła schody wykonane z nierówno ułożonych płyt nagrobnych. fot. ZDiZ

Zakończył się remont schodów przy posesji na Jaśkowej Dolinie. Pierwotnie były wykonane z płyt nagrobnych, teraz mają konstrukcję ziemno-drewnianą.Nie wiadomo dokładnie kto i kiedy postanowił wyłożyć schody prowadzące do lasu przy przy Jaśkowej Dolinie 73zobacz na mapie Gdańska płytami nagrobnymi. Przez wiele lat gdańszczanie wspinali się po nich, i choć budziło to kontrowersje, to rozebrano je dopiero wtedy, gdy praktycznie już się rozsypały. Remont rozpoczął się w październiku. zobacz na mapie Gdańska

Po miesiącu prac stare, kamienne stopnie zastąpiono drewnianą konstrukcją z poręczą, której wcześniej nie było.

Pierwotnie myślano, że do budowy kamiennych schodów wykorzystano macewy, czyli żydowskie stelle nagrobne. Po demontażu płyt ZDiZ zwrócił się do przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku o opinię w tej sprawie. Okazało się jednak, że płyty pochodzą z pochówków chrześcijańskich. Zostały już przewiezione na cmentarz na Srebrzysku.

- Spróbujemy znaleźć organizację lub stowarzyszenie, które chciałoby i mogłoby odrestaurować stare nagrobki, by następnie przenieść je w inne miejsce - mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor ZDiZ w Gdańsku.

Budowa nowych schodów trwała miesiąc. Remont kosztował ok. 74. tysięcy złotych.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (110)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.