• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Skażona woda i zdechłe ryby w zbiorniku na Kokoszkach

bra
31 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (179)
 • Po powierzchni zbiornika pływają aeratory - urządzenia do przewietrzania, napowietrzania i natleniania wody.
 • Aeratory to urządzenia do przewietrzania, napowietrzania i natleniania wody.

W zbiorniku retencyjnym Strzelniczka IIMapka na Kokoszkach doszło do skażenia wody. W efekcie zdechło kilkaset ryb. Trwa natlenianie wody, by uratować pozostałe żyjące w zbiorniku stworzenia. Wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną skażenia, które przedostało się też do pobliskich rzeczek Strzelniczki i Strzelenki, która ma połączenie z Radunią.Czy zjadł(a)byś rybę żyjącą na co dzień w zbiorniku retencyjnym?

Pierwsze zgłoszenie o skażonej wodzie w zbiorniku pojawiło się już w minioną niedzielę.

- Jeszcze tego samego dnia pobrane zostały próbki. Wynika z nich, że poziom tlenu w zbiorniku jest niski, a przewodność dwukrotnie przekroczona, co może świadczyć o pojawieniu się jakiejś substancji, ale raczej nie ścieków bytowo-gospodarczych - mówi Ryszard Gajewski, prezes miejskiej spółki Gdańskie Wody.

"Cebulowy" zapach i setki śniętych rybWoda w zbiorniku jest mętna i unosi się z niej "cebulowy" zapach. Od zeszłego tygodnia codziennie wyławiane są śnięte, czyli zdechłe ryby, ale ich liczba się zmniejsza.

 • Ze zbiornika wyłowiono już kilkaset śniętych ryb i wciąż trafiają się kolejne, ale ich liczba maleje.
 • Ze zbiornika wyłowiono już kilkaset śniętych ryb i wciąż trafiają się kolejne, ale ich liczba maleje.
Po powierzchni zbiornika pływają obecnie aeratory - urządzenia do przewietrzania, napowietrzania i natleniania wody. Trwa walka o to, by uratować chociaż część żyjących jeszcze w zbiorniku zwierząt.

Sprawdzane są instalacje lotniskoweNa co dzień do zbiornika trafiają m.in. ścieki z pobliskiego lotniska. Czy to tam mogło być źródło skażenia?

- W niedzielę zamknęliśmy kanały, którymi woda z lotniska spływa do zbiornika Strzelniczka II. Sprawdzamy systemy oraz instalacje i badamy pobrane próbki - mówi Tomasz Kloskowski, prezes portu lotniczego w Gdańsku.
Prezes informuje, że w zbiorniku, w którym gromadzone są ścieki po odladzaniu samolotów, wykryto niewielką nieszczelność. Mogło się nią wydostać jednak nie więcej, niż 0,1 proc. ścieków, które i tak po kilku dniach ulegają biodegradacji.

- Ścieki po procesie odladzania samolotów i płyty lotniska są najpierw gromadzone w naszych zbiornikach przez co najmniej sześć dni, bo tyle trwa proces ich biodegradowania. Dopiero po tym czasie płyną do zbiornika retencyjnego.
 • Do zbiornika Strzelniczka II na Kokoszkach trafiają ścieki m.in. z lotniska.
 • Pierwsze informacje o skażonej woda i zdechłych ryby w zbiorniku Strzelniczka II na Kokoszkach pojawiły się już w niedzielę.

Woda w kranach jest bezpiecznaCzy w związku ze skażeniem woda w gdańskich kranach jest bezpieczna?

- Stacja ujęcia wody w Straszynie jest monitorowana przez całą dobę, 365 dni w roku. Od czasu skażenia zbiornika parametry wody nie zostały ani razu przekroczone, są w normie - uspokaja Magdalena Rusakiewicz, wiceprezes Gdańskich Wodociągów.
Wciąż nie wiadomo, co było źródłem skażenia ani jaka substancja za nią odpowiada. Trwa badanie próbek w laboratorium. Wyniki maja być znane w kwietniu.
09:19 2 KWIETNIA 23

Skażenie Strzelniczki (19 opinii)

Wieść gminna niesie, że to ze względu na syf z samolotów, który dostał się do zbiornika retencyjnego, a następnie do rzeki. Jest ktoś w stanie to zweryfikować? Czy będzie jak z Odrą gdzie sąd w Gliwicach stwierdził, że winnego brak :)
Wieść gminna niesie, że to ze względu na syf z samolotów, który dostał się do zbiornika retencyjnego, a następnie do rzeki. Jest ktoś w stanie to zweryfikować? Czy będzie jak z Odrą gdzie sąd w Gliwicach stwierdził, że winnego brak :)
bra

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (179)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane