Fakty i opinie

Skiba: typuję imprezę, która łączy Gdańsk i Gdynię

Statuetka trafi do rąk organizatora jednej z sześciu nominowanych imprez w kategorii Młody Duch Trójmiasta.
Statuetka trafi do rąk organizatora jednej z sześciu nominowanych imprez w kategorii Młody Duch Trójmiasta.

Do 16 października czytelnicy Trojmiasto.pl mogą głosować w IV edycji niezależnego plebiscytu "Skrzydła Trójmiasta". Dziś przedstawiamy walczących o głosy w kategorii Młody Duch Trójmiasta.W tej kategorii zebraliśmy imprezy nieszablonowe i niestereotypowe. Nieco wariackie, nieco szalone, organizowane przez zakręconych ludzi, dla szukających mocnych wrażeń odbiorców. Innymi słowy: dla młodych, ale niekoniecznie ciałem, lecz przede wszystkim duchem.

Co o nominacjach sądzi trójmiejski showman Krzysztof Skiba

Krzysztof Skiba
Krzysztof Skiba fot. Ireneusz Gębski
Postawiliście mnie przed bardzo ciężkim wyborem. Wszystkie imprezy są bardzo interesujące i w oryginalny sposób prowadzone.

Mam trzy typy. W mojej głowie toczy się bitwa pomiędzy Baltic Games, Metropolia jest Okey i Soundrive Fest.

Chyba jednak nagrodę Skrzydła Trójmiasta przyznałbym wydarzeniu Metropolia jest Okey. Kartą przetargową przemawiającą za tym festiwalem jest promowanie lokalnych artystów, którzy reprezentują różne "dyscypliny". W Trójmieście, odkąd pamiętam, toczą się bardziej lub mniej widoczne wojenki pomiędzy Gdańskiem, Gdynią czy Sopotem, a impreza już samą nazwą jednoczy wszystkie trzy kulturowo-rozrywkowe światy.

Głosuj na: Baltic Games

Festiwal sportów ekstremalnych Baltic Games na stałe wpisał się w trójmiejski kalendarz wydarzeń dla aktywnych.
Festiwal sportów ekstremalnych Baltic Games na stałe wpisał się w trójmiejski kalendarz wydarzeń dla aktywnych. fot. Anna Szczodrowska/trojmiasto.pl
Bezsprzecznie, Baltic Games to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników sportów ekstremalnych. Dzięki sukcesom osiągniętym w ośmiu dotychczasowych edycjach, festiwal wywindował się do absolutnego europejskiego topu, a tym samym stał się największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Rokrocznie, na specjalnie wybudowanych skateparkach królują: skateboarding i bmx. Tutaj oceniana jest technika, spektakularność i wyobraźnia jeźdźców. Zasada jest prosta: wygrywa zawodnik, który zaserwuje zgromadzonej publiczności największy skok adrenaliny, a ekwilibrystyczne triki rozgrzeją do czerwoności.

W 7-letniej historii Baltic Games uczestnicy z całego globu rywalizowali na trzech różnych arenach Trójmiasta. Po niezbyt udanych odsłonach w Amber Expo zobacz na mapie Gdańska i w Ergo Arenie zobacz na mapie Gdańska, festiwal powrócił do korzeni, do prawdziwego domu, czyli na gdański Plac Zebrań Ludowych zobacz na mapie Gdańska. Impreza to nie tylko kapitalny spektakl na deskorolkach i bmxach, to również szereg atrakcji towarzyszących z koncertami i targami odzieżowymi na czele.

Głosuj na: Metropolia jest Okey

Metropolia jest Okey to świetna okazja do promowania młodych i uzdolnionych.
Metropolia jest Okey to świetna okazja do promowania młodych i uzdolnionych. fot. Joanna Kurkowska/trojmiasto.pl
Trójmiejscy muzycy od siedmiu lat konsekwentnie udowadniają, że Metropolia Jest Okey. Kilkudniowy festiwal wieńczy, a zarazem podsumowuje kulturowo-rozrywkowe wydarzenia, których byliśmy świadkami przez cały rok. Ideą festiwalu jest promowanie lokalnych artystów. Skumulowanie sił wykonawców z Gdańska, Gdyni i Sopotu to ciekawa mieszanka muzyki, tańca i literatury.

Metropolia Jest Okey to w sumie kilkadziesiąt godzin ciekawej muzyki, ale nie tylko. Festiwal to również przedstawienia niezależnych teatrów tańca, pchli targ, przeróżne spektakle i wystawy. A to wszystko w kilku rezydenckich placówkach, m.in. w Parlamencie zobacz na mapie Gdańska, Uchu zobacz na mapie GdyniSfinksie 700 zobacz na mapie Sopotu.

Głosuj na: Night of the Jumps

Fani mocnych wrażeń zakochali się w motocyklowych akrobacjach na poziomie trzeciego piętra.
Fani mocnych wrażeń zakochali się w motocyklowych akrobacjach na poziomie trzeciego piętra. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Wszechobecny warkot silników okraszony zapachem motocyklowych spalin, komplet rozentuzjazmowanych fanów na trybunach i zapierające dech w piersiach loty... na motocyklach - tak wyglądają zawody z serii Night of the Jumps, które począwszy od roku 2011 gościły w progach Ergo Areny zobacz na mapie Gdańska już trzykrotnie.

"Noc skoków" to spotkanie z wirtuozami motocrossowych ewolucji. Śmiałkowie z nadludzką odwagą serwują fanom mocnych wrażeń ekwilibrystyczne loty na poziomie niemal trzeciego piętra, a przy okazji walczą o punkty klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata we Freestyle Motocrossie. Na specjalnym torze wybudowanym z blisko 2 tys. ton mieszanki piasku i gliny swoje popisowe numery prezentowali topowi zawodnicy FMX z trzykrotnym mistrzem globu - Remi Bizouardem - na czele.

Głosuj na: Soundrive Fest

Fantastyczna akustyka klubu B90 sprawia, że każdy koncert brzmi wyjątkowo.
Fantastyczna akustyka klubu B90 sprawia, że każdy koncert brzmi wyjątkowo. fot. Anna Szczodrowska/trojmiasto.pl
Po sukcesie premierowej odsłony Soundrive Fest 2012 w Kolibkach, imprezę przeniesiono do klubu B90 zobacz na mapie Gdańska. Był to strzał w dziesiątkę. Dzisiaj Soundrive Fest to trzy dni pokaźnej dawki alternatywnych brzmień, trzy sceny i w sumie kilkudziesięciu artystów muzyki niezależnej. A to wszystko w klimacie stoczniowego industrializmu. Offowa publiczność festiwalu zasmakowała muzyki alternatywnej, elektronicznej oraz ciężkiej, w przeróżnych aranżacjach artystów z całego świata.

Recepta na sukces trójmiejskiego festiwalu jest prosta - to połączenie wyszukanych wykonawców i wyjątkowego miejsca o zachwycającej akustyce. Soundrive Fest to doskonała forma rozrywki dla świadomych odbiorców, którzy szukają czegoś więcej aniżeli propozycje komercyjnych, wylansowanych gwiazd. Wszystkie trzy edycje tego nietuzinkowego festiwalu zakończyły się nadspodziewanie dużym sukcesem, a wiele osób już teraz zaciera ręce na kolejne "danie" tej muzycznej uczty.

Głosuj na: Tattoo Konwent

Ponoć tatuaż można kochać albo nienawidzić.
Ponoć tatuaż można kochać albo nienawidzić. fot. Sandra Mendelewska/trojmiasto.pl
Dla jednych tatuaż to synonim "oszpeconego ciała", dla drugich to wyrażenie własnej osobowości i stylu bycia. Jedni to kochają, drudzy nienawidzą. Tattoo Konwent - który efektywnie od 2009 roku rośnie w siłę - to zlot miłośników modyfikacji własnego ciała, ale i osób wciąż nieprzekonanych do tatuażu. Drzwi świątyni pomorskiego tatuatorstwa w industrialnych wnętrzach Centrum Stocznia Gdańska zobacz na mapie Gdańska otwarte są dla każdego, bez wyjątku.

Gdańskie święto tatuażu to świetna okazja do przyjrzenia się z bliska pracy kilkudziesięciu tatuażystów z całego świata. Osoby zainteresowane ofertami wystawców mogą na miejscu zafundować sobie nowy tatuaż. Każdorazowo, organizatorzy ogólnopolskiego festiwalu starają się wzbogacić dwudniowy program o rozmaite koncerty, konkursy na najlepsze zdobienie ciała, pokazy akrobacji czy... podwieszania się na hakach.

Głosuj na: Wrak Race

Wrak Race to przede wszystkim walka o przetrwanie, a nie o najlepszy czas.
Wrak Race to przede wszystkim walka o przetrwanie, a nie o najlepszy czas. fot. Maciej Warowny/trojmiasto.pl
Królową sportów motorowych jest Formuła 1 z zabójczo szybkimi bolidami na czele. Trójmiasto ma jednak swojego króla - to Wrak Race, czyli wyścigi zdezelowanych samochodów, przeżywających swoją drugą, a być może trzecią młodość, organizowane na torze w Kolibkach.

Tu priorytetem nie są prędkość czy piekielne osiągi, a tryumfatorem nie zostaje ten, który jako pierwszy przetnie linię mety. Kluczem do zwycięstwa jest wytrwałość rozklekotanych "bolidów". Doceniana jest również kreatywność właścicieli pojazdów, którzy w nieszablonowy sposób zdobią swoje wehikuły. Trzaskające lusterka, wrzące chłodnice i pękające szyby z tumanami kurzu w tle - tak wyglądają wyścigi złomów, które przez 10 edycji przyciągnęły do Adventure Kolibki Park zobacz na mapie Gdyni tysiące fanów "czterech kółek". A to jeszcze nie koniec tegorocznych emocji związanych z rajdami leciwych aut, 18 i 19 października odbędzie się kolejny Wrak Race.

Opinie (80) 4 zablokowane

 • może ??? (5)

  Piłka nożna !!!! :)

  • 11 11

  • tak. (2)

   Gdańsk i Gdynię łączy mecz Lechia-Arka

   • 27 1

   • (1)

    W nienawisci:-)

    • 3 0

    • ostatnie szczere uczucie na tej planecie.

     • 1 0

  • kto to jest Skiba ???

   ???

   • 6 3

  • Nigdy w życiu

   Żadna piłka nożna

   • 1 2

 • skiba- trojmiejski showmam (7)

  Troche was ponioslo :)

  • 62 11

  • Nie lubię tego pajaca.

   • 16 5

  • Szołmen

   co ten kolo wyprawia to typ stracha na wróble a każdy artysta nim porusza
   dla zabawy pospólstwa.... nie śmieszne i wszystko takie naciągane.
   Ciekawe jaka dole musi odpalać by z Big Cycem sie pokazywać !

   • 4 1

  • racja 20-30 lat temu skiba to byl skiba, teraz parodia samego siebie. Roztrzesiony, wyrzucajacy z siebie malo smieszne teksty starszy pan. Kiedys byl fajny, jak bylo sie przeciwko czemu buntowac to dawal rade, a teraz? O czym buntownicy sprzed 30 lat moga pisac? Wolnosc szaleje, a co? na rzad, politykow maja gadac? Ile mozna.

   • 3 1

  • trójmiejski to on by był jakby z gdyńskim pajacem Jachimkiem siły połączył

   a tak to jest tylko gdański "szołmen"

   • 4 2

  • kur...naprawdę jestem pod wrażeniem waszej wiedzy, historycy nowych dziejów powyżej roku 2013 (2)

   Skiba był performancem w czasach kiedy wszystko było tak pospolite i jednolite, że wystarczyło ogolić się na łyso, żeby wprawić w osłupienie społeczeństwo, nie mówiąc o tym, że dobrze igrał sobie z ówczesnej władzy ryzykując pały na swoje plecy. Za to wy krytykanci potraficie chlapnąć browca, obejrzeć filmik akcji i napisać jakiś hejt-poemat na forum o ludziach którym razem wzięci nie sięgacie do pięt. Po kolei od góry pochwalcie się swoimi osiągnięciami, w czym przebiliście tego "błazna" ?

   • 3 3

   • Skiba był prekursorem obrzucania się g()vnem na scenie (1)

    został wykreowany jako część chorego stada totartu w chorych czasach, gdy nie było nikogo, kto powiedziałby mu, że obrzucanie się g()vnem to nie jest sztuka.

    pisarz bez pióra
    wolakista bez głosu
    intelektualsita bez wiedzy
    błazen jako autorytet, kolejny błazen na świeczniku

    • 3 1

    • dobrze powiedziane

     jeszcze można dodać d*poliż obecnej władzy

     • 1 1

 • )

  Ja lubię Klub Pokład w Gdyni-dobre tańce,muza nie tylko dla gimbusów...ostatnie 2 soboty udane)

  • 18 4

 • Skiba

  kawiorowy "buntownik"

  • 49 10

 • A kto to jest Skiba? (7)

  No tak, dobrze ktoś napisał "kawiorowy buntownik". Pajac, który w bezpieczny dla władzy sposób kanalizuje różne emocje.

  • 51 12

  • Zanim jeszcze twoja mama spotkała twojego tatę (6)

   To Skiba parę razy pałą od zomowców oberwał, kawiorowy buntowniku z wpotylice.pl.

   • 16 17

   • wiele osób dostało. a Skiba to żałosny festyniarz. (1)

    jego naturalne środowisko to remiza, a robi za autorytet od spraw kultury.

    • 10 8

    • kodym go pojechał - krótko i treściwie

     robi z siebie rompuja za y..e 200 zeta...

     • 4 2

   • oczywiście, tak jak Niesio/ł chciał wysadzić pomnik Lenina..ale też chciał tylko (1)

    dostać pałą od ZOMO? ale mi wyczyn i co z tego wynika?

    • 6 2

    • Albo jak jeden taki, co chciał być internowany

     (na Księżyc)

     • 0 0

   • (1)

    Za mało oberwał!!!

    • 3 0

    • Może oberwał pałka po głowie i dlatego taki jest?

     • 4 0

 • "Wrak race" jest codziennie, na każdej ulicy szerszej, niż 2x1...

  Sorry, takich mamy diagnostów i taką drogówkę.

  • 27 0

 • To ja typuje wspolny tani bilet metropilitalny do 100zl (2)

  dzieki ktoremu dojedziemy w kazda czesc trojmiasta i na kazda impreze bez korkow. bilet do 100zl wspolny dka pkm.skm i ztm

  • 36 3

  • Żeby jeszcze więcej biedoty jezdziło komunikacją? Bilety po 50zł/dziennie (1)

   • 0 14

   • biedoty? malutki jestes chłopczyku. szanuj ludzi i siebie

    • 17 0

 • Świąteczna szopka

  Abp Sławka. Ministranci, wino, śpiew. Na akordeonie ktoś przygra ......

  • 8 5

 • Derby Trójmiasta

  zdecydowanie

  • 20 2

 • Skiba jesteś dnem artystycznym - aż dziwie się że ciebie jeszcze gdzies ktos zaprasza

  • 37 25

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.