• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Skutery na Motławie: pasja, która powoduje chaos

Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich, czyli ok. 7 km/godz.
Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich, czyli ok. 7 km/godz. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Lato, lato, lato czeka. Razem z latem czeka rzeka... I od lat ten sam problem: z początkiem sezonu na Motławie zaczyna panować chaos.Skutery na Motławie:

Zobacz wyniki (1158)
- On się nasila, bo z każdym rokiem przybywa jednostek pływających. Na wodzie robi się tłoczno i niebezpiecznie szybko. Największy ruch jest w weekendy. Wtedy widać najlepiej, że niektórym motorowodniakom zwyczajnie brakuje wyobraźni. O kulturze cechującej prawdziwego wodniaka już nawet nie wspominam. Piraci robią, co chcą. Część z nich pewnie nawet nie wie, że na ich torze wyścigowym obowiązuje ograniczenie prędkości do 4 węzłów. Za nic mają prawo, nie zważają na nikogo. Liczy się tylko popisówa przed tłumami zgromadzonymi na Długim Pobrzeżu. Kajakarzy przepływających w tym samym czasie nieopodal Żurawia zalewają fale i krew. Myślę, że miasto, które bardzo mocno promuje turystykę kajakową, powinno zwiększyć wysiłki w trosce o bezpieczeństwo na reprezentacyjnym szlaku wodnym. Przecież mówimy o tym problemie od dawna. Przed rokiem rozpędzony motorowodniak na skuterze wbił się w przęsło Mostu Krowiego. Szczęśliwie przeżył - sprawy bezpieczeństwa zeszły więc na dalszy plan. Jak stanie się coś naprawdę poważnego, będzie za późno na wrzawę i dyskusje. Na Zielonym Moście jeszcze przed rokiem był znak zakazu wytwarzania fali. Zniknął. Nie widzę też już znaku zakazu ruchu skuterów wodnych - mówi Przemysław Siudem z gdańskiego Klubu Wodnego Żabi Kruk.
Zobacz także: Sprawdziliśmy, ile kosztuje wypożyczenie sprzętu wodnego

Wszystkie jednostki pływające po Motławie - od Polskiego Haka zobacz na mapie Gdańskagórę rzeki zobacz na mapie Gdańska - obowiązuje ograniczenie prędkości do 4 węzłów (ok. 7 km/h).

Do Mostu Zielonego rozciągają się tereny (i wody) portowe podlegające jurysdykcji Urzędu Morskiego w Gdyni. Zarządzeniem dyrektora Urzędu, na pozostałych akwenach portowych jednostki poniżej 50 m długości i 3 m zanurzenia mogą się poruszać z prędkością nie większą niż 7 węzłów.

Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz.
Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz. fot. Maciej Kosycarz/KFP
Na zatoce nie ma ograniczeń. Tam fale nikomu nie szkodzą. Na Motławie dają się we znaki nie tylko kajakarzom - cierpią z ich powodu także jachty cumujące w marinie. Rozkołysane łajby uderzają jedna o drugą, narażając się na uszkodzenia. Z tym samym problemem borykają się jachtkluby, których przystanie położone są na Martwej Wiśle.

- Skutery też stacjonują w marinie. Ich użytkownicy zwykle mają świadomość problemu. Kłopotem są niedzielni turyści z Polski. Wodują skutery na przystani Żabi Kruk - zdarza się, że jest ich bardzo dużo, nawet po kilkanaście - i już na pierwszych metrach odkręcają do oporu manetki z gazem - mówi Przemysław Siudem.

Wyścigi skuterów na MotławieCo na to kajakarze?

- Niektórzy zwyczajnie się boją. Przychodzą do nas rodzice z dziećmi. Część z nich rezygnuje z kajaków. Wszystkich uczulamy na ewentualne zagrożenia, wręczamy im mapki, instruujemy, gdzie i jak powinni pływać. Każdemu kajakarzowi wydajemy kamizelkę ratunkową. Nasi wycieczkowicze wiedzą, że kiedy zbliża się do nich z dużą prędkością jednostka motorowa, powinni ustawić kajak dziobem do fali. Odpukać, to działa. Jesteśmy tutaj od wielu lat. Myślę, że to my rozkręciliśmy kajakowe wycieczki po Gdańsku. Od początku współpracujemy z białą żeglugą i kapitanatem portu. Zawsze nas uczyli, że kajakarze płynący od Mostu Zielonego w dół rzeki powinni trzymać się bliżej wysp, czyli prawej strony. Po lewej stacjonuje biała żegluga. Te zasady ruchu od lat wpajamy kajakarzom. Okazuje się, że nie musimy mieć racji. Niedawno przypłynął do nas kontroler z gdyńskiego kapitanatu. Ku naszemu zaskoczeniu, zaczął pouczać kajakarzy płynących przy wyspach, że powinni znajdować się po stronie Żurawia. Konsternacja. Te rzeczy pozostają nieuregulowane. A ruch w weekendy jest teraz tak duży, że nawet piraci na skuterach mają utrudnione zadanie - mówi Przemysław Siudem.
Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz.
Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz. fot. Maciej Kosycarz/KFP
W Kapitanacie Portu Gdańsk, jednostce organizacyjnej Urzędu Morskiego w Gdyni, kłopot z motorowodniakami łamiącymi przepisy dotyczące ograniczenia prędkości na wodach portowych nabiera dodatkowego wymiaru. Kapitanat jest od tego, żeby karać piratów, a może jedynie bezradnie rozkładać ręce. Kary finansowe (od 50 do 500 zł) nakładane przez tę instytucje w skali roku można policzyć na palcach dwóch rąk. Dwie-trzy sprawy dotyczą skuterów wodnych.

