• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Służby apelują: przestrzegajmy kwarantanny

Piotr Weltrowski
20 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Kto podlega kwarantannie, jakie są jej zasady, kto i w jaki sposób kontroluje ich przestrzeganie - przypominamy wszystkie te informacje, zarazem opisując, jak w szczegółach wygląda to w Trójmieście i na Pomorzu.Znasz osoby, które zostały objęte w ostatnim czasie kwarantanną?

Aktualnie kwarantannie poddawanych jest na Pomorzu blisko tysiąc osób. Podlegają jej dwie grupy osób. Pierwszą z nich stanowią ci wszyscy, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem bądź też osobami z realnym podejrzeniem takiego zakażenia. O wysłaniu ich na kwarantannę decyduje sanepid.

Drugą, większą grupę stanowią wszyscy polscy obywatele wracający do kraju. Tu z kolei organem wysyłającym na kwarantannę jest straż graniczna.

- Każda osoba przekraczająca granicę wypełnia kartę lokalizacyjną, gdzie podaje szczegółowe dane dotyczące m.in. miejsca zamieszkania. Dane te są weryfikowane, a następnie - na bieżąco - przekazywane służbom wojewody - mówi kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak z Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Trzeba jednak pamiętać, że o ile osoby, które miały kontakt z zakażonymi i na kwarantannę wysłane zostały przez sanepid, są kierowane na nią decyzją administracyjną. Osoby przekraczające granicę nie otrzymują decyzji administracyjnej o kwarantannie, są jedynie informowane o konieczności jej odbycia, jej zasadach i podstawie prawnej.

Wszystko to sprawia, że mogą pojawiać się problemy - zarówno z przepływem informacji, jak ze zwyczajnym niedoinformowaniem osób wracających do Polski, które nie są do końca świadome powagi sytuacji. Jak ustaliliśmy, zdarzają się również przypadki podawania w karcie lokalizacyjnej adresu zameldowania, który jest inny od faktycznego miejsca, w którym przebywa później osoba wracająca do kraju.

- W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi kwarantanny osób powracających z zagranicy przypominamy, iż w takich przypadkach służby sanitarne i graniczne nie wydają osobnej decyzji, a kwarantannie osoby takie poddane są z urzędu - piszą w specjalnym komunikacie policjanci z Gdyni. - Prosto z granicy czy lotniska należy jechać do domu. Bez wizyt u rodziny czy w sklepach. Jeśli ktoś nie ma gdzie jej odbyć, powinien to zgłosić na granicy i trafi do wskazanego przez służby ośrodka.

Osoby objęte kwarantanną kontroluje policjaPolicjanci najczęściej kontaktują się z osobami przebywającymi na kwarantannie telefonicznie, po czym proszą je o pokazanie się w oknie. Policjanci najczęściej kontaktują się z osobami przebywającymi na kwarantannie telefonicznie, po czym proszą je o pokazanie się w oknie.
To właśnie policjanci zajmują się kontrolą przestrzegania zasad kwarantanny. Odwiedzają oni osoby objęte kwarantanną przynajmniej raz na dobę. Z reguły zajmują się tym dzielnicowi, którzy dobrze znają lokalną społeczność. Wszystko odbywa się tak, aby ograniczyć do minimum kontakt.

- Policjanci nie wchodzą do mieszkań, a nawiązują kontakt z taką osobą, korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony sposób potwierdzają jej obecność w tym miejscu. Zebrane informacje przekazują służbom sanitarnym - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
W praktyce wygląda to tak, że policjanci dzwonią do osób objętych kwarantanną i proszą je o pokazanie się w oknie. W niektórych przypadkach rozmowy odbywają się za pomocą domofonu, w ostateczności przez zamknięte drzwi mieszkania.

Należy pamiętać, że złamanie kwarantanny zagrożone jest mandatem do 5 tys. złotych, a nawet odpowiedzialnością karną. Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności.


W Gdańsku bez ujawnionego przypadku łamania zasad kwarantannyJak podało w czwartek rano RMF FM, powołując się na statystyki policyjne dotyczące całego kraju, kwarantanną objętych jest obecnie w Polsce blisko 60 tys. osób, a ujawnione przypadki łamania jej zasad dotyczą statystycznie jednej osoby na sto.

Próbowaliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda na Pomorzu (według danych z czwartkowego wieczoru objęte kwarantanną w całym województwie są 1102 osoby). Odpowiedź o braku przypadków łamania zasad kwarantanny otrzymaliśmy tylko od policji z Gdańska.

- Do chwili obecnej na terenie Gdańska nie stwierdzono ani jednego przypadku złamania zasad kwarantanny - powiedziała nam w czwartek po południu Karina Kamińska z gdańskiej komendy.
Policjanci zapewniają nas też, że gdy przypadki łamania zasad kwarantanny się pojawią, to będą one nagłaśniane.

Jedzenie pod drzwiami nie zawsze oznacza kwarantannęWiększość osób znajdujących się na kwarantannie, jest tam kierowanych, gdy wracają do kraju. Większość osób znajdujących się na kwarantannie, jest tam kierowanych, gdy wracają do kraju.
Informacja o tym, że dana osoba jest objęta kwarantanną, nie jest informacją publiczną. Zarówno sanepid, jak i policjanci, a nawet dziennikarze odbierają w ostatnich dniach bardzo dużo sygnałów dotyczących rzekomego łamania kwarantanny.

Dzwonią osoby zaniepokojone tym, że w ich bloku przed drzwiami konkretnych mieszkań pojawiają się na przykład siatki z zakupami czy pakunki z jedzeniem, a później mieszkający tam sąsiedzi wychodzą z mieszkań.

Oczywiście może się zdarzać tak, że ktoś łamie zasady kwarantanny, jednak warto pamiętać też o tym, że aktualnie coraz powszechniejsze stają się takie usługi, jak bezdotykowa dostawa zakupów czy dowóz jedzenia.

Wiele osób chroni też swoich bliskich z grup ryzyka, dowożąc im zakupy czy jedzenie i zostawiając je pod drzwiami. Pozostawione pod drzwiami pakunki nie oznaczają, że mieszkająca tam osoba poddana jest kwarantannie.

Kwarantanna - co wolno, a czego nie wolno?Kwarantannę odbywa się pod adresem, który został wskazany przez daną osobę w tzw. karcie lokalizacyjnej. Jeśli kwarantannę odbywa się w domu, należy stosować się do poniższych wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz GIS:

 • Nie wychodź z domu, nawet po drobne zakupy czy po to, by wyrzucić śmieci.
 • Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania
  kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej
  możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
 • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
 • Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj
  bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 m.
 • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
 • Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy;
  jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
 • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
 • Zachowaj zasady higieny.
 • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe, takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
 • Monitoruj temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie.
 • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj
  się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
 • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
 • W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji - mogą cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
 • W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ skorzystaj z teleporady.
 • Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ.


Kwarantanna poza miejscem zamieszkaniaMoże się także zdarzyć, że dana osoba będzie odbywała kwarantannę poza swoim miejscem zamieszkania, na przykład w sytuacji, gdy podróżowała tym samym autokarem z pasażerem, który z podejrzeniem koronawirusa został przewieziony do szpitala.

Sprawdź aktualny RAPORT SANEPIDU

Wówczas kwarantanna odbywana jest we wskazanym przez służby ośrodku (informacje na ten temat przekazywane są podczas przekraczania granicy).

Koronawirus Gdańsk, Gdynia, Sopot - wcześniejsze raporty sanepiduKoronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721

Opinie (279) ponad 10 zablokowanych

 • Oszaleć można w tej kwarantannie. (10)

  Wydaje mi sie, że napewno ją przedłużą.

  • 28 34

  • (3)

   Mądrzy ludzie się nie nudzą, w domu również.

   • 32 4

   • Czy Owsiak już przeznaczył jakaś część że 180 000 000 na pomoc ? (2)

    • 4 3

    • Jurek dawaj , rób co chceta! (1)

     Kupuj co chcesz dla szpitali , to są polskie pieniądze polskich obywateli

     • 0 1

     • Niemcy obracają tymi 180 000 000 w Niemczech

      • 0 1

  • RządoweCentrumBezpieczeństwa NIEwysyła na telefon info

   Dlaczego?bo pis je,, zreformował"tak jak stadniny koni!Mamy XXIwiek internetu a tu proszę sieć komurk.przysyła ci info o twoim koncie ale RCB przestało przesyłać super ważne info jak te w 3city.Uwielbiam chaos dlatego pisDuda ma moj głos !

   • 5 5

  • jak nie beda przestrzegac bedzie jak u wlochow

   wlasnie dlatego kwaarantana domowa nie ma sensu...
   a co tam wyjde z pieskiem,skocze po bulki ,o policja juz byla to skocze do obi po kafelki...
   \kwarantana tak ,ale w zamknietych i monitorowanych osrodkach np lotniska wojskowe bazy w lesie itp .

   • 13 2

  • chyba mylisz pojęćia

   kwarantanna to nie to samo co praca zdalna, kwarantannę mają wszyscy podejrzani o nosicielstwo wirusa, a akcja #zostanwdomu to profilaktyka ... ludzie z kwarantanny kończą ją po 2 tygodniach (no chyba że okazało się, że maja wirusa), akcja zostań w domu rzeczywiście może potrwać dłużej ... ale to dla dobra wszystkich, trzeba pamiętać że jako jednostka jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie wszystkich, w tym całej naszej rodziny

   • 9 1

  • (1)

   Co ci się stanie jak jakiś czas posiedzisz w domu? Książek ci zabrakło?

   • 7 1

   • Poszukaj takich stron dla zbokow

    • 0 0

  • Czy rzadowi ....

   Udalo sie juz zaopotrzyc spoleczenstwo w maseczki srodki odkazajace ?

   Dlaczego nie ma ich w miejscach publicznych ?

   Np.w srodkach transportu ?

   • 0 0

 • Powinno być jawne gdzie jest kwarantanna. (25)

  • 74 19

  • Też tak uważam... (18)

   Ponieważ na 90% jest kwarantanna u mojego sąsiada. Policja jest codziennie. To tylko przypuszczrnia, ze właśnie tej osiby dotyczy kwarantanna ponieważ niedawno przyleciał po Pl. Jednak z pieskiem wychodzi późnym wieczorem i bardzo wcześnie rano...

   • 18 7

   • Czekasz kiedy chwycić za kamień??? (5)

    • 21 7

    • Tak (4)

     Żeby eliminować tak nieodpowiwdzialnych ludzi

     • 20 12

     • Na kwatantannie z psem można wychodzić. (3)

      Zmieniaj częściej pieluchę cykorze życiowy.

      • 8 29

      • Xx (1)

       Nie można.

       • 26 1

       • Można. Tylko nie wolno.
        A to spora różnica.

        • 18 2

      • Przeczytaj artykuł, życiowy gangsterze.

       • 3 6

   • (3)

    > Jednak z pieskiem wychodzi późnym wieczorem i bardzo wcześnie rano.

    Zatem: wykazuje sie odpowiedzialnością. Wychodzi w porach, kiedy jest najmniejsze prawdopodobieństwo spotkania innego sąsiada.
    Przypominam, że kwarantanna nie oznacza, że ktoś jest zakażony i "emanuje" wirusy po otoczeniu. To tylko środek ostrożnosci.
    Równie dobrze rozsiewać wirusy mogą inne osoby, które kwarantanną objęte nie są i nawet ze swojego nosicielstwa nie zdają sobie sprawy.

    • 18 12

    • Ten pies rozsiewa miliardy wirusów na klatce (2)

     Taki pies zgarnia wszystkie zarazki z mieszkania chorego jak miotła a później otrzepuje się i rozpyla to na schodach.

     • 9 18

     • (1)

      Rozumiem, że sam, przed wejściem do klatki schodowej, zdejmujesz buty, aby nie wnieść na ich podeszwach różnych zarazków (nie tylko koronawirusa)?

      • 20 6

      • Mówimy o kwarantannie

       Jak bym był nią objęty to bym nie chodził po klatce schodowej. Twój argument jest śmieszny.

       • 6 4

   • Hm, to może wykaż się pomocną ręką, zapukaj i zapytaj przez drzwi, czy nie potrzebuje pomocy z pieskiem? Czy tylko do oceny jesteś taki pierwszy?

    • 18 3

   • zglos d**ila ,bo wedlug who corona (4)

    utrzymuje sie do 6h w powietrzu ,do 72h na plastiku a czas "aktywacji u zdrowego 30 latka to 10 sekund ,takze jak d**il wychodzi to wszyscy na klatce maja juz korone...

    • 7 8

    • (3)

     zgłoś się do psychiatry palancie i to szybko

     • 2 3

     • (1)

      Psychiatra takim już nie pomoże niestety.

      • 0 1

      • ?

       "Kwarantanna domowa wskazana jest dla wszystkich osób, które miały kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem lub wróciły z obszarów wysokiego ryzyka zarażenia się SARS-CoV-2. Kwarantanna domowa trwa najczęściej 14 dni, w trakcie których nie powinniśmy wychodzić z domu, ale też znacząco ograniczyć kontakt z innymi osobami."

       • 0 0

     • ?

      "Koronawirusy, takie jak SARS i MERS mogą przeżyć na powierzchniach plastikowych, metalowych czy szklanych nawet do dziewięciu dni. Oznacza to, że wirusy te mogą mieć zdolność do zarażania od dwóch godzin do dziewięciu dni, jeśli występują na powierzchni poza ciałem żywiciela. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że czas utrzymywania się wirusów na przedmiotach jest uzależniony od ich temperatury oraz wilgotności."

      • 0 0

   • Chciałbym zeby sie ktos

    Odniósł do tego co piszą ludzie na kwarantannie.
    Że nie mają co jeść, nie mogą wyjść do sklepu ale jak tego nie zrobią to padną z głodu. Ci ludzie powinni mieć pomoc i dostarczone jedzenie i podstawowe środki.

    • 0 0

   • A gdzie pies ma się załatwić? Może na klatce, a właściciel sprzątnie za dwa tygodnie, gdy już będzie mógł wyjść? Chcesz, żeby za miesiąc pojawiły się zapomniane choroby, przy których koronowirus to nic?

    • 0 0

  • i co? bys takiego upilnował? (2)

   by ci sie słuchawka zapaliła od donosów, a i tak bys takiego nie upilnował. taki czub co wychodzi z kwarantanny jest naturalnym czubkiem, takich nie da rady edukowac ani leczyc, on ma deficyty umysłowe od maleńkosci. Innych mozna probowac edukowac, jesli tylko zbładzili i mają w głowie coś wiecej niz pustkę i egoizm, ale takiego? toz on sam pcha sie pod noż natury, dajmy mu sznasę sie do czegos przydac i użyźnic gleby cmentarzy

   • 7 4

   • (1)

    ty jesteś głupim czubkiem bo wierzysz jak d**il w tę ściemę jaką ci serwują

    • 2 1

    • Dokładnie, media z ludzi zrobiły pacynki :-)

     • 0 0

  • tak to prawda, powinno byc jawne. Moj sasiad najprawdopodobniej przechodzi kwarantanne - z tym ze w ogrodzie a ja mam obawy przejsc wzdluz plotu zeby smieci wyrzucic.

   • 2 3

  • a dlaczego pacanie?Chcesz się brandzlować jak reszta tych żałosnych pleciugów czyimś problemem tak?Chcesz go potem wytykać palcami?Reakcja tych starych d**ili na jedzenie od brokuła itp usługi to już jest niezłe wariatkowo i próbka tego do czego jest ludzki nawóz zdolny

   • 0 0

  • Uwazam

   Wszyscy co tylko moga powinni byc objeci kearantanna .

   Bez roznicy czy przybyli zza granicy czy tez byli w Polsce na miejscu.

   Wirus nie wybiera .!

   • 0 0

 • Miasto Gdańsk - Mądre przed szkodą?! (4)

  Apeluje do władz miasta Gdańsk,

  Prezydenta Gdańska, Zarządu Dróg i Zieleni.

  Przestańcie tylko sami apelować do mieszkańców aby unikali przebywania na miejskich płacach zabaw i boiskach.
  To jak widać nic nie daje. Ludzie wypierają rzeczywistość lub są strasznymi egoistami.

  Bądźcie odpowiedzialni za społeczeństwo skoro one samo nie potrafi lub nie chce. Zamknijcie te obiekty natychmiast!

  • 87 9

  • Już zamykamy.

   Dziękujemy za piękny, pełen emocji i racji apel.

   • 8 0

  • Przeraża mnie ignorancja ludzi ale i władz tego miasta.
   Pamietam jak dzień przed zamknięciem szkół nasza prezydent mówiła, że to nie jest potrzebne.

   Czy to ma być działanie wyprzedzające?!

   Nie płaczmy nad rozlanym mlekiem a nie dopuśćmy do tego aby się rozlało!

   • 16 1

  • Rozumiem, że nie można postawić policjanta przed każdym placem zabaw.
   Ale radiowóz może przejeżdżać i rozpędzać takie grupki.

   Trzeba działać zanim stanie się dramat

   • 3 2

  • Wystarczy wprowadzić przymusową izolację osób 50+

   Jeśli nie będą wychodzić z domów, a bliscy będą mogli odwiedzać ich tylko w maseczkach na twarzy, po uprzednim umyciu/zdezynfekowaniu rąk, to szybko zażegnamy problem. Obecne działania są absurdalne i narażają nas na ogromy kryzys gospodarczy. Ta pandemia jest jak wojna. Trzeba liczyć się ze stratami, ale trzeba je minimalizować. Zamykanie wszystkich i wszystkiego może spowodować ogromne problemy społeczno-ekonomiczne. Miliardy pójdą tyko na ratowanie lotnictwa cywilnego.

   • 1 0

 • Komedia (8)

  Policja sprawdza przez domofon i zamknięte drzwi mieszkania? Strata czasu.

  • 15 42

  • do minusujących (6)

   jak sprawdzają tożsamość przez domofon?

   • 7 1

   • .... (3)

    Dzwonią 10sek przed na numer telefonu kontaktowego. Jak ktoś jest normalna osoba żyjąca w społeczeństwie, to nie będzie robić przekrętów i dawać telefon np. Bratu...

    • 7 4

    • to wcale nie jest zabawne (2)

     dzwonią na stacjonarny czy komórkowy?;)

     • 5 1

     • .... (1)

      A rozumiesz - "telefon kontaktowy" jak podasz swój numer komórkowy za który płacą Twoi rodzice, to myślisz że zadzwonią na stacjonarny do Twojej Babci/Dziadka? :D

      • 2 4

      • nadal nie wytłumaczyłeś jak to się ma do weryfikacji tożsamości

       ale rozumiem że takim jesteś śmieszkiem i "hehe" dzwonimy o babci i dziadka

       • 5 1

   • Nie wszyscy ....

    Sa tacy jak kombinatorzy bez dekli.

    Prawidlowe dzialania Policji .

    • 0 1

   • A jak ktoś jest akurat na klopie?

    • 0 0

  • ta sprawdzają ....żart jakiś siedzę od 4 dni na kwarantannie i nikt nie sprawdzał czy się do tego stosuje ....oczywiście stosuje się bo jestem odpowiedzialny .

   • 0 1

 • jeszcze nikt nie został ukarany i to błąd (1)

  Walić wysokie kary to się nauczą

  • 79 8

  • Bzdura i tyle

   Przecież ponad 90% zaraża się w szpitalach i domach, hejtujcie tak dalej to niedługo nie będzie w ogóle chorych bo ludzie nawet z poważnymi objawami będą się bali choć zbliżyć do szpitala (i nic dziwnego, bo ostracyzm społeczny i kary pieniężne dla chorych są potężne).
   I ta cała pseudo-kwarantanna to jest jedna wielka bzdura, "Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt" - jak ograniczyć kontakt np. z żoną/mężem w jednej kawalerce? Nie korzystać z jednej łazienki? Przecież to są rady kompletnie z d... A kto ma tym ludziom dowozić jedzenie, wyrzucać śmieci, iść za nich do pracy? I jaki to ma w ogóle sens jak za chwilę wszyscy w domu będą chorzy a oni przecież normalnie chodzą do pracy czy jadą tramwajem?

   • 1 0

 • Wojtek Sz. chyba zapadł się jak Jarek z Nowogrodzkiej pod ziemię? (3)

  Zauważyliście że obu Panów nie widać, nie słychać? Najlepsza metoda milczeć, nic nie robić a popularność wówczas nie spada.

  • 25 13

  • a Drelicha ostatnio widziałeś?

   • 5 2

  • jakby się pokazali, to być wrzeszczał że sie lansują

   • 6 2

  • Wypadałoby się pokazać, wygłosić jakąś nawet trywialną mowę, ale zaznaczyć swoją obecność ze chociaż coś ma się.do powiedzenia obywatelom państwa czy mieszkańcom miasta, a tu nic, cisza, jak ludzie mają to rozumieć, i to ma być zachowanie godne autorytetu władzy, dziwne trochę

   • 0 0

 • Jezeli ludzie nie będą (3)

  przestrzegać tej kwarantanny, szybko się koronawirusa nie pozbędziemy. I wszyscy na tym stracą...

  • 63 7

  • No wszyscy to nie...

   Niektórzy wrecz zyskaja
   Pozdrawiam
   Undertaker

   • 7 0

  • (1)

   Z kwarantanną tym bardziej szybko się nie pozbędziemy. Im większe środki zapobiegawcze, tym czas epidemii dłuższy, ale mniej bolesny - mniej zachorowań, a co za tym idzie - zgonów.

   • 5 0

   • ważna jest też gospodarka

    bo jak ona padnie, to wirus nie będzie naszym największym problemem

    • 7 1

 • Ostatnio sąsiad z gorączka spaceruje po osiedlu, w sklepie jakiś gość z suchym kaszlem... (11)

  Ludzie, siedźcie w domach i nie rozsiewajcie tego cokolwiek tam macie. Problem w tym że w pierwszych dniach od zarażenia wirus rozsiewa się na innych nie dając objawów więc w domach powinen siedzieć każdy kto nie musi wychodzić - chyba że mieszkasz w domku a nie bloku z 50 innymi mieszkaniami (wychodząc zostawiasz wirusy na klamkach, drzwiach a nawet w powietrzu).

  • 55 7

  • Trochę zdrowego rozsądku (1)

   Skąd wiesz, że sąsiad ma gorączkę? skąd wiesz, że spaceruje? Biegłaś/biegłeś za nim z termometrem?
   Skąd wiesz, że gość w sklepie nie poszedł po bułki dla 3 dzieci z którymi siedzi w domu? Może kaszle tak jak aktualnie 10 milionów Polaków?
   Sama/sam sobie zaprzeczasz. Sporo ludzi pracuje, muszą wychodzić z psem, robić zakupy. Rozumiem zdrowy rozsądek, ale przestańmy wylewać pomyje jeden na drugiego, bo da to opłakane skutki

   • 6 6

   • Bo mi to wprost powiedział. Chyba że blefował...

    Czyli jak masz wirusa i kogokolwiek w domu to masz zezwolenie na rozsiewanie go na kolejne osoby? Serio tak myślisz? Od czego jest rodzina, znajomi, sąsiedzi, służby? Wychodzenie z psem - OK, zakupy g OK gdy nie jest się chorym ale jeśli ktoś wychodzi z domu z gorączka to coś tu jest nie tak...

    • 4 1

  • ja mam alergię (2)

   i katar non stop ale przecież nie będę się tłumaczyć wszystkim napotkanym...

   • 5 1

   • Tu nie chodzi o katar alergiczny bo jest on łatwy do rozpoznania (1)

    Chodzi o osoby z gorączka albo kaszlące tak jakby się dusiły

    • 3 1

    • ja to wiem

     i Ty to wiesz.....

     • 0 0

  • Jak kazdy bezmózg powielasz plotki a nie fakty ,brak nawet podstawowej wiedzy. (2)

   Wirusa niema w powietrzu a na klamkach zawsze były wirusy sa na nich cały rok głąbie .Cały rok możesz się zarazić grypą i żółtaczką właśnie od klamki i innymi zarazkami.
   Liczba zarażonych jest unas minimalna.Ale ty bezmózgowców musiał bys najpierw mieć czym myslec.

   • 2 7

   • (1)

    W powietrzu utrzymuje sie do 3 godzin wg nowych badan. Na klamkach bodajze nawet do paru dni .

    • 4 2

    • Zbadałeś to sam czy zasłyszałeś te brednie?

     • 0 1

  • Skąd wiesz, że sąsiad ma gorączkę? (2)

   Siedzisz w oknie z kamerą termowizyjną?

   • 1 3

   • Sam się tym pochwalił (1)

    • 3 0

    • A ilu jest takich którzy nie są tak wylewni?

     Macie odpowiedź na to na ile bezpieczne jest nawet zwykle wychodzenie z bloku.

     • 2 0

 • Mam domek z ogrodem (6)

  Teraz doceniam jeszcze bardziej

  • 59 6

  • (1)

   Tez mam hahahhah

   • 2 0

   • Tez mam :)

    • 0 0

  • kury nioski se wpuść (1)

   • 1 6

   • widać, że Orunia

    poznałem po starooruńskim 'se'

    • 4 5

  • a ja mam kiełbase w lodówce

   • 1 3

  • Fajnie masz

   No to Ci zazdroszczę, ale tak pozytywnie. Dużo zdrówka

   • 9 0

 • (3)

  W tej bananowej republice przestrzeganie czegokolwiek jest problemem. Ma się wrażenie, że przepisy czy zalecenia są po to by je łamać. Porządek mozna tu zaprowadzić jedynie zamordyzmem a nie dialogiem.

  • 62 8

  • chciałes demokracji to masz co chciałes

   niektórym demokracja pomyliła sie z anarchizmem, a jeszcze gorzej jak władza nie rozróznia tych dwóch i przyzwala na takie jazdy.

   • 8 0

  • "Porządek mozna tu zaprowadzić jedynie zamordyzmem a nie dialogiem." (1)

   kolego chętnie pożyczę ci drobne na petardę "achtung" żebyś się wystrzelił prosto do roku 1939, bo tam jest twój ukochany czas.

   • 5 4

   • Z ludzi wychodzi dzicz, zupełnie tak samo jak na filmach apokaliptycznych. Tak to jest jak się nie panuje nad własnym strachem i daje sobie wmawiać wszystko co przelażą TV.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane