Fakty i opinie

Skrzydła Trójmiasta: na co stawiają laureaci poprzednich edycji

Najnowszy artukuł na ten temat

Skrzydła Trójmiasta rozdane. Oni nas uskrzydlają

Takie statuetki trafią w najbliższy czwartek do laureatów plebiscytu internautów "Skrzydła Trójmiasta".
Takie statuetki trafią w najbliższy czwartek do laureatów plebiscytu internautów "Skrzydła Trójmiasta". fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

W czwartek 6 października, podczas uroczystej Gali Skrzydła Trójmiasta poznamy tegorocznych laureatów tego plebiscytu. Przeprowadzimy bezpośrednią transmisję video z Teatru Szekspirowskiego. Przypominamy, że "Skrzydła Trójmiasta" to nagroda nie redakcji, a czytelników portalu, którzy wybierają zwycięzców w drodze internetowego głosowania. Kategorie, w których nominowani są kandydaci do nagrody, zmieniają się w każdej edycji. Zapytaliśmy zwycięzców poprzednich edycji "Skrzydeł Trójmiasta" o ich tegorocznych faworytów.Ponieważ w sześciu kategoriach nominowanych jest ponad 31 kandydatów, wybór nie jest prosty. Z tego powodu część naszych rozmówców zastrzegła, że przedstawi jedynie kilka swoich typów, bo nad pozostałymi wciąż się zastanawiają.

Ryszard Trykosko w 2012 roku odebrał nagrodę w kategorii Sukces Trójmiasta dla PGE Areny Gdańsk. Był wówczas prezesem Biura Inwestycji EURO Gdańsk, które zbudowało bursztynowy stadion w Letnicy.

Ryszard Trykosko
Ryszard Trykosko fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Bryła Trójmiasta: Muzeum II Wojny Światowej
Jest to moim zdaniem bardzo ciekawy inżyniersko obiekt i będzie zapewne znaczącym obiektem architektonicznym, który zaznaczy się na mapie naszej aglomeracji trójmiejskiej. Ponadto uważam, że każdy naród musi pamiętać o historii, do czego się to muzeum przyczyni.

Nowe Oblicze Trójmiasta: Ulica Wajdeloty
Jej remont uważam za majstersztyk. Gdybyśmy mieli takie zagospodarowanie ulic w innych dzielnicach, to żyłoby się nam ślicznie.

Trójmiasto Bliżej Natury: Rekreacja przy zbiornikach retencyjnych
Do tej pory zbiorniki retencyjne projektowano głównie jako obiekty o znaczeniu technicznym, ale kilka lat temu podjęto decyzję o instalacji fontann, sprzętu do ćwiczeń, pomostów. Moim zdaniem to świetny pomysł.

Odskocznia Trójmiasta: Fun Arena
To miejsce bliskie mojemu zawodowemu życiu. Nie ukrywam, że projektując stadion przeznaczyliśmy hektar właśnie na tego typu zagospodarowanie. Jestem bardzo zadowolony, że Fun Arena się sprawdziła i przyciąga gości na Stadion Energa Gdańsk, także poza rozgrywanymi tu meczami.

Kulturalne Ożywienie Trójmiasta: Stary Maneż
To miejsce namieszało w środowisku kulturalnym nie tylko tym, że jest w środku miasta i tym, jak zostało zagospodarowane, ale przede wszystkim tym, że kreuje wiele ciekawych wydarzeń i doprowadza do wielu interesujących spotkań.

***

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, w 2014 roku - jeszcze jako radny Samorządności - odebrał nagrodę w kategorii Trójmiasto dla Każdego, w której zwyciężyły pokazy lotnicze Red Bull Air Race.

Bartosz Bartoszewicz
Bartosz Bartoszewicz fot. Trojmiasto.pl
Plebiscyt "Skrzydeł Trójmiasta" to inicjatywa, która doskonale odzwierciedla niezwykłą dynamikę, z jaką rozwija się nasz region. W każdej kategorii wszystkie nominowane inwestycje - a przede wszystkim osoby w kategorii Młody Talent Trójmiasta - zasługują na ogromne uznanie.

Jako gdynianin pozwolę sobie zachować prawo do szczególnego spojrzenia właśnie w kierunku Gdyni i jako pierwszy typ wskazać unikatową w skali światowej inwestycję, jaką jest Muzeum Emigracji. To szczególny projekt pod wieloma względami, który pełni rolę ważnego ośrodka kultury na mapie kraju, w którym nowoczesne rozwiązania doskonale komponują się z niezwykle ważnymi dla Polski i Polaków wątkami historycznymi.

Gorąco kibicuję także dwóm młodym gdyniankom - Julii Totoszko i Natalii Kozioł, które dzięki niezwykłemu talentowi - ale i ciężkiej pracy - znalazły się w gronie nominowanych.

***

Małgorzata Rakowiec, dziennikarka gdańskiego oddziału TVP, która w 2008 roku odebrała nagrodę dla Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii Kulturalne Trójmiasto.

Małgorzata Rakowiec
Małgorzata Rakowiec fot. Trojmiasto.pl
Nowe Oblicze Trójmiasta: Muzeum Emigracji
Chociaż bliskie jest mi Dolne Miasto, to jednak rewitalizacja tego miejsca pozostawia wiele do życzenia. Natomiast Muzeum Emigracji jest zdecydowanie moim typem, podoba mi się przestrzeń, aranżacja i wystrój.

Bryła Trójmiasta: Gdyńskie Centrum Filmowe
To miejsce żyje, a jego bryła - choć agresywna - jest niezwykle plastyczna i pięknie komponuje się z otaczającymi ją starszymi kamienicami z okresu międzywojennego. Choć mogłoby się wydawać, że to zestawienie ze sobą nie zagra, to według mnie budynki wchodzą w ciekawą relację.

Trójmiasto Bliżej Natury: Park Oruński
Podoba mi się, że w leżącej na uboczu dzielnicy jest takie miejsce, z którego mieszkańcy są dumni i chętnie z niego korzystają. Cieszę się, że udało się zachować wrażenie naturalności tego miejsca jeżeli chodzi o zieleń.

Kulturalne Ożywienie Trójmiasta: Stary Maneż we Wrzeszczu
Świetne miejsce z ciekawą przestrzenią, gdzie ściągane są ciekawe gwiazdy. Zdecydowanie Maneż.

Młody Talent Trójmiasta: Julia Totoszko
Julia jest absolutnie rewelacyjna, porywa swoim talentem.

***

Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum, w 2010 roku odebrał nagrodę dla Grodziska w kategorii Rekreacyjna Przestrzeń Trójmiasta.

Przemysław Guzow
Przemysław Guzow fot. Trojmiasto.pl
Wybór jest trudny, cały czas się nad nim zastanawiam, dlatego na razie zdradzę tylko część moich typów.

Trójmiasto bliżej natury: Rekreacja przy zbiornikach retencyjnych
W ostatnich latach już dwukrotnie przekonaliśmy się o sile natury. Zbiorniki retencyjne są jednym z ważniejszych elementów systemu przeciwpowodziowego w Gdańsku. Ich otwarcie na rekreację to doskonały przykład wielofunkcyjności. Do tego obecnej tam, gdzie mieszkamy. Przy okazji to także edukacja, co zawsze jest mi bardzo bliskie.

Nowe oblicze Trójmiasta: Dolne Miasto i ulica Łąkowa
Często się zdarza, że niektóre miejsca wymagają odczarowania. Tak było z Górą Gradową, gdzie działa Centrum Hewelianum, tak jest teraz z Dolnym Miastem. Pierwszy krok, który zawsze jest najważniejszy, został już wykonany. Teraz czas na kolejne działania, których siłą sprawczą muszą być mieszkańcy tego kwartału. Dolne Miasto - brawo!

Opinie (35) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.