• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sobotnie rozkłady w czwartek nie zadziałały. ZTM zapowiada zmiany

rb
19 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
W czwartek w niektórych i wielu autobusach znów zrobiło się tłoczno. Zdaniem pasażerów to naraża ich na większe ryzyko zarażenia koronawirusem. W czwartek w niektórych i wielu autobusach znów zrobiło się tłoczno. Zdaniem pasażerów to naraża ich na większe ryzyko zarażenia koronawirusem.

W czwartek rano ze względu na pandemię koronawirusa i związane z tym ograniczenia komunikacja miejska w Gdańsku zaczęła kursować według sobotnich rozkładów jazdy. Szybko okazało się, że zdecydowana mniejsza liczba kursów przełożyła się na większe zatłoczenie w pojazdach. Po wielu skargach od pasażerów, zaniepokojonych ryzykiem zarażenia w zbyt rzadko jeżdżących autobusach i tramwajach ZTM, zapowiada zmiany w rozkładach na najbardziej zatłoczonych liniach.



W dni powszednie komunikacja miejska powinna funkcjonować według rozkładów jazdy:

Ograniczenie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Trójmieście dotyczy ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni, MZK Wejherowo oraz pociągów na linii SKM, PKM i PolRegio. Szybko okazało się, że nie wszędzie to była właściwa decyzja.

Najwięcej kontrowersji i nerwów pasażerów sobotnie rozkłady w czasie czwartkowego poranka wzbudziły w Gdańsku. Od rana pasażerowie i nasi czytelnicy informowali o dużym zatłoczeniu - głównie na liniach autobusowych. W skrajnych przypadkach pasażerowie nie mieścili się do podjeżdżających na przystanek autobusów.

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście



- Na linii 115 o godz. 5 ludzie już na przystanku Lawendowe Wzgórze nie byli w stanie wejść do autobusu. Stali dosłownie jeden na drugim. Przecież to niepoważne, by w czasach pandemii ludzie tak jechali! Dlaczego nie można dać do obsługi takich linii przegubowych autobusów? Większość pasażerów o tej porze na tej linii to obcokrajowcy jadący do stoczni. Autobus na kolejnych przystankach nie był w stanie zabrać ludzi. To jest niepoważne. ZTM przecież wie, że na tej linii zawsze jest tłok, nawet w soboty - napisała w czwartek rano pani Edyta.
W podobnym tonie wypowiadali się podróżni w Raporcie z Trójmiasta.

- Linia 115, kurs 6:29. Do tej pory pusty, dziś pełny, że na Przemyskiej wejść nie można. Dziękuję miastu Gdańsk za tę ochronę przed wirusem - napisał jeden z czytelników.
Ale problemy dotyczyły pasażerów na wielu innych liniach. M.in. 132 czy 154.

- Autobus linii 132 w kierunku Gdańska pełny ludzi. Ścisk. Do tej pory było luźno, odstępy między pasażerami. Teraz każdy może zarazić każdego. Dramat. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na siedzenie w domu na kwarantannie - napisał czytelnik w Raporcie.
- Autobus linii 154. Pierwszy kurs z Oruni Górnej o godz. 5:10, drugi o 5:40, kolejne co 20 min., a dotychczas były co 8 min. Ten stan tylko może rozwinąć tego wirusa. W pojazdach bardzo często jest powyżej 50 osób. Tak nie może być - irytował się kolejny.
Poirytowani pasażerowie swoje żale i skargi próbowali zgłosić Centrali Zarządu Transportu Miejskiego, ale bezskutecznie, bo od środowego wieczora... wyłączono tam telefony. Jak tłumaczy ZTM, awarią sieci telefonicznej zajął się operator, a wyłączenie linii nie miało nic wspólnego ze zmianami w rozkładzie jazdy, jak sugerowała część pasażerów w mediach społecznościowych. Awarii miała ulec jedna z kart teletransmisji węzła obsługującego klientów w obszarze Suchanina. Problemy z łącznością - jak nam przekazano - mają niektórzy odbiorcy przy ul. 3 Maja czy Powstańców Warszawskich.

W czwartek przed południem do sprawy odniósł się na Facebooku Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM. Także w mediach społecznościowych głos zabrał odpowiedzialny za komunikację miejską w Gdańsku Piotr Borawski.


- Od rana obserwujemy liczbę podróżujących w pojazdach. Dziękuję za wszystkie sygnały. Tam, gdzie występują stłoczenia, będziemy reagować - napisał po porannym szczycie na Facebooku Piotr Borawski.
Do naszych pytań o czwartkowe zamieszanie odniósł się także na wirtualnej konferencji prasowej Piotr Grzelak. Wiceprezydent Gdańska tłumaczył, że trwa analiza, na których liniach wystąpiło największe obciążenie, oraz zapewnił, że zostaną one wzmocnione, by do takich sytuacji nie dochodziło.

Zdecydowanie lepiej sytuacja wyglądała w czwartkowy poranek w tramwajach, kolejkach SKM i PKM, o czym świadczą choćby zdjęcia z monitoringu na stacji Gdańsk Strzyża.

Przesuń aby
porównać


Mniejsze obłożenie, niższa obsada pracowników GAiT



W czwartek po południu szerzej do sprawy odniósł się Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM.

- Na bieżąco monitorujemy sytuację związaną z wprowadzeniem od dziś sobotnich rozkładów jazdy. Oprócz obserwacji w terenie korzystamy z informacji od prowadzących pojazdy, od pasażerów i z tzw. bramek zliczających. Dzięki temu wiemy, ile osób dokładnie podróżuje na której linii. Zbieramy informacje i w przypadku konieczności uruchomimy dodatkowe kursy lub dokonamy zmian taborowych - przekonuje Gołąb.
Jak dodaje, już w piątek uruchomione zostaną rezerwy taborowe na wybranych liniach tramwajowych i autobusowych. Linie autobusowe 130, 186 i 189 będą obsługiwane autobusami przegubowymi. Korekty w rozkładach jazdy, zakładające obniżenie napełnień czy przesunięcia ciężaru z jednych linii na inne, planowane są na wybranych liniach autobusowych i tramwajowych.

- Korekty w rozkładach jazdy, zakładające wzmocnienie na wybranych liniach autobusowych i tramwajowych, mogą zostać wprowadzone niezwłocznie. Na bieżąco będziemy o tym informować w komunikatach na naszej stronie internetowej - mówi Gołąb.
Jak tłumaczy rzecznik ZTM, wprowadzenie sobotnich rozkładów jazdy zostało podyktowane bardzo niskim, sięgającym zaledwie 33 proc., obłożeniem pojazdów, notowanym w przeciągu ostatnich dni (wskaźnik jest jeszcze niższy na większości linii tramwajowych). Jak podkreśla, sobotnie rozkłady jazdy zostały wprowadzone nie tylko w Gdańsku - wprowadziły je również inne gminy w naszej metropolii. Rozkłady zostały okrojone także w wielu innych miastach w Polsce - m.in. w Łodzi, Białymstoku, Kielcach, Płocku, Elblągu.

- Wielu pasażerów komunikacji miejskiej pracuje z domu, część osób jest na urlopach opiekuńczych na dzieci, inni wybrali transport indywidualny. Zmniejszyła się również obsada pracowników naszych operatorów, w związku choćby z zawieszeniem zajęć szkolnych. Absencja w ostatnich dniach w spółce GAiT to ok. 12 proc. w przypadku kierowców i blisko 16 proc. w przypadku motorniczych, przebywających m.in. na zwolnieniach chorobowych czy urlopach opiekuńczych na dzieci. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy dostosowywać ofertę przewozową do liczby dostępnych kierowców i motorniczych - dodaje Gołąb.
Zmiany w rozkładach od piątku 20 marca 2020 r.:

- W godzinach szczytu przewozowego będą do dyspozycji dwa tramwaje rezerwowe i osiem autobusów rezerwowych, które będą włączone do ruchu wg potrzeb (tam gdzie są większe napełnienia.

- Na liniach 130, 186 i 189 pojawią się autobusy przegubowe zamiast autobusów standardowych.

Zmiany w rozkładach od poniedziałku 23 marca 2020 r.:

- w godzinach szczytu pojadą częściej tramwaje linii 6 (co 10 minut zamiast co 20 minut)

- dodatkowymi kursami dogęszczony zostanie rozkład jazdy linii 9 ze Stogów Zimnej w kierunku Wrzeszcza; średnio tramwaje pojadą w godzinach porannych co 10-15 minut.

- w godzinach szczytowych dogęszczony zostanie rozkład jazdy linii 112; zostaną uruchomione dodatkowe kursy w relacji skróconej Sobieszewo-Centrum.

- dodatkowe kursy na linii 115 zostaną uruchomione w szczycie porannym między godz. 06:00 a 07:00 w kierunku UCK i Wrzeszcza; trasa wybranych kursów zostanie wydłużona do Zakładu Utylizacyjnego (dowóz pracowników).
05:16 23 MARCA 20 (aktualizacjaakt. 08:41)

Znów ścisk w tramwajach i autobusach (84 opinie)

Bałagan komunikacyjny trwa .Tramwaj przykładowy lini 2 nie przyjechał ale pojawił się niby dodatkowy lini 8 a tłok jak był taki jest bez zmian .
Bałagan komunikacyjny trwa .Tramwaj przykładowy lini 2 nie przyjechał ale pojawił się niby dodatkowy lini 8 a tłok jak był taki jest bez zmian .
rb

Opinie (322) ponad 20 zablokowanych

  • Jak chodzice na zakupy do L. i B. To co nie zarazacie sie.? Czy my jako pracownicy jestesmy inni mamy inna odporność?? Nikt z klientow nie liczy się z nami. Chodza rodzinnie z dziećmi osoby w podeszlym wieku. To jest dopiero chore. Jestesmy bardzo narazeni a jedyne co to wieczne pretensje i niezadowolenie klientow ze musza stac pod sklepem i czekac az zostaną wpuszczeni bo w sklepie jest po prostu za duzo ludzi

    • 3 0

  • tłok

    jadąc autobusem do pracy czuje się jak ta ryba glonojad przeciśnięty do szyby drzwi autobusu taki panuje tłok w porannym autobusie z Pruszcza Gdańskiego w kierunku Dworca

    • 1 0

  • Brak slow

    Po to ludzie jeżdżą samochodami do pracy, żeby Ci którzy jeżdżą komunikacja miejską nie musieli cisnąć się w zatłoczonym tramwaju np. 2 godziny poranne. Okropny tłok i jak tu się ustrzec przed ewentualnym zarazeniem. Trochę pomyslunku... Brak slow

    • 1 0

  • Edi

    113 -dajcie 3 kursy z rana -później nikt i tak nie jeździ ,czym do pracy rano jeździć na około przez Gdańsk super pasażerów urzadziliście

    • 1 0

  • ZTM myśleć,myśleć - całościowo. (1)

    Lepiej puścić tabor taki jak w normalny dzień pracy a to dlatego że będzie luźniej a więc bezpieczniej.A co za tym idzie mniej zarażonych.A koszt leczenia jednego chorego to duże koszty.W sumie państwo straci mniej.Czy tam nikt nie myśli ? ? ?

    • 1 0

    • nie ma lekarstwa to niby jak leczą ?

      • 0 0

  • Ktoś liczy ile osób jest w pojeździe? Jak się wypakuje cały tramwaj to jest grubo ponad 50.

    • 1 0

  • Choree

    • 0 0

  • Kierowca

    Ku. Siedzieć w domu a nie szlajać się glupole

    • 0 0

  • to samo w pkm

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane