• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Segregacja pasażerów sposobem na brak kultury?

W najnowszych Pesach Jazz Duo z racji dwukierunkowości i drzwi po obu stronach, zainstalowano zaledwie 32 siedziska, z których wydziela się osiem pod nowy pomysł urzędników.
W najnowszych Pesach Jazz Duo z racji dwukierunkowości i drzwi po obu stronach, zainstalowano zaledwie 32 siedziska, z których wydziela się osiem pod nowy pomysł urzędników. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Gdańsk chce walczyć z brakiem kultury pasażerów komunikacji miejskiej poprzez znakowanie siedzeń dla osób "o ograniczonej zdolności poruszania się". Czy jednak wprowadzenie kolejnego oznaczenia nie wywoła efektu odwrotnego niż zamierzony? - zastanawia się Krzysztof Koprowski.Czy w komunikacji miejskiej potrzebne jest wydzielenie siedzisk dla osób, mających problem z podróżą na stojąco?

Zobacz wyniki (828)
W przeddzień Dnia Babci gdańscy urzędnicy postanowili przypomnieć o potrzebach osób, dla których podróż na stojąco nie jest zbyt wygodna. Lekarstwem na brak kultury i wzajemnej życzliwości ma być podział miejsc w pojeździe na różne kategorie pasażerów.

Dotychczas jedną z podstawowych niepisanych zasad kultury pasażerskiej było ustępowanie miejsca osobom o gorszym stanie zdrowia. Oczywiście nie dla każdego takie zachowanie było oczywiste, więc zdecydowano się wprowadzić kolejne nakazy.

Mają nimi być piktogramy i wydzielenie z puli wszystkich miejsc tych, z których korzystać mogą tylko wybrani pasażerowie. Dotychczas pojawiały się one sporadycznie w pojazdach, lecz teraz mają stać się już normą i dość wyśrubowaną - większą niż wymaga tego nawet Unia Europejska.

- Zwiększamy nie tylko liczbę miejsc specjalnych oraz sprawiamy, że są lepiej widoczne. Lepsze oznakowanie ułatwi dotarcie do nich osobom, dla których są przeznaczone oraz lepsze egzekwowanie zasad dobrego wychowania - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Wspomniane miejsca specjalne to w rozumieniu urzędników takie, z których mają korzystać osoby starsze, niepełnosprawne, rodzice z dziećmi i kobiety ciężarne. W każdym tramwaju dla tej grupy osób pojawi się od sześciu do dziesięciu miejsc, w zależności od taboru.

O przeznaczeniu siedzeń informują aż cztery naklejki, które są wzbogacone symbolem rodzica z dzieckiem. Dodatkowo - tuż obok nich - widnieją informacje o klimatyzacji, monitoringu i obowiązku trzymania się poręczy.
O przeznaczeniu siedzeń informują aż cztery naklejki, które są wzbogacone symbolem rodzica z dzieckiem. Dodatkowo - tuż obok nich - widnieją informacje o klimatyzacji, monitoringu i obowiązku trzymania się poręczy. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Wprowadzenie kolejnych piktogramów prowadzi też do pogłębiania chaosu informacyjnego w pojeździe. Ludzik z laską dołączył bowiem już do bogatego zestawienia komunikatów, informujących o zakazie wchodzenia z jedzeniem, zakazie palenia, silnym hamowaniu tramwaju, trzymaniu się poręczy, niezastawianiu wyjścia, działającym systemie monitoringu, klimatyzacji w pojeździe (plus dodatkowa naklejka z prośbą o nieotwieranie okien), otwieraniu drzwi przyciskiem i wielu wielu innych.

Wprowadzenie nowego pomysłu urzędnicy argumentują dekretem unijnym sprzed czternastu lat. Z tym, że on określa liczbę miejsc na zaledwie cztery na każdy pojazd, rozszerzając jednak przy tym kryterium pasażerów także o osoby niskiej postury, z ciężkim bagażem, a nawet z wózkami na zakupy.

Wydzielając miejsca dla konkretnej grupy pasażerów, zmusza się ich też do konkretnych zachowań, które nie zawsze są dla nich najwygodniejsze. Narzuca się bowiem z góry miejsca, które nie każdemu przypadną do gustu - np. w Dortmundach dla matek z dziećmi wybrano miejsca w strefie wysokopodłogowej. Wiele starszych osób lubi też podróżować blisko motorniczego, ale miejsca dla nich tutaj już nie uwzględniono.

O wyborze miejsca przez pasażera decyduje też niejednokrotnie budowa przystanku i usytuowanie na nim wiat oraz ławek. Pasażerowie wsiadają więc drzwiami, które są najbliżej dogodnej dla nich infrastruktury peronowej.

Co ma w takiej sytuacji zrobić osoba, dla której przygotowano siedzisko specjalne? Przepychać się przez cały tramwaj czy słuchać oskarżeń współpasażerów o korzystanie z innych miejsc, niż zostały dla niej przeznaczone?

Spójrzmy na nową sytuację także z punktu widzenia pasażera, który ma dobre maniery. Decydując się na zajęcie miejsca z odpowiednim piktogramem, skazujemy się na wzrokowy czy nawet słowny ostracyzm ze strony pozostałych pasażerów.

Czy zatem mamy podróżować na stojącą obok wolnych foteli? A może usiąść i na każdym przystanku wypatrywać nerwowo czy nie zbliża się do nas potrzebująca osoba, której właśnie zajęliśmy miejsce? W przypadku najnowszej Pesy Jazz Duo aż 25 proc. wszystkich siedzisk to siedziska specjalne.

Czy nowy pomysł zmieni coś w stosunku do osób, które i tak nigdy nie ustępowały miejsca osobom tego potrzebującym? Wątpliwie, bo kultury osobistej nie kształtuje się jakimiś znaczkami, tylko wieloletnim wychowaniem najczęściej wyniesionym z domu.

Uczmy zatem dzieci szacunku oraz chęci niesienia pomocy, by nie tylko ustępowały miejsca w tramwaju, ale także by przepuszczały innych przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu (szczególnie w pociągach SKM). To zdecydowanie lepsza droga niż wprowadzenie kolejnych regulacji w naszym codziennym życiu.

Czytaj też: Lekcje korzystania z komunikacji miejskiej. Nie tylko dla najmłodszych

Zobacz jak z pomocą m.in. osobie niepełnosprawnej i matce z wózkiem radzili sobie kierowcy podczas ogólnopolskiego konkursu na najlepszego z nich w 2013 r.

W środę, 21 stycznia, w tramwaju linii 6 wolontariusze z Uniwersytetu Gdańskiego będą zwracali pasażerom uwagę na oznakowanie oraz służyli pomocą w wejściu i zajęciu dedykowanego miejsca osobom starszym, niepełnosprawnym, matkom z małymi dziećmi oraz kobietom ciężarnym. Pasażerowie, którzy ustąpią miejsca pasażerom uprzywilejowanym, otrzymają drobne upominki.

Tramwaj z wolontariuszami wykona kurs z pętli Łostowice Świętokrzyska (odjazd o 9:35) do Jetlikowa (przyjazd 10:35), a następnie wróci tą samą trasą i linią na pętlę Łostowice Świętokrzyska (wyjazd z Jelitkowa o 10:55, przyjazd na pętle ŁŚ 11:50).

Opinie (309) 5 zablokowanych

 • Warto rozmawiać (16)

  Ale układu siedzeń w dostarczonych już tramwajach to nie zmieni. Zawsze możesz poczekać na kolejny skład.

  • 16 28

  • Jezu za moich czasów nie było trzeba o tym pisać (9)

   Osoba starsza, kobieta w ciąży czy osoba niepełnosprawna jak nie było miejsca to się ustępowało bo tak nas wychowali rodzice, a teraz trzeba o tym pisać?........... I co nie wstyd wam rodzice nie widzicie błędów w wychowaniu? wy wstawaliście i do osób starszych odzywaliście się z szacunkiem a wasze dzieci mają wywalone w innych dramat

   • 47 6

   • Mohery same na taką sytuację zapracowały (8)

    Należy im się szacunek? A guzik, szacunek należy się wszystkim. Jeśli mohery chcą być szanowane, to nie powinny zapominać o elementarnym szacunku względem reszty społeczeństwa, także osób młodych. Grzeczne zapytanie o miejsce działa o wiele lepiej niż głośne sapanie w kark i niekończące się inwektywy wobec młodszych pokoleń. Tak samo tratowanie w wejściach pozostałych pasażerów, rozpychanie się łokciami, zajmowanie dwóch miejsc (siatki), itp. Jeśli nie zrezygnują z roszczeniowej postawy żadne piktogramy nic nie zmienią. Zwłaszcza że to my płacimy coraz więcej za bilety i my płacimy haracz na bieżące emerytury. Także albo grzeczniej albo jak nie podoba się zatłoczony darmowy tramwaj to poczekać na następny.

    • 48 15

    • Kultura osobista sprawia że mówię dzień dobry nawet nielubianemu sąsiadowi. (1)

     Taka jest różnica między człowiekiem dobrze wychowanym a burakiem

     • 12 13

     • Nie wiem gdzie Cię uczyli kultury

      Skoro w ciemno potrafisz kogoś nazwać burakiem

      • 15 8

    • potwierdzam, zaraz za "wszystkomisięnależy" staruchami są matki z dziećmi pt. "no nie widzisz że ja z dzieckiem" (1)

     a kulturalne matki jak i kulturalne osoby starsze rzadko się spotyka

     bo przecież słowa: "przepraszam, czy mógłbym/mogłabym" i "dziękuję" przez gardło kwoki nie przejdą

     • 24 3

     • Popieram. Część matek podróżujących z dzieckiem nie rozumie oznaczenia TYLKO DLA OSOBY TRZYMAJĄCEJ DZIECKO NA KOLANACH. I tak, matka siedzi na jednym siedzeniu, a na drugim dziecko. A potem płacz, bo autobus zahamował, a dziecko wyleciało z siedzenia i nabiło sobie guza.
      Ustępuję miejsca:
      kobietom w zaawansowanej ciąży, osobom poruszającym się o kuli / lasce oraz starszym osobom (o ile nie biegną do autobusu).

      P.S. Zdecydowane NIE dla toreb na siedzeniach.

      • 17 1

    • mohery + matki (1)

     tak, to jest zmora.

     moher kopnie, łokciem walnie, siatką w kolano trzepnie i dobiegnie do wolnego miejsca, gdzie oczywiście za sąsiada musi mieć siatki.

     matka, która z wielkim wózkiem musi pchać się pomiędzy siedzenia (mimo, iż jest dla niej puste miejsce w strefie dla wózków), bo spotkała koleżankę i każdego tratuje wózkiem i nie daje przejść.

     a jeśli tylko wchodzi miła starsza osoba (tak, to widać od razu) albo miła matka (i to też widać od pierwszej sekundy), to zawsze, ale to zawsze kilka osób na raz wstaje, by ustąpić miejsca. więc WSZYSTKO zależy od kultury osób wchodzących do tramwaju.

     • 28 2

     • wlaczą o miejsca, bo takie buraki jak Ty im nie ustepują ....zrobiła sie trochę dżungla ...pytanie co bylo pierwsze?

      • 0 1

    • Ciekawa jestem kto (1)

     płacił haracz za twoje wykształcenie i wychowanie ///Chociaż dużych nakładów to nie wyniosło jak widać!

     • 6 10

     • Inwektywy kluczowym argumentem gimbazy

      Co Twoja wypowiedź potwierdza w 100%

      • 5 3

  • ,,...tylko dla Niemców...,, (3)

   • 4 2

   • he he (2)

    No wlasnie..;) socjalizm tryumfuje w UE-Polsce.
    KOMPLETNY ABSURD!

    • 1 2

    • (1)

     Dobre wychowanie to "socjalizm"? Jakoś dobre maniery raczej kojarzą się z angielskim lordem,niż "człowiekiem radzieckim"

     • 5 0

     • Nie o wychowanie chodzi , a o dekret ZKM .

      • 0 0

  • (1)

   Rozumiem kobieta w ciąży,osoba starsza,ale nie "kret" obładowany siatami wracający z działki.Ja tak samo płacę za bilet i nie zamierzam ustępować "babie"(i jej siatom) dyszącej mi nad uchem.Do tramwaju to po "trupach" i z łokcia,a w środku wielce chora.

   • 10 3

   • Cierpliwości, jeszcze przyjdzie czas, że spokorniejesz.

    Trochę szacunku dla starszych, gdyby nie oni nie było by ciebie.

    • 1 2

 • Najpierw nauczyć kultury gimbazę maści wszelkiej. (30)

  Siedzi to coś z przeszczepami wywalonymi na przejście. Strasznie zdziwiony guaniarz jak został kopnięty. Dotyczy Swingów.

  • 178 11

  • (23)

   Za nieobrej komuny szkoła uczyła trzech rzeczy: że trzeba dokarmiać ptaki, ustępować miejsca i że nie wolno pić wody z kranu, bo to trucizna ze Straszyna.

   Teraz nie uczą już nawet tego?

   • 67 8

   • (8)

    teraz w szkole jest gender

    • 38 17

    • Jaki dżęder? (7)

     Przecież w Pomrocznej tylko nauka religii (godzinowo 6x więcej niż informatyki). Młodzież ubogacona wielce.

     • 34 9

     • (6)

      nie wiem czy powinna być w szkole ale owszem ubogaca bo religia chrześcijańska uczy właśnie kultury osobistej i szacunku do drugiego człowieka
      niczego innego
      czego osoby twojego pokroju nie są najwyraźniej w stanie pojąć

      • 14 34

      • coś słabo uczy, jak na tyle lat nauki i taką jej ilość (5)

       "czego osoby twojego pokroju nie są najwyraźniej w stanie pojąć" - to zdanie jak żadne inne oddaje tę twoją chrześcijańską kulturę osobistą i szacunek do drugiego człowieka.

       Bachor chowany w kościele i w katolickim domu nie tylko nie ustąpi miejsca strszemu/inwalidzie/kobiecie w STANIE BŁOGOSŁAWIONYM (katoliczki nie są w ciąży tylko właśnie w stanie błogosławionym, ewentualnie z "dzieciątkiem pod sercem"), ale jeszcze wywala giry na przejście, bo może się ktoś wywali i będzie ubaw, klnie gorzej niż menel i komunista razem wzięci, a jak tylko może to coś zdemoluje i zniszczy.

       Porysowane i pocięte wiaty przystankowe, szyby w autobusach i tramwajach i siedzenia tamże, to same się porysowały i pocięły?
       Ach, nie to ex-premier Tusk z premier Kopacz w nocy demolowali, a ruscy ,z Putinem na czele, ich osłaniali.

       Spróbuj w tym katolickim i ubogaconym religią kraju zostawić rower przed sklepem, żeby zrobić zakupy, albo otwarty balkon.

       P.S.
       Kulturę osobistą i szacunek nauczany w kościele widać w zachowaniu m.in. Hosera, jak miłościwie traktuje swojego podwładnego Lemańskiego - majstersztyk!

       • 40 11

       • (2)

        Otwierasz balkon żeby zrobić zakupy? Ale masz wicher pod czachą :)

        • 7 20

       • ciekawie rozumiesz to co czytasz (1)

        A co o takim twoim rozumowaniu sądzi twój psychiatra? Na początek zaproponuje zapewne zmianę tabletek.

        " albo otwarty balkon" - tam jest takie słówko 'albo'
        dodatkowo poprzedzone przecinkiem - nic ci w główce nie świta?

        Przykro. Ale nie martw się - fanka religii w szkole na pewno cię kocha, po bożemu, takim jaki jesteś.

        • 9 5

       • no tak nie można merytorycznie, to trzeba się interpunkcji czepić

        • 2 2

       • Ty się słabo uczyłeś i pojmowałeś świat...

        Pisz o ludziach prawdziwie wierzących i wprowadzających w swoje życie dekalog...

        • 2 5

       • Niech Bóg obdarzy Cię swoją łaską i pokojem.

        Nie wiem, któ Cię skrzywdził Człowieku, ale pomodlę się za Ciebie. Osoby, które mają w sercu Boga, nie sieją zniszczeń o których piszesz. A co do ks. Lemańskiego - za niego też trzeba się modlić.

        • 2 2

   • Chyba nie uczą

    Ta artykuł jest pozytywny i negatywny - negatywny bo potwierdza moje obserwacje, pozytywny że jednak nie tylko ja to dostrzegam.
    Rzadko jeżdzę komunikacją miejską, ostatnio wybrałem się z synem na drugi koniec miasta i doznałem lekkiego szoku.
    Obrazki: młodzież rozwalona na fotelach z nosami w smartfonach, nie ma dla nich znaczenia jakaś przewracająca się babcia, obok studentka (może medycyny? wysiadła przy Akademii) nie zraża się tym że obok stoi trzylatek w zatłoczonym tramwaju.
    Tak wiem, napiszecie jakiś hejt zaraz, że coś tam, niech stoi itp.
    Wiecie, za mojej młodości (tak z 15-20 lat temu) to jednak człowiek był nauczony żeby ustąpić starszym, kobietom z dziećmi (wtedy tatusiowie nie zajmowali się dziećmi więc nie było mężczyzn z dziećmi). Wiadomo, człowiek czasami by sobie posiedział. Jednak kultura plus minimum empatii (dam radę stać a im to już cięźko, dziecko na zakręcie poleci na ściany itp) nakazywały by zawsze to miejsce ustąpić.
    Tragedia naprawdę. Tak wiem zaraz napiszecie: "mi też nikt nie ustępuje" "stara babcia niech się nie pcha do tramwaju" "niech się smark uczy od małego" itp ale naprawdę, powinna Was d... palić jak siedzicie.
    A już przykre jest że władze muszą/próbują wprowadzać jakieś rozwiązania przymusowe bo bydło nie potrafi zachowywać się jak ludzie.

    • 56 8

   • (3)

    mnie szkola tego nie uczylo, uczyla mnie tego mamusia, uczyl tatuś. Tak sobie mysle, ze tak powinno być i obecnie.

    • 29 1

    • (2)

     Nie,bo teraz lemingi oczekują, że kto inny za nich wychowa dzieci, a za własne porażki wychowawcze obwiniają gimnazjum i żender...

     • 12 4

     • Komputer wychowa

      • 2 1

     • Ale te lemingi (takoż mochery) miały swoje mamusie i tatusiów. Żadnw pokolenie nie jest bez winy. Narzekając na gimbazę, narzekacie na siebie.

      • 2 0

   • (5)

    poza tym o czy my mówimy, jaka gimbaza. Wiele razy jechałam autobusami i tramwajami z rodzicem z dzieckiem, na rece w wozku. Powiem wam jak to wygladalo. Na przystanku z reguly ja pomagałam matce wnieść wozek, bo nasi dżentelmeni szybciutko lokowali się w srodku pojazdu. Wiele razy jechałam objuczona torbami z zakupami, nie przypominam sobie, żeby ktorys dżentelmen mi ustapil miejsca. Wszyscy byli bardzo zainteresowani krajobrazem za oknem. Wiele razy ustepowalam miejsca ojcu czy matce z dzieckiem na reku, żeby po prostu nie wywinęli orla na zakrecie. Nie mowiac już o starszyc, ciężarnych. Nie mówimy wiec o gimnazjalistach. Mowie tu o mężczyznach, młodych, starszych, którzy maja w d pomoc. Mi korona z glowy nie spadnie jak pomoge, ale drodzy panowie jesteście frajerami, nie narzekajce, ze to kobiety się zmienily. To wam sloma z butow wychodzi. zero pomocy. Wiem, wiem, wy tez jesteście zmeczeni...zart jakiś!! Narzekajmy na gimbaze, studentow. Spojrzcie na siebie.

    • 41 14

    • Nie wiem dlaczego masz pretensje do mężczyzn? dziewczyny niestety zachowują się tak samo (4)

     Jedynie w grupie 40letnich kobitek jest nieco większa empatia (kultura?). Reszta ma w... nosie, tak faceci jak i kobiety.
     Natomiast zdrowa 20-30-40 letnia kobieta, bez dzieci i ciąży spokojnie może stać tak samo jak 20-30-40 letni facet. I nawet to że natargała pięćdziesiąt kilogramów kartofli do tramwaju nie sprawia że jest jakaś ułomna. Dlaczego Twój facet nie targa tych zakupów? Tylko w necie jesteś taka mocna w gębie?
     A jak jesteś samotną kobitą to przecież nie targasz po 50kg? no chyba że robisz zakupy raz na rok.

     • 11 8

     • Facet to bulwarowe stwierdzenie - jesteś facetką? (2)

      • 4 0

      • odpowiednikiem (1)

       jest sformulowanie "moja kobieta"...;)

       • 0 0

       • Odpowiednikiem do słowa kobieta jest słowo mężczyzna - nikt niczyj nie jest.

        • 1 0

     • 30 latka

      Może dlatego nie ustępuje miejsca ,,sapiacym,, i targajacy siatki bo.....
      1.parcuje 10 godzin na nogach non stop- wracajac do domu marzę aby usiąść.
      2. Może mam schorowany kręgosłup i jestem po wypadku-ale cóż to interesuje starszych.
      3. Place za bilet miesiąc ,,z góry,, MMoże umrę zaraz albo szlag mnie trafi -wiec chce sobie posiedzieć i odpocząć

      • 5 3

   • To raczej rodzice wymagali kiedyś więcej od swoich dzieci, a teraz mają wrażenie, że szkoła je wychowa.

    • 6 1

   • Takich rzeczy uczy rodzic ! Nie tylko spłodzić , ale wychować !!!!!!!!!!

    • 2 1

   • A rodzice?

    • 0 1

  • nie tylko gimnazjum czy liceum
   w taki sam sposób zachowują się "zmęczeni życiem" studenci
   "elyta" poza dobrem i złem

   • 35 4

  • A może wszyscy zacznijmy się na wzajem szanować? (1)

   Nie broniąc gimbazy, ale czy traktowana permanentnie per "to coś" ma ona jakieś powody, aby odpowiadać szacunkiem?

   • 10 2

   • zacznijmy od szanowania języka ojczystego. "nawzajem."

    • 9 2

  • Bo takie POkolenie z chowu bezstresowego wychowali i teraz chca ich kultury uczyc w tramwaju!!??? (1)

   Napierw media zniszczyły wszystkie wartości i kulturę a teraz wielkie zdziwienie!!

   • 15 1

   • Dokładnie,obecne POkolenie jest rozPiSzczone,jak dziadowski bicz.

    • 6 3

  • Stare tramwaje miały tak wyprofilowane siedzenia

   Że nawet niewychowany guaniarz nie dał by rady wystawić kulasów na przejście

   • 0 1

 • Buraczanego społeczeństwa i tak to nie zmieni. (11)

  Ludzkie odruchy względem osób starszych wynosi się po prostu z domu. Niektórzy jednak mają nawyki rodem ze stodoły i szamba. Swoja drogą są też osoby starsze, które na 'hurra; wpadają wręcz do autobusu/tramwaju szukając wolnego miejsca. Żenada, wynikająca jednak właśnie z braku kultury innych. Wydzielone powinny być jednak inne części pojazdów z przeznaczeniem dla miłośników i krzewicieli smrodu bijącego od nich.

  • 127 4

  • (2)

   Nie zapominajmy, ze 80 % spoleczenstwa Gdanska ma korzenie zza Buga i nie oszukujmy sie, ze to ludzie o "kulturze" takiej ze swoje potrzeby zalatwiali za stodołą zatem nie mozna miec zbyt duzych oczekiwan.

   • 25 27

   • I tak i nie (1)

    Lwów i jego mieszkańcy to w większości elita dawnej Polski.Natomiast w Gdańsku większość to przesiedleni Polacy z Litwy i obecnych terenów Białorusi.

    • 12 1

    • Nie z Litwy czy Bialorusi, tylko z woj. wilenskiego, z Polski!

     • 5 0

  • (5)

   ok. 90% społeczeństwa wywodzi się w prostej linii z chłopów pańszczyźnianych najdalej w czwartym pokoleniu - to chyba wiele wyjaśnia

   • 18 15

   • Dzięki Ci za oświecenie ciemnego ludu jaśnie panie szlachcicu

    • 19 6

   • (1)

    To skoro mam korzenie czysto szlacheckie, siadam gdzie chcę? ;)

    • 17 4

    • nigdy nie wierz kułakowi, jedną rękę poda a do drugiej złowi!

     • 2 1

   • mylisz wychowanie z pochodzeniem

    • 16 1

   • Pańszczyznę zniesiono w latach 1848-64... Cztery pokolenia, serio?

    • 0 0

  • Juz tak nie utyskujcie na kulture Polakow bo w wielu miastach Europy zachodniej jest z kultura w komunikacji znacznie gorzej niz u nas. Byc moze wynika to z duzej ilosci imigrantow z poludnia i Bliskiego Wschodu.

   • 15 0

  • ale nie tylko starszym, ogolnie potrzebującym: starsze osoby, ciężarne, rodzic z malym dzieckiem, osoby objuczone zakupami, osoby ze zlamana noga/reka itd. No nie mowcie, ze po pracy jesteście tak zmeczeni, ze nie ustoicie przed 20-30 minut, gdzie w tym czasie ktoś wlasnie potrzebujący może bezpiecznie usiasc. Wszystkie wymienione wyżej osoby sa zagrozone, gdy tram czy autobus zahamuje, a one stoja. Troche zyczliwosci wobec innych, a nie ja ja ja, ja jestem najważniejszy, ja jestem zmeczony, ja, ja, ja

   • 9 5

 • Kobiecie w ciąży miejsca nie ustępują. (16)

  Staruszki z impetem wpadają do autobusu jakby mieli 20 lat walcząc i wypychając wysiadających...
  Kultura osobista zaginęła czy znaczki pomogą?

  • 158 13

  • (7)

   w cywilizowanych krajach ulgi dla dziadków obowiązują TYLKO POZA godzinami szczytu, żeby nie zapychali komunikacji kiedy jeżdżą nią młodsi (dziadki, wiadomo, jeżdżą dla przyjemności i towarzystwa albo bo mają zniżki... to samo w przychodniach i szpitalach.) pora wprowadzić to i u nas.

   • 55 17

   • Podaj przykłady cywilizowanych krajów gdzie tak jest (6)

    • 9 10

    • (2)

     posłuchaj za granica nie widziałam, żeby ktoś ustapil miejsca starszej osobie. Jak ja wstawałam to zdziwiona była sama starsza osoba, bo tam to się nei zdarza. Ale w pl jak widze staruszke zawsze wstaje

     • 19 6

     • (1)

      Ja w Londynie widziałem co innego: młodzi ludzie różnego koloru skóry i pochodzenia ustępują starszym w metrze i autobusach. W autobusach i tak jest gorzej, one nie są zbyt wygodne, ciężko wstać i się przeciskać - ale ogólnie nie jest źle.

      • 6 3

      • W autobusach to szerokie miejsce naprzeciw wyjścia jest dla wózków inwalidzkich i dziecięcych i ludzie ustępują

       • 0 0

    • Iran

     • 1 1

    • (1)

     Wpisz w goglach "60+ London Oyster photocard" i przeczytaj co tam piszą, jeśli pochwalić możesz się znajomością języka angielskiego. Zwróć uwagę na informacje o godzinach w których obowiązują darmowe przejazdy. Myślę że Londyn, miasto wielkości połowy brudnego kraju nad brudną rzeką, jest wystarczająco reprezentatywnym przykładem.

     • 8 4

     • "Londyn, miasto wielkości połowy brudnego kraju nad brudną rzeką" - Hola, hola, proszę nie obrażać w ten sposób Rumunii (pop. 22 mln) i Dunaju!

      • 5 0

  • przed wojna nie bylo takiego chamstwa

   • 11 1

  • (1)

   Tak wszyscy marudzą na te staruszki, a ja jakoś nie spotkałam się nigdy z taką sytuacją.
   Uważam, że jak ktoś nie ustępuje, bo nie ma tego we krwi, nie został nauczony, nie wie co to empatia, to nawet jeśli będzie taki znaczek - nie ustąpi... Tu problem jest głębszy, potrzebna by była jakaś kampania społeczna, uświadomienie ludziom, że sami mogą być kiedyś w takiej sytuacji albo że ich ciężarna żona kiedyś może się w tramwaju znaleźć... A najlepiej zacząć od dzieciaków, gimnazjalistów - kultura osobista to żaden wstyd, raczej powód do dumy.

   • 7 6

   • Chyba nie jeździsz komunikacją miejską. Ostatnio wszedł do tramwaju młody chłopak z szyną na całej długości nogi i lewo się wczołgał do tego tramwaju. Siedziały mohery na całej długości i ŻADEN się nie ruszył ŻADEN! Gapić się to owszem, ale ruszyć to już nie łaska, bo przecież młody to i bez nogi sobie poradzi, ale jak tramwaj widzi z daleka to cudowne ozdrowienie i dzida do przystanku

    • 16 0

  • (3)

   w ciazy ? ciaza to nie choroba, bylo sie nie pdolic

   • 2 14

   • To choroba pasożytnicza przenoszona drogą płciową.

    • 7 2

   • chyba zartujesz.

    • 0 0

   • Chyba eugenika, nie eugenia. A swój komentarz koniecznie przekaż rodzicom.

    • 2 0

  • staruszki są okropne

   nie patrząc na nikogo rozpychając się na bezczelnego po prostu po chamsku ,a ponoć ze starszych mamy brać przykład ,młodzież jest bardziej kulturalna mimo brzydkiego zachowania w stosunku do nich osób starszych

   • 1 0

 • (5)

  Młodzież robi się coraz bardziej bez duszna i samolubna.
  To wina rodziców, bo kulturę i szacunek dla starszych wynosi się z domu, a jak widzę że dziecko nie szanuje rodzica to tym bardziej nie szanuje innych.
  Takich czasów się doczekaliśmy, gdy miarą człowieka jest ile zdążył się dorobić, a nie jakość życia!

  • 65 13

  • "bezduszna."

   • 15 2

  • orto grafia

   • 3 0

  • (1)

   A co droga marudo, jeżeli dziecko nauczono iż autobusowe babcie i dziadki, wyglądający na pozór zdrowo, którzy smieją bezczelnie i agresywnie żądać ustąpienia miejsca mają nierówno pod kopułą? Mnie tak moja mama nauczyła,bo jak już pisałam kiedy była w ósmym miesiącu ciąży ( listopad 1992 roku) - stary pryk w autobusie zdzielił ją laską prosto w brzuch żądając ustąpienia miejsca. Niejako walnął w moją osobę więc... szacunku żadnego do "wielce schorowanych" osób nie mam.

   • 3 1

   • Zły pryk boli całe życie.

    • 2 1

  • Ludzie starsi dają zły przykład młodzieży

   Ludzie starsi stali sie agresywni do wszystkich nastolatków i dzieci. zaczepiają ich nie tylko w autobusach ale i na ulicy po to tylko zeby ich zbluzgać -taki sposób odreagowania na smutki starosci. Szanuje tych nielicznych z których zawsze emanuje usmiech i dobre słowo.
   Stali sie zgorzkniali i nie szanują innych.
   Jestem osobą przed 40tką i wciąż widzę ten upór pokazania ze mają we wszystkim rację, nie muszą nikogo wysłuchac ani zrozumiec.

   • 4 0

 • Ciekawi zawsze są pasażerowie w SKM w największym przedziale.

  Kiedyś chciałam tam wjechać z dzieckiem i z wózkiem, cofnęło mnie.

  • 48 2

 • A może inaczej (18)

  A może zróbmy tramwaj tylko i wyłącznie dla mafii geriatrycznej? Wiem znajdą się głosy, że ja obrażam ludzi starszych. Ale wiek to nie choroba. Mówi się o ustępowaniu ludziom starszym ale gdzie tu sprawiedliwość??? Skoro ludzie płacą za przejazd to dlaczego mają stać???? Tym bardziej, że w Pesie Duo 1/4 miejsc ma być dla starszych? Ja się osobiście z tym nie zgadzam. Sorry ale mowię nie.

  • 135 73

  • (2)

   powtórzę nieco wyższy wpis.... mafia geriatryczna w cywilizowanych krajach po prostu NIE MA zniżek w godzinach szczytu. i tyle. dlatego jeżdżą sobie poza godzinami tymi głównie, przecież i tak maja cały dzień i nigdzie konkretnie nie jadą, a tylko tak z czystej złośliwości i nudy.

   • 33 18

   • Pani do doktora proszę zarejestrować mnie tylko (1)

    W godz poza szczytem bo nie chce blokować siedzeń Trollencio,
    Ten prężny i Młody leming z garnizonu ma prawo siedzieć

    • 18 10

    • a pan tu nie stał za tym panem przed tom paniom a ja tylko z dzieckami po receptę pani kochanieńka coś zapytać na chwileczkię, ło jezus maryja

     • 16 6

  • (3)

   trudno o konkretniejszy przykład chamstwa
   mafia geriatryczna?
   wiek nie choroba?
   pogadamy jak dożyjesz do 50

   • 35 24

   • na razie tyram po 12h żeby 50letni emeryci mieli co do gara włożyć (2)

    O swojej emeryturze nie myślę bo jej nie będzie

    • 23 10

    • ci dzisiejsi emeryci na których rzekomo tyrasz zanim poszli na emeryturę

     to harowali na emeryturę twojego dziadka pijaczyny i babci kury domowej..... tak to niestety fortuna kołem się toczy. Kiedyś twój dziadzio miał to gdzieś, że ktoś na niego pracuje, teraz ktoś inny ma w tyle to, że ty dokładasz gdy on już odpoczywa

     • 15 7

    • Tyrasz po 12 godzin i jeździsz komunikacją miejską?Weź się chłopie naucz myśleć łepetyną a nie d*pą...swoją drogą tyrasz dla złodziei z Wiejskiej... a nie na zupę dla emerytów,oni swoje wypracowali

     • 1 0

  • (9)

   za czterdzieści-piędziesiat lat zmienisz zdanie (jak dożyjesz| czego ci życzę)

   • 17 11

   • do wyrozumialego (8)

    a ja powiem tak. a podoba sie tobie to ze musisz placic za siebie i kogos ?? podoba sie tobie to ze mimo oplaty nie mozesz korzystac w pelni za to za co zaplacies? no nie sadze. ja wiem ze jest to niewykonalne by wszystkim dogodzic ale dlaczego mamy byc gorsi i dlaczego to my mamy placic za kogos? przeciez mamy rowne prawa do korzystania z komunikacji jak wszyscy. moze nazwiesz mnie chamem ale widze na codzien jak ludzie starsi sie zachowuja i sa czesto przyklady gdzie ludzie starsi duzo gorzej sie zachowuja jak ludzie modsi i zdrowsi. pozdrawiam.

    • 29 11

    • (3)

     Ja z zasady ustępuję osobom starszym i tym, które mają problem z ustaniem na nogach - wkurza mnie natomiast, gdy matka z dzieckiem sadza dziecko, a sama stoi. To jest bardzo niepedagogiczne.
     Ale w kwestii opłat, przyznaję, zagiąłeś parol - może należałoby zwalniać od opłat biletowych osoby, które ustępują innym miejsca? Może powinien być zwrot biletu, a przynajmniej konduktor nie powinien wypisywać mandatu? Może osoby, dla których nie wystarczyło miejsc siedzących, powinny jechać za darmo? Inna sprawa, że popieram rozwiązania rodem z Tallina - komunikacja jest tam utrzymywana tylko z podatków i z reklam, biletów nie ma.

     • 10 6

     • I to jest błąd. (2)

      Komunikacja w Tallinie jest utrzymywana również przez ludzi, którzy z niej nie korzystają. Powinno być na odwrót, WSZYSCY (z wyjątkiem dzieci do 4 lat) powinni płacić za bilet, który powinien kosztować połowę tego co teraz. Jadę autobusem i jestem jedną z 20 osób, które płacą za bilet i oczywiście stoję, bo 40 emerytów jedzie pochodzić po rynku.
      Kiedyś może i młodsi ustępowali miejsca, bo nie było tylu starych ludzi w komunikacji miejskiej. Nieważne o której godzinie, na jakiej trasie, w jaki dzień, ponad połowa ludzi nie płaci za przejazd, dzięki czemu ciężko pracujący 30 letni człowiek płaci za siebie i emeryta, który wyzywa go od najgorszych kiedy ten chce usiąść.

      • 17 7

      • oczywiscie

       Jest to socjalizm wcielony. Za tych co jezdza za darmo placa "kulacy".

       • 1 2

      • Dzieci do lat 4 mogą nie płacić,ale pod warunkiem że sa na rękach,lub siedzą na kolanach.

       • 3 1

    • (3)

     o jakich ty opłatach piszesz ,te smętne 3-4 zł zł za przejazd i za nie musisz na 1--20 minut d*psko posadzić,wyluzuj , ,mam nadzieję ,że doczekasz wnuków,prawnuków i one tobie to przypomną

     • 9 7

     • (2)

      Tak, własnie o te smętne 3 zł chodzi. Żeby dojechać do pracy i z niej wrócić muszę pracować godzinę. Drugą godzinę pracuję na Ciebie, żebyś mógł sobie za darmo komunikacją na bazar pokursować, więc płacąc to ja będę decydować czy siedzę czy nie, a jak mnie któryś laską trąci to dostanie z bara

      • 6 5

      • Nie masz na miesięczny? Chytry dwa razy traci...

       • 3 0

      • Wspaniale

       Haha, jaki śmieszny, mały człowieczek. Za bara potrąci, ojejuś. Zaimponowałeś.

       • 2 0

  • A może inaczej

   Zobaczymy jak TY będziesz starszy!

   • 5 3

 • Kultura wg pewnej Polki (6)

  Całe swoje życie ustępowałem miejsca także i kobietom w ciąży. Ostatnio z moimi nogami kiepsko, wtedy było jeszcze gorzej. Czekając na tramwaj siedzieliśmy na ławeczce w troje: starszy pan, kobieta ok. 50-ki i ja. Podeszła młoda mama z wyraźnie widoczną ciążą, siedząca kobieta wstała ustępując ciężarnej miejsce, ta podziękowała i usiadła. Po chwili słyszymy kobiety głośny - żeby dwa przystanki słyszały - monolog, że jakże to tak, ona kobieta wstaje (wyraźnie usiłowała zwrócić na siebie uwagę, jaka ona dobra), a mężczyzna nie wstaje. I do mnie - czy pan jest w ciąży? Nie mam w zwyczaju się usprawiedliwiać czy się tłumaczyć. Podjechał tramwaj. Wstałem, do drzwi tramwaju podchodziłem z dużym trudem, nie musiałem udawać. W tej opowiastce morał taki, że często Polki są chore na manię wybraństwa swojej płci - ustępować miejsca ma wg jej filozofii mężczyzna, a ona, nawet jak ustąpi miejsca osobie potrzebującej to teatralnie żeby wszyscy widzieli - nawet tym się chwali, jaka ona dobra.

  • 181 6

  • (4)

   nie lubimy kobiet?

   • 6 21

   • tutaj jest wyraźnie o tym, że niektóre kobiety wyraźnie nie lubią mężczyzn

    • 22 1

   • W nowomowie absurd goni absurd (2)

    Krytyka jakiejś kobiety bezduszności, ukazanie konkretnego zdarzenia ukazującego fakt traktowania (przez tą konkretną kobietę) płci męskiej jako drugiej kategorii to dla Ciebie dowód na to, że "nie lubimy kobiet?"?? A analogicznie jak kobieta krytykuje jakiegoś mężczyzny zły czyn to znaczy, że ta kobieta nie lubi mężczyzn?

    • 3 1

    • głupota, chamstwo, bezczelność, nie znają płci.. (1)

     Dla mnie ta dyskusja jest jałowa.

     • 5 1

     • Wychowanie jest wtedy i tylko wtedy, kiedy ukazujemy dobro, grzeczność własnym przykładem

      Nie wiem czy zauważasz, że cytuję opinię przedmówczyni dla której stosunek do tego, czy dana sytuacja to grzeczność czy niegrzeczność zależy od płci właśnie. Dla mnie sprzeciw dla takiego rozumowania to NIE JEST dyskusja jałowa.

      • 1 0

  • Widać nie dorosła do życia

   Jak ustępuję miejsce to nie patrzę na boki czy inni też tak robią.
   Czasami tylko dziwi mnie jak wygodnie siedzi i beztrosko siedzi sobie młodzież ale nie moja rzecz ich wychowywać, ulica ich wychowała niech wychowuje dalej.

   • 7 1

 • Młoda ale chora (12)

  Mam 36 lat ale mam "rozwalony" kręgosłup i nie jestem w stanie wystać 30 min w tramwaju. Niestety tego nie widać jak ciąży czy starości i nie raz słyszę komentarze, że nie ustępuje.... Młody nie zawsze = zdrowy.

  • 235 1

  • Noś przy sobie zaświadczenie lekarskie. Przy okazji zyskasz mnóstwo kompanów do rozmów - Polacy uwielbiają czuć się chorzy i rozmawiać o tym.

   • 49 9

  • (1)

   mam tą samą przypadłość a mam 40lat i niestety nie wystoje dłużej niż 10min w tramwaju, po prostu siadam i nie ustepuje miejsca, każdy kto wie o czym mówie przyzna mi rację

   • 50 0

   • ja mam ledwo 30 lat, a kręgosłup rozwalony od urodzenia. ile to ja się nasłucham, że nie ustępuję miejsca... a ja po prostu nie dam rady długo stać... a co będzie później? pewnie będę całe życie słyszeć, że jestem niewychowana i nie ustępuję miejsca. młody nie zawsze znaczy zdrowy!

    • 22 1

  • (4)

   czym wy jeździcie? ja jestem zdrowa, mam 30 lat i zazwyczaj nie ustępuję. nigdy nie spotkałam się z żadnym komentarzem

   • 8 27

   • Ojć

    Widocznie nie wyglądasz na 30 lat...

    • 35 0

   • Nie masz nic innego czym mogłabyś się pochwalić jak właśnie brakiem kultury osobistej?
    Żenada.

    • 11 6

   • Bo to trochę temat tabu

    Ludzie starsi są lepiej wychowani i wiedzą, że nie wypada głośno komentować ułomności intelektualnej

    • 12 12

   • 1

    Widocznie wygladąsz na 70 lat

    • 6 1

  • Naklej sobie na czole logo inwalidy

   • 1 9

  • Mam to samo (2)

   A mam 20 lat. Z historii moich chorób można by książkę napisać, a nie mam ochoty wysłuchiwać od nawet nie starych bab, tylko takich pod 50-kę, 60-kę, że jestem niewychowaną g*wniarą. Akurat się nacinają, bo savoir-vivre nie jest mi obcy, ale w momencie kiedy widzę jedną z druga, które potrafią godzinami stać pod blokiem i perorować, a ja mam się im tłumaczyć, dlaczego muszę usiąść, to mnie szlag jasny trafia!
   No clue wszystkiego było, gdy wsiadłam przy uniwersytecie medycznym z widocznie zakrwawionym wacikiem na wewn. stronie łokcia, a pewna starsza pani zaczęła mnie okładać laską, że nie ustępuję jej miejsca!

   • 22 2

   • (1)

    Mam to samo a mam 10 lat...nigdy nie ustepuje, nawet staruszkom w ciazy

    • 12 6

    • Boli bjuszek

     A ja mam tsy misiące i kolkę a cy stalse panie mają?

     To pisze za mnie ksiądz proboszcz, bo w mojej wsi tylko on umi. Dyktuje mu mój brat, bo ja nie umiem mówić.

     • 7 7

 • Nie ma nic gorszego jak wsiadanie do pojazdu zanim opuszczą go inni pasażerowie. (6)

  I nie ma tu różnicy czy to gimbus czy starsza osoba.
  Ledwo drzwi się uchylą już się pcha jeden z drugim.
  Już nie raz miałem sytuację że odepchnąłem wsiadającego aż siadł na d....
  No też kilka starć się zdarzyło ale wyszedłem z nich zwycięsko.
  Kultury często trzeba uczyć dając w pysk niestety.

  • 146 6

  • mnie zawsze uczyli aby dostosowywać poziom komunikatu do odbiorcy

   czyli do chama po chamsku. Bo inaczej nie zrozumie

   • 41 3

  • rozwiązaniem sa osobne wejścia, jednych wchodzisz, innym wychodzisz i spokoj

   • 13 0

  • (1)

   Kolei to też dotyczy. Przez pewien czas SKM miało problemy, i z Gdyni do Gdańska po pracy wracałem PR. Ledwo wysiadałem, bo wiocha obstawiała wejście lepiej niż BOR premiera, i oczywiście lubiła się wpychać kiedy jeszcze wszyscy nie wysiedli. I też wtedy wysiadałem tak, żeby jak najwięcej bydła odepchnąć po drodze.

   Chamstwu należy przeciwstawiać się siłom i godnościom osobistom.

   • 22 0

   • ja tak robie średnio co drugi raz :)

    • 4 0

  • Moim zdaniem, gorsza jest jeszcze stomia albo przetoka mózgowa. Ale co ja tam wiem...

   • 2 1

  • ciekawostka jest

   Ze tak sie nie zachowuja ludzie z poludnia Polski. Tam jest wieksza kultura. Inne sa tez zasady uzytkowania autobusow - wsiada sie przednim wejsciem i kupuje bilety u kierowcy (Zakopane, Karpacz itp.).
   Pomorze to niestety mniej sprawny intelektualnie region....;) co potwierdzaja testy szkolne (najlepsza malopolska - rejon PiS-u - tak tak!)

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.