• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skutery na Motławie: pasja, która powoduje chaos

DŁ (KFP), ms
7 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich, czyli ok. 7 km/godz. Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich, czyli ok. 7 km/godz.

Lato, lato, lato czeka. Razem z latem czeka rzeka... I od lat ten sam problem: z początkiem sezonu na Motławie zaczyna panować chaos.



Skutery na Motławie:

- On się nasila, bo z każdym rokiem przybywa jednostek pływających. Na wodzie robi się tłoczno i niebezpiecznie szybko. Największy ruch jest w weekendy. Wtedy widać najlepiej, że niektórym motorowodniakom zwyczajnie brakuje wyobraźni. O kulturze cechującej prawdziwego wodniaka już nawet nie wspominam. Piraci robią, co chcą. Część z nich pewnie nawet nie wie, że na ich torze wyścigowym obowiązuje ograniczenie prędkości do 4 węzłów. Za nic mają prawo, nie zważają na nikogo. Liczy się tylko popisówa przed tłumami zgromadzonymi na Długim Pobrzeżu. Kajakarzy przepływających w tym samym czasie nieopodal Żurawia zalewają fale i krew. Myślę, że miasto, które bardzo mocno promuje turystykę kajakową, powinno zwiększyć wysiłki w trosce o bezpieczeństwo na reprezentacyjnym szlaku wodnym. Przecież mówimy o tym problemie od dawna. Przed rokiem rozpędzony motorowodniak na skuterze wbił się w przęsło Mostu Krowiego. Szczęśliwie przeżył - sprawy bezpieczeństwa zeszły więc na dalszy plan. Jak stanie się coś naprawdę poważnego, będzie za późno na wrzawę i dyskusje. Na Zielonym Moście jeszcze przed rokiem był znak zakazu wytwarzania fali. Zniknął. Nie widzę też już znaku zakazu ruchu skuterów wodnych - mówi Przemysław Siudem z gdańskiego Klubu Wodnego Żabi Kruk.
Zobacz także: Sprawdziliśmy, ile kosztuje wypożyczenie sprzętu wodnego

Wszystkie jednostki pływające po Motławie - od Polskiego Haka zobacz na mapie Gdańskagórę rzeki zobacz na mapie Gdańska - obowiązuje ograniczenie prędkości do 4 węzłów (ok. 7 km/h).

Do Mostu Zielonego rozciągają się tereny (i wody) portowe podlegające jurysdykcji Urzędu Morskiego w Gdyni. Zarządzeniem dyrektora Urzędu, na pozostałych akwenach portowych jednostki poniżej 50 m długości i 3 m zanurzenia mogą się poruszać z prędkością nie większą niż 7 węzłów.

Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz. Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz.
Na zatoce nie ma ograniczeń. Tam fale nikomu nie szkodzą. Na Motławie dają się we znaki nie tylko kajakarzom - cierpią z ich powodu także jachty cumujące w marinie. Rozkołysane łajby uderzają jedna o drugą, narażając się na uszkodzenia. Z tym samym problemem borykają się jachtkluby, których przystanie położone są na Martwej Wiśle.

- Skutery też stacjonują w marinie. Ich użytkownicy zwykle mają świadomość problemu. Kłopotem są niedzielni turyści z Polski. Wodują skutery na przystani Żabi Kruk - zdarza się, że jest ich bardzo dużo, nawet po kilkanaście - i już na pierwszych metrach odkręcają do oporu manetki z gazem - mówi Przemysław Siudem.

Wyścigi skuterów na Motławie



Co na to kajakarze?

- Niektórzy zwyczajnie się boją. Przychodzą do nas rodzice z dziećmi. Część z nich rezygnuje z kajaków. Wszystkich uczulamy na ewentualne zagrożenia, wręczamy im mapki, instruujemy, gdzie i jak powinni pływać. Każdemu kajakarzowi wydajemy kamizelkę ratunkową. Nasi wycieczkowicze wiedzą, że kiedy zbliża się do nich z dużą prędkością jednostka motorowa, powinni ustawić kajak dziobem do fali. Odpukać, to działa. Jesteśmy tutaj od wielu lat. Myślę, że to my rozkręciliśmy kajakowe wycieczki po Gdańsku. Od początku współpracujemy z białą żeglugą i kapitanatem portu. Zawsze nas uczyli, że kajakarze płynący od Mostu Zielonego w dół rzeki powinni trzymać się bliżej wysp, czyli prawej strony. Po lewej stacjonuje biała żegluga. Te zasady ruchu od lat wpajamy kajakarzom. Okazuje się, że nie musimy mieć racji. Niedawno przypłynął do nas kontroler z gdyńskiego kapitanatu. Ku naszemu zaskoczeniu, zaczął pouczać kajakarzy płynących przy wyspach, że powinni znajdować się po stronie Żurawia. Konsternacja. Te rzeczy pozostają nieuregulowane. A ruch w weekendy jest teraz tak duży, że nawet piraci na skuterach mają utrudnione zadanie - mówi Przemysław Siudem.
Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz. Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz.
W Kapitanacie Portu Gdańsk, jednostce organizacyjnej Urzędu Morskiego w Gdyni, kłopot z motorowodniakami łamiącymi przepisy dotyczące ograniczenia prędkości na wodach portowych nabiera dodatkowego wymiaru. Kapitanat jest od tego, żeby karać piratów, a może jedynie bezradnie rozkładać ręce. Kary finansowe (od 50 do 500 zł) nakładane przez tę instytucje w skali roku można policzyć na palcach dwóch rąk. Dwie-trzy sprawy dotyczą skuterów wodnych.

