Tablica upamiętniająca ks. Jankowskiego wróciła na stoczniowy mur
Gyddanyzc - nie do wymówienia, ale też niebudząca kontrowersji. Taka będzie nowa nazwa skweru, który wcześniej nosił imię ks. Henryka Jankowskiego.
Jak oceniasz nową nazwę skweru?

Dziś nie ma on nazwy, choć miał ją przez poprzednie osiem lat. Od 17 lutego 2011 roku, do 7 marca 2019 roku skwer nosił imię ks. Henryka Jankowskiego. Tego dnia radni, głosami 20 "za", jeden "przeciw" i przy jednym głosie wstrzymującym się pozbawili skwer dotychczasowego patrona.
Teraz miejsce ma zyskać inną nazwę. "Skwer Gyddanyzc" - taka propozycja zostanie przedstawiona radnym na sesji, która odbędzie się 25 kwietnia.
Gyddanyzc - cóż to takiego?
To najstarsza, znana historykom, forma zapisu nazwy Gdańska. Pojawia się ona w średniowiecznym żywocie świętego Wojciecha (Vita sancti Adalberti episcopi Pragensis - Żywot świętego Wojciecha, biskupa praskiego), którego autorstwo przypisuje się Janowi Kanapariuszowi, benedyktyńskiemu mnichowi.
- Uważam, że skwer nie powinien mieć nazwy, ale jeśli już, to powinna być nazwa nieosobowa. Np. skwer Gyddanyzc - mówi. - To była pierwsza wzmianka o istnieniu Gdańska, w dodatku z określeniem "urbs", czyli tysiąc lat temu Gdańsk był już miastem, a nie wioską. Taka nazwa będzie łączyć - mówił w marcu w rozmowie z reporterem TVN.
Kamień w parku Akademickim
Warto zwrócić uwagę, że ta nazwa jest już upamiętniona w przestrzeni publicznej Gdańska. Na terenie parku Akademickiego
