• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Skończył się marsz pracowników Energi

Robert Kiewlicz, Wioletta Kakowska-Mehring
27 czerwca 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
aktualizacja: godz. 13:50 (27 czerwca 2013)

Zobacz jak przebiegała czwartkowa manifestacja pracowników Energi w Gdańsku.


Zakończono manifestację i pikietę pracowników Grupy Energa. Związkowcy sprzeciwiają się zwolnieniom i restrukturyzacji w spółkach Grupy. Przez Wrzeszcz pod siedzibę zarządu Grupy Energa przemaszerowało ok. 1 tys. osób. Akcja przebiegła spokojnie, ale nie obyło się bez korków.Aktualizacja 13:50 Zakończyła się akcja protestacyjna. Związkowcy spokojnie opuszczają plac przed Olivią.

Aktualizacja 13:20 Nikt z zarządu Energi nie wyszedł do protestujących. Petycję od delegacji związkowej odebrał Mirosław Czapiewski, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Energa SA.

Aktualizacja 13:05 Związkowcy liczą na to, że wyjdzie do nich ktoś z zarządu Energi. Chcieliby wręczyć mu postulat zaprzestania restrukturyzacji firmy. Przypomnijmy: pracownicy Energi mają gwarancję zatrudnienia do 2017 roku, ale po tym terminie firma będzie mogła dowolnie redukować swój personel.

Aktualizacja 12:53 Protestujący są na placu przed Halą Olivia. Odczytano petycję, która zostanie przekazana władzom Grupy Energa. Nie przewiduje się już zakłóceń w ruchu drogowym. Na parkingu na tyłach Hali czekają na związkowców autokary.

Związkowcy dotarli pod Halę Olivia, w pobliże głównej siedziby swojej firmy, która mieści się w Olivia Business Centre. Jednak kierowcy muszą się liczyć z tym, że powstałe podczas manifestacji korki będą się rozładowywać jeszcze przez kilkadziesiąt minut. Związkowcy dotarli pod Halę Olivia, w pobliże głównej siedziby swojej firmy, która mieści się w Olivia Business Centre. Jednak kierowcy muszą się liczyć z tym, że powstałe podczas manifestacji korki będą się rozładowywać jeszcze przez kilkadziesiąt minut.


Aktualizacja 12:30 Protestujący już dotarli pod Halę Olivia. Cały parking pod obiektem otoczył kordon policji.

Związkowcy przed Halą Olivia, gdzie odbędzie się pikieta. Związkowcy przed Halą Olivia, gdzie odbędzie się pikieta.

Manifestanci przed Halą Olivia. Manifestanci przed Halą Olivia.


Cała aleja Zwycięstwa zakorkowana jest autami próbującymi wydostać się ze śródmieścia Gdańska w kierunku Wrzeszcza.


Aktualizacja 12:17 Służby prewencyjne policji stoją po obu stronach al. Grunwaldzkiej. Czekają na protestujących. Swoją ochronę ma też Olivia Business Centre, gdzie mieści się siedziba Grupy Energa. Kompleks biurowy ogrodzono barierkami.

Policjanci zbierają się przed dotarciem kolumny związkowców.Olivia Business Centre, gdzie mieści się siedziba Grupy Energa ogrodzono barierkami. Olivia Business Centre, gdzie mieści się siedziba Grupy Energa ogrodzono barierkami.

Trzeba przyznać, że przygotowano się na manifestację. Na całej trasie przemarszu postawiono przenośne toalety. Rządek toalet pod Halą Olivia. Trzeba przyznać, że przygotowano się na manifestację. Na całej trasie przemarszu postawiono przenośne toalety. Rządek toalet pod Halą Olivia.

Pod Halą Olivia zebrano spore siły policji. Pod Halą Olivia zebrano spore siły policji.


Aktualizacja 11:47 Manifestacja już mija Galerię Bałtycką.

Niestety, przemarsz wyraźnie daje się we znaki kierowcom, próbującym przejechać przez Wrzeszcz.Korek aut za kolumną demonstrantów.Aktualizacja 11:30 Związkowcy przechodzą przez centrum Wrzeszcza. Idą szybciej, niż zapowiadali. Pod siedzibą Energi powinni być około godz. 12:00.

Marsz związkowców Energi w Gdańsku.Po przejściu kolumny policja otworzy wyjazdy z bocznych ulic na al. Grunwaldzką.

Cukier krzepi, Energa wykańcza - to główne hasło dzisiejszej manifestacji w Gdańsku.

Aktualizacja 11:25 Manifestacja zbliża się do skrzyżowania z ul. Miszewskiego i Do Studzienki. Według naszych szacunków maszeruje ok. tysiąca osób. Idą spokojnie.

Związkowcy Energi maszerują już al. Zwycięstwa i al. Grunwaldzką Związkowcy Energi maszerują już al. Zwycięstwa i al. Grunwaldzką


Aktualizacja 10:46 Protestujący wyruszyli już spod siedziby Energi Operator. Idą w stronę Węzła Kliniczna. Mają do przejścia ok. 7 kilometrów. Zajmują dwa pasy ruchu.
Mieszkańcy posłuchali apeli policji. Ulice Wrzeszcza są puste. Mieszkańcy posłuchali apeli policji. Ulice Wrzeszcza są puste.

- Chcemy wykrzyczeć całą prawdę o złej sytuacji pracowników Energi, dlatego dziś maszerujemy - powiedział Roman Rutkowski, organizator manifestacji.

Protestujących eskortuje policja. Przemarsz zabezpieczają też służby porządkowe wyznaczone przez organizatorów.

Trasa przemarszu związkowców. Trasa przemarszu związkowców.
Wcześniej, jeszcze przed wyjściem grupy sprzed siedziby Energi, karetka pogotowia potrąciła jednego z protestujących. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

***


Protest rozpoczął się o godzinie 10 pod siedzibą spółki Energa Operator. Związkowcy mają syreny, trąbki i petardy. Na razie jednak jest dość spokojnie. Organizatorzy manifestacji poprosili jej uczestników o zachowanie spokoju i niełamanie prawa. Przypomnijmy, że podczas ostatniej manifestacji związkowców, rzucano jajkami w siedzibę firmy i poniszczono parkujące wokół samochody.

Manifestacja jest zabezpieczana przez liczną grupę policjantów.

Około godziny 10:45 grupa pracowników Energi ma ruszyć ulicami Marynarki Polskiej zobacz na mapie Gdańska, Józefa Hallera zobacz na mapie Gdańska, Stanisława Konarskiego zobacz na mapie Gdańska i al. Grunwaldzką zobacz na mapie Gdańska na parking pod Halę Olivia zobacz na mapie Gdańska. Zaplanowano, że właśnie na terenie parkingu zatrzymać ma się manifestacja. Jeśli byłoby to niemożliwe protestujący mają zająć dwa pasy al. Grunwaldzkiej na wysokości Olivii.

Pracownicy Grupy Energa mają wyruszyć na ulice Gdańska przed 11:00. Pracownicy Grupy Energa mają wyruszyć na ulice Gdańska przed 11:00.


Niestety, w związku z przemarszem wystąpią utrudnienia w ruchu, łącznie z czasowym zamknięciem wymienionych ulic. Problemy mogą potrwać nawet do godz. 17. Policja apeluje do kierowców, żeby w miarę możliwości omijali ten rejon Gdańska i korzystali z objazdów. Utrudnienia będą także w kursowaniu komunikacji miejskiej. W rejonie ul. Marynarki Polskiej i na całej al. Grunwaldzkiej wystąpią zmiany tras linii autobusowych i tramwajowych. Może dojść do opóźnień. Operacyjne zmiany tras będą komunikowane na bieżąco na stronie www.ztm.gda.pl .

Tuż przed rozpoczęciem protestu związkowców, o godzinie 9, odbył się się briefing prasowy, w którym wziął udział dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Energa SA.

- Nasi pracownicy należą do jednej z lepiej uposażonych grup w kraju. Średnia płaca to ok. 6 tys. brutto - powiedział dyrektor Mirosław Czapiewski. Jak twierdzą władze Energi, związkowcy sprzeciwiają się działaniom władz Grupy Energa, których celem jest wzrost wartości spółki, a tym samym jej akcji należących do pracowników i Skarbu Państwa. Władze Energi zaznaczają, że bez względu na postulaty strony związkowej spółka będzie kontynuowała zapoczątkowane pięć lat temu zmiany.

Miejsca

Opinie (592) ponad 10 zablokowanych

 • Przynajmniej oni nie daja sie (41)

  niewidzialnemu pindolkowi rynku :]

  • 148 299

  • to akurat widzialny pindolek rynku (9)

   Pindolek zwany zwiazkami zawodowymi

   • 75 31

   • a ty jesteś pracodawcą czy co??? (8)

    Kiedy idioci w Polsce zrozumieją że związki zawodowe mogą dla nich jako dla pracowników wywalczyć bardzo dużo, tak jak to się dzieje we Francji, w Niemczech tylko ludzie powinni masowo do nich należeć. Nie rozumiesz, że Polacy są dzisiejszymi niewolnikami, murzynami europy? Pracujemy w najgorszych warunkach w europie, za najmniejsze pieniądze właśnie dlatego że w polsce związki zawodowe są bardzo słabe... to za mało powiedziane, są super słabe, chyba najsłabsze z całego cywilizowanego świata i właśnie dlatego polski pracownik to szmata i śmieć, który nie ma prawa do niczego. A ćwoki, lemingi, takie jak ty łykają tą propagandę liberałów, PO (a wcześniej UW, o której PO jest kontynuatorem) i TVNu że związki to największe zło dzisiejszej Polski, a potem to jeszcze taki bezmyślny gamoń powtarza na przykład na forum... narzekasz na coś co działa w twoim interesie! Popierasz coś co działa przeciwko tobie - rząd.

    • 24 60

    • Akurat Francja to zły przykład... (2)

     ...rozpadającego się w oczach socjalizmu, zbudowanego przez lata na kolonaliźmie. Wyzysku niewolników lub pracowników robiących za miskę strawy, grabieży bogactw naturalnych. Francuzi to najwięksi tchórze i lenie Europy.

     • 33 5

     • tak tylko w tym rozpadającym się socjaliźmie pracownicy mają 1000 razy lepsze warunki niż we wspaniałej liberalnej kwitnącej (1)

      zielonej wyspie, jak to jest że w Polsce pensje są najniższe w Europie, bezrobocie prawie takie jak w upadłych gospodarkach Grecji i Hiszpanii - 15 procent, a 30 kilometrów od tego bezrobocia za zachodnią granicą bezrobocie wynosi 8 procent a pensje są cztero krotnie wyższe? I to mimo tego że w polsce praktycznie wogóle nie ma protestów a jak są to super łagodne przeciwieństwie do chociażby Niemiec gdzie bezrobocie jak już mówiłem wynosi 8%

      • 11 6

      • Biorąc pod uwagę

       Biorąc pod uwagę pracowitość i obowiązkowość Niemców i przedkładając z przeciwieństwa lenistwo oraz kombinatorstwo Polaków, to akurat 8% w Niemczech jest prawdziwym dramatem...

       ... większym niż polskie 13,5%

       • 6 3

    • (4)

     Sami są sobie winni. Po co upolitycznili związek? Teraz mają co mają.

     • 17 5

     • a co jest złego w upolitycznieniu związków (2)

      przestań słuchać propagandy rządu idioto!!!!!!!

      • 7 15

      • Zwiazki to scierwa i tyle

       • 2 4

      • jakbym tych obiboków przełożył przez kolano!!!!

       • 1 4

     • jeżeli PIS zapowiada w swoim programie że wiele postulatów związków spełni

      to według ciebie związek zawodowy powinien przeciwko tej partii protestować czy ją popierać? nie rozumiem twojego zarzutu, dlaczego to ma być coś złego że związek jest upolityczniony, co to wogle znaczy?

      • 5 3

  • duda i reszta trutni do roboty - pisolidarność (22)

   nie maszerujcie za szybo bo sięprzemęczycie -praca to dal was pojęcie abstrakcyjne - nieroby.

   • 79 35

   • A jak nie będzie związków, to kto się sprzeciwi głupim poczynaniom rządu? (15)

    Jeżeli wspiera się tylko wybranych pracodawców, którzy nabijają sobie sakwy, kosztem osób, którym płaci się minimalnie albo zatrudnia na czarno, to kto ma siłę się przeciwstawić? Na rynku pracy coraz większa pustka. Bezrobocie idzie w górę, to gdzie mają iść do roboty?

    • 22 20

    • taa i sposobem jest zwiększenie presji na pracodawcy - he he he dobre (7)

     juz zwiększaliście nciski na Stocznie - no i mamy teraz rdzewiejśce tony stali

     • 23 5

     • stocznia upadła dlatego że związki w Polsce są bardzo słabe i nie sprzeciwiły się rządowi tuska który tą stocznie de facto (6)

      zlikwidował

      • 13 27

      • Stocznia Gdynia padła bo była (1)

       niedochodowa .Budowała samochodowce dla armatora z państwa isrrael ramiego u.Wszystkie statki ze stratą 30- 40% .Czemu polski podatnik miał do nich dopłacać .A żaden zarząd stoczni za to nie odpowiedział za niegospodarność przed sądem .Związkowcy z s też popierali ramiego u