- Mandaty wystawiamy najczęściej za brak dokumentów bezpieczeństwa jednostki, brak uprawnień bądź środków ratunkowych. Prędkość to jest śliski temat. W skrócie sprawa przedstawia się następująco: policja wodna łapie motorowodniaka na przekroczeniu przepisów, po czym przesyła do nas pismo, my przesłuchujemy taką osobę, rozpatrujemy sprawę i... wszystko rozbija się o to, że policjanci z referatu wodnego KMP nie mają fotoradaru. Oceniają prędkość na oko, a to nie jest dowód. Oświadczenie policjanta nie może nim być. Nasze służby też nie dysponują radarem. Zresztą skuter uciekłby nam, bo mamy dużą jednostkę do kontroli statków. Summa summarum jesteśmy uwikłani w procedury, które do niczego nie prowadzą. Zdecydowanie wolimy, kiedy oprócz przekroczenia prędkości w notatce policyjnej pojawiają się inne wykroczenia i uchybienia, bo wtedy mamy podstawę prawną do ukarania - mówi Teresa Siedlecka, starszy oficer w Kapitanacie Portu Gdańsk. - Oczywiście policjanci również wystawiają mandaty i udzielają upomnień, ale nie mamy wiedzy na ten temat. Do nas trafiają te najgrubsze sprawy. Gdyby policja miała fotoradar, to pewnie sama wystawiałaby mandaty i nie kierowałaby tych spraw do nas - dodaje oficer kapitanatu.
Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz.
Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz. fot. Maciej Kosycarz/KFP
Sprawa nieszczęsnego fotoradaru przywoływana była na łamach prasy przez funkcjonariuszy z referatu wodnego już kilka lat temu. W owym czasie taki "pistolet" do mierzenia prędkości z pokładu jednostki, która porusza się na wodzie, kosztował kilkanaście tysięcy złotych. Sprzętu jak nie było, tak nie ma. Przyczyny trudno dociec.

- Nie mamy urządzenia do pomiaru prędkości na wodzie, aczkolwiek w rejony, gdzie w przeszłości dochodziło do tego typu zdarzeń, kierujemy dodatkowe patrole policji wodnej. Apelujemy do świadków: w przypadku zauważenia osób, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie w żegludze, prosimy o natychmiastowy kontakt z policją. Na sygnały czekamy pod numerami alarmowymi 997 lub 112. Wodniakom przypominamy, że chcąc pływać kajakiem, skuterem bądź statkiem sportowym po Motławie, trzeba mieć na to zgodę służby dyżurnej kapitanatu portu. Można ją otrzymać na kanale 14 UKF lub drogą telefoniczną - informuje mł. asp. Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Policjanci z referatu prewencji na wodach i terenach przywodnych w poprzednim sezonie turystycznym skontrolowali 281 jednostek pływających, w tym 98 skuterów wodnych. W 11 przypadkach wystąpili do Kapitanatu Portu w Gdańsku o podjęcie czynności wobec osób, które dopuściły się wykroczeń polegających na prowadzeniu jednostki pływającej bez uprawnień i rejestracji oraz stwarzaniu zagrożenia w żegludze. Ponadto skontrolowali 37 sterników na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wszyscy przebadani byli trzeźwi.

Opinie (180) 4 zablokowane

 • (13)

  Strasznie nie lubię tego.Hałas i niebezpieczeństwo dla innych.I te popisy 40 letnich "podrywaczy".Zalecam ich jak chcą się wyszaleć niech pływają 5 km od lądu.Ale już na większych falach by już tak nie byli mądrzy a ich pompowane sztucznie bicepsy zapewne szybko by oklapły.

  • 396 16

  • Prosciej zlikwidowac Motlawe przeciez i problem skuterow zniknie (4)

   Osuszyc Motławe , zasypac piaskiem i zrobic deptak. Logiczne

   • 17 34

   • "Maksymalna prędkość 4 mile morskie", redaktoże! Buj się Boga! (2)

    Przecież wszyscy wiedzą, że maksymalna prędkość może wynieść tam tylko 23710 centymetrów.

    ps. żeby taki podpis był gdzieś w Gazecie Śląskiej czy Podkrapackiej, ale w Trojmiescie? Wstyd!

    • 12 6

    • Czego się czepiasz, może ma węzły na mózgu?

     • 2 2

    • A że niby trojmiasto.pl to wysoki poziom???

     • 3 1

   • może nie aż tak...

    ...drastycznie? :) ale jest jeden prosty sposób, wprowadzić zakaz pływania na skuterach po Motławie i sprawa będzie załatwiona, nie trzeba będzie kupować fotoradarów :) każdy złapany dostaje mandacik za 500 :) i wtedy się nauczą, jest tyle miejsc do pływania na skuterach, że wyłączenie kanału od głownego miasta do ujścia nikomu krzywdy nie zrobi, a buractwo się opamięta :)

    • 11 1

  • Mi od razu przypomniała się jedna część "Pana Samochodzika"

   Tyle lat minęło a problemy podobne.

   • 11 0

  • Idioci. (1)

   To są ci sami którzy po drogach jeżdżą BMW.

   • 52 1

   • Racja, jakoś zawsze gdy jadę a1 czy obwodnica i widzę w lusterku audi lub BMW to za każdym razem jest go przekroczenie prędkości o dość sporo km/h i burackie szarżowanie

    • 0 0

  • Dżizys, poprostu zazdrościcie (4)

   Jak kogoś stać to niech sobie jeździ i sie dobże bawi. Jak kogoś nie stać , to odrazu pieni się i zazdrości. To takie Polskie

   • 5 72

   • ale piękna polszczyzna widać ,że słoma z butów wychodzi

    • 27 1

   • heh, to takie prostackie.
    Stac mnie, ale nie gustuje w hałaśliwych sprzętach. To rozrywka dla plebsu.

    • 18 0

   • Przecież nikt nikomu nie zakazuje pływać skuterem wodnym. Jak go stać, niech pływa, ale stosuje się do przepisów,.

    • 14 1

   • mnie stać, ale najwidoczniej mentalność chyba mam jakąś lepszą...

    ... bo mnie nie podnieca coś tak banalnego jak skuter wodny na Motławie. Klasę to się ma jak się dobrze bawi, nie przeszkadzając innym.

    • 6 1

 • Koszt radau

  zbliżony do kwoty jaka wysupłano" naturalnie" na koszulki sportowe?

  • 119 6

 • wieśniak ze wsi wyjdzie, ale wieś z wieśniaka nigdy (2)

  tyle w temacie

  • 276 8

  • Masz jakieś kompleksy?

   Czy tylko pochodzisz z patologicznej rodziny?

   • 5 24

  • bogaty z bogactwa może wyjść, ale biedak z biedy nigdy wiem smutne :(

   • 4 6

 • Przy starówce hałas skuterów? No to Urzędnicy się popisali!

  ŻENADA urzędnicy! Wstydzcie się.

  • 113 19

 • (16)

  Przesiada się taki z BMW na skuter i dalej zachowuje się jak burak. Czego oczekujecie?

  • 287 11

  • Zazdrośnik. (8)

   Ty się z niczego do niczego nie przesiadasz i szlag cię trafia.
   Al za to nie jesteś burakiem tylko marnym biedakiem

   • 15 68

   • powinien zostać wprowadzony zakaz używania skuterów i spokój, jak idioci nie potrafią zrozumieć, że nie zawsze są widoczni z innych większych jednostek., które w mig się nie zatrzymują.

    • 39 1

   • Idioci. (1)

    Lepiej być biedakiem niż zidiociałym burakiem.

    • 42 1

    • hahaha, ty to masz kompleksy

     • 2 21

   • i do tego

    są z TRÓJMIASTA gdzie słoma z butów wychodzi

    • 12 1

   • (2)

    Mam wszystko lepsze napewno od Ciebie, wiekszy dom, lepsza auta a nie zachowuje sie jak burak. Kretynie.

    • 1 2

    • (1)

     tylko ptaszka masz małego

     • 1 0

     • Pięknie byś wyglądał,

      jeśli by wyrósł Tobie takiej wielkości ząb trzonowy.

      • 0 0

   • Troll

    Pewnie jesteś troll ale jednak napiszę. Jest coś takiego jak "klasa" niektórzy to mają a "janusze" nie.

    • 1 0

  • (1)

   I dlaczego od razu burak z Bmw? Ja jeżdżę samochodem tej marki i jakoś nie uważam się za "buraka". A z Twojej wypowiedzi można wywnioskować że właśnie to Ty nim jesteś.

   • 8 36

   • Niestety stanowisz mniejszość wśród użytkowników tej marki. Buraków po prostu często widać i słychać na drogach, przeważnie wożą się markami premium i "robią" wizerunek reszcie.

    • 9 0

  • z 500+ ciężko się zabawić? dajcie spokoj ludziom którzy się czego w zyciu dorobili

   • 3 19

  • Idiota! i idioci ciule z tramwaju z lodem z jedną gałłłką !!!

   Taki mądry jesteś to zarób na BMW i na skuter i ta cała prostacka publiczność ,którzy lajkują takiego wąskiego frajera z mało litrażowego samochodziku jak TY hehehaha .

   • 4 31

  • No niestety z niczego to się nie bierze. SUCHAR: Przepis na sałatkę z buraków? Wrzucić granat do BMW.

   • 2 1

  • skutery

   Buraczki sie popisuje.No i sloma w majtkach

   • 0 0

  • Zazdrościsz pajacu ze skody

   • 0 1

 • skutery, kłady i motorówki są dla ruskich, albo ludzi ze wsi (3)

  lepsi ludzie wolą: żaglówki,kajaki, rower. Patrz na przykład Skandynawowie, lepsi Niemcy itd.

  • 168 31

  • Ja pie... (1)

   Kolejny patol

   • 3 20

   • Przynajmniej podpisujesz się zgodnie z prawdą.

    • 18 0

  • Właściciele łódek i pozostali sternicy to zazwyczaj bardzo sympatyczni ludzie.

   Nie budujmy niepotrzebnych stereotypów.

   • 2 1

 • karać grzywną 5000zł lub odebraniem skutera, proste. (4)

  • 190 11

  • wystarczy ukarac nawet 10zl (1)

   tylko, zeby w ogole karac. Nie wysokosc kary, ale jej nieuchronnosc.

   Jakby kazdy Janusz wiedzial, ze bedzie mial kare 10zl za kazdym razem jak zlamie przepisy, nie lamalby.

   • 4 11

   • Co ty p***ysz?? Jak wysokość kary nie ma znaczenie??

    10 zł czy nawet 10x10 każdy z kieszeni wyciągnie i zaśmieje się w twarz. Jakby 5 tysi jednorazowo zapłacił to by już więcej tego nie zrobił. To 10 zł to możesz sobie wsadzić w de z tą swoją nieuchronnością kary.

    • 12 2

  • chyba Ciebie za każdy komentaz biedaku

   • 1 10

  • + strzał w kolano zeby nie mógł go już uginać

   • 3 2

 • Policjanci nie mają radaru wodnego? (2)

  To kupić na kredyt i sfinansować z mandatów. Szybko się zwróci, a będzie bezpieczniej.

  • 180 7

  • policjanci polują na kajakarza z piwem bo to prawdzie zagrożenie a i złapać łatwiej (1)

   • 20 0

   • bo sa tak glupi ze się daja zlapac

    • 1 5

 • (1)

  I znowu niemoc służb. Zagrożenie realne, a służby n ie mają fotoradarów. Znowu jesteśmy z tyłu i za osobami popełniającymi wykroczenia. Znowu kpina z prawa. Może Ziobro też ręcznie zajmie się tą sprawą? Tylko czekam na artykuł o tym jak to turysta z Warszawy mknąc skuterem wodnym zabił płynącą kajakiem rodzinę.

  • 140 4

  • Obyś nie doczekał

   Niestety, Turysta z Warszawy to rzadko kiedy prawdziwy turysta. Najczęściej to wsioki z Mazowsza, Podlasia, Kielecczyzny dobrze zarabiający w Wa-wie i udający prawdziwych warszawiaków. Niestety jest ich od cholery, a słoma z ich rodzinnych stron wychodzi a każdym kroku.

   • 26 3

 • Banda nowobogackich buraków. (4)

  Te debilne "popisówy" to żenada i oznaka zdziecinnienia.

  • 214 4

  • oni nie są bogaci

   to są zwykłe "chamy" które zakłócają spokój mieszkańców i turystów - tak słychać na ulicach jak ich określają ludzie

   • 35 0

  • skutery

   To jest typowy przykład jak bezprawie wygrywa z prawem.

   • 29 0

  • ach te kompleksy

   • 1 15

  • zostańcie przy polsacie :-)

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane