• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmietnik przy lodówce społecznej. Czy tak to ma wyglądać?

Lodówka przy kościele w Gdyni, w której zostawiać można jedzenie dla ubogich. Tuż obok kosz pełen śmieci.
Lodówka przy kościele w Gdyni, w której zostawiać można jedzenie dla ubogich. Tuż obok kosz pełen śmieci. fot. czytelnik trojmiasto.pl

Społeczna lodówka w Gdyni, w ramach której można dzielić się jedzeniem z potrzebującymi, a tuż obok kontener wypełniony po brzegi śmieciami. Taki widok zastał nasz czytelnik, który wraz z dzieckiem przyjechał tam, by uzupełnić zapasy na półkach. - Ręce opadają. Może ktoś, kto umieścił tę lodówkę przy śmietniku podpowie mi, jak wytłumaczyć dziecku, że pomaganie innym to coś szlachetnego? - mówi mężczyzna.Korzystałe(a)ś z lodówki społecznej?

Zobacz wyniki (927)
Poniżej jego list w tej sprawie.

Jakiś czas temu w Gdyni przy Kościele Franciszkanów na ul. UjejskiegoMapka uruchomiono społeczną lodówkę dla potrzebujących.

To inicjatywa cenna i potrzebna, wspierająca ubogich. Już w pierwszych dniach jej działania potrzebujący skorzystali z jedzenia tam zostawionego.

Pragnę jednak podzielić się ostatnią refleksją w tym temacie.

Dzieci zaangażowały się w pomocW szkole mojej córki w ramach akcji "No screen Day" dzieci zostały zachęcone do aktywności społecznych. Jedna z propozycji dotyczyła właśnie przekazania żywności w ramach lodówki społecznej. Moje dziecko wraz z kolegą zawiozło więc żywność do lodówki przy Kościele Franciszkanów w Gdyni.

Czytaj też: Dominikanie uruchomili jadłodzielnię w Gdańsku

Na miejscu jednak zastaliśmy widok, który mnie osobiście razi w oczy.

Otoczenie uwłacza godności ludzkiejTuż obok lodówki z jedzeniem stał sporych rozmiarów kontener wypełniony po brzegi śmieciami. Nieapetycznie prawda? W dodatku uwłacza osobom, które z lodówki korzystają, a w życiu pewnie i tak mają ciężko. Rozumiem, że osoba potrzebująca i głodna może nie powinna wybrzydzać. Są jednak granice ludzkiej godności i szacunku, których raczej nie powinno się przekraczać.

Domy i ośrodki pomocy społecznej w Trójmieście


Mam osobiste wątpliwości, czy miejsce, które wygląda jak na załączonym zdjęciu, to dobry przykład rozwijania w dziecku szacunku dla potrzebujących. Gdy organizuje się taką akcję z myślą o ubogich, warto też zadbać o jej otoczenie, bo to obecne jest uwłaczające godności. Zastanawiam się, czy osoba, która podjęła decyzję o umieszczeniu lodówki przy śmietniku, kierowała się jakąkolwiek wyobraźnią. Może podpowie mi, jak wytłumaczyć dziecku, że pomaganie innym to coś szlachetnego?

Mam nadzieję, że śmietnik z tego miejsca zniknie - to mały gest, który nic przecież nie kosztuje, a przyniesie korzyści dla wszystkich.

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (177)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »