- 1 Przystanki tramwajowe, które zniknęły (46 opinii)
- 2 Śmiertelny wypadek w Nowym Porcie (147 opinii)
- 3 W pogoni za znikającym Mevo (136 opinii)
- 4 Zdjęcia niedostępnych wnętrz Błyskawicy (61 opinii)
- 5 Gdańsk bez rządowego dofinansowania (444 opinie)
- 6 Ukradł rower w Sopocie. Poznajesz go? (86 opinii)
Skrzydła Trójmiasta: na co stawiają laureaci poprzednich edycji
W czwartek 6 października, podczas uroczystej Gali Skrzydła Trójmiasta poznamy tegorocznych laureatów tego plebiscytu. Przeprowadzimy bezpośrednią transmisję video z Teatru Szekspirowskiego. Przypominamy, że "Skrzydła Trójmiasta" to nagroda nie redakcji, a czytelników portalu, którzy wybierają zwycięzców w drodze internetowego głosowania. Kategorie, w których nominowani są kandydaci do nagrody, zmieniają się w każdej edycji. Zapytaliśmy zwycięzców poprzednich edycji "Skrzydeł Trójmiasta" o ich tegorocznych faworytów.
Ponieważ w sześciu kategoriach nominowanych jest ponad 31 kandydatów, wybór nie jest prosty. Z tego powodu część naszych rozmówców zastrzegła, że przedstawi jedynie kilka swoich typów, bo nad pozostałymi wciąż się zastanawiają.
Ryszard Trykosko w 2012 roku odebrał nagrodę w kategorii Sukces Trójmiasta dla PGE Areny Gdańsk. Był wówczas prezesem Biura Inwestycji EURO Gdańsk, które zbudowało bursztynowy stadion w Letnicy.
Bryła Trójmiasta: Muzeum II Wojny Światowej
Jest to moim zdaniem bardzo ciekawy inżyniersko obiekt i będzie zapewne znaczącym obiektem architektonicznym, który zaznaczy się na mapie naszej aglomeracji trójmiejskiej. Ponadto uważam, że każdy naród musi pamiętać o historii, do czego się to muzeum przyczyni.
Nowe Oblicze Trójmiasta: Ulica Wajdeloty
Jej remont uważam za majstersztyk. Gdybyśmy mieli takie zagospodarowanie ulic w innych dzielnicach, to żyłoby się nam ślicznie.
Trójmiasto Bliżej Natury: Rekreacja przy zbiornikach retencyjnych
Do tej pory zbiorniki retencyjne projektowano głównie jako obiekty o znaczeniu technicznym, ale kilka lat temu podjęto decyzję o instalacji fontann, sprzętu do ćwiczeń, pomostów. Moim zdaniem to świetny pomysł.
Odskocznia Trójmiasta: Fun Arena
To miejsce bliskie mojemu zawodowemu życiu. Nie ukrywam, że projektując stadion przeznaczyliśmy hektar właśnie na tego typu zagospodarowanie. Jestem bardzo zadowolony, że Fun Arena się sprawdziła i przyciąga gości na Stadion Energa Gdańsk, także poza rozgrywanymi tu meczami.
Kulturalne Ożywienie Trójmiasta: Stary Maneż
To miejsce namieszało w środowisku kulturalnym nie tylko tym, że jest w środku miasta i tym, jak zostało zagospodarowane, ale przede wszystkim tym, że kreuje wiele ciekawych wydarzeń i doprowadza do wielu interesujących spotkań.
Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, w 2014 roku - jeszcze jako radny Samorządności - odebrał nagrodę w kategorii Trójmiasto dla Każdego, w której zwyciężyły pokazy lotnicze Red Bull Air Race.
Plebiscyt "Skrzydeł Trójmiasta" to inicjatywa, która doskonale odzwierciedla niezwykłą dynamikę, z jaką rozwija się nasz region. W każdej kategorii wszystkie nominowane inwestycje - a przede wszystkim osoby w kategorii Młody Talent Trójmiasta - zasługują na ogromne uznanie.
Jako gdynianin pozwolę sobie zachować prawo do szczególnego spojrzenia właśnie w kierunku Gdyni i jako pierwszy typ wskazać unikatową w skali światowej inwestycję, jaką jest Muzeum Emigracji. To szczególny projekt pod wieloma względami, który pełni rolę ważnego ośrodka kultury na mapie kraju, w którym nowoczesne rozwiązania doskonale komponują się z niezwykle ważnymi dla Polski i Polaków wątkami historycznymi.
Gorąco kibicuję także dwóm młodym gdyniankom - Julii Totoszko i Natalii Kozioł, które dzięki niezwykłemu talentowi - ale i ciężkiej pracy - znalazły się w gronie nominowanych.
Małgorzata Rakowiec, dziennikarka gdańskiego oddziału TVP, która w 2008 roku odebrała nagrodę dla Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii Kulturalne Trójmiasto.
Nowe Oblicze Trójmiasta: Muzeum Emigracji
Chociaż bliskie jest mi Dolne Miasto, to jednak rewitalizacja tego miejsca pozostawia wiele do życzenia. Natomiast Muzeum Emigracji jest zdecydowanie moim typem, podoba mi się przestrzeń, aranżacja i wystrój.
Bryła Trójmiasta: Gdyńskie Centrum Filmowe
To miejsce żyje, a jego bryła - choć agresywna - jest niezwykle plastyczna i pięknie komponuje się z otaczającymi ją starszymi kamienicami z okresu międzywojennego. Choć mogłoby się wydawać, że to zestawienie ze sobą nie zagra, to według mnie budynki wchodzą w ciekawą relację.
Trójmiasto Bliżej Natury: Park Oruński
Podoba mi się, że w leżącej na uboczu dzielnicy jest takie miejsce, z którego mieszkańcy są dumni i chętnie z niego korzystają. Cieszę się, że udało się zachować wrażenie naturalności tego miejsca jeżeli chodzi o zieleń.
Kulturalne Ożywienie Trójmiasta: Stary Maneż we Wrzeszczu
Świetne miejsce z ciekawą przestrzenią, gdzie ściągane są ciekawe gwiazdy. Zdecydowanie Maneż.
Młody Talent Trójmiasta: Julia Totoszko
Julia jest absolutnie rewelacyjna, porywa swoim talentem.
Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum, w 2010 roku odebrał nagrodę dla Grodziska w kategorii Rekreacyjna Przestrzeń Trójmiasta.
Wybór jest trudny, cały czas się nad nim zastanawiam, dlatego na razie zdradzę tylko część moich typów.
Trójmiasto bliżej natury: Rekreacja przy zbiornikach retencyjnych
W ostatnich latach już dwukrotnie przekonaliśmy się o sile natury. Zbiorniki retencyjne są jednym z ważniejszych elementów systemu przeciwpowodziowego w Gdańsku. Ich otwarcie na rekreację to doskonały przykład wielofunkcyjności. Do tego obecnej tam, gdzie mieszkamy. Przy okazji to także edukacja, co zawsze jest mi bardzo bliskie.
Nowe oblicze Trójmiasta: Dolne Miasto i ulica Łąkowa
Często się zdarza, że niektóre miejsca wymagają odczarowania. Tak było z Górą Gradową, gdzie działa Centrum Hewelianum, tak jest teraz z Dolnym Miastem. Pierwszy krok, który zawsze jest najważniejszy, został już wykonany. Teraz czas na kolejne działania, których siłą sprawczą muszą być mieszkańcy tego kwartału. Dolne Miasto - brawo!
Opinie (35) 5 zablokowanych
-
2016-10-04 12:09
Stawiają na...
Sukces.\ a co to oznacza bliżej?
Nie dla każdego sukces ma taką samą twarz...
Każdy ma swój punkt widzenia, ale jest jeden mianownik a nawe dwa:
Sława i Pieniądze.- 9 4
-
2016-10-04 12:13
Małgorzata Rakowiec - pracuje dla festiwalu w Gdyni i TVP, ciekawe...
wiadomo, że nominuje budynek swojego pracodawcy - żenada
- 19 3
-
2016-10-04 12:30
Lotnisko w Gdyni ma teraz podcięte skrzydła, więc może tam się przydadzą "Skrzydła Trójmiasta"
- 14 2
-
2016-10-04 12:50
Co to kogo obchodzi
- 8 2
-
2016-10-04 12:51
Gdynia - za największe miasto z jedną fontanną i dwoma parkami, ale za to z lotniskiem.
- 7 2
-
2016-10-04 12:52
naturalnie projekt stadionu zostal oszpecony przez brak dachu który był w projkecie (1)
i jeszcze dostał nagrodę ,podobnie jak szpetny ECS czy teatr Szekspirowski ,co kolejnego bedzie?
- 10 3
-
2016-10-04 13:56
Szpetne Muzeum II Wojny Światowej.
- 2 0
-
2016-10-04 12:53
tak patrzę na tę listę i coś mi się wydaje że to są "nagrody" z cyklu kochanym urzędnikom - urzednicy
- 11 2
-
2016-10-04 13:02
Muzeum emigracji i człowiek który sam je zbudował dr Wojciech Bogusław Szczurek!!!
- 4 2
-
2016-10-04 13:11
Czy ja mam wrażenie, czy w Gdyni stawia się już tylko pomniki władzy? (2)
Muzeum Emigracji, Szkoła Filmowa - ilu mieszkańców z tego korzysta? Ale można przyjąć na czerwonym dywanie elyty, więc jest spoko. Odlecieli ci nasi ludzie, ale i tak będą rządzić jeszcze przez długie lata.
- 12 4
-
2016-10-04 13:24
Z policealnej szkoły filmowej zwanej mylnie uczelnią korzysta cały zastęp sześciu uczniów
i Leszek Kopeć i Jerzy Rados - kupę kasy z podatków gdynian dostają.
- 5 2
-
2016-10-05 09:19
Z centrum filmowego (budynek szkoły filmowej) korzystają głównie mieszkańcy. Ja lubię tam chodzić do kina, ma lepszy repertuar niż pobliski helios czy multikino.
- 1 0
-
2016-10-04 14:43
mieszkam przy ulicy Wajdeloty ... (4)
... może i na pierwszy rzut oka wygląda ładnie, ale może napiszmy w końcu o tym jak często sa dokonywane na niej prace naprawcze? To nie żaden majstersztyk tylko niezrozumiała dla mnie robota po najmniejszej/ (tutaj: najtańszej) linii oporu. Nie wydaje mi się byśmy chcieli mieć więcej ulic remontowanych tą metodą. Kiedyś gwarancje na naprawy się skończą i co wtedy ?
- 7 3
-
2016-10-04 17:51
(2)
Dwa razy naprawiano na jezdni tzw. progi spowalniające ruch samochodów.
- 3 1
-
2016-10-05 08:49
(1)
progi progami, a ile razy naprawiali skruszoną kostkę na jezdni!
- 0 2
-
2016-10-05 20:07
Skruszona kostka na jezdni nie była naprawiana.
Na spowalniaczach była naprawiana. To fakt.
- 0 0
-
2016-10-05 18:52
Syzyfowe prace
Na ul Łąkowej jest podobna sytuacja. A co będzie jak termin gwarancji się skończy.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.