Fakty i opinie

Służby proszą kierowców o wsparcie: twórzcie korytarz życia

Najnowszy artukuł na ten temat

Obwodnica Trójmiasta: spadek ruchu o 1/3

Nawet o kilka minut szybciej służby ratunkowe mogą dotrzeć do rannych w wypadku, jeśli kierowcy utworzą na drodze korytarz życia. Przed wzmożonym wakacyjnym ruchem drogowcy apelują, by kierowcy - już stojąc w korku - nie czekali na sygnały karetki, straży pożarnej czy policji, lecz od razu zjeżdżali do krawędzi jezdni.Czy tworzyłeś kiedykolwiek na drodze korytarz życia?

tak, poszło szybko i sprawnie, wszyscy zachowali się właściwie 39%
tak, ale nie wszyscy wiedzieli jak to zrobić i czekali do przejazdu służb ratunkowych 45%
nie, nigdy nie musiałem ustępować pierwszeństwa w takich sytuacjach 16%
zakończona Łącznie głosów: 1022
To może być trudne lato na obwodnicy Trójmiasta. Rozpoczynające się wakacje będą pierwszymi, gdy kierowcy z południa Polski przyjadą nad polskie morze otwartym jesienią odcinkiem trasy S7 między Elblągiem a Gdańskiem.

Wpływ na większy niż zazwyczaj ruch na obwodnicy może mieć też uruchomiony system automatycznego poboru opłat na bramkach A1 w Rusocinie oraz trwająca od wiosny rozbudowa autostrady A2.

Można więc w ciemno założyć, że tego lata znów padną kolejne rekordy w pomiarze ruchu na obwodnicy. Dość powiedzieć, że tylko między czerwcem a sierpniem 2017 r. bariera 100 tys. pojazdów na dobę została przekroczona aż 10 razy.

- Chcemy nakłaniać kierowców do właściwych zachowań na drodze - mówi Andrzej Spiker, dyrektor generalny Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. - Obwodnica to droga specjalnej troski, która wymaga pełnej świadomości kierowców. Chcemy, by każdy kto na nią wjeżdża, miał świadomość, że znajduje się na drodze niebezpiecznej. Dlatego wraz z policją, strażą pożarną i zarządcą drogi z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad chcemy uczulać kierowców, by pamiętali o korytarzu życia.
Drogowcy i służby zgodnie przyznają - to od zachowania innych kierowców zależy powodzenie i skuteczność akcji ratowniczej. Czas dotarcia do osób poszkodowanych jest w takiej sytuacji kluczowy, a można go skrócić do minimum, tworząc właśnie korytarz życia.

- Warto przy tym pamiętać, by nie czekać ze zjazdem do lewej lub prawej krawędzi jezdni. Jeśli stajemy w korku róbmy to od razu, nie czekając na sygnały dźwiękowe i świetlne jadących za nami pojazdów uprzywilejowanych - tłumaczy Tomasz Komoszyński, Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. - Drugim błędem, jaki popełniają kierowcy, jest natychmiastowy powrót na swój pas, po tym, jak przejedzie pierwszy pojazd ratunkowy. Nie róbmy tego. Pozostańmy na skraju jezdni, bo zazwyczaj w akcji ratunkowej uczestniczą też inne służby. Ponowne formowanie korytarza życia to strata cennych minut, które są kluczowe.

Nie czekając na zwiększone natężenie ruchu, zarządca obwodnicy już teraz podejmuje działania, by zwiększyć bezpieczeństwo na newralgicznej trasie. Jeszcze przed rozpoczęciem długiego weekendu w kilku miejscach ustawiono mobilne znaki zmiennej treści, które w razie korków i innych zdarzeń mają zawczasu informować o utrudnieniach.

Ponadto na wiaduktach do końca wakacji zawisły też banery przypominające o korytarzach życia. Z kolei pojazdy patrolowe wyposażono w zapas butelkowanej wody pitnej, w razie dłuższych zatorów i niemożliwości zjechania z obwodnicy przez oczekujących kierowców.