       • 24 6

       • była tak samo "dochodowa" jak stocznie niemieckie, francuskie, hiszpańskie, greckie, które mają się wspaniale

        otrzymują pomoc od rządów, dotacje - i nikt nie myśli o ich zamykaniu, czy likwidowaniu, polski rząd był jedynym w Europie, żaden inny rząd na świecie nie zdecydowałby się na likwidacje stu tysięcy miejsc pracy lekką ręką, właściwie bez żadnej dyskusji po prostu ktoś tam gdzieś tam powiedział że Polska powinna ewentualnie zamknąć, więc tusk zamknął, kłamiąc przy tym, bo przecież ten człowiek prawie zawsze jak otworzy usta to kłamie, że wprowadzą iinwestora z Kataru który uratuje stocznie

        • 8 7

      • no to chłopie mnie ubawiłes Tusk zlikwidował stocznie bo związki były za słabe (2)

       spadłem z krzesła ...szczególnie słabiutkie były własnie w stoczniach hahaha. a i jeszcze jedno rozumiem ,ze te 6 lat temu jak padły to po prostu decyzja Tuska a nie zaniedbaniami i działaniami Solidaruchów którzy za cene rentowenosci bronili nierealnej stopy zatrudnienia i niszczacych biznes przywilejów . ChŁOPIE PROPONUJĘ SKOŃCZYĆ JAKIES STUDIA BO PO ZAWODÓWCE TEZY EKONOMICZNE SA KOMICZNE

       • 25 11

       • dokładnie tak! jakby milion ludzi wyszło na ulice przeciwko decyzjom tej kanali (1)

        to by szybciutko z podkulonym ogonem i przeprosinami znalazł sposób na uratowanie stoczni, tak jak znalazł kasę dla matek pierwszego kwartału i tak jak wycofał się z ACTA, przestań żyć w świecie fantazji rządu tuska i jego propagandy!

        • 9 12

       • mamy demokrację

        niestety (niestety, bo uważam że powinien być jakiś cenzus) każdy może głosować i wybieramy władzę w drodze GŁOSOWANIA a nie manifestacji. nie chodzi o to kogo zwolennicy głośniej krzyczą, spalą więcej opon itd. tylko kto ma więcej głosów (czytaj zwolenników którzy zdecydują się na niego zagłosować; nawet oddając głos na jedną czy druga kaczkę jako mniejsze zło, przy urnie jesteś jej zwolennikiem). a jeśli np uważasz że wybory są manipulowane, to możesz zawsze złożyć protest i zostanie on rozpatrzony.
        to to wygląda w demokracji i na razie na horyzoncie nie widać lepszego systemu na który byłoby przyzwolenie społeczne.

        • 0 1

      • stocznia podała

       Stocznię zlikwidowali bo wszyscy mieli już dość dopłacać do niej, na pensje min. związkowców...

       • 0 2

    • TAK MASZ RACJĘ! (6)

     Po jakie licho nam rząd skoro mamy takie mądre związki zawodowe.
     Wszyscy związkowcy do Warszawy i rządzić z Dudą na czele.

     • 24 5

     • taki rząd to naprawde nie jest nikomu w polsce potrzebne już wole Dude (5)

      • 8 18

      • chyba Dude z Lechii a nie pijaczka karerowicz z pis olidarności (4)

       te świńskie oczka rzadne koryta - śmieszny koles kótry stan wojenny obejrzał podobnie jak jego guru Kaczor w tv

       • 10 9

       • ależ w tobie nienawiści, od razu widać że jesteś z PO (3)

        zapite wredne oczka to ma twój idol i guru tusk, śmieszny tusk który stan wojenny oglądał nie gdzie indziej jak tv

        • 7 9

       • hehe, ale śmieszne (1)

        nagłówek pięknie pasuje do treści wypowiedzi.
        tak właśnie wyglądają katole w pl
        "Ci modlący się co rano i chodzący do kościoła chętnie by zabili ciebie tylko za kształt twego nosa" ;)

        • 6 2

       • nie jestem katolikiem tuskowy propagandysto, kolejna rzecz w której się pomyliłeś

        • 4 5

       • Nie o tusku pisze idioto

        Tylko o sobie bo ja w przeciwienstwie do dudy i kaczora stan wojenny mam w nerkach obitych przez ub i jak patrze na te rzadne wladzy swinskie oczka i slucham tej podpinki pod solidarność to wymiotowac sie chce. Ps. Nie glosowalem na po tylko ograniczoni ludzie patrza przez pryzmat partii politycznych.

        • 2 3

   • przestań chlać alkoholiku
    i pisać głupoty

    • 4 3

   • rząd z tuskiem na czele to nieroby i patałachy, łachu (4)

    • 8 14

    • nie chaiło sie nosic teczki trzeba ciągnąc dzis woreczki łachu - do roboty robolu (3)

     • 10 8

     • (2)

      Widzę że jest wysyp POkemonów na trójmiasto.pl

      • 10 7

      • a to nic nowego, propagandyści bolszewickiej PO są na tym portalu dominującą siłą (1)

       • 5 8

       • bo są w trójmieście dominującą siłą.

        trójmiasto to nie pod-Rzeszowska wieś. tu się nie tańczy jak proboszcz zagra.

        • 1 2

  • Związkowcy to specjaliści od rozkładania zakładów. (2)

   Oprócz zadymy i permanentnego sprzeciwu nie mają nic do zaproponowania. Wykończyli już niejedno przedsiębiorstwo, przykładem polskie stocznie.

   • 49 12

   • Dokładnie, jak u mnie w pracy zaczyna się robić zła atmosfera to idę do innej. Ale jak ktoś nie robił nic przez całe życie, przypadkiem dostał posadę to o nią walczy. Wie, że następną znaleźć będzie mu trudno i może jeszcze będą kazać pracować.

    • 38 6

   • związkowcy

    Protestują bo mają taką możliwość, wszyscy wokół pozwalają by czuli się silni i bezkarni. Kosztem reszty społeczeństwa domagają się kolejnych przywilejów. Co to znaczy, że chcą dalszej gwarancji zatrudnienia? O tym decyduje rynek, koniunktura a nie sztuczne utrzymywanie kosztów. Komuna się skończyła! Niech idą do prywaciarza to zobaczą jak się pracuję. Podpisując umowę godzisz się na pewne warunki i na nich pracujesz a nie demonstrujesz na ulicach swoje niezadowolenie i żądania, utrudniając życie innym. Mają niezłe pensje + tani prąd dla swoich rodzin więc niech nie narzekają'

    • 2 1

  • A kto za to zapłaci? (1)

   Za wysokie wynagrodzenia pracowników firmy ENERGA płacimy w rachunkach za energię. Za ich pajacowanie na ulicach też zapłacimy w rachunkach za energię.

   • 41 5

   • a kto płaci za kiecki dla żony tuska i garnitury, cygara, wina i przeloty gd-waw i spowrotem???

    • 5 5

  • (1)

   Haha a potem politycy wam wmawiaja ze niskie zarobki to wasza wina, zla edukacja to wasza wina, smieciowe umowy to normalna sprawa a potem cebulaczki na saksach dziwia sie ze mozna normalnie zyc i pracowac i po to wlasnie sie zwiazki.

   • 7 9

   • tylko że "na saksach"

    ich STAĆ na socjal nas nie. stać ich dlatego że eksportują produkty (produkt to nie tylko węgiel i stal, ale również technologia, podzespoły, itd) i koszą za to kasę w europie i na świecie. a my? my od nich to kupujemy (po części dlatego że musimy - są w 100% polskie samochody? ;) ) i finansujemy niemieckie, francuskie, włoskie związki dlatego "tam jest lepiej, a tu nie"

    • 7 1

  • średnio 6 tys brutto

   a forumowicze akceptujący i popierający tych obiboków ciągną na najniższych krajowych dorabiając na czarno.
   szlag mnie trafia obserwując tych obiboków, których jedynym zawodem w życiu jest bycie związkowcem...

   • 5 3

 • rozpędzić gazem tę bandę darmozjadów!!!! (32)

  • 457 172

  • Myślę że żeby coś zmienić , są jeszcze za mało wkur..ni. (2)

   Ale władza działa we właściwym kierunku aby to osiągnąć

   • 33 44

   • Związkole właśnie nie chcą zmian, czytaj uważnie. (1)

    Chcą tylko doić obecny system.

    • 79 22

    • nie za moje pieniądze!! WON!!!!

     • 40 14

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • kim jesteś że chcesz ludzi traktować gazem (3)

   • 13 20

   • (2)

    No właśnie, gazem można traktować zwierzęta, do ludzi się strzela

    • 20 11

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

    • Zwłaszcza do takich o trzyliterowych nickach

     • 5 0

  • Protest (1)

   A ty co jesteś z tych co wyzyskują ludzi .

   • 9 19

   • może jest po prostu..

    z tym którzy chcą tamtędy normalnie przejechać, i nie chcą ponosić kosztów gwarancji zatrudnienia w rachunkach za prąd.

    • 30 3

  • kim jesteś że ludzi chcesz gazować?

   ujawnij się

   • 10 12

  • idiota (7)

   To ciebie powinni rozpędzić gazem z przed komputera, ludzie walczą o swoje i tylko świnią to się nie podoba.

   • 13 33

   • Panie "logiczny" - (4)

    "świniom" jak już.
    Zabierz się logicznie za naukę rodzimej mowy zanim następnym razem zabierzesz głos.

    • 19 10

    • ile ci płaci rząd Tuska za tą propagandę, i pytanie techniczne, czy kasy dostajesz bezpośrednio z centrum informacyjnego rządu (3)

     • 6 15

     • DOBRE :D (2)

      ja myślę że za tą wypowiedź pani/pana FD to płaci prof. Miodek i Bralczyk a nie rząd Tuska :D

      • 6 4

      • Nie przejmuj się, (1)

       do tępego buraka i tak nie dotrze. Bo zamiast dostrzec problem w sobie, woli węszyć spiski.

       Choć na głupotę nikt jeszcze lekarstwa nie wymyślił, warto ją piętnować, żeby ten kraj już całkowicie nie skarłowaciał umysłowo. Co prawda to walka z wiatrakami, ale odrobina idealizmu nie zawadzi ;)

       • 6 2

       • @FD "do tępego buraka i tak nie dotrze"

        czyli... chcesz nam powiedzieć... że do ciebie i tak nic nie dotrze?

        • 2 6

   • O swoje? A dlaczego moim kosztem?

    • 13 3

   • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • nie potrzeba gazu wystarczy przyjżeć sie jak "pracują" i dac wyiedzenia (6)

   nierobów i pijaków tam nie mało :)

   • 18 8

   • no własnie. (4)

    a czy związkowca można zwolnić tak po prostu?
    jakie mają JUŻ gwarancje zatrudnienia?
    jak wysokie mają odprawy?

    czy faktycznie można im tak poprostu dać wypowiedzenia?

    • 9 4

    • wystarczy ,ze udowodnisz np. zejest pod wpływem - wtedy kolesie nie pomogą (2)

     • 2 1

     • no, tak. (1)

      ale zabawna byłaby scena w której związkowcy biliby się z przedstawicielami pracodwcy, policji czy kto tam to sprawdza, żeby tylko ich nie skontrolować alkomatem :D

      • 6 2

      • użyteczni idioci

       z was - dziś oni jutro wy.
       Odprawy jełopie to mają prezesi, wysokie rachunki to nie przez pracowników tylko prezesów i ich mocodawców. Ale jak się tv ogląda to tyle się wie jak opinie wyżej...

       • 0 2

    • Nie ma czegoś takiego jak odrpawy przy zwolnieniu. Odprawa jest jak sie sam zwolnisz,a to jest różnica,bo póxniej pracodawca powie że każdy sie sam zwalnia :)

     • 0 0

   • dokładnie! jak za Stalina/Bieruta! aaaa co!!!

    • 0 0

  • Darmozjadów?

   Donka tam nie ma.

   • 6 9

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Obrzucili karetkę kamieniami bohaterowie wielcy. (2)

   Zgadzam się- słyszeliście, że obrzucili kamieniami karetkę pogotowia (kierowca cofając w ucieczce potrącił jednego z protestujących)? Brak słów po prostu na takich ludzi.

   • 7 3

   • bydło nie ludzie.

    śmierdzące związkole

    • 5 3

   • wracaj pod but tuska goebelsowski propagandysto

    • 2 5

  • ale ty głupi jesteś

   • 0 0

 • 6 tys. plus dodatki (34)

  a może jeszcze gwarancje zatrudnienia i płacy dożywotnio. A może jeszcze gwarancje dla dzieci, wnuków, prawnuków ... ? Na gołej dłoni widać co ze stocznią zrobili związkowcy oponiarze. Czas na Energę ? Oby nie.

  • 465 78

  • stocznię zniszczyli związkowcy? (1)

   ile ty masz lat? 12 ?

   • 31 78

   • No a kto?

    No chyba, że Rydzyk zbierając cegiełki na rzekome ratowanie stoczni. AAA i jeszcze ten kapelan-biznesmen co to rozdawał swoją podobiznę na buteleczkach mamrota.

    • 28 4

  • gwarancja zatrudnienia (3)

   A czy wiecie że oni chcą gwarancji zatrudnienia aż do 2022roku!!!! W d...ch sie poprzewracało. Darmozjady ot i co.

   • 97 17

   • 2017 ;) (1)

    • 4 8

    • do 2017 MAJĄ gwarancję pracy

     A chcą ją przedłużyć do 2022:)

     • 27 0

   • Kto zapłacił wam za te opinie skłucające społeczeństwo ?

    Do ludzi myślących: praca powinna być zapewniona każdej istocie ludzkiej rodzącej się na ziemi. Jeśli oni wywalczą miejsca pracy i ich gwarancję to za ich przykładem mogą pójść inni by zapewnić tą podstawową dla życia rzecz wszystkim obywatelom !!! Ale ludzie wolą słuchać kłamstw propagandy kosztownych dla firmy prezesów, których utrzymanie odbija się w rachunkach za prąd !

    • 1 6

  • Oprócz 6000 średniej, dodatków, trzynastek, prezentowych, urlopowych, jeszcze darmowa energia. Średnia to 9000 lub więcej (2)

   To są bezczelne kmioty ! Takich chamów ma pod swoimi sztandarami solidarnosć.

   • 83 18

   • a panie sprzataczki co miesiac w hotelach SPA !!

    • 16 4

   • dokładniej.....

    Średnie wynagrodzenie brutto w Grupie wynosi ok. 6 tys. zł, a dodatkowo pracownicy korzystają z wielu innych przywilejów - doładowania karty prezentowej trzy razy w roku po 740 zł (łącznie 2220 w roku), upustu na zakup energii elektrycznej (ok. 1600 zł rocznie), dopłaty do programu emerytalnego, prywatnej opieki zdrowotnej itp.

    • 60 8

  • przeciętny pracownik Energii spędza latem urlopy na Wyspach Kanaryjskich, Dominikanie, Egipcie ( powyżej 5 gwiazdek), (2)

   zimą to Włochy ( Dolomity, Tylol ) Austria, Szwajcaria, itp.
   Warto protestować...

   • 30 9

   • no i bardzo dobrze, dla mnie to norma a nie luxus (1)

    • 2 6

    • Ty jako pracodawca zajmujesz sie swoim biznesem 24h/dobę, 7 dni w tygodniu w neidziele i święta.

     Oni 8h dziennie, przy czym mogą się spóźnić i wyjść wcześniej.

     • 3 2

  • pracuje 35 lat w Energi, zarabiam 2500 zł na rękę. DWA TYSIĄCE PIĘĆSET złotych polskich (11)

   pracuje 35 lat w Energi, zarabiam 2500 zł na rękę. DWA TYSIĄCE PIĘĆSET złotych polskich

   • 20 49

   • heh

    widocznie Pani/Pana praca nie jest więcej warta. proste.

    • 34 12

   • Kłamiesz!!! (2)

    No i za prąd nie płacisz darmozjadzie!!!

    • 15 7

    • (1)

     Widzę na forum płatnych zwolenników zarządu i POmyleńców

     • 4 3

     • a gdzie mogę się zgłosić po wypłatę?

      jak jesteś taki mądry to powiedz jakie są stawki, i kto wypłaca kasę, bo jeśli można na pisaniu tego co się myśli jeszcze zarobić, to czemu nie..

      • 0 0

   • 35 lat

    35 lat tam pracujesz i nie potrafisz odmienić nazwy firmy?

    • 27 6

   • I przez 35 lat nie nauczyłem się odmieniać nazwy własnej firmy?

    W ENERDZE, a nie w ENERGi.

    Słaby trolling:)

    • 30 2

   • (1)

    o chciałabym przepracować 35 lat w jednej firmie, przez ten czas to pewnie 8 razy zmienię pracę, a nie zapomniała pani dodać wszystkich bonusów, ulg??

    • 16 3

    • było się uczyć

     • 0 2

   • A potrącane raty kredytów i zaliczki

    tego sobie nie liczysz, bo już wydane.

    • 4 0

   • Ale masz dwie ręce, więc daje to już 5000 :)

    • 2 2

   • A ile masz jeszcze kasy z dodatków do tych 2500 na rękę? He!

    • 0 0

  • dodatki, takie jak lewe projekty

   w Enerdze nie liczy się pensja, liczy się fakt bycia przy korycie, z tego jest właściwy zarobek -> lewe projekty

   • 2 2

  • Własnie oni tak mają,

   głównie to dziedziczenie pracy i to z wysokimi zarobkami.

   • 3 2

  • czekam cierpliwie kiedy wyjdą na ulicę pracownicy Urzędów Pracy i wszelkiego

   rodzaju urzędów skarbowych, wojewódzkich, zusów, srusów....
   no czekam

   • 6 0

  • Stoczne załatwiła specustawa przygotowana przez PO, usuwająca Niemcom konkurencję (1)

   Stocznie niemieckie w latach kryzysu otrzymały pomoc od UE, bo niemcy nie chcieli likwidacji dochodowej gałęzi gospodarki, która daje ludziom w całych niemczech pracę - specjalna chemia (farby morskie, masy uszczelniające, zalewy odporne na słoną wodę i UV, ogniotrwałe materiały itp.), stalownie (specjalne blachy trudnordzewiejące, odporne na kruche pękanie - co jest wazne w konstr. spawanych), ogromne silniki okrętowe, oprawy oswietleniowe wodoszczelene, radiokomuninkacja i radionawigacja. Ale u nas ktoś rzucił hasło "nierentowne" - chociaż pomoc jaką otrzymały stocznie w porówaniu do wypracowanych przez nie zysków w latach ubiegłych była mała. A w porównaniu do kasy jaką dostały te zakłady u niemców... Ech, szkoda gadać.

   Stocznie to jedne z niewielu w Poslce zakładów które tworzyły wartość dodaną w gospodarce - bo pieniądze na te statki szły od zagraniczych armatorów. A nie od ograbianego polskiego społeczeństwa.

   • 6 2

   • Masz rację ale większość tego nie zrozumie. W Polandii zniszczy się każdego człowieka, który jest inteligentny, mądrzejszy lub ciut bogatszy od ogółu. Zazdrość, zawiść, warcholstwo to najlepsze polskie produkty.

    • 0 0

  • ŚREDNIO - najpierw pomyśl

   • 1 2

  • Jakie to typowe dla ignorantów (1)

   pracownik fizyczny nie dostaje na rękę więcej jak 2500 zł. Ale jak doliczysz pensję prezesa i podzielisz na 2 to wyjdzie bardzo duża średnia. A jeśli załogi jest 7000 a prezesów 15 albo jeszcze kilka więcej to sobie wyobraź ignorancie ile muszą ci prezesi zarabiać żeby podbić średnią do 6000zł ??? POwaleni ignoranci lub POdstawieni komentatorzy !!

   • 0 0

   • Po pierwsze ta średnia 6000 to jest BRUTTO, więc średnia na rękę wychodzi ca. 4250.
    I teraz, skoro niby fizol na rękę dostaje 2500, to stanowi to około 60% średniej (nie za trudne na razie?). Ilekolwiek by prezesi nie zarabiali, to sami nie podwyższą średniej o 75% (nie denerwuj się - tu starujemy z 2500, a 4250 to właśnie 175%tej kwoty). Zapominasz po prostu, że:
    - praca fizyczna jest warta nie więcej, niż 2500 (i tak wycenili ją w Enerdze wysoko)
    - oprócz prezesów i fizoli są jeszcze stanowiska pośrednie, z pośrednim wynagrodzeniem
    - powyższe nie uwzględnia bonusów do pensji - rocznie ponad 4000 zł, co daje grubo ponad trzy stówy miesięcznie extra

    • 0 0

  • Obserwuję tę firmę od dłuższego czasu. Interesuję się energetyką. Jeśli w Enerdze ludzie zarabiają po 6 tysięcy złotych to ja jestem kosmitą. Choć biorąc pod uwagę liczbę spółek i liczbę prezesów to średnia rzeczywiście wychodzi wysoka, a spółek jest coraz więcej. Niestety zwykli pracownicy nie mają nawet połowy tego. Po drugie większość pracowników nie ma gwarancji zatrudnienia tak jak opisują to "dziennikarze". Ludzie łykacie propagandę jak zwykłe chłopki pańszczyźniane. Energa nie buduje nowych elektrowni - inwestuje za to w PR - propagandę. Przez takie działanie spółka traci na wartości. Komu na tym zależy? Tym bardziej, że spółka ma zostać wkrótce sprzedana.

   • 0 2

  • Będą Ciebie traktować zawsze jak śmiecia takie zera które są u władzy bo ześ naiwny pseudo liberał.
   A i jeszcze jedno. 6 tysięcy to chyba pisane palcem po wodzie ma pracownik Energi. Tu chyba chodziło o kierownictwo i menadżerów wtedy by się zgadzało że od tej kwoty wpada im miesięcznie!

   • 0 0

 • (12)

  Co ma pół miasta do problemów pracowników jednej firmy? Niech protestuja u siebie, a nie blokują miasto.

  • 375 63

  • Dokladnie!!!! Dlaczego utrudniaja zycie innym???

   • 26 4

  • Całkowicie się z nimi zgadzam. (4)

   Powiem Ci tak. Spróbuj cokolwiek załatwić w Enerdze typu prąd budowlany, przyłącze itp. To jest państwo w państwie, bedziesz czekać na byle co typu odpowiedź na pismo, pół roku... Ich problemy to także twoje problemy, prędzej czy później. Wystarczy że spojrzysz na rachunek za prąd, na nim napisane Energa a to już wystarczy.

   • 10 9

   • (2)

    Wystarczyłoby uwolnić rynek energii, zdjąć rządowe monopole. Ale gdzie tam! Gdzie by to do tych chorych komunistycznych głów dotarło.

    • 11 3

    • W Kaliforni jak uwolniono rynek energii, to dostawcy zaczęli wyłączać generatory,

     aby sztucznie tworzyć niedobory i podwyższać ceny. znając nasze realia, to samo byłoby u nas. Rachunki za prąd poszybowałyby w górę jak rakieta Atlas :)
     Lepsze już regulacje, choć oczywiście bez przesady. Za totalną przeginkę uważam obowiązek zakupu tzw. zielonej energii, czyli kilka razy droższej i nikomu niepotrzebnej energii z generatorów słonecznych i wiatrowych.

     • 7 0

    • Wolny rynek energii to mit. Energetyka to polityka, władza i ogromne pieniądze. Wolny rynek równa się droższa energia w dłuższym okresie (zazwyczaj przez pierwsze 5 lat energia jest rzeczywiście tańsza potem ceny szybują ostro do góry).

     • 1 0

   • Lewizny robią i się na tym dorabiają !!!!

    • 0 2

  • (1)

   Dlaczego władze miasta zgodziły się na taki przemarsz przez miasto i korki? Mogli protestować pod halą Olivia! Pod siedzibą!

   • 14 3

   • bo oni przeslzi spod siedziby spółki

    Energa-Operator SA do siedziby Energa SA. W Oliva Gate jest jeszcze Energa CUW i Energa Obrót, a po drodze minęli jeszcze Energa Obsługa i Sprzedaż w Garnizonie.

    • 6 0

  • ale jakie utrudnienia??? (3)

   większe korki są jak się dwa auta stukną na Grunwaldzkiej niż jak przeszło 1000 ludzi. W dodatku szli w godzinach, kiedy utrudnienia były najmniejsze i ruch był najmniejszy.

   To że radio jest POwskie, trójmiasto.pl też to nie znaczy, ze mamy przejaskrawiać wszytsko i na siłę szukać zadymy, utrudnień i nie wiadomo czego. Owszem związkowcy dali d*py, bo trzeba było wybrać inny motyw przewodni demonstracji:
   1. tworzenie fikcyjnych spółek w Energa przez prezesów,
   2. wydawanie milionów na firmy doradcze,
   3. wycieczki służbowe do stanów itp.,
   4. zatrudnianie na stanowsika dyrektorów kolesi z PO bez wykształcenia, doświadczenia itp.

   Wówczas mieszkańcy byliby bardziej przychylni takim demonstracjom.

   • 3 9

   • Niedługo przeczytam, że nawet gazetka w Lidlu jest POwska (1)

    • 9 2

    • bo jest!

     przecież lidl jest niemiecki. a Tusk miał dziadka w gestapo. przypadek? nie sądze!

     • 0 0

   • Ja nie jestem za PO i przychylna takim demonstracjom nie jestem. Miałam problemy w pracy przez tą blokadę. Czy dostanę odszkodowanie od "pseudo" związkowców- egoistów?

    • 6 2

 • Średnia płaca moja i mojego Prezesa to też 6 000 zł brutto, (6)

  a jak idę ze swoim psem na spacer to mamy średnio po 3 nogi. Od kiedy to średnia o czymś w ogóle świadczy?

  • 202 48

  • Raczej srednia placa twoich wspolpracownikow + prezesa = 6k (4)

   Bo jak srednia twoja i prezesa wynosi 6k, to troche slaba firma... Nie probowales szukac innej pracy?

   • 13 8

   • Jeśli ty z prezesem macie taką średnią to współczuje prezesowi :D

    • 14 5

   • To chyba było w odniesieniu do artykułu, ale co ja tam wiem.

    • 8 2

   • (2000+ 10000)/2 (1)

    • 4 0

    • mogło być gorzej przy tej samej średniej: (1600+10400):2

     • 0 0

  • przy siedmiu tysiącach pracowników już o czymś świadczy

   • 0 0

 • Mam 2800 brutto, czy również powinienem protestować? (29)

  Na tej zasadzie powinno wyjśc na ulice 3/4 Polaków...

  • 372 14

  • Powinieneś. To najniższa w skali państw UE

   • 38 13

  • i czemu nie wychodza? (5)

   Za komuny podniesli cene cukru to byly strajki. teraz mamy wolnosc i kazdy jak baranek pracuje za 2K zamist sie zbuntowac. tych na wiejskiej jest ponad 400 nas jest cala reszta... tylko trzeba sie ruszyc...

   • 32 8

   • Ruszyć i co dalej? Kto potem będzie rządził i jakie zmiany wprowadzi? (3)

    Rewolucje zawsze robią jeszcze większy bajzel.

    • 14 6

    • (2)

     przyzwyczaili was do biedy i nauczyli się nie wychylać, bo na wasze miejsce jest 5 innych... jesteście ofiarami własnej głuPOty, tylko dlaczego ja mam przez to cierpieć?

     • 19 14

     • Do kogo piszesz? Jak ci źle to sam coś zrób, a nie czekaj na innych.

      Inaczej sam jesteś ofiarą.

      • 5 6

     • to zrob "wiosne lodow" jak w afryce

      ... a teraz sie zastanow czy u nich jest po tym tak wspaniale i kolorowo? A zastanowiles sie co potem? Problemem w Polsce jest klasa polityczna gdzie od 89' roku mamy caly czas te same twarze, albo jakis oszolomow w stylu Palikota itp.

      • 3 2

   • do tych na wiejskiej dolicz ich zbrojne ramię czyli policje

    która wiernie i ślepo wykonuje wszystkie prawa i rozkazy tych patałachów z wiejskiej, nękając polskie społeczeństwo

    • 8 7

  • Wow! (2)

   A ja 1800 brutto. Ale jak wyjde na ulice to firma upadnie. Wiec niech jest jak jest chociarz.

   • 10 8

   • jak się czujesz z tym że jesteś niewolnikiem (1)

    który pracuje za wyżywienie i zamieszkanie, tak jak 2000 lat temu pracowali niewolnicy - choć chyba nawet gorzej, bo nie wiem czy ta twoja pensja wystarcza w pełni na wyżywienie i zamieszkanie

    • 13 5

    • Niewolnik nie mógł zmienić miejsca pracy; każdy z nas może. Jak się nie podoba pensja czy praca, to szukaj innej albo załóż własną działalność. Narzekać i domagać się od świata wszystkiego bez wysiłku to każdy potrafi.

     • 9 5

  • (2)

   a ja nie wyjdę na ulice bo mam dziurawe buty, a za tyle ile zarabiam nowych nie kupie

   • 11 6

   • (1)

    Ale na dostęp do internetu, komputer/tablet/smartfon i marnowanie czasu na idiotyczne komentarze cię stać? To masz trochę priorytety popi.przone...

    • 8 3

    • wystarczy już tej rządowej propagandy trollu

     idź na inne forum wychwalać tuska i innych patałachów, nieudaczników bo tutaj już 70% postów to twoje wypociny

     • 4 10

  • Klaszcz dalej

   do końca życia będziesz zarabiał 2800 brutto

   • 11 5

  • To wyjdź!

   • 4 0

  • dokładnie! właśnie dokładnie o to chodzi! (6)

   na ulice powinno wyjść 3/4 Polaków, a dzisiaj jest tak że jest jak wyjdzie ktokolwiek to inni Polacy go atakują wyzywają i krytykują tak jak to się dzieje na tym forum...

   • 16 4

   • (5)

    Problem polega na tym, że wyszli ci, którzy źle nie mają, a chcieliby więcej - związkowców nie ruszysz - z roboty nie wywalisz, ponieważ zaraz będzie larum. Szarego Kowalskiego z 1800,00 brutto, nie będącego związkowcem, wywalą za sprzeciw od razu, bo jak wiadomo, na jego miejsce 10 chętnych jest.

    • 5 1

    • a kto broni Kowalskiemu zapisać się do związku?! to jest właśnie problem (3)

     niewolnicy - bo przecież człowiek który pracuje za 1800zł jest niewolnikiem i to nie jest żadna ironia ani przesada - nie tworzą związków zawodowych i nie walczą o swoje prawa, a jak ktoś walczy to potem na takim forum po nim jadą. To jest przyczyna tego dlaczego Polacy zarabiają najmniej w Europie

     • 3 3

     • To spróbuj zapisać się lub stworzyć związek w prywatnej firmie (1)

      Długo nie popracujesz

      • 2 0

      • tylkko że...

       w prywatnej firmie pracujesz, jeśli wnosisz wartość zarabiasz lepiej, jeśli odbijasz kartę - mniej.
       w enerdze "czy się stoi czy się leży" - związki zawodowe to zakała współczesności, darmozjady żerujący na zwykłych pracownikach - zazwyczaj w spółkach skarbu państwa - tam można sie nachapać....

       • 3 2

     • Twoja wiedza o ekonomii kończy się na tym

      jak policzyć banknoty z bankomatu. płacisz już "portfelem" więc nie pisz dlaczego polacy zarabiają mało, bo nic o tym nie wiesz!

      • 0 1

    • Ciekawe, że strajkują zazwyczaj pracownicy budżetówki

     Domagają się podwyżek, więc państwo da. A co mają do gadania pracownicy firm prywatnych? Najniższa krajowa, żadnych związków. Ale z ich podatku trzeba zabrać na podwyżki dla związkowców. Niech sobie zarabiają ile chcą, ale dlaczego z moich podatków? Czy pomyśleli, że okradają tych najbiedniejszych?

     • 2 0

  • wyjdziesz to już nie będziesz miał po co wracać...

   • 2 2

  • Za mało masz. Gdzie ty żyjesz ? Byłeś w Karlskronie i widziałeś tam ceny (1)

   artykułów spożywczych ? Prawie takie same - do 20 % większe. A wiesz jaka jest tam płaca minimalna ? 14000 zł po przeliczeniu. I ty jesteś strasznie zadowolony ze swojego 2800 zł brutto ??!! To masz słabe ambicje.
   A wiesz że ceny przede wszystkim surowców są determinowane przez światowe giełdy co oznacza że są jednakowe dla wszystkich na świecie ? Złoto, miedź, nikiel i inne kosztują dla wszystkich jednakowo - nie ma zlituj dla Polski, bo tu nisko zarabiają. Dlatego na Zachodzie stać ich na wiele w przeciwieństwie do Wschodu.
   W Polsce mamy mnóstwo brudnych, odrapanych kamienic, a za Bałtykiem u Szwedów takiego czegoś nie uświadczysz - 1/4 ich pensji (3500 z minimalnej płacy) idzie na czynsze. Czyli dużo, i w zamian mieszkają w tym, czym mieszkają - w schludnych czystych domach. Z tego wynika że surowce budowlane kosztują podobnie. Z tego wynika że ceny pod wynajem lokali mieszkalnych w Polsce nie mogą być niskie aby budynki jako tako wyglądały.
   I w tym rzecz że proporcje płacowo - cenowe są u nas zdecydowanie za niskie. Zarabiasz 1800 netto ? A ile zabierają Ci miesięczne świadczenia (czynsz, podatki, jedzenie, inne niezbędne zakupy) ? Przykładowo - 1000 zł ? A Szwedowi ? 14000 płaca - 7000 koszty życia (powiedzmy). Zatem na inne rzeczy (zbędne do życia) zostaje Ci 800 złotych, Szwedowi 7000 złotych - a te inne zbędne rzeczy kosztują podobnie (auta, RTV, AGD, podróże).
   A Norwedzy te proporcje mają jeszcze wyższe - dlatego pełno ich na świecie na wakacjach i nie tylko.
   Proporcje można odwrócić w drugą stronę - zmniejszyć płace i ceny, ale cen na giełdach surowców nie zmniejszysz.
   W Polsce przeszkodą do tych wyższych proporcji jest mała wydajność - pora więc aby pracownicy oprócz żądań płacowych zaczęli zwracać uwagę. I uważam że ci co pracują wydajnie w firmach zagranicznych powinni dobrze zarabiać. Nie rozumiem tego - podobno wydajność w zakładzie Fiata w Tychach jest lepsza od zakładów we Włoszech - to dlaczego pracownicy polscy zarabiają od włoskich kolegów dużo gorzej ? Czynnik geograficzny ?
   I jeszcze jedna ilustracja - narzekamy że leki zachodnie sporo kosztują. Bo kosztują dlatego że tamtejsi pracownicy dostają pensje zachodnie, a nasze leki są tańsze bo polscy pracownicy dostają nasze niskie płace. Bo płaca to koszt, który wpływa na cenę produktu. Chcesz dobrze zarabiać w Polsce w przemyśle farmaceutycznym ? To lek nie może być tani.
   Dlaczego popieram związkowców ? Bo pensje zachodnie nie wzięły się tylko z łaski przedsiębiorców - to mieszanka czynników w tym walki strajkowej.
   Strajki były, są i będą - bo wynika to, że płaca to naturalne zderzenie dwóch pozytywnych interesów (nie ma tak, że zawsze jeden musi być negatywny a drugi pozytywny): pracownik chce zarabiać więcej, a przedsiębiorca nie chce mieć za wysokich kosztów, a płaca to koszt.
   A niskie płace powodują, że konsumpcja kuleje, bo ludzie zarobionych pieniędzy do skarpet nie schowają, a niskie płace powodują że nie mogą w pełni zrealizować nawet niezbędnych wydatków.
   Śmieszą mnie utyskiwania dilerów samochodowych, że Polacy nie kupują nowych samochodów. No bo za co ? Za gównianie pensje ? Skoro ceny aut są takie same jak na Zachodzie. To dajcie przykład i pójdźcie za Henry Fordem, założycielem fabryki samochodów w USA, który na początku XX wieku po wprowadzeniu taśmy produkcyjnej (to technologie, narzędzia i organizacja pracy mają wpływ na wydajność pracy a nie tylko sam pracownik) widząc problemy ze sprzedażą wytwarzanego masowo modelu "T" wpadł na pomysł skąd wziąć nowych klientów. Tym pomysłem było podniesienie płac własnym pracownikom. I w USA dokonała się rewolucja płacowa. Na millennium 2000 roku widziałem serię dokumentalną na Discovery poświęconą XX wiekowi i ta sprawa była omawiana i jeszcze w 1936 roku angielscy przemysłowcy śmiali się z amerykańskich odpowiedników że co oni wyprawiają za fanaberie podnosząc pensje pracownikom.
   Stąd Ameryka jest jaka jest.
   Na razie tyle - A ty Misiu mniej większą ambicję co do swojej wartości i własnych ambicji.

   • 8 9

   • wystarczy ze sie ma wujka i fajną dzieki temu prace

    wtedy mozna wypisywac takie wypociny jak ty bo masz na to czas. Przez ten czas co żeś zmarnował tym pustym wypracowaniem wydajność w twojej pracy spadła o 15%.

    • 4 2

  • dopóki Polacy będą takimi mułami jak Ty, to nic się nie zmieni.

   Tylko później nie sap, że Cię nie stać na auto, dom i wczasy, bo musisz spłacać kredyt i nabijać bogatym lokaty.

   • 4 3

  • do Misia

   Ależ naturalnie, że tak. Poczekaj jeszcze z pół roku a zobaczysz kto zgłosi się po pieniądze pożyczone przez Rostowskiego.

   • 4 0

  • Dobrze powiedziałeś, powinno,

   bo patologią jest, że zarabiamy dwa razy mniej niż hitlerowcy a za wszystko płacimy więcej.

   • 2 4

  • wow. Chciałabym tyle mieć. I po co studia?

   • 0 1

 • zaraz ktoś napisze (15)

  nie podoba się to zmień pracę.
  Dlaczego wszyscy godzą się na to jak jes,t a nie na to jak powinno być?

  • 104 76

  • A jak powinno być Aniu ?

   Lenin powiedział, że kto nie pracuje ten nie je. Wszystkim wszystko po równo ?

   • 28 10

  • (5)

   bo mają jeszcze gorzej i nie chca lepiej tylko chcą tego aby tamten miał tak jak on.
   Tak to jest w Polsce :)

   • 11 4

   • nie to nie tak... (4)

    po prostu niektórzy nie godzą się na specjalne traktowanie wącholi ze związków tylko dlatego że palą opony. z jakiej racji oni mają mieć gwarancje zatrudnienia, a np panie (i panowie) z biedronki nie? wytłumacz mi to proszę

    • 25 2

    • (2)

     Konstytucja zezwala na zwiazki zawodowe. O to walczyli nasi rodzice. Nikt nie zabrania zawiązać zwiazków zawodowych w biedronce. Tylko zeby nie brali tych pijaków, którzy mają dożywotnie posady w największych organizacjach zwiazkowych

     • 5 3

     • (1)

      konstytucja również gwarantuje równość, a kościół nie płacić podatków od nieruchomości. może to co jest w konstytucji nie jest zawsze słuszne...

      • 9 2

      • Zlikwidujmy konstytucje !! Będzie el dordo, takie Polskie !!

       • 4 1

    • a kto mówi że panie i panowie z biedronki nie powinni mieć???

     tylko wytłumacz mi dlaczego o to nie walczą?!?

     • 0 0

  • stwórz własną firmę (4)

   zaciągnij kredyty, zatrudnij ludzi. A potem przyjdzie jakiś kretyn i zrobi w TWOIM zakładzie związki zawodowe. Swoimi roszczeniami doprowadzi do bankructwa firmy i wyjdzie na ulicę krzycząc że jest źle. Takie darmozjady ze związków zawodowych zniszczyły już nie jedną firmę. Dlatego bez litości dla cymbałów z solidarności, opzz i innych... Jak nie mają ochoty pracować, to niech się zwolnią.

   • 9 1

   • marzą ci się czasy kiedy nie było pracowników a byli niewolnicy prawda? (2)

    normalny pracodawca a nie bandyta nie boi sie związków zawodowych tylko z nimi na normalnych ludzkich zasadach współpracuje, ty nadajesz się do obozu koncentracyjnego na kapo, a nie na pracodawce

    • 0 5

    • Jak można współpracować z szantażystami? Jeśli nie bedzie po ich myśli - strajk i nie pracują.

     Jeśli nie będzie po myśli pracodawcy - nie może nic (NIC!!!) zrobić.

     • 2 1