• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Segregacja śmieci na cmentarzu nie istnieje

Ewelina Oleksy
3 listopada 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Śmieci powinniśmy wrzucać bez worków. Dlaczego?
Śmietnik na cmentarzu Łostowickim. Segregacja opadów, jak widać, nie obowiązuje. Podobnie jest na innych nekropoliach. Śmietnik na cmentarzu Łostowickim. Segregacja opadów, jak widać, nie obowiązuje. Podobnie jest na innych nekropoliach.

Choć segregacja śmieci jest obowiązkowa, to obowiązek ten najwyraźniej nie dotyczy cmentarzy. Wystarczy spojrzeć na bałagan, jaki został po 1 listopada. Wszystkie śmieci trafiają tam na jedną stertę. - Miasto coraz ostrzej karze wspólnoty za brak segregacji, ale samo nie potrafi segregować - ubolewają przedstawiciele Stowarzyszenia Sąsiadów Zakładu Utylizacyjnego.Segregujesz śmieci, będąc na cmentarzu?

1 listopada minął, śmieci zostały. Zwiędnięte kwiaty, liście, trawa. Wszystko to leży wymieszane ze zużytymi zniczami czy plastikowymi doniczkami, potwierdzając, że na cmentarzach segregacja opadów nie istnieje.

"Śmieciowy" krajobraz po Wszystkich Świętych do ładnych z pewnością nie należy. Uwagę na ten problem zwróciło Stowarzyszenie Sąsiadów Zakładu Utylizacyjnego Gdańsk Szadółki.

- Dziesiątki ton wygrabionych liści, usuniętej trawy, starych kwiatów i wiązanek, ziemi ze starych doniczek. Wszystko to, nieposegregowane, trafi razem z zużytymi zniczami i wkładami do nich, ze sztucznymi kwiatami i tysiącami worów foliowych - na składowisko do Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach - wskazują przedstawiciele organizacji. - Miasto coraz ostrzej karze wspólnoty mieszkaniowe za brak segregacji, ale samo nie potrafi segregować.
Jak podkreśla Jarosław Paczos, szef stowarzyszenia, osobne kontenery do biologicznych odpadów to podstawa, by problem zmniejszyć. Tych jednak na cmentarzach jest najwyraźniej za mało.

- Czy cmentarze nie mogłyby kompostować tej czystej frakcji? Dlaczego musimy ją później wciągać nosem po paru miesiącach? [śmieci bio to te najbardziej śmierdzące - dop. red.] Na kwaterę składowania w Szadółkach powinny trafiać tylko odpady o niskim potencjale biologicznym. Po to budowano kompostownię. A te odpady trafiają do składowania bezpośrednio z cmentarzy. Brakuje tu sensu i elementarnej gospodarności - wskazuje Paczos.

Przepełnione śmietniki na cmentarzu w Gdyni


Pojemniki od segregacji są "dostosowane do potrzeb"Jak informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który administruje cmentarzami, pojemniki do segregacji odpadów na nich są. A odwiedzający nekropolie mogą segregować odpady. Inną sprawą jest, że zazwyczaj tego nie robią.

- Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz obowiązującym regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie, na terenie wszystkich gdańskich cmentarzy komunalnych zorganizowany jest system zbiórki odpadów. Każdy odwiedzający gdańskie nekropolie ma możliwość w sposób selektywny gromadzić wytworzone odpady w podziale na odpady metalowe i z tworzyw sztucznych, odpady szklane, biodegradowalne, resztkowe - wskazuje Kiljan. - Selektywna zbiórka opadów odbywa się na tyle, na ile pozwala na to charakter wytwarzanych na nekropoliach odpadów. Dostosowana jest więc do potrzeb.
  • Pojemniki do segregacji odpadów na cmentarzu.
  • Pojemnik na odpady bio na cmentarzu Łostowickim.
W tych "potrzebach" nie uwzględniono tego, by postawić więcej pojemników na śmieci segregowane.

- Nie jest uzasadnione, by pojemników do selektywnej zbiórki było więcej - odpady z cmentarza mają inny charakter od tych wytwarzanych w biurach czy gospodarstwach domowych - tłumaczy Kiljan. - Ze względu na charakterystykę i strukturę odpadów powstających na cmentarzach zdecydowanie najwięcej jest pojemników na odpady resztkowe - w których zbierane są m.in. zabrudzone parafiną znicze, doniczki, ceramika, zabrudzone bądź pokryte folią papierowe opakowania, a także wiązanki, które często składają się z folii, szarf, drutów, kwiatów sztucznych i świeżych oraz pojemników na odpady biodegradowalne - w których gromadzone są niezanieczyszczone odpady roślinne.

Sprawdź mapę cmentarzy w TrójmieścieW pobliżu bram wejściowych oraz w pobliżu budynków cmentarnych poza wymienionymi wyżej pojemnikami - wystawione są także pojemniki na papier.

Ponadto GZDiZ wyposażył wszystkie cmentarze komunalne w stojaki do wtórnego użycia zniczy oraz do wtórnego użycia foliowych worków wykorzystywanych do przenoszenia odpadów bio do odpowiednich pojemników. W biurach na cmentarzu Łostowickim oraz cmentarzu Srebrzysko ustawione zostały pojemniki na zużyte baterie z  elektronicznych zniczy LED.

Śmieci z cmentarzy, także te nadające się do recyklingu, lądują na składowisku w Szadółkach nieposegregowane. Śmieci z cmentarzy, także te nadające się do recyklingu, lądują na składowisku w Szadółkach nieposegregowane.

Trzy tysiące ton odpadów rocznie z cmentarzy trafia na SzadółkiSprawdziliśmy, co dalej dzieje się ze śmieciami odbieranymi z cmentarzy i ile ich jest.

- Z gdańskich cmentarzy przyjmujemy około 3 tys. ton odpadów na rok - informuje Iwona Bolt, rzeczniczka Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku-Szadółkach. - Są przyjmowane jako "inne odpady nieulegające biodegradacji" i są zgodnie z posiadanymi decyzjami przyjmowane do składowania - dodaje.
Oznacza to, że znajdujące się w nich odpady bio nie są kompostowane i trafiają na kwaterę razem z resztą śmieci z cmentarza. Faktem jest też jednak, że większość z "cmentarnych śmieci" nie nadaje się do recyklingu, bo jest zabrudzona np. woskiem.

Segregacji nie ma, ale można dać zniczom drugie życie

W marcu na gdańskich cmentarzach pojawiły się takie stojaki. W marcu na gdańskich cmentarzach pojawiły się takie stojaki.
W marcu tego roku GZDiZ zamontował na cmentarzach stojaki na znicze do ponownego wykorzystania.

Po dwa stojaki stoją na cmentarzu Łostowickim oraz cmentarzu Srebrzysko. Na pozostałe cmentarze komunalne trafiło po jednym stojaku.

Osoby, które sprzątają groby bliskich i zmienią na nich dekorację, mogą podzielić się zniczami z innymi, odstawiając je na stojaki. Znicze ze stojaków można brać za darmo. Jak przekonują urzędnicy, wpłynie to na zmniejszenie ilości odpadów z cmentarzy.

Znicze, które zostawia się na stojaku, muszą być w dobrym stanie, bez zużytych wkładów, pęknięć i innych uszkodzeń i muszą mieć wszystkie elementy (przykrycie i podstawkę).

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (150)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane