Ślub w Trójmieście częściej przed urzędnikiem niż w kościele

Ślub przed urzędnikiem jest znacznie popularniejszy niż ten w kościele.
Ślub przed urzędnikiem jest znacznie popularniejszy niż ten w kościele. fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Mieszkańcy Trójmiasta coraz częściej wolą śluby cywilne od kościelnych. Mniej osób decyduje się na sformalizowanie związku w formie konkordatowej - przed ołtarzem. Na prawie 3 tys. osób, które w 2021 r. zdecydowały się stanąć na ślubnym kobiercu, 900 zrobiło to w kościele.Gdybyś miał(a) wziąć ślub, byłby to:

Zobacz wyniki (2719)
Ostatnie lata były wyjątkowo trudne dla przyszłych nowożeńców.

Obostrzenia koronawirusowe, wprowadzane nierzadko z tygodnia na tydzień, sprawiły, że pary planujące od miesięcy ślub i wesela zmuszone były do przesuwania terminu uroczystości, a nawet ich odwoływania.

Jeżeli już jednak zakochani decydowali się na sformalizowanie związku, to woleli zrobić to przed urzędnikiem, a nie w kościele. To trend, który utrzymuje się w Trójmieście od co najmniej 2019 r. - czyli od czasów tuż przed pandemią.

Wesele? Tak, ale po pandemiiWarto zaznaczyć, że w 2020 r. spadła ogólna liczba ślubów, co było związane z pandemią koronawirusa i obowiązującymi ostrymi obostrzeniami.

graf. Trojmiasto.pl
- Jesteśmy jedną z tych par, która zdecydowała się przenieść ślub na 2021 r. Udało się. Ale wzięliśmy tylko ślub cywilny. Niekoniecznie jest to związane z kwestią naszej wiary czy chodzeniem do kościoła - po prostu bardzo chcieliśmy sformalizować związek. Zrobiliśmy niewielki obiad, z weselem czekamy, aż sytuacja pandemiczna się trochę uspokoi. Niewykluczone, że wtedy zdecydujemy się też na ślub w kościele - to też wiąże się z pewnym kosztem i przygotowaniem - mówi Anna, mieszkanka Gdańska.
Czytaj też:

Mniej dzieci rodzi się w TrójmieścieAle są też takie pary, które - choć organizują "wesele z pompą" - do kościoła się nie wybierają. Jedni wskazują na kwestie ideologiczne, inni - podobnie jak Anna - na dodatkowe koszty.

graf. Trojmiasto.pl
- To, co miałoby pójść w kopercie na "co łaska" i przystrojenie kościoła, wolę przeznaczyć na droższy talerzyk dla gości - śmieje się Paweł z Gdyni.

Sale weselne w Trójmieście. Gdzie zorganizować wesele?W 2021 r. - co wynika ze statystyk - w całym Trójmieście zawierano więcej ślubów niż w 2020 r., choć nadal - w porównaniu do 2019 r. - było ich mniej. Wzrosła też liczba związków "kościelnych", ale nadal była to opcja rzadziej wybierana przez nowożeńców.

graf. Trojmiasto.pl

Śluby obcokrajowców i par mieszanych w TrójmieścieCo ciekawe, coraz częściej na małżeństwa w Polsce decydują się zarówno obcokrajowcy, jak i pary mieszane.

W Gdańsku takich ślubów było:

  • w 2019 r. - 121,
  • w 2020 r. - 74,
  • w 2021 r. - 92.

W Gdyni:

  • w 2019 r. - 36,
  • w 2020 r. - 32,
  • w 2021 r. - 39.

W Sopocie:

  • w 2019 r. - 25,
  • w 2020 r. - 10,
  • w 2021 r. - 26.


Opinie wybrane