Fakty i opinie

stat

Sejm zdecydował: rok 2011 rokiem Jana Heweliusza

W gdańskiej bibliotece PAN znajduje się jedyny oryginalny portret astronoma. Namalował go Daniel Schultz.
W gdańskiej bibliotece PAN znajduje się jedyny oryginalny portret astronoma. Namalował go Daniel Schultz. fot. wikipedia.pl

Jan Heweliusz będzie patronem roku 2011 - zdecydowali w czwartek wieczorem posłowie na przedostatnim w tym roku posiedzeniu. Tylko w Gdańsku odbędzie się 400 poświęconych mu imprez.Logo obchodów roku Jana Heweliusza.
Logo obchodów roku Jana Heweliusza. mat. prasowe
W przyszłym roku gdański astonom i piwowar będzie obchodził 400. rocznicę swoich urodzin.

- Gdańszczanie dobrze kojarzą Heweliusza, ale w całej Polsce już tak nie jest. Nadszedł czas, byśmy wykorzystali potencjał, który tkwi w tej postaci. Heweliusz był działaczem społecznym, naukowcem, browarnikiem, człowiekiem wielu talentów. Warto o nim mówić więcej - tłumaczyła niedawno Anna Czekanowicz, dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury.

Z okazji jubileuszu jego urodzin, w Gdańsku szykowanych jest 400 wydarzeń na 400 urodziny astronoma. Już 30 stycznia w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi wielka gwiazda jazzu, Cassandra Wilson. Trwają już prace, prowadzone przez gdańskich i toruńskich naukowców, przy budowie pierwszego na świecie zegara pulsarowego. Zaplanowano też, że w Borach Tucholskich powstanie 90 metrowy radioteleskop i obserwatorium astronomiczne im. Jana Heweliusza. Ma to być najnowocześniejszy ośrodek radioastronomii na świecie.

Na obchody przygotowano już specjalne logo, uruchomiono portal internetowy JanHeweliusz.pl. Do druku przygotowane są już kalendarze, książki, w tym o żonie astronoma. Ogłoszono konkurs na film fabularyzowany o Heweliuszu. W przyszłym roku Jan Heweliusz będzie "patronował" Nocy Muzeów, Jarmarkowi Św. Dominika czy Świętu Miasta.

Treść ustawy, którą w czwartek wieczorem przyjęli posłowie:

Jan Heweliusz - astronom, ławnik i miejski rajca, piwowar i drukarz, malarz, podróżnik, "Gdańszczanin Tysiąclecia", "polski Leonardo da Vinci".

Twórca prototypu zegara wahadłowego i wybitny badacz ciał niebieskich. Uważany za twórcę nowoczesnej selenografii. Na dachach swych trzech domów zbudował obserwatorium astronomiczne, które wyposażył we własnoręcznie skonstruowane znakomitej jakości teleskopy i przyrządy pomiarowe, czyniąc je ówcześnie najlepiej wyposażonym tego typu obiektem na świecie.

Heweliusz był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Jako pierwszy z obywateli Rzeczypospolitej został przyjęty w poczet członków słynnego Królewskiego Towarzystwa Naukowego w Londynie. Gdańskie Obserwatorium odwiedzali monarchowie: Jan Kazimierz, Maria Ludwika i Jan III Sobieski, zaś wsparcia finansowego, oprócz królów Polski, udzielał mu także Ludwik XIV.

Był autorem ponad 20 wielkich dzieł, a wyniki swych studiów i obserwacji drukował w swojej własnej drukarni.

Stworzył podwaliny współczesnej astronomii i na stałe wpisał się w historię światowej nauki.

W 2011 roku przypada czterechsetna rocznica Jego urodzin. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2011 Rokiem Jana Heweliusza."

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (64)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.