Fakty i opinie

Skrzypce wujka Tuska i pasztetowa. Historia Trójmiasta w rodzinnych pamiątkach

Najnowszy artukuł na ten temat

Wspomnienia zaklęte w przedmiotach

Przedmioty opowiadają rodzinne historie mieszkańców Trójmiasta.Skrzypce lutnika Czesława Niemena, rzeźby kultowego sopockiego artysty obok dziecięcych grzechotek przerobionych na talizmany, medalików, maszyn do szycia lub do wytwarzania słynnej "pasztetowej". Czy ktokolwiek słyszał by miały szansę zaistnieć obok siebie? Właśnie nadszedł ich czas. Portal Trojmiasto.pl wraz z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska ogłasza wielką akcję zbierania pamiątek rodzinnych mieszkańców Trójmiasta.Amatorzy staroci, kolekcjonerzy rodzinnych pamiątek i wspomnień, miłośnicy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz historii zaklętych w przedmiotach. To akcja właśnie dla Was - dla ludzi którzy kultywują rodzinne tradycje, wrośli w miejsce, w którym mieszkają, jednocześnie nie zapominając o tym, kim są i skąd pochodzą. Dzięki zaangażowaniu właśnie takich osób chcemy stworzyć jedyną i niepowtarzalną wystawę rodzinnych wspomnień.

- Po raz pierwszy tego typu ekspozycja będzie pokazywała mieszkańców Trójmiasta przez pryzmat tego co dla nich najważniejsze i im najbliższe. Chcemy pokazać pamiątki które pozostały po przodkach lub zostały przywiezione z różnych stron Polski i świata - tłumaczy Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Te pamiątki mają przemówić - mówić o tym co najsilniejsze w tradycji rodzinnej, o historiach jakie towarzyszyły tym przedmiotom. Poprzez pamiątki pokażemy historie rodów Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Efektem akcji będą dwie wystawy: jedna wirtualna na stronach portalu Trojmiasto.pl, druga realna w murach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Na tych wystawach mogą pojawić się przedmioty cenne, mające bardzo bogatą, wielopokoleniową historię, jak i kilkunastoletnie za to niosące ciekawe historie i emocje.

Najcenniejsze, bo rodzinne. Najważniejsze, bo niosące ze sobą historię ludzi i miejsc. Stwórzmy razem galerię pamiątek mieszkańców Trójmiasta. Dodaj zdjęcie swojej pamiątki - wypełnij Formularz.


- Jedną z najcenniejszych rzeczy jakie pozostały po mojej babci jest maszyna do szycia, na której pracowała najpierw w USA, a potem w Gdyni - opowiada gdynianin Wojciech Ogrodnik. - Dzięki niej w trudnych czasach nasza rodzina mogła pozwolić sobie na dom, w którym mieszka już trzecie pokolenie Ogrodników.

Dla Piotra Mazurka, gdańszczanina z dziada pradziada, jednym z wielu przedmiotów wywołujących uśmiech na twarzy jest "kubek dla wąsaczy" z początku ubiegłego wieku. - Nasza rodzina słynęła z wąsów, stąd właśnie takie wynalazki, jak kubek pozwalający dbać o estetykę sumiastych wąsów nawet przy najbardziej wymagających trunkach - śmieje się Piotr Mazurek. - Ja wąsów nie mam  ale ilekroć patrzę na pamiątkę po moich przodkach wzruszam się niesłychanie..

Sylwia Pietrzykowska z Sopotu ma bogatą kolekcję po dwóch przodkach - dziadku Józefie Tusku i wuju Buni Tusku(wujowie premiera Donalda Tuska). Do jednego (lutnika z zamiłowania kolejarza z zawodu) przyjeżdżali ze swoimi instrumentami najsławniejsi polscy artyści. Drugi zaś przyciągał całą trójmiejska bohemę, w międzyczasie malując obrazy. - Dwa dzieła Bunio Tuska wiszą do dziś u mnie na ścianie, oba chętnie wypożyczę na wasza wystawę - deklaruje Sylwia Pietrzykowska.

Na liście oryginalnych przedmiotów z historią znalazła się też m.in. maszyna masarska rodziny Tuszyńskich. - Pamiętam ją jeszcze z czasów gdy byłem dzieckiem - wspomina z sentymentem Piotr Mazurek. - Podobno przechodział z pokolenia na pokolenie ratując nie raz tę rodzinę. Sam jako malec w czasach PRL wystawałem w kolejkach po "wędzona poasztetową" która dla odmiany ratowała często zasoby naszej lodówki i naszych żołądków.

I właśnie takie są zasady wzięcia udziału w naszej akcji. Wystarczy przysłać do portalu Trojmiasto.pl fotografię przedmiotu - swojej ukochanej pamiątki rodzinnej wraz z krótką historią jej towarzyszącą.

Najciekawsze opowieści zaprezentujemy w specjalnym serwisie poświęconym akcji.

Każdy, kto zdecyduje się wspólnie z nami współtworzyć wystawę pamiątek rodzinnych mieszkańców Trójmiasta, będzie mogła wypożyczyć ją Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska. Każdy przedmiot zostanie dokładnie opisany, ubezpieczony, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, przejdzie renowację. Wszytko po to by trafić na jedyną w swoi rodzaju wystawę stworzoną rękami mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pokażmy kim jesteśmy. W końcu to my tworzymy historię miast, w których żyjemy.


Zobacz pamiątki mieszkańców Trójmiasta i dodaj swoją - LISTA PAMIĄTEK

Opinie (62) ponad 10 zablokowanych

 • Fajna akcja,

  Ja z natury nie przechowuje zadnych przedmiotow, nie ubrawiam znieractwa i jestem malo sentymentalna. Ale po przeczytaniu stwierdzam, ze szkoda, ze nie ma we mnie kultu poprzednich pokolen. W jakims stopniu jestesmy troche podobni do naszych babc, dziadkow. Chcemy czy nie, powielamy w aktualnej rodzinie model funkcjonowania poprzednich pokolen. Istnieje szereg podobieństw w ważnych obszarach, takich jak: podział ról, wzajemne relacje, sposób reagowania, dominujące problemy. Nie zawsze znamy te historie bo w powierzchownych relacjach z rodzina malo jest okazji do opowiedzenia niektorych historii. Moze akcja wyzwoli w ludziach potrzebe tego kontaktu i poszukania przedmiotow ktore sa w naszej rodzinie od pokolen. Jesienne i zimowe wieczory mogą być do tego okazją. Mojej prababci nawet nie znałam, ale jest w domu rodzinnym jej zdjecie. Czy przełamie się i będę pamietać o nim, by je zabrać, gdy zabraknie mojej mamy? Czy pamięć o przodkach jest nam potrzebna?

  • 22 5

 • Niezapominaj o Renomie która wpisze się na stałę

  oradli nas równo tak miasto jak i mieszkańców.To zapisze się w historię.

  • 2 1

 • Ja miałbym jedynie obawy czy moja pamiątka rodzinna na pewno do mnie wróci, w takim stanie, jak ją przekazałem. Ale poza tym, to rzeczywiście fajna sprawa. Ja mam fajną łyżkę do butów, z wygrawerowaną na niej nazwą sklepu obuwniczniego, który mieścił się przy ul. Grobla w Gdańsku

  • 6 1

 • Gdynia - całe miasto to pamiątka

  Ciekawe jakie Gdynia ma pamiątki buhahahahhaha. Trolejbusy one pamietają chyba poczatek miasta ;) i te drogi zobacz na youtube "new road in Gdańsk - EURO 2012 gdynia kosakowo" ;))) Dorgi to też cenna pamiątka

  • 11 16

 • Jesteś w błędzie koleżko, trolejbusy są ok. podobnie autobusy. Nowoczesna komunikacja miejska najwcześniej w trójmieście właśnie zawitała do Gdyni. Podczas gdy tutaj jeżdziły nowoczesne autobusy, to w Gdańsku do niedawna można było jeszcze podrózować starym Ikarusem. W Gdyni ostatni taki przestał jeżdzić dziesięć lat temu. Zastanów się zanim coś napiszesz.

  • 7 9

 • Swietne!

  A ja bardzo chętnie wezmę udział w akcji. Mam mnóstwo fajnych staroci po ukochanej prababci, np. takie mega oldskulowe papiloty. A po dziadku genialne oficerki, chciałam na allegro wysatwić, ale sentyment mi nie pozwolił:)

  • 6 0

 • ludzie

  ale to chodzi o rodzinne pamiątki...ja mam medalik w formie serca po prababaci :) dwie wojny przetrwał i zdobyczny obraz "słoneczniki" po dziadkach repatriantach z Litwy. Sa super...

  • 2 0

 • byłoby fajnie, gdyby nie urząd skarbowy

  - zapłaciłeś podatek od darowizny albo spadku?! Albo jak w przypadku tego policjanta z rzeszowskiego (chyba?), który wlepił mandat kierowcy Michalika i teraz siedzi za zbieranie starej broni... Tak pokazuje się, co można zabrać...

  • 5 2

 • Kolego a czy ja co kolwiek porównywałem do Gdańska?? Mieszkam w Rumi i co mnie Gdańsk obchodzi. Widze że to prawda wy w gdyni macie duży kompleks Gdańska wstyd bo nie ma powodów

  • 7 2

 • historia,wspomnienia, sentymenty

  czlowiek zbiera rzeczy, ktore sa niby takie wazne,az pewnego dnia stwierdza , ze i tak pewnym momencie wszystko trzeba bedzie zostawic i nikt tego nawet nie bedzie chcial ,dzieci maja wlasne zycie i gusta,jakies tam moze bardzo wartosciowe rzeczy znajda sie w antykwariacie a reszta i tak na smieci....leza zdjecia pradziadkow po szufladach ktorych ani kto znal ani wiele o nich wiedzial, tak trzeba miec szacunek do przeszlosci,ale z drugiej strony to pusty rozdzial bo nas wtedy i tak nie bylo, tak samo jak i niedlugo tez nas nie bedzie,jedynie nasza milosc co zostawimy po sobie, moze bedzie miala dla niektorych znaczenie.pozdr.

  • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.