• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skatepark Śródmieście. Miasto kibicuje, ale pieniędzy nie przewiduje

Ewelina Oleksy
14 lutego 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
  • Obecnie Skwer Ruchu Młodej Polski pokryty jest śniegiem, ale gdy go nie ma, miejsce opanowują deskorolkarze.
  • Obecność amatorów takich sportów na skwerze nie wszystkim się podoba. Stąd pomysł, by w Śródmieściu stworzyć profesjonalny skatepark.

Jeśli chcecie mieć skatepark w Śródmieściu, to zgłoście go i przegłosujcie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tak, w skrócie, podsumować można odpowiedź władz Gdańska na pojawiające się w ostatnim czasie wnioski, by w centrum miasta zainwestować w profesjonalne miejsce dla deskorolkarzy. Miasto pomysłowi kibicuje, ale pomocy finansowej póki co nie przewiduje.Czy miasto powinno znaleźć pieniądze na skatepark w Śródmieściu?

Odnowiony Skwer Ruchu Młodej Polski przy ul. PodmłyńskiejMapka to miejsce, które od razu upodobali sobie fani deskorolek. Nie minęło wiele czasu od jego otwarcia, by powstał tam prowizoryczny skatepark , co nie wszystkim się podobało, bo było uciążliwe np. dla pieszych, którzy musieli przemykać pomiędzy jeżdżącymi na deskach. Okoliczni mieszkańcy skarżyli się z kolei na hałas i dewastację miejsca zagospodarowanego za blisko milion złotych.

Szybko pojawił się więc pomysł, by w centrum Gdańska stworzyć profesjonalny skatepark. Miałby on dać alternatywę dla skweru przy ul. Podmłyńskiej i sprawić, że docelowo to właśnie tam przenieśliby się deskorolkowi zapaleńcy. Rada Dzielnicy Śródmieście zadeklarowała, że może przekazać część pieniędzy z budżetu na realizację takiej inwestycji. Ale nie stać jej, by sfinansować całość przedsięwzięcia.

Skateparki w TrójmieścieDlatego miejski radny PiS Przemysław Majewski wystąpił w połowie stycznia do władz Gdańska z interpelacją w tej sprawie. Zapytał w niej, czy miasto byłoby skłonne partycypować w kosztach inwestycji z RD Śródmieście.

Miasto kibicuje, ale pomocy nie przewidujeZ odpowiedzi magistratu, która ostatnio nadeszła, wynika, że bez projektu w Budżecie Obywatelskim nie ma co liczyć na to, że skatepark w centrum Gdańska powstanie w najbliższym czasie. Bo miasto nie ma tego w planach inwestycyjnych.

- Realizacja inwestycji miejskich odbywa się w sposób zaplanowany. Planowanie polega na tym, że nowe zamierzenia inwestycyjne, o ile są zasadne, są wprowadzane do Bazy Priorytetów Inwestycyjnych. Jeżeli dana inwestycja znajdzie się w BPI, to po zabezpieczeniu na nią środków, może rozpocząć się proces przygotowania dokumentacji projektowej - tłumaczy Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent ds. inwestycji. - Do BPI nie zgłoszono inwestycji dotyczącej budowy skateparku w Śródmieściu. Składanie takich wniosków odbywa się od połowy maja do połowy czerwca każdego roku. W związku z tym nie ma możliwości zabezpieczenia środków inwestycyjnych związanych z tym zadaniem - dodaje.
Wiceprezydent przyznaje jednak, że skatepark w Śródmieściu byłby "wielką atrakcją, która spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców".

Film z końca grudnia 2020.Rozwiązaniem wniosek do Budżetu Obywatelskiego?Wiceprezydent Aleksandrowicz wskazał inną propozycję, która może przynieść oczekiwany efekt w postaci realizacji inwestycji z miejskiej kasy.

- To rozwiązanie polega na złożeniu wniosku dotyczącego realizacji projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2022, spełniając obowiązujące kryterium ogólnodostępności, czyli umożliwienia korzystania z inwestycji wszystkim mieszkańcom Gdańska - wskazuje Aleksandrowicz.

Wszystko o Budżecie ObywatelskimSamo złożenie wniosku do BO nic jednak nie da. By projekt trafił do realizacji, musi jeszcze wygrać głosowanie mieszkańców, a konkurencja zawsze jest duża.

- Szkoda, że miasto nie wygospodaruje na ten cel środków, bo mieszkańcy ulic przyległych do Skweru Młodej Polski coraz gorzej znoszą obecność miłośników deskorolek - komentuje stanowisko miasta radny Majewski.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (119)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane