Fakty i opinie

Słynny hotel Hilton stanie w Gdańsku

Hilton Gdańsk będzie trzecim hotelem tej marki w Polsce.
Hilton Gdańsk będzie trzecim hotelem tej marki w Polsce. mat. inwestora

Słynny hotel Hilton stanie na Targu Rybnym w Gdańsku. Luksusowy, pięciogwiazdkowy obiekt zostanie otwarty latem 2010 roku.Obiekt powstanie na działce znajdującej się koło baszty Łabędź i ul. Grodzkiej zobacz na mapie Gdańska, nad samym brzegiem Motławy. W środę, choć budynek rośnie już od kilku tygodni, podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest gdański hotelarz Jan Wójcikiewicz (właściciel m.in hotelu Hanza), który porozumiał się firmą Hilton Hotels Corporation w sprawie używania nazwy słynnej marki na zasadzie franczyzy(korzystanie z nazwy).
mat. inwestora
mat. inwestora

- Rozmowy trwały prawie 3 lata. Do tego poprzedziły je wielomiesięczne analizy. Musimy zdawać sobie sprawę, że hotele Hitlon nie powstają tam, gdzie chcą tego miejscowe władze, tylko tam, gdzie chcą tego jego właściciele - mówi Jan Wójcikiewicz, który działkę na Targu Rybnym nabył od miasta w kwietniu ubiegłego roku.

- Mamy już jeden hotel najwyższej klasy w Warszawie i jeden średniej klasy w Rzeszowie. Gdańsk był jednym z trzech miast, nad którymi się zastanawialiśmy w kontekście naszej kolejnej inwestycji - przyznał Ulrich Widmer, któr jest odpowiedzialny za rozwój marki Hilton w Europie.

Hilton Gdańsk będzie więc w Polsce drugim (po warszawskim) hotelem tej marki z najwyższej półki. Swoim gościom zaoferuje 150 pokoi w najwyższym standardzie. Część rekreacyjna będzie liczyła 700 m kw. W jej skład wejdą m.in spa z przeszklonym basenem na dachu połączonym z letnim tarasem do opalania, z którego będzie się roztaczać widok na Motławę. Jest to w tej chwili pierwszy przykład w Polsce hotelu realizującego koncepcję tzw. "urban beach", czyli plaży w centrum miasta.

Obiekt będzie również dysponował ponad 1000 m kw wielofunkcyjnej powierzchni konferencyjno-bankietowej, 24-godzinnym centrum biznesowym i parkingiem podziemnym. Część gastronomiczna ma się składać z baru i restauracji z widokiem na rzekę.

Hotel został zaprojektowany przez pracownię słynnego polskiego architekta Stefana Kuryłowicza. Całość dokumentacji inżynieryjnej wykonały firmy trójmiejskie. Jak mówi Kuryłowicz, dostał on od miasta żelazne wytyczne, aby budynek odnosił się do architektury Głównego Miasta.

- Zanim zabraliśmy się do pracy dokładnie zbadaliśmy historię tego miejsca. Dlatego, choć obiekt będzie współczesny, to do budowy użyjemy kamieni, czerwonych cegieł. Ten hotel pasuje tylko i wyłączenie do tej okolicy. - mówi Kuryłowicz.

Z wejścia prestiżowej sieci do Gdańska zadowolone są miejskie władze. Prezydent Paweł Adamowicz twierdzi, że tego typu luksusowy hotel ściągnie do Gdańska ludzi z zasobnymi portfelami, którzy swoje pieniądze będą wydawać właśnie tutaj. - I o to nam najbardziej chodzi - mówi prezydent.

Z kolei pojawienie się obiektu tej klasy ma również pozytywnie wpłynąć na całą okolicę. - Targ Rybny to ta część miasta, które czeka na ożywienie. Hilton to dobry tego początek. - mówi prezydent Adamowicz. Miasto chciałoby, aby wyremontowane zostały fasady pobliskich kamienic, zmienić się musi również organizacja corocznego Jarmarku Dominikańskiego. - Koło pięciogwiazdkowego hotelu nie może być przecież grillów - dodaje.

Hilton to jedna z najbardziej prestiżowych marek hoteli na świecie. Jej obiekty (2,9 tys hoteli) znajdują się w 76 krajach, w tym dwa w Polsce. W ciągu kilku lat powstanie w naszym kraju około 20 hoteli Hilton (lub z "rodziny" Hilton, ale pod innymi nazwami) o różnym standardzie.

Opinie (214) ponad 10 zablokowanych

 • średnia architektura ale i tak nieźle w porównaniu z ECS..

  tylko szkoda kultowego murka - fantastycznego miejsca na picie piwka ;)

  • 0 2

 • A Paris Hilton przyjedzie?

  Bo chciałbym ją poznać ?
  Z zupełnie innej strony :P
  Ona ma więcej witaminy niż większość Polek wytapirowanych i czarnych od solarium :(

  • 1 0

 • Bardzo ładny. Brawo Gdańsk.

  Szkoda, że zaraz się odezwą nieudacznicy, którym poza włosami niewiele w życiu wyszło i zaczną snuć swoje ćmoje-boje na temat ohydności tego projektu i jak to oni by lepszy zrobili, że ho-ho!

  • 3 0

 • Gdansk to zascianek

  kto niby ma tu przyjezdzac i po co?
  Ma sie przejsc zaszczana Dluga albo wykapac w zupie zwanej Baltykiem, po czym jako pamiatke kupi tantnedna podrobke bursztynu?
  Za pare lat to tu juz kompletnie nikt nie bedize przyjezdzal. Likwiduje sie lotyz Rebiechowa, rejsy z Gdanska...no, ale trojmiasto ma papierek ze jest metropolia...

  • 0 6

 • I znowu szkło

  Tam gdzie winno się odtwarzać wyglad zabytkowy wstawia się szkło. Inna sprawa, że stuletnie (albo i starsze) budynki rozbiera się, bo przez dziesiątki lat nikt nie dbał o remonty.
  A na marginesie, i po co było wydawać taką kase na zewnętrzną scene w Filharmoni skoro teraz pozwala sie zabudować widownie.

  • 0 2

 • Do bywalców solarium :

  Zdradzcie mi tajemnicę w jakim celu chodzicie na solarium kiedy możecie opalac się za darmo i równie przyjemnie na plaży?Nigdy nie potrafiłem tego zrozumieć czmu jak nadchodzi lato to tabuny kobiet latają na solarkę i opalają się na czarno,to obrzydliwe i bezsensowne(wybaczcie ostre słowa;])

  • 2 0

 • Hilton?

  Od tych dwóch pustaków Hilton? Oby tu nie przyjeżdżały te zajęcze wargi.

  • 1 0

 • fujjjjjjj

  architektura obrzydliwa, podobna do paskudnych "kamieniczek" na Długich Ogrodach. Oczywiście znów wyburzą legendarną knajpkę "Kubicki". Oszpećcie jeszcze nasze miasto !!!

  • 0 1

 • Adamowicz czeka na profity

  "Prezydent Paweł Adamowicz twierdzi, że tego typu luksusowy hotel ściągnie do Gdańska ludzi z zasobnymi portfelami, którzy swoje pieniądze będą wydawać właśnie tutaj. - I o to nam najbardziej chodzi - mówi prezydent. "

  czyżby Prezydent nadstawił już SWÓJ portfel do napełnienia????

  • 1 1

 • zmienia "jadłodalnię" jarmarkowa grillowo wszelaka bo bedzie przeszkadzała wypasionym gosciom hotelu? no no.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.