• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sopocki restaurator: o zamknięciu tunelu dowiedziałem się z mediów!

Marc Petit, szef Cyrano et Roxane, francuskiej restauracji w Sopocie
26 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
aktualizacja: godz. 17:45 (26 sierpnia 2011)
Najnowszy artykuł na ten temat Galeria, osiedla, ale TLK na stacji nie staje

Zobacz jak wyglądały prace w tunelu w piątek, 26 sierpnia.

Czy zamknięty tunel pod ul. Bohaterów Monte Cassino może zrujnować przedsiębiorców działających na górnym odcinku Monciaka? Przeczytaj, co na ten temat sądzi nasz czytelnik, a zarazem właściciel jednej z działających tam restauracji.Aktualizacja godz. 17:45 Generalny wykonawca prac remontowych poinformował w piątek sopockich urzędników, że jeszcze tego samego dnia późnym wieczorem, a najpóźniej w sobotę, tunel zostanie częściowo i czasowo udrożniony. Będzie można nim przejść, mimo prowadzonych prac.

***


Czy remonty ulic i tuneli powinny być konsultowane z okolicznymi przedsiębiorcami

Od trzech lat prowadzę restaurację francuską Cyrano et Roxane przy ul. Bohaterów Monte Cassino 11 w Sopocie. Chciałem przenieść do tego urokliwego miasta kawałek południowej Francji. Od tego czasu udało nam się zdobyć renomę i pozyskać wspaniałych klientów, często miłośników Francji.

Kolejną odsłoną mojej przygody w Sopocie było założenie Bractwa Oksytańskiego na Pomorzu, stowarzyszenia, które promuje kulturę Południa Francji (Oksytanii) w tym pięknym regionie jakim jest Pomorze.

Co roku, aby pobudzić do życia tzw. Mały Monciak - tą inną stronę słynnego deptaka - nasza restauracja, wraz z Bractwem, organizują święta uliczne: festyny średniowieczne z udziałem rycerzy, trubadurów, kuglarzy, tancerzy i muzyków, a także obchody Święta Narodowego Francji 14 lipca przy akompaniamencie akordeonu, z piosenką francuską, pokazami mody i konkursami... Prezydent Karnowski nie raz zaszczycił nas swoją obecnością i wspierał nasze działania.

Nieliczni w 2008 roku, widzieliśmy jak powoli w naszej okolicy przybywa nowych restauracji i sklepów. Najpierw włoska pizzeria Tesoro otworzyła się po sąsiedzku, później naleśnikarnia Cuda Wianki, ale i też piękna mydlarnia, sklep zielarski, makarony azjatyckie... Powoli Mały Monciak zmieniał swoje oblicze, obdrapane tynki usmarowane graffiti ustąpiły miejsca pięknym, odnowionym i ukwieconym fasadom.

Będąc szczęśliwym w Polsce, szczęśliwym w swojej firmie, szczęśliwym w moim mieście, patrzyłem ufnie w przyszłość w mojej przybranej ojczyźnie, pomimo kryzysu finansowego i rosnącego kursu franka szwajcarskiego (tak jak wielu Polaków mam kredyt w tej walucie), na przekór codziennym problemom, z którymi boryka się każdy przedsiębiorca. Aż do feralnego dnia 19 sierpnia 2011 roku.

W piątek popołudniu nasz sąsiad z mydlarni przeczytał na Portalu Trojmiasto.pl, że przejście, które prowadzi do centrum miasta, nad morze i do głównych hoteli w mieście, tunel znajdujący się tuż obok naszej restauracji, zostanie zamknięty na ...9 miesięcy!

Ani Urząd Miasta, ani PKP (które jako inwestor są głównym sprawcą tego zamieszania), nie poinformowały o tej decyzji żadnej z 17 firm, które prowadzą działalność na Małym Monciaku. Tunel został zamknięty bez ostrzeżenia w niedzielę 21 sierpnia, w dodatku w sposób budzący wiele zastrzeżeń co do legalności (m.in. nie wywieszono żadnej tablicy informacyjnej dotyczącej prowadzonych robót).

Wszyscy sklepikarze, restauratorzy i właściciele lokali są zszokowani i decydują się, aby, razem z nami, wyjaśnić sprawę w urzędzie miasta w poniedziałek rano.

W związku z urlopem prezydenta, to jego zastępca przyjmuje naszą delegację. Po wysłuchaniu nas i przyrzeczeniach, że nikt w urzędzie miasta nie wiedział o zamknięciu tunelu do piątkowego popołudnia, informuje nas, że nie będzie mógł udzielić nam żadnej informacji co do ewentualnego udrożnienia tego przejścia przed....10 września.

Istnienie 17 małych przedsiębiorstw, nie tylko właścicieli, ale też pracowników i ich rodzin (nie wspominając o kontrahentach), jest zagrożone w wyniku decyzji podjętej przez niekompetentnych biurokratów bez wyobraźni.

Zdajemy sobie sprawę, że remont tunelu mógł być konieczny i że może przynieść korzyści dla miasta, jego mieszkańców i gości, ale sposób w jaki został on rozpoczęty pozostawia wiele do życzenia. Decydenci nie dali nam najmniejszych szans na to, żeby przygotować się do ich planów.

Jako zwykły Francuz, który wybrał Polskę, żeby się tu osiedlić i pracować dając zatrudnienie kilku osobom, myślałem naiwnie, że dzielny polski naród już dawno obalił komunizm. Tymczasem nagle odkrywam metody działania, które dziwnie przypominają ten czarny okres historii... Władza decyduje, a lud musi się dostosować.

Na pewno tunel nie będzie zamknięty przez dziewięć miesięcy

Magdalena Jachim, rzecznik sopockiego magistratu: W czwartek spotkaliśmy się z przedstawicielami PKP. Obiecano nam, że najpóźniej do 10 września zostanie nam przedstawiony harmonogram prac, w którym zaznaczone zostanie, kiedy stworzone zostanie chociaż tymczasowe przejście. Na pewno nie może być tak, że tunel zamknięty będzie przez dziewięć miesięcy. O decyzji PKP dowiedzieliśmy się w piątek i zaskoczyła nas ona. Naszym zdaniem popełniono błąd, nie informując o wszystkim wcześniej mieszkańców. Owszem, wiedzieliśmy, że do remontu ma dojść, ale wcześniej wspominany był późniejszy termin, wrześniowy. Niemniej jednak z samego remontu się cieszymy, bo tunel nie był remontowany od 80 lat.
Marc Petit, szef Cyrano et Roxane, francuskiej restauracji w Sopocie

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (278) 10 zablokowanych

 • Będzie dobrze. (6)

  Ruch osobowy odbedzie sie w formie wizualnym tk jak i pieniądze będa wizualne. a media to czwarta władza i wiedza więcej od szarego obywatela. Kto by sie tam liczył z szarym obywatelem lub z jakims restauratorem.

  • 37 19

  • skoro prezydent miasta jest zamieszany w .......... (2)

   to i postepowanie z podatnikami jest ...........?

   • 5 14

   • Dzielny Francuz (1)

    ..mógł szybciej wybrać Polskę jako miejsce potencjalnego zainteresowania. Np mógł to zrobić we wrześniu 1939 roku to może by dziś nie musiał narzekać, że był u nas komunistyczny ustrój.Ale Francuz nie był dzielny i do Polski wtedy mu się jechać nie chciało..

    • 5 15

    • "Jako zwykły Francuz, który wybrał Polskę, żeby się tu osiedlić i pracować dając zatrudnienie kilku osobom, myślałem naiwnie, że dzielny polski naród już dawno obalił komunizm".(1) Remont Centralnej Magistrali Kolejowej to mimo wszystko przedsięwzięcie, które jest istotniejsze niż jedna, a nawet i sto restauracji;(2) W 1989 roku obaliliśmy komunizm, ale jeszcze wcześniej obaliliśmy patologie Rzeczpospolitej Szlacheckiej z jej maksymą "szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie";(3) Trudno było nie zauważyć remontu, więc można było się dowiedzieć czegoś więcej;(4) Pracy nie dają przedsiębiorcy tacy, czy owacy, lecz ludzie konsumujący dobra i usługi.

     • 4 8

  • Kolego a cieszysz się, że będziesz do Warszawy jechał piekną ekspresową drogą?

   No to ja również się bardzo cieszę. A wiesz ile knajpek i hotelików przy DK nr 7 upadnie przez to? Wszystkie po drodze... Jak JM biedronkę postawi to myślisz, że martwi się panem Zenkiem co ledwo trzyma warzywniaka obok? A Lotos w Pszczółkach potentat w rejonie... zbladł jak dostał po remoncie DK nr 1 zakaz skrętu w lewo dla jadących od Łodzi. Na resztę sobie odpowiedz a przykładów są tysiące wiec o co ten raban? Życie. Kapitalizm.

   • 19 3

  • Kolego posłuchaj mnie dobrze

   Żyjesz w Polsce tu nikt nikogo nie musi informować tu jest tak samo jak w Rosji, Ukrainie,Bułgarii trochę lepiej jak w Białorusi.No uważaj uważaj bo sanepid przyjdzie i ci zamknie ten burdel.

   • 16 12

  • NIezła reklama dla restauracji

   szkoda, że jeszcze menu nie przedstawili. Bo skoro to taka juz znana knajpa i ma swoich bywalców, to o co ten szum? Przecież juz po sezonie i turystów nie będzie.A stali klienci nawet po rusztowaniu przejdą. A przecież kiedyś musza wyremontować ten tunel- chyba dobrze, że po wakacjach, a nie przed?

   • 11 14

 • Dzielny naród .....i jego przedstawiciele rządżący! (4)

  Jako zwykły Francuz, który wybrał Polskę, żeby się tu osiedlić i pracować dając zatrudnienie kilku osobom, myślałem naiwnie, że dzielny polski naród już dawno obalił komunizm. Tymczasem nagle odkrywam metody działania, które dziwnie przypominają ten czarny okres historii... Władza decyduje, a lud musi się dostosować. Co sie zmieniło przez 21 lat? Nic. Władza dalej robi co chce.

  • 78 35

  • ja te metody działania

   odkrywam codziennie, a mam dopiero 20 lat i moje myślenie powinno być bardziej naiwne :)

   • 18 3

  • No jasne (1)

   a we Francji to władze miejskie najpierw pytają się każdego z osobna w okolicy czy odpowiada mu termin, rodzaj i zakres prowadzonych przez miasto prac budowlanych. Gdyby tak było to wyremontowanie/zbudowanie czegokolwiek byłoby niemożliwe.A z drugiej strony śmieszy mnie to jak czasami restauratorzy lub mali sklepikarze kreują się na wielkich pracodawców a zwykle zatrudniają maks. cztery osoby z najniższą płacą krajową często na zlecenie sami wykazując w przed US skarbowym jak najniższy zysk i nic dziwnego ,że miasto nie liczy się z nimi zbytnio.

   • 19 8

   • Nawet gdyby 1 pracodawca zatrudniał tylko 1 pracownika to i tak jest to o 2 ludzi mniej po zasiłek matołku "x2". Mamy kochać tylko tych co zatrudniają co najmniej 500 osób i to za nie mniej niż 10.000 PLN/m-c? Zastanów się co piszesz

    • 10 5

  • Naiwny ten Francuz bo zapomniał że rządzi PO i poskomuna ma sie dobrze

   • 0 0

 • Będzie Pan zadowolony. (3)

  by żyłosię lepiej

  • 54 13

  • chamstwo! Jak można remontować taki tunel! Powinien być zostawiony na 100 lat (1)

   przynajmniej bez remontu! Albo 200 lat!

   • 9 11

   • nie kur!!!

    może być remontowany co rok ale niech poinformują ludzi pracujących że będą straty.

    • 0 3

  • Rozumiem sytuację właścicieli lokali z Małego Monciaka, ale nie rozumiem dlaczego remont nie może być wahadłowy? Przecież to nic takiego prowadzić prace wahadłowo, a ruch byłby podtrzymany.Z drugiej strony, jeśli ktoś wie gdzie ma trafić, to dotrze do celu, za wszelką cenę. Jednak ogranicza ów remont dostęp potencjalnego przechodnia i klienta z przypadku. Jedyna rada to lepsza reklama, zachęcająca do wdepnięcia w to urokliwe miejsce.Może jestem za bardzo podejrzliwy, ale ciekawi mnie, czy nie jest to przypadkiem działanie celowe, z czyjejś strony, żeby lokal (czego nie życzę) zbankrutował, albo jeden, albo wszystkie. Wówczas można po mniejszych kosztach odkupić takie miejsce i rozkręcać coś innego. Czyli być może jest to celowe nieeleganckie zagranie z czyjejś strony... a może zwykły nie do końca przemyślany sposób remontu.

   • 8 3

 • kryzys, drogi frank i jeszcze nóż w plecy od włodarzy (4)

  pozostaje chyba wypromować się na portalu zakupów grupowych, a klienci przeskoczą tory żeby tanią i dobrą michę zjeść.....potem wszyscy będą już znać lokal, kryzys się skończy, frank stanie i będzie dobrze.Co nas nie zabije to nas wzmocni!

  • 43 12

  • pozostaje przewrót narodowy albo eksodus (2)

   nie widzę innego wyjścia z tuskolandu ogarniętego syfilisem

   • 6 9

   • ... (1)

    Możesz iść pod krzyż

    • 11 10

    • a żebyś wiedział, że pójdę

     tylko tym znakiem zwyciężymy czerwoną hołotę

     • 4 10

  • Jaki kryzys o czym ty mówisz?

   • 5 1

 • chamstwo w państwie (1)

  no i tyle w temacie

  • 46 18

  • tunel...

   "bo tunel nie był remontowany od 80 lat." od 80 lat czy od lat '80 ?

   • 5 1

 • heh, pocieszajace.....

  jest to ze nie tylko 38 mln polakow jest naiwnych, ale z 2 strony smuci, ze kazdy z nich jest kopany w 4 litery...... a po wyborach bedzie tylko gorzej......a do bohatera art. to bedzie to prawdziwy test na lojalnosc klientow - jesli sa to knajpa przetrwa - jesli trafialy osoby przypadkowe z ulicy to slabo to widze.....

  • 14 20

 • Nie widzą nic poza czubkiem własnego nosa... (5)

  A może tak by się zainteresować samemu coś się wokół własnej du*y dzieje, co??!!Co więcej skoro ten tunel dla was taki ważny to może dołożycie coś do jego remontu??Chyba już niemal każdy słyszał o tym ze od marca prowadzony jest remont linii kolejowej w 3city.Prowadząc własny biznes przy torach ze 100 razy bym się pofatygował i sprawdził czy w jakiś sposób to będzie na mnie oddziaływać.

  • 43 90

  • jak to k__wa dołożycie do remontu? (2)

   to tunel jest prywatny i ktoś go robi za pieniądze z własnej kieszeni? w głowach się wam poprzewracało w tym urzędzie.

   • 30 7

   • Srak... (1)

    Weź zacznij czytać ze zrozumieniem???Co Urząd ma do tego tunelu?? Zupełnie nic.To tunel PKP PLKa, a więc mogą go sobie właśnie remontować jak i kiedy chcą.

    • 13 11

    • a tam p....

     prawda jest taka że sypiesz mądrościami z pupy, a tematu nie znasz w ogóle. Gdyby Tobie ktoś zablokował tunel, drogę, chodnik, koło firmy to byś był pierwszy do bicia piany.

     • 3 1

  • nie do końca zgadzam się z Twoim komentarzem, ale nie rozumiem wielkiego oburzenia ludzi, no bo chciałbym się dowiedzieć co to by im dało ? zrzuciliby się na kładkę, wynajęli helikopter, obdzwonili klientów...no co ?

   • 4 2

  • ...

   "100 razy bym się pofatygował i sprawdził czy w jakiś sposób to będzie na mnie oddziaływać."i nic by to nie dało, bo "W czwartek spotkaliśmy się z przedstawicielami PKP. Obiecano nam, że najpóźniej do 10 września zostanie nam przedstawiony harmonogram prac, w którym zaznaczone zostanie, kiedy stworzone zostanie chociaż tymczasowe przejście.", czyli burdel na szynach.

   • 1 1

 • Arogancja sopockich urzędników jest znana wśród większości lokalnych przedsiębiorców. (8)

  Z dużą radością przeniosłem firmę do Gdyni, aby nie mieć nic wspólnego z tymi indolentnymi i złośliwymi ludźmi. Odcinek ul.Boh.Monte Cassino za tunelem zawsze był pechowym miejscem i większość sklepów/restauracji/firm na tym odcinku ulicy "padała" po jakimś czasie. Teraz, gdy zamknięto tunel, będzie to dla nich katastrofa finansowa. Ale sopockie urzędasy, biorące pensje za nic, mają to po prostu gdzieś. Przyjdzie dzień, że przy redukcjach etatów pójdą urzędasy na bezrobocie i wtedy zobaczą, czy którakolwiek z sopockich (i nie tylko) firm będzie zainteresowana ich zatrudnieniem. A PKP, to już odrębna historia. Przerost zatrudnienia, prl-owski system zarządzania firmą i kompletny brak wyobraźni. Sytuacja opisana w tym artykule jest SKANDALEM i pokrzywdzeni indolencją urzędasów i "kolejarzy" powinni pójść z nimi w proces odszkodowawczy i zadośćuczynieniowy.

  • 95 19

  • straty, straty, straty...i kto za to zapłaci?

   • 7 3

  • Do Gdyni przeniosłeś? (1)

   Z deszczu pod rynnę

   • 11 13

   • jakoś nie czuję się "pod rynną"

    • 8 6

  • to sobie przenoś Halewicz nikt po tobie płakac nie bedzie i twojej arogancji i ignorancji nie bedzie słuchał (2)

   • 7 14

   • całkowicie bezsensowny komentarz

    • 7 3

   • to wykaż w którym miejscu wykazuję się arogancją i ignorancją - bo póki co, to właśnie dałeś świadectwo obydwu

    • 7 4

  • O

   tym , wiadomo nie od dzisiaj , jaki szef tacy urzedzay !!

   • 5 1

  • szkoda, że uciekają MŚP

   Ludzie w ratuszu najzwyczajniej w świecie nie czuja się gospodarzami Miasta. Dobre interesy w mieście robią chyba tylko grajkowie i "pokojarze", którzy nie płacą podatków. Niezbędne w Mieście MŚP zmykają do Gdańska lub Gdyni. Urzędnicy stawiają na molochy, które dokładają, albo "cyckają" naiwnych dzierżawców. To zniszczy wizerunek Miasta i tego nie będzie można odrobić. Widać też sporo inwestycji, które muszą mieć inny interes, niż ten oficjalny, ale to już inna bajka.

   • 1 1

 • PKP - jak utrzymywać się na koszt podatników to oni wiedzą, szkoda że to istnieje

  • 17 6

 • wspaniale jest miasto zarządzane, nikt o niczym nie wie... (12)

  "nikt w urzędzie miasta nie wiedział o zamknięciu tunelu do piątkowego popołudnia", "najpóźniej do 10 września zostanie nam przedstawiony harmonogram prac" - No tak, tunel już zamknięty na cztery spusty, a nie ma jeszcze nawet harmonogramu prac. Czyli pewnie pod koniec września pojawią się tam pierwsi budowlańcy i pod koniec października się zwiną z pierwszymi przymrozkami. Idę o zakład że tunel będzie zamknięty 9 m-cy. Serdecznie współczuje wszystkim przedsiębiorcom z tamtej części Monte Cassino.

  • 69 17

  • Nie pisz jak nie wiesz. (11)

   Weź się kur*** tam przejdź i zobacz co się dzieje. Pracują przy tym od pierwszej godziny po zamknięciu tunelu.Prace spowodowały również zamknięcie jednego toru SKMki, więc nikt nie pozwoli żeby ktokolwiek przeciągał to zamknięcie.

   • 14 7

   • oczywiscie że nie przeciagnie bo 9 m-c to jest już przeciaganie i naciaganie

    • 12 3

   • wiem tyle, ile napisali w artykule i pokazali na zdjęciach (9)

    Nie bywam tam codziennie, bo na szczęście nie muszę. Jeśli nawet ktoś tam dłubie w ziemii, nie umniejsza to skandalu spowodowanego tym, że nie poinformowano o remoncie właścieli okolicznych punktów usługowych, a urząd miasta o niczym nie wie. Powinni uderzyć się w piersi i zastanawiać, w jakiej formie wynagrodzić straty restauratorom, zamiast uciekać i udawać, że wszystko jest ok. To jest absurd jak z filmu Barei.Aha, SKMki też będą rzadziej jeździć dzięki temu, to wspaniale, to ile tych kolejek dziennie teraz kursuje - trzy, cztery? Nie sądzę, żeby SKM zależało na tym, żeby jeździło więcej pociągów, przecież oni mają gdzieś wygodę pasażerów i w sumie trudno im się dziwić za te grosze, które zarabiają.

    • 9 10

    • Czyli wiesz nic. (8)

     No właśnie, jak nie wiesz to nie pisz OK???SKMki maja minimalne zmiany, praktycznie żaden pociąg nie wypadł z rozkładu. Ale zgred napisze że 3-4 kursują.Skoro PKP PLKa prowadzi na swoim terenie prace to nie musi nikogo o tym informować. Restauratorzy sami się powinni czymś zainteresować a nie patrzeć jedynie ile pieniędzy w kasie.

     • 12 13

     • (6)

      kim ty jesteś kre...tynie "ziemniaki"? kolejnym urzedasem z UM Sopot czy od PR w PKP?

      • 5 5

      • ... (5)

       Projektantem branży elektrycznej, a co?

       • 6 1

       • A nic. Tylko współczuć branży lektrycznej.

        • 3 8

       • (3)

        to se nowe obwody zaprojektuj, bo te co masz to nie dają rady

        • 4 7

       • Nie dają rady marudzić i zrzędzić jak większość wkoło a to już przecież bardzo źle ;)

        Tylko na co taki elektryk ma narzekać jeśli potrafi zadbać o swoją przyszłość i nie musi zwalać na innych swoich życiowych niepowodzeń (bo ich nie ma).

        • 4 3

       • (1)

        To żeś błysną intelektem, nie powiem.

        • 6 1

       • Ale "żeś" błysnął polszczyzną.

        • 1 3

     • wstydzę się takiej wypowiedzi u projektanta

      ten remont pewno wymagał uzyskania pozwolenia na budowę - więc kłamstwem jest, że PKP nikogo nie musi informować.Pozwolenie musiało trafić do urzędu miejkiego.

      • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane