• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Skrzydła Trójmiasta. Nominacje do kategorii Sukces Trójmiasta

Redakcja
26 października 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Uskrzydliliście najlepsze pomysły Trójmiasta


W kategorii Sukces Trójmiasta nominowaliśmy inwestycje, które są dla mieszkańców Trójmiasta powodem do dumy oraz kreują nowoczesny wizerunek naszej metropolii. Już jutro w południe odsłonimy przed wami nominacje do ostatniej kategorii naszego plebiscytu - Poruszenie Trójmiasta.Co można uznać za sukces Trójmiasta? Może to, że mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu w ogólnopolskich plebiscytach lokują się w czołówce zadowolonych z życia? Albo, że gdy w głębi kraju powiemy, że jesteśmy z Trójmiasta, to nasi rozmówcy przeważnie westchną z zazdrością? A może to, że gdy słyszymy o niełatwej sytuacji na rynku pracy, to Trójmiasto nie jest miejscem, w którym odczuwamy to najboleśniej?

To wszystko prawda, ale my zdecydowaliśmy się na coś bardziej konkretnego. Dlatego w naszych nominacjach proponujemy wam ocenę pięciu nowo powstałych w Trójmieście obiektów, z których każdy odniósł sukces na kilku polach. Naszym zdaniem sukcesem jest nie tylko to, że powstały, ale także wpływ, jaki mają na życie mieszkańców Trójmiasta.

***


Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku

Zobacz Centrum Medycyny Inwazyjnej od środka.W czasach, gdy do polskiej służby zdrowia mamy przede wszystkim zarzuty za złą organizację pracy i trwonienie publicznych pieniędzy, w Gdańsku powstał wyjątkowy szpital. Jego trzyletnia budowa pochłonęła blisko 500 mln. zł z budżetu państwa, ale dzięki temu nie przypomina innych placówek w naszym kraju. W specjalistycznych klinikach, wyposażonych jak szpitale z polskich seriali, jest ponad 300 łóżek dla leczonych operacyjnie pacjentów. Centrum, które jest pierwszym publicznym szpitalem powstałym w Trójmieście od ponad 20 lat, działa w strukturze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Sercem nowego szpitala jest blok operacyjny z 15 salami, oddział pooperacyjny oraz oddział ratunkowy, który służy centrum urazowemu.

Sukces tej inwestycji sprawił, że coraz bardziej realne są plany budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

***

Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu

Do zespołów występujących w Ergo Arenie dołączyli ostatnio także piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk.Wygląda na to, że pakiet problemów związanych z halą całkowicie wyczerpał się na etapie jej budowy, bo od jej otwarcia latem 2010 roku, niemal wszystko się udaje. Hala widowiskowo-sportowa na granicy Gdańska i Sopotu szybko zyskała nazwę i sponsora, a także kalendarz wydarzeń wypełniony niemal po brzegi. Kogo tu nie było? Śpiewała i tańczyła Lady Gaga, dwukrotnie, dzień po dniu występował niemiecki Rammstein, ścigały się samochody rajdowe, akrobacje wykonywali motocykliści, w Lidze Światowej rywalizowali najlepsi siatkarze świata, odbyło się tu już kilka imprez targowych, co tydzień występują tu trójmiejscy koszykarze, siatkarze i siatkarki.

To właśnie mnogość imprez, zwłaszcza tych, które przyciągają masową publiczność, także spoza Trójmiasta, sprawia, że Ergo Arena nie ma problemu z samodzielnym utrzymaniem się i zarobieniem na siebie. A to wciąż rzadkość, nie tylko w Trójmieście, ale i całej Polsce.

***

Gdyńskie Forum Sportu

Zobacz naszą relację z otwarcia stadionu miejskiego w Gdyni.Jeszcze kilka lat temu położona na zachód od linii SKM część Redłowa bardzo niewielu gdynianom, nie mówiąc już o mieszkańcach innych części Trójmiasta, kojarzyła się ze sportem. Dziś działa tu z powodzeniem najbardziej chyba uniwersalny kompleks sportowy w Trójmieście, ze stadionem piłkarskim, stadionem do rugby i halą widowiskowo-sportową. Do kompletu szczęścia brakuje tu już tylko basenu, ale i tak już dziś można tu organizować zawody sportowe w wielu dyscyplinach na najwyższym poziomie. W Gdyni zagrała już też piłkarska reprezentacji Polski w meczu z Portugalią. Co prawda było to starcie drużyn młodzieżowych do lat 21, ale takie mecze zawsze uznaje się za przetarcie przed organizacją poważniejszych imprez.

***

PGE Arena Gdańsk

Dzień otwarty stadionu PGE Arena po zakończeniu Euro 2012.Gdański stadion jest jak długo oczekiwane i wymarzone dziecko, które tuż po porodzie wzbudziło zachwyt całej rodziny, także jej mieszkającej za granicą części, i trochę zazdrości u sąsiadów, ale potem okazało się, że trzeba nad nim mocno pracować, żeby wyszło na ludzi.

Uznany bezapelacyjnie za najpiękniejszy polski stadion wybudowany na Euro 2012, szybko stał się architektoniczną wizytówką Gdańska. Powstał w terminie i bez większych problemów, podczas Euro sprawował się bez zarzutów. Najtrudniejsze jednak wciąż przed nim, bo stadion w Letnicy ma potencjał, by odbywało się na nim znacznie więcej imprez niż tylko mecze Lechii Gdańsk. Pierwsze sygnały przebudzenia już są: w Letnicy zaśpiewała Jennifer Lopez, już niebawem między trybunami będą śmigać wrotkarze, jeszcze jesienią zmierzy się na nim kadra Polski w meczu z czwartą drużyną świata - Urugwajem.

***

Południowa Obwodnica Gdańska
Południowa Obwodnica Gdańska powinna się nazywać Południową Obwodnicą Trójmiasta, bo służy całej metropolii. Południowa Obwodnica Gdańska powinna się nazywać Południową Obwodnicą Trójmiasta, bo służy całej metropolii.

Choć jej nazwa sugeruje jedynie lokalny charakter i znaczenie, nic bardziej mylnego. 18-kilometrowa droga ekspresowa łącząca południowy kraniec Obwodnicy Trójmiasta z drogą ekspresową S7 do Warszawy służy wszystkim mieszkańcom metropolii. Nie tylko tym kierującym się w stronę stolicy, ale także tym, którzy cieszą się, że wyraźnie zmniejszyła się liczba ciężarówek przemieszczających się przez śródmieście Gdańska. Czemu więc nie nazwano jej Południową Obwodnicą Trójmiasta? Niewykluczone, że jedynym powodem byłby nie najszczęśliwszy skrót, jaki powstałby z takiej nazwy...

POG jest wyjątkowa z kilku powodów: powstała na trudnym, podmokłym terenie gdańskiej Olszynki, w jej ciągu zbudowano najdłuższą w Polsce, prawie trzykilometrową estakadę oraz malowniczy most nad Motławą. No i została otwarta dla kierowców bez opóźnień, czyli tuż przed mistrzostwami Europy Euro 2012.

***

Można już głosować na kandydatury w kategoriach Metamorfoza Trójmiasta, Aktywność Trójmiasta, Zielona Fala Trójmiasta, oraz Aura Biznesu Trójmiasta

Od godz. 12 w sobotę, 27 października, będziecie mogli głosować na nominacje w ostatniej już kategorii naszego plebiscytu - Poruszenie Trójmiasta.
Redakcja

Wydarzenia

Gala Skrzydła Trójmiasta (1 opinia)

gala, uroczystość oficjalna

Miejsca

Opinie (85) 6 zablokowanych

 • Wybieram Południową Obwodnicę Gdańska

  Na tę inwestycję nie zrzucaliśmy się wyłącznie my, a cała Polska. Drugie miejsce to PGE Arena, bo stoi pusta. Chwała za działania GDDKiA!

  • 34 8

 • Myślę, że nowy szpital jest najważniejszy w tej grupie, ale nie ma szans w rywalizacji z halami i stadionami sportowymi, bo wiadomo, że ludzie myślą głównie o zabawie, a nie swoim życiu. O obwodnica to jest sukces, ale jednak połowiczny, bo do dziś nie otwarto połączenia z Traktem św. Wojciecha i prace dopiero się kończą

  • 27 3

 • A ja proponuję nagrodzić cierpliwość mieszkańców 3miasta

  podróżujących SKM

  • 78 3

 • A gdzie sukces Amber Gold?

  Toż to była inwestycja!

  • 67 5

 • A czemu nie Słowackiego?

  Przecież to też tegoroczna inwestycja. Tyle, że nie udana.

  • 9 12

 • mega pomysł :)

  • 8 1

 • ECS

  jeszcze proponuje oprócz pustego stadionu.

  • 22 9

 • gosc

  ja proponuje nagrodzic ciemne dziurawe ulice a placa wszyscy w podatkach w paliwie i we wszystkim co sie kupuje.

  • 11 3

 • sukces to będzie jak po pracy spędze mniej niż pół godziny w korkach.

  • 19 4

 • W zasadzie żadna inwestycja ostatnich lat nie była w pełni udana. Albo fuszerki przy Obwodnicy, albo brak pomyślunku wykorzystania wspaniałych, ale i drogich w budowie i eksploatacji obiektów sportowych. Zbudujcie chociaż Drogę Czerwoną - oczywiście wspólnie.

  • 17 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane