Fakty i opinie

Skąd się wzięły tramwaje w zajezdni autobusowej?

Dwa pomazane przez wandali tramwaje stoją na terenie zajezdni autobusowej przy al. Hallera w Gdańsku.
Dwa pomazane przez wandali tramwaje stoją na terenie zajezdni autobusowej przy al. Hallera w Gdańsku. fot. Hanna/czytelniczka Trojmiasto.pl

Dwa przeznaczone do remontu tramwaje od kilku dni stoją na terenie zajezdni autobusowej przy al. HalleraMapka w Gdańsku. Skąd tam się wzięły, skoro do zajezdni nie prowadzi żadne torowisko?Jakie emocje budzą w tobie stare przedmioty?

żadnych, pozbywam się ich i zastępuję nowymi 10%
to zależy, jeśli wiążą się z nimi jakieś wspomnienia, to je zachowuję 55%
uwielbiam je, nie wyrzucam, nawet jeśli przestają być użyteczne 35%
zakończona Łącznie głosów: 767
O nietypowych, jak na to miejsce, pojazdach poinformowała nas pani Hanna. Zauważyła je podczas spaceru. Oba wozy widać bowiem dobrze od strony ul. ChrobregoMapka.

- Jakim cudem wandale zniszczyli dwa tramwaje na terenie zajezdni autobusowej przy al. Hallera? Jak to możliwe, że przedostali się przez ogrodzenie. Czy to znaczy, że nikt nie pilnuje mienia miasta? - pyta pani Hanna.
Nasza czytelniczka oczywiście ma rację, pytając o zabezpieczenie miejskiej własności przed wandalami. Nas jednak zastanowiło przede wszystkim co innego: skąd wzięły się tramwaje na terenie zajezdni autobusowej, do której nie prowadzą żadne tory?

O odpowiedź poprosiliśmy Macieja Lisickiego, prezesa Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

- Oba te tramwaje mają przejść zaplanowany wcześniej remont. W oczekiwaniu na niego od dłuższego czasu stały na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Wita StwoszaMapka. Tu jednak trwa przebudowa, ponieważ dobudowujemy nowe torowiska oraz przesuwamy lokalizację magazynu - burzymy stary i budujemy nowy. Tramwaje musieliśmy przenieść, bo brakowało na nie miejsca - tłumaczy Maciej Lisicki.
Oba tramwaje zostały przewiezione więc do zajezdni autobusowej na lawecie i ustawione tam na ułożonym tymczasowo torowisku.

Okazuje się także, że oba wozy zostały pomalowane przez wandali, gdy jeszcze stały na terenie zajezdni przy ul. Wita Stwosza.

Tramwaj kupiony ze prywatne pieniądzeSkłady stojące na terenie zajezdni przy al. Hallera to pojazdy Konstal 105 i Konstal 102Na. Ciekawa jest historia tego drugiego wozu.

Po przyjeździe z Wrocławia do Gdańska tramwaj Konstal 102Na stał przez dwa lata na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Wita Stwosza.
Po przyjeździe z Wrocławia do Gdańska tramwaj Konstal 102Na stał przez dwa lata na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Wita Stwosza. fot. Krystian Jacobson
Do Gdańska przyjechał on w 2018 roku. Kupił go od wrocławskiego przedsiębiorstwa przewozowego Sebastian Zomkowski, prywatnie pasjonat transportu szynowego i autor książki poświęconej historii tramwajów w Gdańsku, wówczas zastępca dyrektora, a dziś dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Prywatny tramwaj wyjechał na tory- Wagon został wyprodukowany w 1972 r. Obecnie jest to wóz praktycznie nie do zdobycia na polskim rynku [wszystkie miasta wycofały go z eksploatacji, Gdańsk już w 1988 r. - dop. red.], dlatego podjąłem natychmiast decyzję o przystąpieniu do przetargu ogłoszonego przez wrocławskiego przewoźnika - mówił nam Sebastian Zomkowski w 2018 r. - Co ciekawe, sprowadzony wóz jest wyposażony w dodatkowy, drugi pulpit sterowniczy, ponieważ pełnił również funkcję nauki jazdy.
Sebastian Zomkowski planował samodzielnie doprowadzić tramwaj do stanu używalności, jednak - jak informuje Maciej Lisicki - ostatecznie przekazał go Gdańskim Autobusom i Tramwajom. Wóz zasilił tym samym park zabytkowych pojazdów należących do tej spółki.

Historię zabytkowych tramwajów w Gdańsku opisaliśmy w osobnym artykule - Poznaj historyczne tramwaje w Gdańsku

Historię zabytkowych autobusów w Gdańsku opisaliśmy w artykule - Poznaj historyczną flotę gdańskich autobusów


Przedwojenny tramwaj Ring w centrum Gdańska. Materiał archiwalny z 2016 r.


Zabytkowy tramwaj w Gdańsku. Materiał archiwalny z 2012 r.

Opinie (65) 6 zablokowanych

 • Jak sie tam znalazl tramwaj-nooo faktycznie problem ludzie pierwszego swiata.idz sie zglosc do filmu

  Trudne sprawy tam robią bajki dla znudzonych zyciem dzbanów takich jak ty.buahaaaa

  • 6 4

 • Mural na tramwaju

  A może by tak zrobić na tych starych i pomazanych tramwajach murale przez naszych trójmiejskich Artystów. Byłyby ładne i fajnie by się wyróżniały przy innych pojazdach. ( Trojmiejskie_ zdjęcia)

  • 2 7

 • Szkoda że nikt nie zainteresował się zajezdnią na Łąkowej

  Dzięki niej można było remontować stare składy zrobić muzeum i przy okazji linie tramwajową. Niestety zrobiono garaż i parking

  • 17 0

 • W zasadzie stan tych wagonów wpisuje się

  w całokształt poziomu utrzymania floty, tak że nic zaskakującego. Niemniej żenada, że można sobie wejść na teren i spokojnie pomazać co się chce, super.

  • 4 1

 • 102 super wspomnieinia...

  • 5 1

 • Co z budową szpitala tymczasowego? (1)

  Jak się można ekscytować tramwajem i zupełnie pomijać temat szpitala tymczasowego w Gdańsku. Napiszcie ciś wreszcie na ten temat.

  • 1 5

  • Nudzisz swoim komentarzem.

   Ten sam pod kolejnymi artykułami. Napisz zapytanie do UM Gdańsk, jak Cię to kręci.

   • 2 0

 • Tylko po co?

  Spółki komunalne (czyt. stanowiące własność gminy to znaczy jej mieszkańców) mają za zadanie realizację celów, dla których zostały powołane. Dlaczego w takim razie w ich budżecie są wydatki nie związane z tymi zadaniami? Nie widzę powodów dla których pieniądze powinny być przeznaczane na utrzymywanie starych maszyn. Od tego są pasjonaci, którzy wedle uznania wydają prywatne pieniądze. Spółki miejskie mają rozsądnie wydawać pieniądze a nie finansować sentymenty (proszę nie powoływać na na "promocję" miasta, bo przełożenie tego na na realne cyfry to bullshit).

  • 3 3

 • A co z ,,parówką" 13n z Warszawy.

  • 3 0

 • marudzicie jak stare baby, zapraszam do Pragi (tej Czeskiej) i tam zobaczycie co zrobić aby było pięknie dla mieszkańców i turystów

  • 1 0

 • Jesli to prywatny tramwaj to jakim prawem stoi na terenie miejskim!!

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.