• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Schody połączą części Pogórza. Alternatywa dla wąskiego chodnika

Patryk Szczerba
1 czerwca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (40)
Schody połączą dolną i górną część Pogórza. Schody połączą dolną i górną część Pogórza.

Do końca roku powstaną schody prowadzące od ul. PlatynowejMapka do ul. ppłk. Ignacego SzpunaraMapka na Pogórzu, dzięki czemu zostaną połączone dwie części dzielnicy. Dodatkowo mieszkańcy zyskają alternatywę dla wąskiego chodnika przy ul. Czernickiego na tzw. "serpentynie".Przypomnijmy: bezpieczne połączenie ciągiem pieszym dolnej i górnej części Pogórza było dla władz Gdyni przez lata problemem. W 2018 roku napisaliśmy po raz pierwszy o wnioskach mieszkańców, którzy domagali się chodnika wzdłuż ulicy, ale urzędnicy twierdzili, że nie da się tego zrobić, bo nie ma na to miejsca.

Do tematu wróciliśmy na początku 2020 roku i wtedy w odpowiedzi urzędnicy przekazywali, że nie ma na to środków finansowych.

Dopiero na spotkaniu z wiceprezydentem Markiem Łucykiem, który zanim otrzymał nominację na stanowisko, zyskał mandat radnego z północnych dzielnic Gdyni, udało się przekonać go, że jest tam nie tylko niekomfortowo, ale i niebezpiecznie - przede wszystkim dla pieszych.

Jak doszło do powstania chodnika przy ul. Czernickiego?Chodnik jest, ale wąski500-metrowy chodnik powstał po prawej stronie ulicy w kierunku Pogórza. W połowie pojawił się peron autobusowy z płyt o szerokości 2 metrów, a za nim chodnik przebiegał już po drugiej stronie i został poprowadzony u podnóża skarpy.

Mieszkańcy z inwestycji się cieszyli, ale nie wszyscy. Pojawiały się głosy, że przejście jest zbyt wąskie, bez krawężnika od strony jezdni przy dużych opadach deszczu ulica płynie, a woda podmywa chodnik.

Niebawem mieszkańcy nie będą musieli korzystać z chodnika, ponieważ na skarpie pomiędzy ul. Platynową i ul. ppłk. Ignacego Szpunara na Pogórzu, gdzie do tej pory była wydeptana ścieżka, do końca roku pojawi się pełna infrastruktura.

Elementy, które powstaną na skarpie:

  • 150-metrowe schody wraz z pochylnią dla wózków i balustradą,
  • nakładki na poręcze z oznaczeniami w alfabecie Braille'a,
  • ławki i przysiadaki, a na ich początku i końcu - kosze na odpady.

Nawierzchnia chodnika powstanie głównie z brukowej kostki betonowej. Schody zostaną odwodnione i "wpięte" do kanalizacji deszczowej. Pojawi się też nowoczesne oświetlenie.

W ramach inwestycji przewidziano także profilowanie skarpy w rejonie ciągu komunikacyjnego, na dowiązaniu do istniejącego terenu. Ponadto uporządkowana zostanie zieleń, pojawią się trawniki i nowe nasadzenia - brzozy brodawkowate i wierzby purpurowe.

Inicjatywa rady dzielnicy- Nowy ciąg pieszy z pewnością będzie alternatywą dla ul. Czernickiego, tzw. serpentyny, na której dzięki władzom miasta w miejscach, gdzie było to możliwe, został położony chodnik. Tego typu zamierzenia budowlane są wartością dla mieszkańców. Cieszę się, że jako rada dzielnicy kontynuowaliśmy to przedsięwzięcie i uda się je doprowadzić do szczęśliwego finału - podkreśla Agnieszka Pstrągowska, wiceprzewodnicząca rady dzielnicy Pogórze.
Inwestycję wykona firma Hydro-Mag, która zainkasuje za prace 500 tys. zł. Schody powstaną w ciągu sześciu miesięcy.

Miejsca

Opinie wybrane


wszystkie opinie (40)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.