- Mandaty wystawiamy najczęściej za brak dokumentów bezpieczeństwa jednostki, brak uprawnień bądź środków ratunkowych. Prędkość to jest śliski temat. W skrócie sprawa przedstawia się następująco: policja wodna łapie motorowodniaka na przekroczeniu przepisów, po czym przesyła do nas pismo, my przesłuchujemy taką osobę, rozpatrujemy sprawę i... wszystko rozbija się o to, że policjanci z referatu wodnego KMP nie mają fotoradaru. Oceniają prędkość na oko, a to nie jest dowód. Oświadczenie policjanta nie może nim być. Nasze służby też nie dysponują radarem. Zresztą skuter uciekłby nam, bo mamy dużą jednostkę do kontroli statków. Summa summarum jesteśmy uwikłani w procedury, które do niczego nie prowadzą. Zdecydowanie wolimy, kiedy oprócz przekroczenia prędkości w notatce policyjnej pojawiają się inne wykroczenia i uchybienia, bo wtedy mamy podstawę prawną do ukarania - mówi Teresa Siedlecka, starszy oficer w Kapitanacie Portu Gdańsk. - Oczywiście policjanci również wystawiają mandaty i udzielają upomnień, ale nie mamy wiedzy na ten temat. Do nas trafiają te najgrubsze sprawy. Gdyby policja miała fotoradar, to pewnie sama wystawiałaby mandaty i nie kierowałaby tych spraw do nas - dodaje oficer kapitanatu.
Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz. Na Motławie, gdzie użytkownicy skuterów uwielbiają popisywać się przed spacerowiczami, nie wolno pływać szybciej, niż z prędkością 4 mil morskich na godz, czyli ok. 7 km/godz.
Sprawa nieszczęsnego fotoradaru przywoływana była na łamach prasy przez funkcjonariuszy z referatu wodnego już kilka lat temu. W owym czasie taki "pistolet" do mierzenia prędkości z pokładu jednostki, która porusza się na wodzie, kosztował kilkanaście tysięcy złotych. Sprzętu jak nie było, tak nie ma. Przyczyny trudno dociec.

- Nie mamy urządzenia do pomiaru prędkości na wodzie, aczkolwiek w rejony, gdzie w przeszłości dochodziło do tego typu zdarzeń, kierujemy dodatkowe patrole policji wodnej. Apelujemy do świadków: w przypadku zauważenia osób, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie w żegludze, prosimy o natychmiastowy kontakt z policją. Na sygnały czekamy pod numerami alarmowymi 997 lub 112. Wodniakom przypominamy, że chcąc pływać kajakiem, skuterem bądź statkiem sportowym po Motławie, trzeba mieć na to zgodę służby dyżurnej kapitanatu portu. Można ją otrzymać na kanale 14 UKF lub drogą telefoniczną - informuje mł. asp. Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Policjanci z referatu prewencji na wodach i terenach przywodnych w poprzednim sezonie turystycznym skontrolowali 281 jednostek pływających, w tym 98 skuterów wodnych. W 11 przypadkach wystąpili do Kapitanatu Portu w Gdańsku o podjęcie czynności wobec osób, które dopuściły się wykroczeń polegających na prowadzeniu jednostki pływającej bez uprawnień i rejestracji oraz stwarzaniu zagrożenia w żegludze. Ponadto skontrolowali 37 sterników na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wszyscy przebadani byli trzeźwi.
DŁ (KFP), ms

Opinie (180) 4 zablokowane

  • Proste rozwiązanie

    Zakaz poruszania się skuterami po motławie lub w łagodniejszej wersji zakaz "falowania" . Za złamanie zakazu konfiskata skutera lub 5000 pln i po temacie.

    • 1 3

  • Sposób

    Sposób bardzo prosty.
    Ustawić fotoradary, służby z radarami i odcinkowy pomiar prędkości.
    Albo zorganizować zawody wędkarskie ze sprzętem do połowu tuńczyków.

    • 0 2

  • Dałbym wam popływać ale... (1)

    Dałbym wam popływać żebyście zmienili zdanie ale nie stać was na paliwo a ja wam fundować nie będę nieroby klapkowicze z nad Motławy . Klapkowicze nie wiedza ze tam jest stacja benzynowa do której trzeba podpłynąć . Krapkowicki Kup starej i sobie loda i patrz jak na ku r w i a m po wodzie . P.s na przeciw możesz sobie garbusa na pedały lub jak dołożysz pare ziko więcej na baterie wypożyczyć i zabrać starą na rejs po Motławie . Fala Odemnie murowana za te wpisy. Weź ze sobą wiadro do wybierania wody . Pozdro od Rxp 215 jeaaa

    • 6 5

    • Może zafunduj sobie słownik buraku

      • 1 0

  • Waverunner

    Odżałujcie 150 zł za 15 min pływania , poczujcie wiatr we włosach, morską bryzę, adrenalinę a potem się wypowiadajcie! Motory też są niebezpieczne i głośne trzeba je wycofać z ulic ! :)

    • 3 1

  • Ból d*py (1)

    Komuś to przeszkadza i z tego powodu trzeba kręcić aferę? Niech sobie jeżdżą dajcie im spokój

    • 4 2

    • Łamią przepisy i zakłocają spokój innym. Niech spieprzają stąd!

      • 1 0

  • Faktycznie, czasem takie skutery to rzeczywiście problem.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane