• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sinice widać było nawet z kosmosu

Rafał Borowski
1 lipca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zakwit sinic na Zatoce Gdańskiej. Zdjęcie zostało udostępnione na facebookowym profilu Polska z Sentinela. Zakwit sinic na Zatoce Gdańskiej. Zdjęcie zostało udostępnione na facebookowym profilu Polska z Sentinela.

Zgodnie z przewidywaniami specjalistów na Zatoce Gdańskiej wystąpił masowy wykwit sinic. Skalę zjawiska doskonale oddaje zdjęcie satelitarne, które od środy robi furorę w mediach społecznościowych. Dziś jest nieco lepiej niż w ostatnich dniach i kąpieliska w Gdyni, Sopocie i Gdańsku na razie pozostają otwarte. Zgodnie z informacjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego można kąpać się bez obaw o swoje zdrowie od Oksywia po Świbno.

Czy kąpałe(a)ś się w wodzie z sinicami?

Początek tegorocznego lata zaskakuje wysokimi temperaturami. Od wielu lat nie zdarzało się bowiem, by przez wiele dni utrzymywały się temperatury oscylujące wokół 20-30 stopni Celsjusza, a w ubiegłym tygodniu nawet ponad 30 stopni.

Spora liczba kresek na termometrze ma jednak nad Bałtykiem swoją cenę. Jak zapowiadali specjaliści, taka aura stwarza idealne warunki do zakwitu sinic, zwanych także cyjanobakteriami i mylnie określanych mianem glonów.

Czytaj więcej: Kiedy można spodziewać się zakwitu sinic? "Z pewnym niepokojem myślimy o tym roku"

Bez czerwonych flag w TrójmieściePrzewidywania specjalistów potwierdziły się, a ich najlepszym potwierdzeniem jest zdjęcie satelitarne, które zostało w środę opublikowane na facebookowym profilu Polska z Sentinela. Widoczne przy wybrzeżu Bałtyku zielone smugi to właśnie sinice.

Choć skala zjawiska wygląda na naprawdę sporą, nie spowodowało ono zamknięcia kąpielisk w Trójmieście. W tym miejscu warto wspomnieć, że decyzja o udostępnieniu kąpieliska dla plażowiczów jest podejmowana przez administratorów kąpielisk codziennie, na podstawie badań z udziałem przedstawiciela sanepidu.

Po kilku dniach, gdy większość plaż w Gdyni i Sopocie była zamknięta, w czwartek rano wydano decyzję o zatknięciu białej flagi - która informuje o możliwości kąpieli w Bałtyku - na wszystkich miejskich plażach w Gdyni, Sopocie i Gdańsku. Nie można jednak wykluczyć, że sytuacja ulegnie zmianie z godziny na godzinę.

Zobacz skutki zakwitu sinic w Redłowie


Gdzie sprawdzać stan kąpielisk?Przypominamy, że aktualną sytuację na kąpieliskach można na bieżąco śledzić w specjalnym Serwisie kąpieliskowym, prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Obsługa serwisu jest bardzo prosta - wystarczy powiększyć interesujące nas miejsce na mapie, aby zobaczyć bieżący stan kąpieliska. Oznaczenie go kolorem zielonym oznacza, że jest ono otwarte, a czerwone, że wchodzenie do wody jest niewskazane.

Czym grozi kąpiel w wodzie z sinicami? Zawarte w zielonkawej wodzie toksyny mogą spowodować podrażnienia skóry, które objawiają się np. wysypką. Bardziej nieprzyjemne dolegliwości grożą nam w przypadku zachłyśnięcia się skażoną wodą: ból głowy, mdłości, wymioty, ból brzucha, biegunka, gorączka czy nawet uszkodzenie wątroby.

Czytaj więcej: Skąd się biorą sinice?

Glony i sinice (13 opinii)

Czy jest plan w Sopocie na sprzątanie tego?
Czy jest plan w Sopocie na sprzątanie tego?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane