• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmierdzący problem Gdańska

Katarzyna Moritz
29 września 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Tak wygląda pierwsza w Polsce nowoczesna stacja do dezynfekcji szpitalnych ścieków, która pracuje w Pomorskim Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych w Gdańsku Tak wygląda pierwsza w Polsce nowoczesna stacja do dezynfekcji szpitalnych ścieków, która pracuje w Pomorskim Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych w Gdańsku

Z gdańskich szpitali prosto do miejskiej kanalizacji codziennie trafiają hektolitry wody skażonej różnymi bakteriami i wirusami. Od kilku dni możemy czuć się "trochę" bezpieczniej, bo w Pomorskim Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych w Gdańsku, działa pierwsza w Polsce nowoczesna stacja do dezynfekcji szpitalnych ścieków.



Ponad pięć lat starań, przyniosło w końcu wymierny efekt. Za prawie milion złotych w szpitalu zakaźnym na ul. Smoluchowskiego otwarto jedyną w Polsce nowoczesną stację do dezynfekcji szpitalnych ścieków. Sfinansowali ją: Wojewódzki Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urząd Marszałkowski w Gdańsku.

Dlaczego tak długo musieliśmy na to czekać? -Od wielu lat sami wiedzieliśmy, że to jest problem. Naszą ambicją było, aby skażona woda nie leciała do ścieków. Jednak okazało się że nie ma w Polsce takich urządzeń, które by sprawę ścieków załatwiały kompleksowo - wyjaśnia Jarosław Głowacki, wicedyrektor gdańskiego szpitala zakaźnego.

Szpital, zanim zainstalował nowe urządzenie, traktował ścieki kosztownym podchlorynem sodu B, który na dodatek nie niszczył wszystkich zarazków. Dotychczasowe działania tego szpitala to i tak wyjątek. Największy szpital - Akademickie Centrum Kliniczne - oddaje wszystkie swoje ścieki do miejskiej kanalizacji. Podobnie jest ze Szpitalem Wojewódzkim w Gdańsku i Szpitalem Specjalistycznym św. Wojciecha na Gdańskiej Zaspie.

Do miejskich ścieków trafia codzinnie wiele bakterii i wirusów, niektóre giną szybko, ale prątki gruźlicy w sprzyjających warunkach żyją nawet tydzień. Wiele bakterii "lubi" wilgoć i chłód, czyli środowisko, jakie znajdą w sieci kanalizacyjnej. - Od siedmiu lat obowiązuje ustawa, która zobowiązuje szpitale do skutecznej dezynfekcji ścieków, lecz co z tego, skoro nie określa ona standardów działania. Przez pięć lat szukaliśmy stosownej technologii, bezskutecznie. Na trzy ogłoszone wcześniej przetargi nikt się nie zgłosił - wyjaśnia Głowacki.

Nowoczesne urządzenie, które zainstalowała firma UV-Eko, niszczy wszystkie mikroorganizmy dzięki naświetlaniu ich promieniami UV. To metoda niestosowana wcześniej w Polsce. Stacja może przetworzyć 7 m sześc. ścieków na godzinę.

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy na Smoluchowskiego po latach starań przetarło ścieżki innym szpitalom, nie tylko w Trójmieście, ale i w całej Polsce.

Opinie (54) 9 zablokowanych

  • O ekologii otwarcie

    W gąszczu istniejących problemów związanych z odpadami i ściekami, z jakimi boryka się Trójmiasto, trzeba przyznać, że to bardzo dobra wiadomość!

    • 0 0

  • do mondziołów

    Jest różne promieniowanie UV,nie tylko takie do opalania!!!

    • 0 0

  • Głos w dyskusji

    Dziękujemy za wszystkie uwagi i opinie, które pokazują jak trudnym zadaniem jest zrealizowanie skutecznej dezynfekcji surowych ścieków odpływających ze szpitali zakaźnych, laboratoriów, stacji weterynaryjnych itp. Wiadomo, że tradycyjne urządzenia UV wyposażone w tradycyjne promienniki nie nadają się do takich zastosowań, jak sugerował to jeden z opiniodawców. Znana jest też niska skuteczność metod chemicznych i jej zgubny wpływ na środowisko. Metody termiczne wymagają wytworzenia wysokich temperatur w autoklawach i są bardzo drogie w eksploatacji.
    Prototypowe urządzenie UV do dezynfekcji surowych ścieków zakaźnych powstało w wyniku kilkuletnich prób technicznych i badań mikrobiologicznych potwierdzając praktyczną skuteczność tej metody na poziomie powyżej 90% i praktycznie więcej. Wymagało to stworzenia specjalnie do takich zastosowań opatentowanych reaktorów z wysokowydajnymi promiennikami UV o odpowiedniej charakterystyce. Celem prac była poprawa stanu sanitarnego kanalizacji miejskiej i Zatoki Gdańskiej zgodnie z ustawodawstwem polskim. Jedno tu warto podkreślić: należy się ukłon w kierunku Fundatorów i Dyrekcji Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku, dzięki którym udało się to zadanie wykonać i dać zielone światło następnym inwestorom dla ochrony stanu sanitarnego rzek, jezior, plaż i naturalnego środowiska.

    • 0 0

  • przynajmniej wiemy

    czym nas trują...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane