• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Segregacja śmieci. Czytelnik proponuje zmiany

Mirosław Naleziński
25 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Tak sortowane są śmieci.


Dlaczego niektórzy nie segregują śmieci? Bo często nie chcą tracić na to czasu. Nasz czytelnik proponuje więc uproszczenie podziału surowców, by nikt nie zastanawiał się, czy opakowanie kartonowo-plastikowe to makulatura, plastik czy może jeszcze coś innego. Oto propozycje pana Mirosława.Uważnie sortujesz śmieci?

Mieszkańcy Gdyni sortują śmieci do worków o trzech kolorach - makulatura (niebieski), plastiki z metalami (żółty) oraz szkło (zielony). Odbiór następuje co cztery tygodnie lub dwa tygodnie. Ponadto co tydzień wywożone są pojemniki na śmieci klasyczne (te, które nie nadają się do sortowania) oraz śmieci niesegregowane, bowiem nie wszyscy obywatele mają czas i ochotę uczestniczyć w ochronie przyrody.

Nie sortuję, bo szkoda mojego czasu

Część obywateli nie poczuwa się do obowiązku sortowania, zwłaszcza że opłaty za niesortowane śmieci nie są znacznie wyższe, zatem jeśli ktoś ceni swój czas bardziej niż naturę, to... nie sortuje. Mało tego - wielu uważa, że nie będzie sortować, bowiem - jak są przekonani - zajmują w społeczeństwie na tyle ważne stanowiska, że to im przyniosłoby ujmę. Znany jest przypadek wysokiego urzędnika państwowego z branży ochrony środowiska, który oficjalnie (służbowo) zachęcał do sortowania, zaś sam (pod osłoną nocy) w klasyczny sposób pozbywał się domowego balastu...

Gdyby policzyć, ile domownicy tracą czasu na sortowanie, to z pewnością okazałoby się, że różnica w opłatach nie pokrywa ich trudu i czasu dodatkowej pracy.

Mniej dylematów, szybsze sortowanie

Natomiast należy się zastanowić nad formą sortowania tak w domu, jak i w specjalistycznej firmie. Do żółtych worków wrzucamy plastiki i metale. Co ma wspólnego plastik z metalem? Pewnie niewiele, ale są traktowane łącznie. Dlaczego nie poszerzyć tego asortymentu? Wiele wyrzucanych przedmiotów składa się z kilku składników - koperty bąbelkowe (papier i plastik), kosmetyki (metal i plastik, czasami szkło i guma), garnki z pokrywkami (metal, plastik i szkło), podobnie drobne urządzenia domowe (zegary, miksery, suszarki), także zabawki. Niektóre opakowania (kawa, serki topione, budynie) składają się z papieru o foliowym (plastik lub metal) wyłożeniu. Blist(e)ry po lekach to plastik i folia aluminiowa.

Niektóre przezroczyste odpady trudno rozróżnić - albo plastik, albo papier, przy czym wskazówką jest stopień szeleszczenia (im bardziej szeleści, tym większe prawdopodobieństwo, że to raczej papier). Nakrętki od kartoników są wrzucane do worków z plastikiem, ale już same kartoniki, które mają również plastikowe kołnierzyki od nakrętek wmontowane w opakowanie, są traktowane jako papier.

Niech detalami zajmą się fachowcy

Tym powinni zająć się fachowcy, którzy mają albo specjalne maszyny do oddzielania wtórnych surowców, albo - jeśli tego nie da się uczynić nowoczesną techniką - przeszkoleni pracownicy w zakładach przetwarzających surowce.

Proponuję zatem do jednego worka wrzucać nie tylko plastiki i metale, ale także opakowania, które są złożone z kartonu (płaszcz zewnętrzny), plastiku lub metalu (folie jako płaszcz wewnętrzny) oraz plastiku (zamknięcia, w tym nakrętki i ich gniazda osadzone np. w kartonikach). Niektóre opakowania po kosmetykach są dość skomplikowane i składają się z grubej szklanej bańki, metalowej dyszy, plastikowego wężyka, albo gumowej gruszki. I to powinno być rozkładane na czynniki pierwsze przez specjalistów w firmie, nie zaś przez obywatela. Nie tylko dlatego, że nie musi się znać na poszczególnych składnikach, ale też czas poświęcony na rozbiór odpadu jest większy, niż czas zużyty przez fachowca, a przecież cały rozwój cywilizacji polega na przesunięciu amatorskiej pracy w domu w kierunku wyspecjalizowanych zakładów.

Do ogólnego worka (niech on nadal jest żółty) powinny być wrzucane opisane odpady składające się z plastiku, metali i szkła, które są trwale połączone z poprzednio wymienionymi składnikami oraz z gumy (kosmetyki, zabawki, rękawiczki itp.).

Formalnie guma jest także tworzywem sztucznym, przez wielu nazywanym plastikiem, więc aż się prosi, aby gumę wrzucać do jednego worka z innymi plastikami. Tamże powinniśmy pakować również zbędną już odzież, która wykonana jest z włókien sztucznych. Oczywiście, makulaturę (książki, prasa, kartony) powinniśmy wkładać do niebieskich worków, albo po prostu wystawiać w kartonach.

Zużyte baterie i akumulatorki powinny być wyrzucane także do worków żółtych - w specjalistycznym zakładzie powinny być wyselekcjonowane. Właściwie zorganizowany zakład powinien być przygotowany na oddzielenie baterii od pozostałych metali i plastików. Ponadto będzie to jakaś gwarancja, że odpady z tych worków nie będą "omyłkowo" wyrzucane na zwykłe wysypiska, kiedy komuś przyjdzie do głowy pozbywanie się segregowanych śmieci "gdzie popadnie". Jeśli jednak decydenci oprotestują wyrzucanie bateryjek do żółtego worka, to chyba dlatego, że są realistami i doskonale wiedzą, że zasygnalizowane "omyłki" są dość częste. Łatwiej jest wymagać od obywateli zanoszenia bateryjek do specjalnych punktów, niż dopilnować swoich pracowników, aby je wywożono we właściwe miejsca, nie zaś po prostu na wysypiska.

Segregujesz - nic nie płacisz

Osoby segregujące śmieci powinny być zwolnione z opłat za ich wywóz. Polityka ta nie powinna wynikać z zachęty do segregowania, ale powinna bazować na fakcie, że dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo odzyskiwania surowców ze śmieci, przynosi zyski, zaś dostawcy surowców wtórnych (obywatele) powinni być współudziałowcami sukcesu, jakim jest wytwarzanie pełnowartościowych surowców z odpadów.

Obecnie jest tak - co parę dni z mieszkania do piwnicy wynoszony jest worek ze wszystkimi użytecznymi odpadami i w co drugą środę sortowane są te wtórne surowce (w jedną środę plastiki i metale, po dwóch tygodniach - plastiki i metale oraz makulatura i szkła), co zajmuje kilkadziesiąt minut, bowiem jeszcze trzeba poukładać kartony i prasę oraz oddzielić słoiki i butelki. A wszystko (oprócz makulatury i słoików oraz butelek) powinno być gromadzone w jednym worku i wynoszone co tydzień przed dom. Bez dzielenia i bez pamiętania, który to jest czwartek - czy z odbiorami, czy bez, a jeśli z odbiorem, to czy z pełnym zakresem, czy z częściowym. I tak kiedyś będzie w Gdyni, jednak na to trzeba jeszcze nieco poczekać.

Reasumując: do jednego worka/pojemnika należy wrzucać wszystkie drobne elementy plastikowe (w tym gumowe), metalowe i papierowe, które stanowią materiałowo osobne wtórne surowce, jak również wyroby kompozytowe składające się z plastiku (w tym gumy), metalu (w tym baterie) i papieru, które to wyroby będą rozkładane na poszczególne surowce w wyspecjalizowanych zakładach przetwórstwa surowców wtórnych. Do osobnego worka będą wkładane wyłącznie papiery (gazety, książki, kartony, torebki i inne opakowania papierowe, bez plastikowych i foliowych dodatków) oraz do osobnego worka opakowania szklane.

Mamy wszak XXI wiek i nie do pomyślenia jest żądanie, aby obywatele segregowali surowce nie znając się na nich, słabo widząc, nie mając zbyt dużo czasu. Dokładna segregacja surowców powinna leżeć po stronie przetwórcy.
Mirosław Naleziński

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (530) 7 zablokowanych

 • Nie dość, że płacimy 3 razy więcej to jeszcze mamy 3 razy więcej roboty :) (71)

  Takie rzeczy tylko w Polsce :)

  • 423 43

  • Jakoś w innych krajach to jest naturalne (21)

   Tylko Polacy miłują brud, smród i śmieci.

   • 46 82

   • (17)

    Bo im sie w d*pach poprzewracało
    Czlowiek ma 2 tys na reke,pracuje od rana do wieczora i jeszcze pitolami sie ma przejmowac bo wyrzucil nakretke do zielonego a nie rozowego.Ludzie wyjdzccie/wyjdzmy juz na ulice bo na prawde ile jeszcze mozna zyc w takim kraju

    • 51 38

    • Emigruj. Europa stoi otworem. Tylko się nie zdziw... (3)

     ...jak ci każą segregować śmieci,bo tak się w cywilizowanych krajach dzieje.

     • 46 36

     • w których? (1)

      jakie to wg. ciebie kraje są cywilizowane - wymień? Płacę więcej za wywóz moich śmieci, bo nie chce mi się ich segregować, tzn ze jestem gorszy obywatel? Mam prawo wyboru? Hmm. A może dzięki mojej, i mi podobnych, decyzji kilka osób ma pracę :-) Zjeździłem Europę (i nie tylko) od Uralu po Gibraltar, i z czystością, segregacją bywa różnie, a nie mam tu na myśli wyłącznie Europy Środkowo-wschodniej.

      • 6 4

      • Dzięki Twojej decyzji "kilka osób ma pracę". Brawo! Zapewne jesteś świadomy tego, że ludzie za darmo nie pracują,więc nie miej pretensji, bo to dzięki Twojej decyzji zrzucasz się na ich wynagrodzenie, płacąc więcej,niż segregując.

       Inne cywilizowane kraje to właściwie cała zachodnia Europa: Skandynawia, Beneluks, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania... W Niemczech 99,5 procent odpadów trafia do recyklingu (surowca lub energii; dane z wnp.pl dzisiejszego artykułu), u nas raptem 30 procent. I dlatego Schadulken śmierdzą u nas,a nie pod Berlinem, czy Bremą - bo produkujemy górę śmieci, tym większą, im więcej rodaków nie segreguje. Bo o ile odbiór posortowanych śmieci może być zyskowny, to w przeciwnym wypadku -niekoniecznie.

       • 4 3

     • za 20x niższą stawkę to "kazanie"

      bo w cywilizowanych krajach obywatel jest na 1szym miejscu a nie w d*pie...

      • 3 1

    • pffff lol, to wyjdź na ulicę i domagaj się, żeby pracodawca dał ci 8 tys. na rękę. (3)

     albo 16, co będziesz sobie żałował.

     • 21 16

     • (1)

      Pracodawcy nie płacą za wychodzenie na ulicę, no,chyba,że zakład oczyszczania,firma reklamowa, albo alfons.

      • 16 3

      • sobota i niedziela też dobry dzień na wyjście

       • 2 2

     • a jak mam tyle to o jaką sumę mam skandować?

      • 4 0

    • nie placz (8)

     w takiej japoni masz 17 rodzajow smieci
     japonczyc tez duzo pracuja i maja czas na dzielenie odpadow na 17 kategorii
     no ale oni dbaja o swoje srodowisko
     my polacy mamy to w glewboko gdzies u nas normka jest palenie meblami i zdechlymi kotami w piecu zeby na weglu przyoszczedzic
     i podrzucanie smieci w lesie zeby 100 na worku na gruz zaoszczedzic
     stare oleje i smary?
     gdize ja tam bede 2 kilometry jechal zawiezc do utylizacj, do sr*cza wleje i po robocie

     Polska niby XXI wiek a mentalnosc jak w sredniowieczu

     • 23 8

     • jak tak znasz Japonię (7)

      to opisz - jakie to 17 kategorii maja do wyselekcjonowania...

      • 8 3

      • (6)

       17 to chyba nie, ale mają 9: palne, niepalne, puszki, szkło, plastiki, butelki pet, makulatura, niebezpieczne, wielkogabarytowe. W sumie podobnie,jak u nas.

       • 6 0

       • i co - mają 9 kolorowych worków? (4)

        a jak w wieżowcach sobie radzą?

        • 6 2

       • (2)

        Nie wiem,ale planuję wycieczkę do Japonii, jak wrócę, napiszę. Albo Zapytaj Beczkę!

        • 10 0

       • na Zachodzie też różnie segregują śmieci w tym samym mieście (1)

        w dzielnicach tzw.slumsów,kolorowych śmieci pełno na ulicach wcale nie segregują, a w innych częściach miasta czysto , posegregowane śmieci w altankach czyli zależy od kultury mieszkańców dbających o swoje otoczenie. Gdzie chcielibyście mieszkać ? Jak te osiedla oceniają turyści? Czyli degradacja danej lokalizacji, osiedla już na pierwszy rzut oka.!!!
        W Gdańsku na ulicy Batorego altany nie są zamykane i pojemniki stoją zaraz przy ulicy i są takie gdzie jest porządek a obok są takie gdzie śmieci walają się aż na ulicę - widocznie nie wszędzie nurki szukają puszek? Brawo piękna ulica Batorego!!!!!

        • 5 2

       • segregacja - tak!

        ale dlaczego papierki i kartoniki do innych worków i plastyki i metale do innych? Powinny być razem i mniej roboty z segregowaniem i mniej worków, bo teraz są one do połowy zapełnione.

        • 4 0

       • ... po prostu stoją u nas od 20 lat pojemniki na szkło kolorowe, szkło białe, plastik, baterie i makulatura. Do tych pojemników można wrzucać cały czas bez ograniczenia bo firma która je zainstalowała opróżnia je sukcesywnie i jest cały czas ok. Nikt nie musi trzymać żadnych worków kolorowych po to aby te odpady gromadzić. Jedynie segregujemy odpady na mokre ( odpady żywnościowe) i suche . Bo takie pojemniki stoją u nas na każdym śmietniku. Natomiast w wieżowcach u nas są zsypy pozamykane i zwozimy windą do w/w pojemników.

        • 0 0

       • pewnie jeszcze stare lekarstwa

        i baterie/akumulatory. A gumowe wrzucają do plastykowych?

        • 3 0

   • masz na myśli Rosję, Albanię, Grecję

    i Bośnię ewentualnie z Hercegowiną?

    • 4 0

   • nie, w innych krajach jest tak jak czytelnik pisze

    masz jeden śmietnik na wszystkie odnawialne
    a drugi na nieodnawialne. koniec.

    wszystko jest w interencie na stronach urzędów miast,
    wylosuj sobie jakieś w Anglii albo Niemczech
    czy gdziekolwiek.

    • 2 0

   • Nie tylko. Brud jest też bardzo popularny w Błotswanie, Świńlandii i Sadzach Zjednoczonych.

    • 1 0

  • Nie trzy razy więcej roboty, tylko trzy kosze. Przecież segregowanie nie polega ani na tym, że "tracisz czas" przebierając górę śmieci (bo wrzucasz jeden śmieć do jednego - wybranego - pojemnika), ani na tym, że trzy razy częściej wynosisz śmieci (bo w sumie i tak, i tak wynosisz ich dokładnie tyle samo). Rozumiem, że ktoś może np. nie mieć miejsca na 3 kosze, ale trzeba być bardzo słabym na umyśle, żeby nie segregować, "bo nie". Z obserwacji wiem, że największą przeszkodą w sortowaniu jest głupota i lenistwo (wystarczy zajrzeć do dowolnej altany, pojemnik najbliżej wejścia się przesypuje, bo można do niego dorzucić, nie wchodząc do altany, a te w głębi puste,bo ludzie "brzydzą się wchodzić" do środka, bo wdepną w śmieci... wysypujące się z pierwszego pojemnika!

   PS. W Gdańsku różnica w stawce między odbiorem segregowanych i nie segregowanych śmieci wynosi 1/3, wbrew pozorom, to sporo, skoro "tak dużo płacimy za wywóz śmieci".

   • 35 19

  • ja to spalam wszystko

   W piecu a butelki woze na osiedla. Jestem zadowolony

   • 25 21

  • Ciekawe? (23)

   Zauważyłem dość ciekawą tendencję:
   - sortujemy śmieci, ale ceny za wywóz wzrosły
   - zużywamy mniej prądu, ale ceny za prad wzrosły
   - oszczedzamy wodę, ale rachunki za wodę wzrosły
   - oszczędzamy na ogrzewaniu zima, ale koszt ogrzewania jest co raz wyższy...

   W takim razie po co my to wszystko robimy? Bo wyglada na to, ze robimy sobie pod górkę, bo firmy mają załozone określone przychody i jeśli my robimy sobie "oszczędności" to firmy i tak muszą osiągnąć zakładany poziom przychodów bo inaczej ludzie z zarządów polecą z posad

   • 138 3

   • (2)

    Kaszubie,nie myśl,bo ci nie wychodzi.

    • 3 77

    • Rumunie, nie komentuj, bo ci nie wychodzi. (1)

     • 8 2

     • Idź na rynek w Bukareszcie chojraczyć...

      • 1 1

   • Niestety tak... (16)

    Niestety zgadzam się z opinią, a dodatkowo im więcej chce się oszczędzać, tym bardziej wzrastają opłaty. Bierzemy pod uwagę np.opłatę za mieszkanie.Jak wprowadziłam się do mieszkania na przymorzu w 2012 roku płaciłam 390 zł.dziś płacę 406 mimo,że zużywam tyle samo wody itd.po prostu tak wzrosły opłaty. To śmieszne.

    • 29 7

    • To normalne (7)

     Twój czynsz przez 3 lata wzrósł o 16zł, ale na pewno Twoja pensja też w tym czasie wzrosła i to o kwotę większą, niż te 16zł.

     • 8 37

     • A co jeśli pensja mi nie wzrosła? (3)

      • 27 4

      • (2)

       To zażądaj podwyżki,albo zmień pracę. Czekasz,aż KOPACZ przyjdzie i załatwi za ciebie?

       • 12 35

       • kopacz to pajac (1)

        • 3 3

       • To pajac też była kobietą? Seksmisja normalnie, pisklaku.

        • 3 0

     • a co cie interesuje ile wiecej zarabiam? (1)

      zarabiam dla siebie i swoje przyjemnosci, nie na rachunki

      • 24 9

      • No to to muszą być drobne przyjemności, skoro zarabiasz drobne.

       • 4 15

     • Ale co to za różnica ile zarabiam? Sama sobie znalazłam pracę, nikt mi nie dał za darmo.Co to ma w ogóle do tego tzn.jeśli zarabiam więcej, automatycznie mam płacić większy czynsz?!

      • 10 1

    • (7)

     Sprawdź w słowniku "inflacja".

     • 7 19

     • ale mamy deflacje ;) (1)

      teoretycznie czynsz powinien malec ...;)

      • 22 4

      • Ale nie w skali rocznej.

       • 4 12

     • Inflancja (4)

      Inflacja to nie magiczna różdżka która podnosi ceny, ale wskaźnik który podsumowuje wzrosty cen, które z czegoś się przecież bierzą... skoro oszczedzamy to powinno być taniej, a nie jest. Czyli jesteśmy jawnie oszukiwani :(

      • 23 1

      • (2)

       Skoro oszczędzamy na opłatach -zmniejszamy koszty stałe - to więcej wydajemy na inne zakupy. Zatem w gospodarce krąży więcej konsumenckiego pieniądza, co powoduje spadek jego wartości. Serio,to podstawy nauki o ekonomii...

       • 6 7

       • ewidentnie ty podstaw ekonomii nie ogarniasz (1)

        • 2 1

       • A merytorycznie umiesz odpowiedzieć?

        • 2 3

      • inflacja jest kobietą

       bo też powstaje z morowego powietrza,
       czyli z wilgoci i zgnilizny

       • 2 0

   • (2)

    Robimy to wszystko po to, zebysmy sie nie oduczyli ze czegoś nie musimy. Zebysmy byli gotowi wypelniac najbardziej kretynskie polecenia i zebysmy sluchali pozytecznych idiotow. Mamy sortowac, glosowac, placic abonament na tvp i siedzieć cicho.

    • 3 1

    • (1)

     Pamiętaj synu,człowiek wolny siedzi na górze odpadków swoich niesegregowanych i basta!

     • 0 1

     • Chciales sarkazmem blysnac ale wlasnie tak wyglada wolnosc. Jesli bylbym wolny to moglbym sobie siedziec w smieciach, zrec je i sie w nich kapac a panstwo by sie nie czepialo bo to byloby moje swiete prawo. Podobnie z zapinaniem pasow, przechodzeniem na czerwonym, przekraczaniem granic, itd. Ale panstwo traktuje nas jak dzieci, ktore trzeba prowadzic za reke, zakazywac i nakazywac. A my mamy za to placic i sie cieszyc.

      • 2 0

  • Segregacja hhehe (10)

   Nie segreguje od jakiegoś czasu bo,
   1, Robił mi się bałagan dlatego że z jedną buteleczką nie chce mi sie naginać do śmietnika z drugiej stronyu bloku więc czekam aż bedzie ich chociaż kilka. i tak ze wszystkimi śmieciami, a nie mam kubłów na każdy rodzaj śmiecie bo nie mam na to miejsca.
   2. Śmietnik na te śmieci segregowane mam oddzielny tak wiec idac wyrzucić śmieci musze brac pek kluczy naginać do jedego potem drugiego śmietnika i zwyczjnie mi sie nie chce.
   3. Różnica w cenie nie jest duża więc bez sensu mam sobie zawracać głowe.
   4. Z tą segregacją też jest probem głupi karton p[o mleku gdzie mam wyrzucać do metali ? bo folia alu w środku czy jako paier czy jako plastik

   • 30 8

   • (5)

    Różnica w cenie wywozu nie segregowanych i posegregowanych suche-mokre śmieci wynosi 33%,więc nie bardzo rozumiem,jak niektórzy mogą pisać,że "płacimy bardzo dużo za śmieci", a jednocześnie "różnica jest niewielka między opłatami za segregowane i nie". To nielogiczne!

    • 1 8

    • no bo (4)

     placimy duzo.
     Kalkulacja Lisickiego byla zawyzona ale "jakos tak zostalo"...:)
     I nie spiesza sie oddac.

     • 15 1

     • (3)

      Ale ja nie pytam, czy "płacimy dużo", tylko w jaki sposób 1/3*dużo=mała różnica. Mała różnica to jest 5%,a nie 33%

      • 3 5

      • ale nadal placimy za duzo ;)

       • 9 1

      • czego tu nie rozumiesz gamoniu - płacimy bardzo dużo, a różnica między posegregowanymi a nie, jest bardzo mała, proste! (1)

       • 3 2

       • Mam dla Ciebie pytanie: czy "dużo wg. Ciebie to:
        a) 100 zł
        b) 300 zł
        c) 1000 zł
        d) wszystkie z powyższych

        ?

        • 3 1

   • Bo..... jestes leniem (2)

    I tyle.

    • 4 7

    • Jestem leniem, nie dbam o nature i place więcej bo tak mi się podoba! I niech się panstwo i jego pozyteczni idioci ode mnie odpxxlą!

     • 3 1

    • przepraszam, pan powiedział śmierć czy śmierdź?

     bo nie doslyszałem

     • 1 0

   • ad1

    trzymaj smieci w jednym koszu 3 buteleczki jeden sloik i 2 gazety to nie az taki balagan zeby podejsc do smietnika i wlozyc swoja swieta raczke do woreczka i recznie wrzucic
    ja tak robie i jakos zyje a do smietnikow mam jakies 400 metrow

    ad2 no to jest najlepsze nie chce mi sie
    a d...e chce ci sie podcierac?
    ja rozumiem ze ludzie sa leniwi ale k...a przejsc na druga strone bloku to az tak duzo? nikt nie wymaga abys szedl z tymi smieciami 5 kilometrow masz szczescie ze nie urodziles sie 200 lat temu kiedy nie bylo samochodw ani autobusow i wsyzscy wszedize chodzili piechota pewnie wetdy bys w domu siedzial bo wszedzie daleko czyli wiecej niz 500 metrow
    ad4 a na pojemnikach nic napisane nie jest?
    u mnie jest wyraznie napisane ze kartony po mleku i sokach wrzucac do smietnika na makulature

    • 11 4

  • a my segregujemy a i tak płacimy więcej jako wspolnota w bloku. I gdzie tu sprawiedliwość? Tlumaczenie: bo nie wszyscy sortują, zawsze znajdzie się jakiś % który wrzuca wszystko do jednego wora. Wiec my za ten% bulimy więcej.

   • 8 1

  • segreguje tylko na metal i plastik oraz reszta (2)

   nie mam ochoty ani miejsca żeby trzymac oddzielny kosz na papier, szkło, metal+plastik, zmieszane

   • 6 1

   • to do plastyku z metalami wrzucaj papiery (w tym kartony)

    przecież oni z tej taśmy muszą to jakoś odzyskiwać

    • 1 0

   • A wzorem Japonii będziesz trzymać

    kilkanaście worków...

    • 0 0

  • (2)

   Ta cała możliwość wyboru czy sortować czy nie jest chora. Co to za problem wyrzucić odpowiednio śmieci, które się samemu produkuje... powinno się wprowadzić system zbiórki śmieci bez wyboru i nie byłoby tematu.

   • 3 2

   • autor to proponuje - do jednego wora wszysykie użyteczne

    a jeśli mamy dużo makulatury, to ją do kartonika (prasa) i szkło (słoiki) do drugiego, aby nie pokaleczono się z tym głównym.

    • 1 0

   • To prawda,ale nie wszyscy mają w domu miejsce na 5 kubłów...

    • 6 1

  • Nie sortuję, mam to gdzieś. (1)

   Przed podwyżkami sortowałem śmieci, obecnie już tego nie robię. Państwo przerzuciło odpowiedzialność za swoją nieudolność na obywateli. Dziurawa, nieefektywna ustawa na której skorzystał tylko sektor prywatny i urzędnicy- nowe etaty.

   • 9 5

   • No pewnie,

    Lepiej wszystko jak zawsze zwalić na rząd i ich głupie pomysły!!!!
    Ty sie zajmij swoim podwórkiem, segreguj i miej czyste sumienie, nie wiem jak można spać spokojnie z takim podejściem?

    • 2 4

  • A czy za coś czym zajmą się urzędnicy płaci się mniej?

   Opłata za śmieci jest z założenia wysoka bo nie chodzi o ekologię tylko podniesienie wpływów do budżetów gmin aby mogły dalej się zadłużać na udział własny w inwestycjach unijnych. Bez tych pieniędzy zadłużenie większości gmin było na limicie.

   • 4 1

  • Nie mam co zrobić ze zużytym olejem po domowych frytkach, nie chcę lać do kanalizacji!!!

   • 0 0

  • segregacja

   Jeśli chodzi o sortowanie to tylko się ośmieszacie,zrobiono to tylko po to aby zaoszczędzić, wykonujemy za kogoś robotę, a w tym czasie dużo ludzi traci pracę, no i co z tego że udajemy że dbamy o środowisko jak i tak je zasmiecamy:butelki,plastiki,butelki bezzwrotne czy puszki które walają się po ulicach bo sklep ich nie przyjmuje,najpierw to powinniście załatwić a wtedy będzie czysto.Na zachodzie problem ten rozwiązany,nawet w Czechach które są 100 lat do przodu od Polski,zalatwcie najpierw ten problem a później segregujcie,automaty do skupu niewiele kosztuj,a czyściej na ulicy i każdyzarabia

   • 1 0

 • Zgadzam się - segregujesz nic nie płacisz. (10)

  Dobry pomysł.

  • 327 22

  • (6)

   dlaczego mam sponsorować komuś wywóz śmieci? Sortuje/nie sortuje płacę odpowiednią stawkę i tyle

   • 12 25

   • (5)

    Nie doczytałeś. Wywóz i przerób posegregowanych śmieci jest dla firmy utylizacyjnej zyskiem, a nie kosztem. Przecież na składnicy złomu czy makulatury to TOBIE płacą, prawda? M.in. dlatego w Gdańsku odbiór kontenerów na posegregowane jest bezpłatny.

    • 30 4

    • za to wywóz mokrych (2)

     Płacę najwięcej w kraju

     • 9 3

     • (1)

      A gdzieniegdzie nadal biją Murzynów,ale to nie powód,żeby w 2015 roku nie segregować odpadów wtórnych.

      • 4 11

      • Za to na Wzgórzu Mickiewicza

       Po wprowadzeniu ustawy śmieciowej usunięto osiedlowe pojemniki do segregowania :) najlepsza była kartka pozostawiona w ich miejscu, mówiąca że jak ktoś chce segregować to może się przejść na stację Shell (skrzyżowanie kartuskiej z łososiawicką) gdzie takie pojemniki dalej istnieją ;)

       • 20 0

    • (1)

     To jest chore ze bezplatnie. Kwestia czasu az ten co to robi upadnie lub zleje odbior...

     • 4 5

     • Nie upadnie, bo surowce wtórne to czysta kasa.

      • 10 3

  • smieszne

   i co przy smiertniku stanie ktos i bedzie sprawdzal czy segregujesz??? juz widze jak to by przeszlo.. nikt nie wejdzie nikomu do mieszkania i sprawdzi czy na 2 lub wiecej pojemnikow...

   • 8 3

  • Czy segregujesz czy nie to i tak sortownia pracuje i ma koszty. Tyle co sprzeda to pokrywa koszty. Wiec nierealne marzenie. Ponadto z tych wysortowanych opakowan i tak polowa to jest szajs nie nadajacy sie do odzysku.

   • 2 0

  • Może jeszcze dopłaty za sortowanie...

   • 4 0

 • Ewentualne zmiany i tak nie poprawia stanu smrodu z Szadółek! (6)

  Ostatnio śmierdziało nawet na Oruni i dalej...

  Ta segregacja to pic na wodę i marnotrawienie pieniędzy w wykonaniu naszych włodarzy.

  • 78 47

  • (3)

   Mylisz się, segregacja jest potrzebna, bo na Szadółki nie da się wrzucać bez przerwy wszystkich śmieci, zwyczajnie się nie zmieszczą. Konieczne jest odzyskiwanie przynajmniej 2/3 odpadów. Inaczej będzie trzeba otwierać kolejne wysypisko, a tego nikt nie chce. Nadal uważasz, że to "pomyłka włodarzy", czy wolisz się któregoś dnia obudzić z widokiem na hałdę śmieci?

   • 11 6

   • przeciez (2)

    Oni na Szadolkach jeszcze raz segreguja to co my w pocie czola rozdzielamy....;)

    • 7 2

    • ale robią to kilka-kilkanaście razy szybciej i taniej.

     • 3 4

    • Szadolki jako zakład regionalny ma rozsortowac zmieszane, takie jest prawo. Segregowane nie muszą trafić do Szadółek, mogą trafić do innych przedsiębiorstw.
     I powinny, to może Szadolki bardziej skupilyby się na poprawnym sortowaniu zmieszanych i kompostowaniu, które capi..

     • 9 0

  • cały przekręt z ustawą śmieciową to był maga show
   takie coś tylko w pl można było wprowadzić dla ka$y
   ale będziemy pamiętać przy wyborach
   tak jak podniesienie wieku emerytalnego, podniesienie VATu, gdzie np Niemcy mają 19%, a co tam nie stać polaków na 23%, pewnie, że stać

   • 9 0

  • Ci co tam kupili kawalerki z franki twierdza że nie śmierdzi

   j.w.

   • 2 4

 • ) (15)

  Co z tej segregacji jeśli ciągle śmietniki są oblegane przez puszkarzy, którzy wywracają worki do góry nogami i wszystko mieszają.

  • 109 18

  • (6)

   Po to są zamykane altany.

   • 6 5

   • u mnie znowu zamek z altany wyjęli (2)

    • 11 0

    • (1)

     Nieznani sprawcy?

     • 4 1

     • Znani, ale niepoczytalni.

      • 5 0

   • nie wiadomo skad (2)

    potrafia otworzyc altany (ktos ich wpuszcza -przewaznie glupie dziadki) i wszystko wybebeszyc..

    • 8 0

    • (1)

     Można zostawiać puszki w siatce przed altaną np. I wszyscy zadowoleni.

     • 7 2

     • tego najbardziej nie znosze

      Siaty ze smieciami walajace sie pod altanami....
      Niektorym nawet sie nie chce wziac klucza i otworzyc smietnika...

      • 11 0

  • mieszkam na Kowalach (7)

   Dlaczego za wywóz śmieci płacę tyle samo co mieszkaniec jelitkowa? Wysypisko mam po sąsiedzku więc mam duże niższe koszty transportu.

   • 14 6

   • (2)

    Na Kowalach? Zapytaj wójta kolbudzkiego.

    • 14 5

    • (1)

     O.już czterem osobom nie podoba się podział administracyjny kraju ;)

     • 3 4

     • sam sobie odpowiadasz

      trollu. Zajmij się czymś

      • 3 3

   • dlaczego bilet autob. kosztuje tyle samo (3)

    na przejazd 1 i 10 przystanków?

    • 9 1

    • bilet powinien kosztować (2)

     np. 20 gr za przystanek plus złotówka za trzaśnięcie drzwiami (patrz taksówka)

     • 5 0

     • (1)

      Można by tak zrobić (bilet touch in - touch out PAYG na karcie elektronicznej),ale zaraz jeden by marudził,że to "wielki brat" i śledzenie śledzenie obywateli, a drugi,że zapomniał się "odmeldować" i "bezprawnie" go policzyło za przystanki do końca linii...

      • 4 0

      • Dokładnie tak działa to w Amterdamie, ale Amsterdam, wiadomo - coffee shopy i cywilizacja śmierci, hehe...

       • 3 0

 • Kulturę mieszkańców poznasz po wyglądzie śmietników. (5)

  Polska to w tej mierze Trzeci Świat. Plus wyrzucanie śmieci do lasu albo spalanie w piecu plastiku.. Polacy to brudasy??

  • 122 25

  • Prawda w oczy kole??

   Rozejrzyj się po okolicy, po lesie, poczuj ten chemiczny fetor, gdy sąsiad pali śmieci.. Ech, szary, brzydki kraj..

   • 17 8

  • A ile tych starych ludzi zbiera śmieci, żeby je gromadzić w mieszkaniu? Brudasy i Śmieciasy.

   • 5 8

  • (1)

   Foksik brudasem to ty jesteś a Polakow cmoknij w pompę.

   • 5 6

   • prawda boli

    • 1 1

  • Polacy? W porownaniu do zachodu mamy tu czysto

   • 1 1

 • Nikt nie zmusi mnie do segregacji odpadów - będę płacił i śmiecił po staropolsku to nasza tradycja. (7)

  Eko nie jest modne.

  • 52 82

  • Oczywiście, że nie zmusi do segregowania. (5)

   Tak samo jak nie zmusi do regularnego mycia się, dokładnego podciągania papierem toaletowym i zmieniania bielizny częściej niż raz na dwa tygodnie. Jesteś przecież panem samego siebie!

   • 21 5

   • widzę ze wiesz cos o tym ?

    • 5 10

   • na przyklad Arabowie (1)

    Za kazdym razem uzywaja bidetu (wody) ;) . Ta nasza "wysoka kultura" to raczej sredniowiecze...

    • 6 3

    • "Za kazdym razem uzywaja bidetu"

     nie za każdym; kiedy idą na akcję typu WTC lub redakcja satyry francuskiej, to nie używają

     • 1 1

   • brzydzi cie ze nie znieniam bielizny codziennie?

    mnie brzydzi, że ty musisz ją codziennie zmieniać

    • 6 5

   • "dokładnego podciągania papierem toaletowym"

    o czym piszesz?

    • 2 1

  • Masz bardzo dziwne pojmowanie tradycji. Według tego pojmowania godłem Polski jest pewnie "Orzeł Biały w oponie", a hymnem "Fetorek Dąbrowskiego"?

   Ja wolę Polskę czystą i piękną.

   • 12 2

 • (11)

  Na śmieciach jest taka kasa ze jeszcze powinni nam za nie płacić. Sortując śmieci w domu jesteś darmowym pracownikiem firmy która je "utylizuje" i zbija kokosy.

  • 174 12

  • (4)

   O, chytrusek się odezwał. To się zaduś na złość w swym smrodzie i brudzie.

   • 3 27

   • co ma sortowanie do smrodu i brudu (3)

    tylko tyle, że masz posegregowany smród i brud

    • 10 1

    • (2)

     Ma tyle,że posortowane trafia do powtórnego przerobu, a nie na hałdę brudu na Szadółkach , śmierdzieć.

     • 5 8

     • Smierdza tzw. odpady mokre. (1)

      ANiezaleznie od tego czy posortowane lub nie. Najwiekszy smrod z Szadulek to odpady fermentujace w kompostowni (jak twierdza znawcy tematu niesprawnej od poczatku jej istnienia).

      • 9 0

      • To prawda. A ich góra jest tym większa,im więcej oddajemy nieposegregowanych śmieci.

       • 3 6

  • (2)

   Na razie odbierają surowce wtórne za darmo (w Gdańsku), więc i tak jesteś "do przodu".

   • 1 4

   • nie ma niczego "za darmo" (1)

    Odbierja za nasza kase (zaplacone w podatkach).
    .

    • 4 0

    • No fakt. To lepiej, żeby nie odbierali i nie dostawali kasy?

     • 1 0

  • taaaka kasa (2)

   To pacan z Ciebie, że nie masz jeszcze firmy utylizującej i nie trzepiesz kokosów.

   • 1 1

   • On "ma swoją godność i nie będzie się w śmieciach grzebał". Taka polska rzeczywistość,u nas bardziej poważa się śmiecącego, niż śmieciarza.

    • 0 0

   • bo kokosy można robić na setki sposobów, nie tylko na śmieciach

    jednak nie każdy nadaje się do prowadzenia biznesu, podobnie jak nie każdy nadaje się na kurtyzanę, choć to tez przynosi niezły zysk

    • 0 0

 • (2)

  Segregować śmieci to jakiś sarkazm?

  • 18 15

  • chyba przesada (1)

   Jak weszło w życie segregowanie to każdy dostał ulotkę, gdzie co wyrzucać. I tam było jak wół: wszelkie odpady WIELOMATERIAŁOWE wyrzucamy razem z papierem. Kto odkrawa plastikowy kołnierz z kartonu po napoju? rozdziela koperty bąbelkowe? Jak się nie chciało spędzić dwóch minut na przeczytanie ulotki to robienie takich absurdalnych rzeczy rzeczywiście zajmuje pół dnia i się teraz podnosi krzyk. Wiedząc co gdzie wyrzucić segregowanie zajmuje nie więcej czasu niż nie segregowanie. Jedynym minusem jest to, że więcej miejsca zajmują pojemniki na śmieci. Bo jest ich kilka a nie jeden .

   • 1 0

   • no więc co komu szkodzi, że do worka z kopertami bąbelkowymi

    i z kartonikami o plastykowych kołnierzykach można byłoby wrzucić nakrętki od tych kartoników i inne plastykowe przedmioty? Byłby jeden uniwersalny worek na wszystkie użytkowe odpasy

    • 1 0

 • Domyślam się, że Pan Mirosław mieszka w domu jednorodzinnym... (22)

  ... jak zweryfikować, który z mieszkańców 10-cio piętrowego wieżowca (których mamy masę) segreguje odpady, a który sypie wszystko do jednego wora???
  Poza tym śmiem twierdzić, że 95% mieszkańców bloków i wieżowców nie segreguje w ogóle odpadów wychodząc z założenia, że skoro tak czy siak płacimy więcej niż kiedyś firmom wywożącym śmieci to dlaczego mamy im jeszcze pomagać - segregując?

  Cały pomysł z segregacją śmieci nadaje się do kosza!
  Pan Mirosław skupił się na sposobie segregacji, a chodzi o podstawy tj. segregujesz nie płacisz, ale w naszej rzeczywistości blokowisk jest to nie do przejścia temat!

  • 122 16

  • (7)

   To problem mentalności i polskiego robienia "na złość".

   • 8 18

   • (6)

    Nie "na złość" tylko dlaczego mamy być tanią siłą roboczą dla zakładów, które za posegregowane śmieci zarabiają krocie?

    • 36 4

    • Dobrze prawisz !

     • 12 3

    • (4)

     No właśnie to jest mentalność robienia "na złość": Nie posegreguję, bo ktoś na tym zarobi,chociaż nie płacę za odbiór posegregowanych surowców wtórnych, to wolę,żeby na Szadółkach urosła góra śmieci i smród pod niebo. Żałosna mentalność.

     • 6 13

     • (3)

      Właśnie problem w tym, że płacę... i to niewiele mniej niż za odbiór niesegregowanych

      • 11 1

      • (2)

       Nie wiem,jak u Ciebie,ale ja za odbiór posegregowanych suche-mokre płacę o 25% mniej. A za odbiór surowców wtórnych nie płacę nic,mamy ma osiedlu kontenery, ZUT wywozi je na swój koszt. Tak jest w Gdańsku,jak jest w innych gminach,tego nie wiem i niezbyt mnie obchodzi. Rozmawiaj ze swoim burmistrzem albo wójtem.

       • 6 2

       • a ZUT

        To prywatna firma czy 100% naszych podatkow..

        • 3 1

       • widać mentalność ukształtowana przez wójta Adamowicza

        • 3 1

  • Trafiles w sedno bezsensowności nowej ustawy i problemu bloków. Bloki i tak płacą na zmieszane wiec i nie ma sensu segregowac. Trzeba podziękować PO za ustawę a nie sądzić się na mieszkancow

   • 10 6

  • Segragacja smieci miała tylko jeden cel podnieśc opłaty by urzedasy mogły wiecej kasy krasc na siebie! (3)

   18 milionów zł na tyle okradli w Gdańsku i co z ta kasą stwierdzili ze przeznacza je na podwyzki dla siebie i remont budynku swojego!W Gdańsku jak w innych miastach 80% to wielka blokowiska!Tutaj niema mozliwosci robic segregacji bo nikt tego pilnowac niebedzie zawsze sie znajdzie taki co powie ze ma to gdzies ale publicznie sie nieprzyzna!

   • 12 3

   • (2)

    To problem z Tuskiem,czy z ludźmi?

    • 1 3

    • leming mnie to nie dziwi ze ty nierozumiesz . (1)

     Gdybys nie był lemingiem to bys wiedział ze najpierw trzeba ludzi edukowac i stworzyć warunki do segregacji.A Donaldinio tylko podniósł opłaty i to wszystko!

     • 4 2

     • No tak, bo edukacja i tworzenie warunków jest za darmo. Wtedy też byś płacił, tylko ukryte by to było w podatkach. A "leming" odmienia się przez przypadki.

      • 0 1

  • (3)

   Ci z domków jednorodzinnych są najgorsi - u mnie na osiedlu podrzucają swoje śmieci do pojemników ludzi z bloków - po drugiej stronie ulicy

   • 10 4

   • GdyniaSłonecznikowa

    • 0 1

   • zainstalować kamerkę lub ckm

    albo laserem o dużej mocy

    • 0 0

   • i nie ma jak temu zaradzić?

    jakieś mądre pomysły są?

    • 1 0

  • a jak to jest w innych, mądrzejszych (1)

   państwach? Jak tam z blokami?

   • 1 0

   • Sortuja, nie marudza. Np. w Hiszpani i Finlandii zsypy w blokach widzialem, nowsze niz na zaspie..

    • 1 0

  • w Posen i Breslau np wprowadzają nalepki na worki z kodem nazwiska i adresu więc się da :)

   • 3 0

  • ludzie! Nie zastanawiajcie się nad tym co robią inni. Segregujcie! Róbcie to dla własnych dzieci (1)

   Jeśli ukradkiem zauważyłeś, że twój kitajsko-mandżurski sąsiad nie podciera się po wypróżnianiu i paraduje z błogim uśmiechem na twarzy, nie znaczy to, że ty też powinieneś zaprzestać używania papieru toaletowego i będzie ci tak samo dobrze. Nie tedy droga! Rób to co powinien robić cywilizowany człowiek i nie kultywuj bolszewickich zwyczajów. To jest ta sama retoryka jak ze stojakami z torebkami dla psów, czy szufelaczkami jakimiś specjalnymi do kupek. Wystarczy wziąć z domu torebkę foliową po czymś i można posprzątać po psie. Ale oczywiście jak ktoś jest mandżursko-kitajski z przekonania, to będzie szukał powodu do kontestacji.

   • 6 1

   • zgadzam się - róbta co chceta, ale

    w sposób kulturalny!

    • 2 1

 • Po co sortować? (10)

  Pod moim blokiem są pojemniki na śmieci i sortowane są a jak przyjeżdża śmieciara to wszystko na jedno auto to od nas się wymaga sortowania a śmieciarze mają to w głębokim poważaniu.

  • 103 29

  • (6)

   Jedno auto, ale na pace ma przegrody, mózgu. Poczytaj sobie o tym temacie...

   • 17 18

   • bez litości (1)

    Ty poczytaj i przy najbliższej okazji zobacz jak jest zbudowany samochód do wywożenia śmieci . Komory to ty masz gdzieś. Nie ucz innych jak sam nie wiesz.

    • 21 5

    • Śmieciarka do wywozu śmieci i ciężarówka do wywozu odpadów wtórnych są zupełnie inaczej zbudowane.

     • 8 6

   • Suche i mokre

    to żadna segregacja. Twoje przegrody mózgowe są zapchane śmieciami.

    • 6 3

   • Nieprawda. Zrobiłam zdjęcie z balkonu i wyraźnie widać gdzie lądują śmieci (1)

    W razie potrzeby, służę fotką

    • 6 2