• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Seniorka upadła w tramwaju. Jak uniknąć takich sytuacji?

Dominik, czytelnik Trojmiasto.pl
14 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Do upadku 88-letniej pasażerki w tramwaju doszło tuż przy Zielonym Rynku na Przymorzu. Do upadku 88-letniej pasażerki w tramwaju doszło tuż przy Zielonym Rynku na Przymorzu.

Dla starszych osób komunikacja miejska jest przede wszystkim ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu, ale bywa też dla nich zagrożeniem. Seniorzy nie zawsze są w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie jazdy. Czy pojazdy komunikacji miejskiej powinny być bardziej dostosowane do ich potrzeb i ograniczeń w ruchu?



Czy motorniczowie i kierowcy w Gdańsku są pomocni wobec pasażerów?

Na problem zwraca uwagę nasz czytelnik, pan Dominik, po tym jak jego 88-letnia babcia przewróciła się w tramwaju. Oto list, jaki wysłał do Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz do naszej redakcji:

7 grudnia, po zakupach na przymorskim rynku, moja babcia udała się na przystanek tramwajowy przy ul. Jagiellońskiej. Wsiadła do tramwaju nr 2 w kierunku Zaspy. Słowo "wsiadła" jest w zasadzie na wyrost - ciągnęła za sobą wózek z zakupami - w rzeczywistości wgramoliła się tam. Trwało to ponad dwukrotnie dłużej niż "przeciętnie", gdyż stopnie Konstala pokonywała przystając obiema stopami na każdym, dodatkowo podnosząc wózek na kolejny stopień.

Zakładam, że była zauważona, o ile nie obserwowana przez prowadzącą pojazd. Zakładam również, że istnieje procedura nakazująca, by upewnić się czy pasażerowie opuścili obszar drzwi. W chwili, w której moja babcia pokonała ostatni stopień, tramwaj ruszył. Manewr był na tyle gwałtowny, że upadła na podłogę i swój wózek. Na skutek upadku nie tylko zniszczyła odzież, ale i doznała licznych obrażeń, od stłuczeń i krwiaków, po obojczyk pęknięty w dwóch miejscach.

Czy zgodzą się Państwo ze mną, że mogło być dużo gorzej? Proszę spróbować sobie wyobrazić aktualną jakość jej życia. Dodam, że mieszka sama. Oczywiście: "pasażer stojący winien trzymać się uchwytów". Tyle, że nie zdążył, bo motorniczej wyświetliło się "światło pionowe".

Seniorzy także korzystają z transportu publicznego. Seniorzy najczęściej mogą liczyć na życzliwość i pomoc nas - współpodróżnych. Ustępujemy im miejsc, pomagamy z wózeczkami i podtrzymujemy, gdy tracą równowagę. Seniorzy (i nie tylko) mogą liczyć również na Państwa, wielokrotnie byłem świadkiem niewymuszonej uprzejmości np. właśnie motorniczych.

Przypadek mojej babci dowodzi jednak, że może być lepiej. Czy w pojazdach są udogodnienia pomocne m.in. seniorom? Specjalny przycisk mógłby zawiadamiać obsługę, że np. ktoś potrzebuje więcej czasu na wyjście z pojazdu. W starych praskich tramwajach jest to po prostu przycisk awaryjnego powiadamiania motorniczego i napis, że należy go użyć dwukrotnie.

Moja babcia bardzo docenia dodatkowe poręcze w drugich drzwiach Konstala, ale o żadnym przycisku nic nie wie. Czy kierowcy i motorniczowie są instruowani, aby na obsłudze seniorów skupić szczególną uwagę? Znam miasta, gdzie pojazd komunikacji publicznej nie ruszy z przystanku dopóki wsiadający nie usiądą - zamiar widać przecież w lusterku i na ekranach - czy podobny pomysł mógłby przyjąć się w Gdańsku? Może chociaż w przypadku tej bardziej wymagającej części pasażerów? Może chociaż w miejscach szczególnie chętnie przez seniorów odwiedzanych?

Czy Zarząd Transportu Miejskiego realizuje kampanie informacyjne bądź społeczne mające ułatwić podróż pasażerom podwyższonej troski?

I na koniec: jak to jest możliwe, że motornicza nie zauważyła czwórki osób zbierających piątą z podłogi? Dlaczego nie reagowała na wołania ludzi? Czy nie chciała? Może pasażerowie nie wiedzą o istnieniu przycisków alarmowych? Może w Konstalach można je trochę lepiej oznaczyć, skoro nie można ich przenieść na poziom wzroku?

Czy istnieje procedura nakazująca udzielenie pomocy przez prowadzącego pojazd, np wezwanie karetki pogotowia? Choć babcia dość mocno krwawiła, nie zrobił tego również nikt z pasażerów. Faktem jest, że babcia bezmyślnie odparła, że czuje się dobrze, ale nasze zaufanie do osób po wypadkach powinno być ograniczone. Może udałoby poinformować pasażerów również o tym, np. w formie plakatów w pojazdach? Powyższe dowodzi, że taka potrzeba jest.

Zarząd Transportu Miejskiego, do którego trafił list pana Dominika przekazał sprawę do wyjaśnienia Zakładowi Komunikacji Miejskiej

- Zachęcamy autora listu do bezpośredniego kontaktu bądź z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku, bądź też z Zakładem Komunikacji Miejskiej, celem ustalenia, co faktycznie zaszło we wskazanym pojeździe - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM w Gdańsku. - W nawiązaniu do listu wyjaśniamy, że w 2015 r. ZTM w Gdańsku wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i ZKM przeprowadził akcję informacyjną o ustępowaniu miejsc siedzących w pojazdach osobom starszym, chorym i kobietom w ciąży, dodatkowo zwiększyliśmy liczbę miejsc siedzących dedykowanych osobom starszym i chorym. Sukcesywnie zmniejsza się liczba starych składów tramwajowych, które zastępowane są nowoczesnym, przyjaznym taborem, wyposażonym w szereg udogodnień dedykowanych m.in. osobom starszym - dodaje Gołąb.
ZKM do wypadku ma się odnieść w czwartek.
Dominik, czytelnik Trojmiasto.pl

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (340) ponad 20 zablokowanych

  • motornicza która (4)

    ma alergie na ludzi w trybie natychmiastowym powinna starcic prace !!! a może ma wade wzroku? w takim razie kto ją dopuścił do tej pracy ?

    • 7 49

    • pytanie, co w każdym takim przypadku powinien zrobić motorniczy? przypominam: jest rozkład i ludzie na przystankach czekają

      • 14 6

    • (2)

      Jaki z ciebie deb...l. masakra!!! Moze kazdy motorniczy ma stac i czekac az kazda babcia i dziadzius usiadzie???!!! Z przystanku gdzie jest ryneczek odjechac tramwaj nie moze bo ciagle te biedne staruchy z wozeczkami dobiegaja z tymi wozeczkami. Na czerwonym przelatuja pod tramwajem,przed samochodami bo przeciez to ostatni tramwaj jedzie!!! A za 2min nastepny no ale oni sie tak spiesza oczywiscie jak drzwi widzac,ze sie zamykaja. Motorniczy ma dwano zielone a te udaja,ze dobiegaja z tymi tobolami . No i co ma zielone to szybko rusza zeby zdazyc bo za sekunde bedzie znow miec czerwone swiatlo. Jakos zasuwac zdazyla ale juz zlapac i trzymac sie poreczy to po kij?! Musiala przeciez upolowac mlodziaka i zwalic go z siedzenia przeciez! A motorniczy(a) musi chyba patrzec jak rusza na nastepnych potencjalnych samobojcow tzn on ma zielone a babcie i dziadki na czerwonym sie pasuja,zreszta auta tez. Za wszystkich musi myslec. Ale przeciez jeszcze ma patrzec co w srodku robia! Jego powinno interesowac lustro zewnetrzne po ruszeniu! A dziwne tez,ze niby taki dym jak sie przewalila a nikt nie podszedl do tej motorniczej??? Babcia sama normalnie wylazla ,jezeli sie polamala?! Chyba cos ktos tu klamie!!! Lub mija sie z faktami. Po ktores nie zwrocila babcia uwagi motorniczej?! Nie wierze w te rzeczy! Sile na wyjscie po marcheweczki i biegniecie do tramwaju miala ale juz na wejscie i trzymanie nie?! A dlaczego wsiadala po schodkach skoro jechala 2ka a tam sa tylko niskopodlogowe pojazdy?!!! Sory ale za duzo tu klamstw! Konstale te stare tramwaje co musi sie wspinac po schodkach to 8semki a to roznica! Moze tak zasuwala do tramwaju,ze nawet nie zauwazyla,ze jedzie 8semka a nie 2ka?! Moze zamiast glupoty wypisywac redaktorku lepiej najpierw sprawdzic przed napisaniem BZDUR!!!

      • 12 9

      • nazywanie starszych ludzi (1)

        staruchami świadczy o tobie jako o człowieku bardzo ale to bardzo żle ! starości sie nie planuje ona przychodzi sama i cieszmy sie z niej bo nie każdemu jest dana !jestes złym czlowiekiem ale zawsze możesz to zmienić !

        • 12 2

        • wiek nie usprawiedliwia zachowana osób starszych

          ale poniekąd ma racje nie obrazując starszych ludzi ich zachowanie jest karygodne a taki motorniczy ma to na co dzień sam byłem nie raz światkiem jak na czerwonym przed samochodami tramwajami biegają szczególnie okolice rynku na przymorzu wiec nie naskakuj na motorniczego bo on jest sfrustrowany zachowanie nie odpowiedzialnym starszych i nie tylko ludzi

          • 7 4

  • Niezla spychologia

    Ztm zacheca do bezposredniego kontaktu z przewoznikiem czyli zkm. Po to miasto ma spolke zarzadzajaca transportem zeby do niej kierowac uwagi o jego dzialaniu, wiec niech sie pan rzecnik schowa ze swoimi poradami. Drugi gluszek sie urodzil.

    • 13 7

  • Zakupy seniorzy niech sobie robią blisko domu na osiedlu a nie tramwajami po rynkach latać. Moja babcia ma 93 lata i jeszcze nie zwariowała by z wózeczkami na rynek jechać.

    • 25 15

  • Za pasazerow

    Odpowiada przewoznik i tyle w temacie

    • 10 8

  • Juz ściema bo na 2 nigdy nie jeździły 105 konstal

    Próbują wyłudzić kase. Nie pierwszy raz

    • 24 6

  • Pytanie (3)

    Ja się zawsze zastanawiam, gdzie Ci starsi zawsze tak smigają. Od godz 8 do 13, średnia wieku w tram to 60 lat,

    • 25 15

    • Na rynek po marchewkę !!!!

      • 6 1

    • Najczęściej jadą pilnować swoje wnuki, odebrać je ze szkoły, dać obiad itp. zanim rodzice przyjdą z pracy. (1)

      Czasem do lekarza czy załatwić jakąś inną sprawę, swoją lub kogoś z rodziny. A ty co robisz wtedy w tramwaju? Powinieneś przecież być w pracy.

      • 5 1

      • Albo wracać z pracy

        • 0 0

  • a tyle lat konstale jeździły jako jedyny model po gdańskich torach i jakoś problemów nie było (1)

    ludzie dawali sobie radę, a pasażerów kiedyś było dużo więcej. teraz każdy resortowy emeryt ma samochód przez co starszych ludzi w kom miejskiej jest mniej.
    jakby tak każdy opisywał swoje problemy cała komunikacja musiałaby przestać istnieć bo w ich gąszczu nie byłoby sensu puszczać pojazdów na trasy

    • 19 5

    • po prostu społeczeństwo stało się bandą roszczeniowych p..d nic innego przeszkadza wszystko szpara między peronem a wagonem SKMki kiedyś ludzie umieli wsiadać teraz p..dy kroku nie mogą zrobić za duży wysiłek fizyczny i intelektualny tramwaje za mocno szarpią za szybko ruszają pewnie motorniczy powinien każdego starucha usadzać w fotelu żeby się nie potłukł żenada co ludzie tu wypisują jakie straszne życiowe problemy mają

      • 15 2

  • Seniorzy (4)

    Kiedyś zwróciłem starszemu panu uwagę bo przed wsiadaniem do tramwaju rzucił mi peta na buty.Zostałem w tym momencie uderzony przez niego w twarz.Zobaczcie ja starzy ludzie się zachowują.Nim podjedzie tramwaj czy autobus to są chorzy a jakj podjedzie tramwaj to są dziwnie ozdrowiali.Wtedy biegiem na siedzenie,rozpychają się itd.Nie będę się rozpisywał bo podobnych zachowań starych ludzi obserwuje codziennie więcej.

    • 46 10

    • ja bym takiego gnoja zabił własnymi rękami i jeszcze mu tego peta zgasił na ryju

      • 14 5

    • Prawda w 100% . Jak slysze to oni w 99,9% maja pretensje do wszystkich! Do kierowcy czy motorniczego mo nie stanal blizej tzn powinien np na dworcu zjechac ze schodkow mu i go zabrac ot takie wymagania!I to oni maja dawac mlodym przyklad o zgrozo! Rozszczeniowi stare mochery tyle!!!

      • 14 3

    • Młody cham na starość się nie zmieni, pozostanie chamem, jak ten dziad, o którym piszesz, ale nie generalizuj. Skoro często jeździsz, to na pewno widzisz też tych starszych, zagubionych i bezradnych, którzy uśmiechają się i dziękują, gdy ustępujesz im miejsce, jakbyś nie wiadomo co dla nich zrobił. Chyba że nigdy nie ustępujesz i nie pomagasz...

      • 13 1

    • na pewno tak bylo

      Pozdro z lozka obok

      • 0 0

  • Panie Dominiku!!!

    Jeśli z Pana jest taki troskliwy wnuczek to trzeba było pójść z babcia na zakupy...Nie od dziś wiadomo ze starsze osoby zwłaszcza z rynku wracają obładowane zakupami tak ze ledwo idą...Zatem nie dziwie sie, ze babcia sie przewróciła...Prosze pamiętać ze lepiej zabobiegac niż leczyć...

    • 36 6

  • po co babcia się pchała do tramwaju wysokopodł.?

    Mogła poczekać na niskopodłogowy w którym są udogodnienia dla osób starszych czyli miejsce siedzące blisko drzwi i przycisk o którym wnuczek pisze.

    • 24 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane